Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Máme 2 děti, 5 let a 2 roky. Před 2 lety jsme prodělali střevní chřipku, manželka a starší dcera zvracely, já prodřepěl noc na wc.
Teď nás asi čeká něco podobného - minulou sobotu starší dcera zvracení a průjem, tuhle středu mladší dcera zvracela a teď bohužel zvrací babička, která u nás ve středu hlídala.
Jak moc často se tohle děje? Přiznám se, že mi z toho není psychicky dobře, že babi kvůli nám zvrací a má průjem. Zároveň si říkám, jak dlouho máme vlastně čekat než se vydáme mezi lidi nebo než k nám někoho pozveme (je léto, plánů je samozřejmě hodně.
Od podzima jsme totiž nemocní obtýden a už je to docela náročné (ale samozřejmě jsou horší věci).
Takže otázka pro rodiče třeba už i starších dětí - jak často podobné střevní chřipky prožíváte?
U nas ma zrovna starsi dite, zatim to nejakym zazrakem nikdo nechytil. Ale jinak nejake virozy mame furt, zrovna strevni pomene, ale to je fakt jak kde, mam zname, kde na to trpi docela dost. V zime jsme nakazili rodice nejakym hnusnym kaslem, uz nevim kteremu diteti se to rozjelo, kdyz byli zrovna u nas.
Ac je to vuci jinym blbe, tak proste s detmi je to vzdy riziko. Se zjevne nemocnym ditetem nikam nelezu, ale ono je to casto infekcni, nez se to projevi.
Když byly děti malé, tak jsme měli střevní chřipku téměř každý rok, vždycky pěkně postupně všichni
@JordanTrhanem píše:
@vokishka malé znamená cca do kolika let?
no ještě základka, nejméně první stupeň. Beru to optikou toho, že už jsou nějakou chvíli dospělé ![]()
Téměř vůbec to nechytám a to dělám vlastně u cizích dětí, kde se to občas točí. Mi se maximálně stane, že se jednou popopo
a mám klid. Moje děcka to taky nějak nechytají. Piju pravidelně vodu s citronem. Ideálně teplou. Ona to bude asi babská pověra, že je to prevence různých žaludečních nestvůr. Ale možná to funguje. Problémy nemám.
Příspěvek upraven 08.07.23 v 17:18
Nejake to zvraceni a prujem se obcas izolovane u nejakeho ditete samozrejme vyskytlo, ale takova ta,,prava strevni chripka,, kdy postupne odpadali jednotlivi clenove rodiny, nas posthla nastesti asi jen 2× (moje deti jsou nyni uz dospele)
U nás s dětmi 2 a 5 let probíhá taky střevní viróza. Letos poprve, loni byla myslím 2×. Vždy to máme v létě či na jaře. Na jednu stranu tyto střevní infekty jak přijdou, tak rychle odejdou. Nemoci horních dýchacích cest jsou u nás vždy na 14 dnů minimálně.
@Kelsey Já mám po vodě s citronem akorát tak podrážděný žaludek.
Taky jsme měli tak 3 týdny zpět. Komplet všichni. Předtím tak rok a půl zpět, chvíli před Vánoci, to jsem byla ještě v šestinedělí a naštěstí to miminko nechytlo, my ostatní taky. Takže v podstatě taky cca každý rok.
@Kelsey píše:
Téměř vůbec to nechytám a to dělám vlastně u cizích dětí, kde se to občas točí. Mi se maximálně stane, že se jednou popopoa mám klid. Moje děcka to taky nějak nechytají. Piju pravidelně vodu s citronem. Ideálně teplou. Ona to bude asi babská pověra, že je to prevence různých žaludečních nestvůr. Ale možná to funguje. Problémy nemám.Příspěvek upraven 08.07.23 v 17:18
Možná právě proto, že děláš u dětí.
Přifařím se s dovolením s dotazem… Včera jsme byli i s dětmi od 11 do cca 18 u vody… V noci manžel zimnice a průjem, který ale trvá celý den… Myslíte, že to může být úpal, úžeh nebo spíš střevní chřipka…? Děti jsou zatím ok, ale přemýšlím, jestli jim dát preventivně černé uhlí? Dala jsem jim probiotika, přemýšlím, zda to stačí…
@Lucias12 píše:
Přifařím se s dovolením s dotazem… Včera jsme byli i s dětmi od 11 do cca 18 u vody… V noci manžel zimnice a průjem, který ale trvá celý den… Myslíte, že to může být úpal, úžeh nebo spíš střevní chřipka…? Děti jsou zatím ok, ale přemýšlím, jestli jim dát preventivně černé uhlí? Dala jsem jim probiotika, přemýšlím, zda to stačí…
to přece nikdo nepozná.
@Lucias12 bohuzel obecne se radi pockat - pokud v sobe maji neco co je potreba vyloucit tak se cerne uhli nedoporucuje.
Ale muze to byt cokoliv
to mi na tom vadi nejvic - ze nevis kde to chytli a co s tim.