Jak sekat kosou?

1794
17.7.19 21:44

Jak sekat kosou?

Zdravim :) a mam par dotazu :mrgreen:
Rozhodla jsem se nasi zahradku v zahradkarske kolonii posekat kosou - trava je prerostla a sekackou uz to nejde, navic mi vadi ten zvuk. Take bych chtela ususit seno pro morcata.
Kosu nemame, zajdu do zelezarstvi a tam si koupim tu nasadu, kosu.. bude uz nabrousena? Musim to nejak sestavit? Sekate nekdo? Poradite co a jak? Nikdy jsem to ani nezkousela, ale nebojim se novych vyzev :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15914
17.7.19 21:49

@MadGirlNancy Nejlépe najít někoho, kdo to umí. Chce to vědět, jak na to. A dobrá kosa se prý dědí. Aspoň to říkával náš děda. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
13976
17.7.19 21:52

Poránu, s dobře naklepanou kosou a hlavně celým tělem, ne rukama.

Kosu potřebuješ klepat průběžně. Jako nejlepší je najít někoho, kdo tě to naučí. Pochopíš to rychle.

https://www.youtube.com/watch?…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1334
17.7.19 21:53

Je to sranda, jsem se tím bavil, když jsem odvařil křovinořez.

Asi nejdůležitější je, že to není o síle, ale o plynulém pohybu, švihu.

Líp to jde hned po ránu, dokud je rosa.

edit - doplnění: vyklepávat kosu se musí umět, mě stačilo často používat obyčejný brousek. Nezapomeň si ho koupit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11585
17.7.19 21:57
@DustInTheWind píše:
Je to sranda, jsem se tím bavil, když jsem odvařil křovinořez.

Asi nejdůležitější je, že to není o síle, ale o plynulém pohybu, švihu.

Líp to jde hned po ránu, dokud je rosa.

Přesně tak - suchá tráva (odpoledne) se seká dost špatně a pokud není opravdu hodně ostrá kosa, tak se spíš umlátí. Optimální je sekat po ránu, když je tráva mokrá od rosy.

Základem sekání je plynulý pohyb, nemusí se vůbec silou. Jestli se prodává kosa nabroušená nevím - vždy jsem používal letité staré kosy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16447
17.7.19 21:59

Kosu koupíš, ale fakt potřebuješ někoho, kdo tě zasvětí a naučí. Já sekání kosou miluju, ale proti sekačce je to očistec. Hlavně musíš sekat brzo ráno, jinak se sedřeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
479
17.7.19 22:01
  • „sestavená“ nebude :-)
  • nabroušená nebude (doslova bude tupá jako p_del) - chce to nakout a nabrousit… to se musí umět a mít k tomu kovadlinku a kladívko a ocelku či brousek :-)
  • pokud jsi kosu nikdy nedržela v ruce, tak ani nebudeš vědět, jestli potřebuješ pravou nebo levou…

Být tebou (jako že fakt to bereš jako výzvu), zkusím poprosit někoho, kdo má kosu a umí to s ní (třeba nějaký soused-zahrádkář), ať mi to ukáže a pokosí, s tím, že si to taky vyzkoušíš, on tě povede. Ale piš si, že to budou desítky hodin škubání a žužlání, než se to naučíš. A nebo si prostě koupíš strunovku a přelítneš to strunovkou. Ty aku jsou lehké a ne tak hlučné.
Držím palce, ať se dílo podaří! Sportu zdar :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1794
17.7.19 22:02

Dekuji za reakce. Ale co kdyz nemam nikoho, kdo by me to naucil a od koho kosu pujcit, zdedit… zbyva zelezarstvi a youtube :mrgreen: Coz o ten pohyb se nebojim, jsem sportovec, to se naucim, ale spis nevim, co koupit, jak to slozit a nabrousit. Jeste je tu moznost posekat to srpem, ale kosa je efektivnejsi :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1794
17.7.19 22:04

Takze bez zkuseneho sekace jsem v pr…:mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11585
17.7.19 22:05
@MadGirlNancy píše:
Dekuji za reakce. Ale co kdyz nemam nikoho, kdo by me to naucil a od koho kosu pujcit, zdedit… zbyva zelezarstvi a youtube :mrgreen: Coz o ten pohyb se nebojim, jsem sportovec, to se naucim, ale spis nevim, co koupit, jak to slozit a nabrousit. Jeste je tu moznost posekat to srpem, ale kosa je efektivnejsi :P

Předpokládám, že nebudeš sekat ve městě typu Praha, Brno apod. Pravděpodobně to bude někde na vesnici nebo maloměstě, a tam se určitě najde někdo ze starších sousedů, kdo to umí, a kdo by ti to ukázal a případně poradil jak koupit a nabrousit kosu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15914
@MadGirlNancy píše:
Dekuji za reakce. Ale co kdyz nemam nikoho, kdo by me to naucil a od koho kosu pujcit, zdedit… zbyva zelezarstvi a youtube :mrgreen: Coz o ten pohyb se nebojim, jsem sportovec, to se naucim, ale spis nevim, co koupit, jak to slozit a nabrousit. Jeste je tu moznost posekat to srpem, ale kosa je efektivnejsi :P

Tak to se zkus zeptat v železářství. A okoukni sousedy, třeba někdo košů používá a někdy stačí se zmínit. Nejlepší v hospodě :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3140

OT u nas se rikalo, ze jak se seknes kosou do nohy, hned pocurat :mrgreen: takze jsem ji nikdy nevzala do ruk

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5998
17.7.19 22:08

Dobře se dá naučit kosit na vyšších kopřivách- alespoň do pasu. A extrémně dbát na bezpečnost druhých- kosa dosáhne dále, než se zdá. Sám člověk se nejčastěji pořeže při broušení/ čistění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
13976
17.7.19 22:09
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16447
17.7.19 22:10

Holka, i srp potřebuje vyklepat a nabrousit. To už radši ta kosa :mrgreen:. Ale máš můj obdiv, u nás jsem široko daleko jediná baba, co to s kosou umí :mrgreen:. Ani můj manžel se nechytá a když jsem mu řekla, že ho to naučím, protočil oči v sloup… :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama