Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
@Bubla Bůčková píše:
@Vernika15 přesně tak. Z těch věcí uvedených -mezi houpačkama lítat dle libosti, na návštěvy nechodit, auto minimálně, restaurace zbytné… Do toho nervní maminka a frustrace na obou stranách je tu. Můj kluk nemá rád /nevydrží u vody, furt ho neberou prolejzacky, holt ty Mirakula budeme vymetat třeba za pět let.
Naši tohle naopak baví, voda nejvíc, Mirákulum si užila 🙂 prostě ukázat něco zajímavého a nechat ji tam vyblbnout je u nás nejlepší. Naopak jen tak na procházku je za trest, neví, čeho by se chytla.
Proc psychologa
proste triletak. S triletakem si pekne na prochazku a do cukrarny fakt nezajdes, to tak za dva roky? Aspon u nas.
Ahoj. Je to období- zkus vydržet- i když vím, že je to někdy těžké. Někdy je to o komunikaci- říct třeba venku, že za deset, patnáct minut jdete domů. Zkus se vžít do jeho role- ono to dítě něco chce a ještě ti to nedokáže říct. Vždycky měj ale na paměti, že ty jsi máma- takže když se řekne jdeme, tak opravdu jdeme. V obchodě, samozřejmě, nekupovat, na co si ukáže, ale dát taky najevo, že ho máš ráda. Někdy, alespoň u mě, se stačí zaposlouchat do dětské hry. Určitě má nějaké nejmilejší zvířátko- a s ním si povídá. Alespoň Anička to tak má. A ta hra ti kolikrát pomůže líp se podívat na jeho svět, než psycholog.
Věnuj se samozřejmě i sobě- protože odpočinutá matka je daleko klidnější, než když by jsi byla unavená. Nejsi špatná máma - jsi dobrá máma. Každý tímto obdobím prošel- a Anička navíc v té době byla jenom se mnou. Taky bych se asi z toho zbláznil- naštěstí pomohli rodiče- a některé rady mám od svého táty. Tak hodně sil- a bude líp. ![]()
@Anonymní píše:
Ahoj, poslední dobou často čtu, že si spousta z nás přijde jako špatná matka. Na mě tento splín padl dnes. Mám doma čerstvého tříleťáka. Vždy jsem sr na toto období těšila a říkala jsem si, jak si už budeme užívat, budeme brouzdat po různých zoo, chodit na dlouhý procházky, zajdeme si někam na jídlo atd.
Místo toho je u nás denně řev, vzdělání se. Nejde To po dobrým ani po zlým. Motivace taky nezabírá. Jsme na hřišti, je tam neukaznena, běhá od houpačky k houpačce, neposlechne. Když odcházíme řev, ostatní děti v pohodě, jen u nás ne. Dávám jí do auta, řev že zrovna touhle stranou jít nechtěla, řev že nechce být připoutaná, tlačí jí pásy apod.
Po školce jsem jí chtěla vzít za odměnu do cukrárny, tak neukáznena, nevydrží sedět u stolu, venku scéna že jí bolí nožičky a nechce chodit. Táhnu dítě na rukou, protože jinak by na zemi ležela ještě teď.
Jsme na návštěvě, celou dobu se stydí a válí se po mě, při odchodu scéna že nechce domů, tak jí táhnu za ruku ke dveřím, kde se jí snažím narvat boty a vypadnout co nejdřív nebo mám pocit, že se hanbou propadnu.
Podle mě je největší problém ten, že půl roku už nespí po obědě (Fakt to zkouším vselijak) a pak je že školky tak unavená, že ty dny jsou u nás takové.
Prosím o radu🙏 Je to jen období nebo zkusit vyhledat psychologa? Děkuji
Celý problém je hlavně v tom, že Ty sis vytvořila nějakou představu o tom, jaké to bude, až bude v tomto věku… no a ono to tak není.
Dcerka nezapadá do škatulky, kterou sis pro ni připravila a Ty se ji tam ze všech sil snažíš narvat. Místo aby sis užívala přítomnost a vnímala, jak dítě roste a co zrovna prožívá, obě Vás dusíš a stresuješ… protože TY bys chtěla „chodit na dlouhé procházky, do ZOO a někam na jídlo“.
Když víš, že po obědě neusne a je odpoledne už unavena, tak je přece nesmysl tahat ji do cukrárny a čekat, že bude hezky způsobně sedět. Pokud jí chceš udělat radost, kup jí nanuka a dej jí ho doma nebo na hřišti
Za rok to bude zase jiné, až povyroste a spánkové potřeby se jí upraví.
Stydí se na návštěvě, no a co? To děti dělají
A že pak nechce domů… no jasně, že nechce, když si konečně začala zvykat a líbí se jí tam. Naprosto normální myšlenkový pochod tříleťáka, to přece není důvod k nějakému propadání se hanbou.
Pokud si nevíš rady, k psychologovi určitě zajdi, tím nic nezkazíš - jen si buď vědoma toho, že problém máš TY, ne Tvoje dcerka… ta se, podle popisu, chová přiměřeně svému věku.
@Anonymní píše:
Ahoj, poslední dobou často čtu, že si spousta z nás přijde jako špatná matka. Na mě tento splín padl dnes. Mám doma čerstvého tříleťáka. Vždy jsem sr na toto období těšila a říkala jsem si, jak si už budeme užívat, budeme brouzdat po různých zoo, chodit na dlouhý procházky, zajdeme si někam na jídlo atd.
Místo toho je u nás denně řev, vzdělání se. Nejde To po dobrým ani po zlým. Motivace taky nezabírá. Jsme na hřišti, je tam neukaznena, běhá od houpačky k houpačce, neposlechne. Když odcházíme řev, ostatní děti v pohodě, jen u nás ne. Dávám jí do auta, řev že zrovna touhle stranou jít nechtěla, řev že nechce být připoutaná, tlačí jí pásy apod.
Po školce jsem jí chtěla vzít za odměnu do cukrárny, tak neukáznena, nevydrží sedět u stolu, venku scéna že jí bolí nožičky a nechce chodit. Táhnu dítě na rukou, protože jinak by na zemi ležela ještě teď.
Jsme na návštěvě, celou dobu se stydí a válí se po mě, při odchodu scéna že nechce domů, tak jí táhnu za ruku ke dveřím, kde se jí snažím narvat boty a vypadnout co nejdřív nebo mám pocit, že se hanbou propadnu.
Podle mě je největší problém ten, že půl roku už nespí po obědě (Fakt to zkouším vselijak) a pak je že školky tak unavená, že ty dny jsou u nás takové.
Prosím o radu🙏 Je to jen období nebo zkusit vyhledat psychologa? Děkuji
S nekterymi detmi si uzivat jde, s nekterymi mene. Je to dost o povaze ditete. Takze prvni krok k uspechu je oprostit se od pocitu, ze jsi spatna matka, nektere veci proste neovlivnis a vycitky vuci sobe situaci muzou tak akorat zhorsit, urcite ji nepomuzou.
Zadruhe mi z popisu prijde, ze a) byste potrebovaly zlepsit komunikaci, vic planovat spolecne, aby ses dcery vic ptala co chce, jak to chce a spolu si to odsouhlasily, b) tam kde to nejde, stanovit pevnejsi mantinely. Protoze to vecne vyvztekavani a vymrcovani je znamka toho, ze dite ty mantinely dostatecne nema a snazi se dosahnout sveho.
Takze co bych poradila ja a co u nas velmi dobre funguje:
Samozrejme nic z toho nezabere stoprocentne a hned, ale treba u nas to jsou veci, ktere nejvic pomahaji udrzet deti ve snesitelne nalade a spolupracujici.