Jak funguje dpč?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
30.10.21 20:33

Jak funguje dpč?

Zdravím, asi budu muset dát výpověď v práci a minimálně pár měsíců nebo let pečovat o nemocné dítě. Už sjíždím brigády, což jsem pochopila = dpč. Co mě čeká? Zjistila jsem, že sociální mi placeno bude, protože měsíčně by to mělo vyjít cca 15 tisíc čistého a bude se mi doba i částka počítat na důchod (no ha ha). Na pojišťovně se mám přihlásit jako osoba pečující? Dítěti jsou tři. Je tam omezení se školkou (tam bude chodit jen zdravý, takže počítám cca pět dní v měsíci)? Všude píšou čistého výdělek, ale jak se odvádí tedy to sociální? Přece jen to bude hrubá mzda? A chápu dobře, že nemám nárok na dovolenou ani ocr, nemocenskou? To si pak jen třeba 14 dní nenaplanuju směny? Jde u toho být na úřadu práce a pobírat podporu? Respektive ještě můžu dát výpověď a jít na úřad práce, brát pár měsíců podporu (z platu 30 tisíc bude asi pěkná)a pak až chodit na dpc/dpp a třeba si platit sociální, ale jako tři, pět měsíců mě už nezabije, co se týká nároku na důchod, odpracováno budu mít stejně v 60 a odchod mám až v 65. Prosím rady a vaše zkušenosti s dpč, jednalo by se práci v menších skladech, úklid společných prostor…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6441
30.10.21 20:42

Neodpovím ti na vše, ale asi takto. Když budeš osoba pečující, tak dny si určitě nevybereš, kdy ve školce bude a kdy ne. Jedná se o 4 hodiny denně. Tzn oběd a jde se domů. Pokud ještě budeš na úřadě práce už nemůžeš být osoba pečující. A tvá DPČ nesmí překročit 7600 Kč hrubého. Pokud budeš osoba pečující s DPČ a nevyděláš teď nevím přesně 3000 nebo 3500 Kč, tak si platis zdravotní pojišteni sama, firma ho za tebe neodvede a zdravotní pojištění je povinné, na to upozorňuji. Oba je to velmi špatný model. Když budeš na ÚP, tak tě i přes dohodu budou tlačit k hledání stálé práce. Taky se ti stopne podpora v nezaměstnanosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
975
30.10.21 20:43

Ja jsem akorat mela plny uvazek a k tomu v jine spolecnosti dpc. Proste jsem poslala vedoucimu terminy kdy muzu a on mi potom odepsal ktere sichty mi napsal. Zadna dovolena, nemocenska atd. Proste kdyz se mi to ten mesic nehodilo vubec, tak jsem tam nesla, a kdyz jsem mela vic volna, tak jsem mela treba 4 sichty. Ty muzes mit neomezene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79490
30.10.21 20:50

@Trojlístek Když bude osoba pecujici, tak ji bude zdravotní platit ci doplacet stat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
30.10.21 20:50

@Markétka111 tak to tedy v žádném případě nemůže, pokud bude mít DPČ s ÚP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79490
30.10.21 20:52
@Trojlístek píše:

To nemůže, pri UP si smi vydelat max polovinu minimální mzdy, ale zas proc by lezla na UP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
30.10.21 20:53
@j.a.n.i1 píše:
@Trojlístek Když bude osoba pecujici, tak ji bude zdravotní platit ci doplacet stat.

To jo, ale pokud bude mít dpč a nebude mít výdělek přesně teď nevím kolik, tak si ho bude muset platit sama, pokud vydělá více jak teď přesně nevím kolik, tak firma. Pokud nebude mít dpč, tak stát. Tak mi to bylo řečeno teď v pátek. Řeším podobnou situaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
30.10.21 20:54
@j.a.n.i1 píše:
To nemůže, pri UP si smi vydelat max polovinu minimální mzdy, ale zas proc by lezla na UP.

Však jsem psala, ze pokud bude na ÚP, tak dpč max 7600 Kč hrubého.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79490
30.10.21 20:55

Pokud jeste pobiras rodicak, prodluz ho do 4 let. Nebudes muset resit omezeni ve skolce ani UP. Jo a abys brala podporu z platu, tak by ses reálně musela do te prace vratit a pak teprve skoncit, pokud skoncis s koncem RD, tak zadnou podporu z platu nedostaneš, neb nemas zadny plat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.21 21:01
@Trojlístek píše:

hodila jsem si to do kalkulačky, 19 tisíc dva měsíce, pak 13, takže bych jednoduše nepracovala a počkala po 5 měsících podpory s hledáním brigád. Zdravotní by prosím někdo za mě platil při výdělku 15 tisíc na dpc případně dpp? A kalkulačka mi hodila při ukončení dohodou z vážných důvodů odstupné 3 měsíce, to jako fakt?

• Citovat
  • Nahlásit
6441
30.10.21 21:04
@j.a.n.i1 píše:
To nemůže, pri UP si smi vydelat max polovinu minimální mzdy, ale zas proc by lezla na UP.

Na ÚP by třeba šla skrz zkrácený úvazek. Pokud si mohu vybrat, tak raději zkrácený úvazek než DPČ ne? Tam pak může mít ŘD, ocr, PN. Ideál je samozřejmě plný, ale chápu to tak, že dítě má zdravotní potíže, tudíž plný není reálný. Je tak?

Příspěvek upraven 30.10.21 v 21:08

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
30.10.21 21:07
@Anonymní píše:
hodila jsem si to do kalkulačky, 19 tisíc dva měsíce, pak 13, takže bych jednoduše nepracovala a počkala po 5 měsících podpory s hledáním brigád. Zdravotní by prosím někdo za mě platil při výdělku 15 tisíc na dpc případně dpp? A kalkulačka mi hodila při ukončení dohodou z vážných důvodů odstupné 3 měsíce, to jako fakt?

Zase ti neodpovím na vše, ale odstupné dostaneš jen, když dostaneš výpověď od zaměstnavatele, obyčejně organizační důvody. Nikoliv, že ji dáš ty, to je tvá překážka. A zkrácený úvazek by domluvit nešel? Všechny ty dohody vůbec není dobrá volba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
30.10.21 21:17

Já bych se opravdu za každou cenu snažila udržet a snažila se o kratší úvazek. Pravděpodobně pracovat můžeš, ale s jakýmsi omezením. Z dlouhodobého hlediska žádná dohoda pro tebe není dobrá. To je ale můj dojem mých poslednich dní, protože řeším podobnou situaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10876
30.10.21 21:21
@Anonymní píše:
hodila jsem si to do kalkulačky, 19 tisíc dva měsíce, pak 13, takže bych jednoduše nepracovala a počkala po 5 měsících podpory s hledáním brigád. Zdravotní by prosím někdo za mě platil při výdělku 15 tisíc na dpc případně dpp? A kalkulačka mi hodila při ukončení dohodou z vážných důvodů odstupné 3 měsíce, to jako fakt?

To je fakt takovej problém si dát do googlu DPP a DPC a přečíst si v prvním odkazu základní podmínky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79490
30.10.21 21:22
@Trojlístek píše:
Na ÚP by třeba šla skrz zkrácený úvazek. Pokud si mohu vybrat, tak raději zkrácený úvazek než DPČ ne? Tam pak může mít ŘD, ocr, PN. Ideál je samozřejmě plný, ale chápu to tak, že dítě má zdravotní potíže, tudíž plný není reálný. Je tak?

Up stejne rozumnou praci nenajde, na to tam moc nema cenu lezt. Jinak souhlas, ze puluvazek je lepší, ale zas se hur shani a nebyva tolik variabilni.

Příspěvek upraven 30.10.21 v 21:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat