Jak vést hodinu němčiny?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.19 09:46
Jak vést hodinu němčiny?

Ahoj, zhruba před půl rokem jsem začala pracovat jako lektorka němčiny ve firmě, a stále nemůžu nějak najít ideální „učící“ plán, jak udělat hodiny co nejlepší. (Jsem dost sebekritická, oni jsou prý spokojení)
Mám sice kupu certifikátů, ale pedagogickou školu ani žádnou práci s lidmi jsem nikdy nestudovala. A když, tak jsem pracovala pouze s dětmi
Jak vypadají prosím vaše hodiny?
Jde o to, že lidé v této firmě mají němčinu nepovinnou, takže to spousta z nich bere jako oddych z práce, že si přijdou „pokecat“ v němčině. Druhá půlka skupinek je tedy otrávená permanentně a nechce se jim ani mluvit, jsou pasivní, to je horší. Druhá věc je, že hodina trvá 110 min, což je sakra hodně, a oni si tento čas musí napracovat!
Mým záměrem je udělat hodiny co nejzábavnější, aby si z toho co nejvíce odnesli, hodně konverzujeme, snažím se pouštět krátká poslechová videa na YT. Máme také učebnici, se kterou pracuji, ale stále mi přijde, že to není ono. Že to je od jednoho k druhému.
Z her třeba milují Hádej, kdo jsem, ale už by to chtělo najít něco nového.

Děkuji za tipy!

Reakce:
Ou
Echt Kelišová 7711 příspěvků 19.05.19 09:59

Primárně potřebuješ nějaké vzdělávací cíle - a to jak celého kurzu, tak konkrétních hodin. V okamžiku, kdy studenti znají vzdělávací cíle a připadají jim smysluplné, tak pak budou do práce výrazně motivovanější.

U dospělých klientů není vůbec na škodu zapojit je do tvorby vzdělávacích cílů aktivit, kterých se dobrovolně účastní.

Pokud se v hodinách jen tak bloncáš a nemáš jasně dané kam chceš dojít a neověřuješ, jestli si zvolila správný cíl vzhledem k úrovni klientů a případně neupravuješ cesty k tonomu cíli, tak není moc divu že nevíš kudy kam a ptáš se na mamaserveru na něco, co je podstatou tvé práce.

Stejně tak není divu, že hodiny bez smysluplného vzdělávacího cíle část klientů prudí.

Uživatel je onlineblumen
Hvězda diskuse 50714 příspěvků 19.05.19 10:41

Ja jsem se z pozice zaka toho chtela naucit vzdy co nejvic a co nejvic toho probrat, udelat co nejvice cviceni. Hry jsem nemela rada nikdy, pro me ztrata casu a na porady na youtube bych se mohla divat doma. Proste ten cas v te hodine vyuzit co nejvic, aby byly videt pokroky. Asi je fakt zasadni, jak daleko se chcete ve vyuce dostat. A1/A2/B1 a za jak dlouho? Na jeden kurz jsem chodit preatala, byla to pro me ztrata casu, ktery jsem mohla vyuzit efektivneji. Nenaucila jsem se tam za tu hodinu temer nic noveho, zadnou gramatiku, spise jsme si tam hrali. Nekomu to asi vyhovovalo, ale ja jsem chtela mit za sve penize nalejvarnu…

Lorela
Ukecaná baba ;) 2246 příspěvků 19.05.19 10:49

Já jsem pedagogiku vystudovala, ale že by mi to dvakrát pomohlo :) Zábavnost je dobrá, když se to občas proloží i cvičením. Na svých kurzech jsem měla hodně dobrý pocit, když jsem na začátek zařadila vždy opakování z minulé hodiny, to tomu dává řád a pocit, že něco stavíme.

Na NJ existuje jeden super krátký výukový seriál Jojo sucht das Glück, je to ne Deutsche Welle. Jeden díl trvá tak dvě tři minuty a jsou tam k tomu i slovíčka a krátká cvičení, takže můžeš jet hodně podle toho a je to ucelené.

Micaella22
Ukecaná baba ;) 1448 příspěvků 19.05.19 11:52

Tak jdi na kurz nemciny, anglictiny k poradnymu lektorovi abys zjistila jak ucit. Na tohle lidi maj skoly, aby to mohli delat. Me bavi, ze si dneska kazdej udela kurzik, co trva 2 mesice a hned si mysli, ze to staci. Si udelam kurz na chirurga a jsem zvedava, kdo ke me pujde na slepak

elinka90
Závislačka 2731 příspěvků 1 inzerát 19.05.19 12:02

No presne takovou lektorku mam. Absolutne na h…, nic me za rok nenaucila. Berete za to dost velke penize a tak byste meli vedet jak zaky vzdelavat :zed:

Příspěvek upraven 19.05.19 v 19:54

Jana525
Kelišová 5604 příspěvků 19.05.19 13:01

Proc by ti nekdo psal svoje know-how?. Je v tom velka konkurence a jen blazen, by prozrazoval svoje metody.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.19 16:39

Vystudovat germanistiku na filozofické fakultě byla pěkná dřina…to by mě zajímalo, v jakém regionu nechají vést kurzy někoho jen s certifikáty? :zed:
Anonymní germanistka, prosím ponechat anonymitu, práce. ;)

Váš příspěvek
Reklama