Jak vyřešit dědictví

Anonymní
30.8.21 18:14

Jak vyřešit dědictví

Ahoj, ráda bych první objasnila naší situaci. Je mi 28 lety z maminčiny strany mám mladší sestru. Můj tatínek další děti než mě nemá. Asi 12 let zpět si našel novou ženu (nikdy se nevzali), která má z prvního manželství jednu dceru, ta je o 11 let starší než já. Cca 8 let zpět si můj tatínek s jeho ženou vzali dům na hypotéku. Hypotéku měli na 6 let s tím, že každý ze startu do domu vložil přes milion ze svého (+společna hypotéka). Peníze a vše ostatní měli zvlášť. Když jsem tátovou novou ženu poznala její dcera byla dávno dospělá a se svým manželem a jejich synem žila 200 km daleko, takže jsem ji za těch 12 let viděla jen párkrát. Žádné vztahy jsme spolu neměly). minulý rok se rozvedli a dcera tatove přítelkyně se rozhodla si přistavit patro v domě své matky a mého taťky. Bohužel nedávno můj tatínek odešel a já jako jediný jeho dědic podědila jeho firmu a tu půlku domu, která mu patřila. A zde je právě ten problém. Tatova a přítelkyně s její dcerou mě odmítají vyplatit. Což napůl chápu. Odhadovaná cena domů je zaokrouhleně cca 7000 000 mi teda náleží půlka. Chápu, že cenu domu zvedlo i to, že si tam její dcera přistavila patro. Navrhla jsem tedy, že bych chtěla jen to, co do domu táta vrazil tedy 1 200 000 ze začátku + 6 let hypotéky po 25 000, což samozřejmě platili napůl takže 6let po 12500 + nějaké opravy. Moje navrhovaná částka teda byla 2 500 000 což i tak odmítly. Prý mě vyplácet nebudou a mám si nadále nechat půlku domu, jenže ta mi je prostě k ničemu. Jaké mám další možnosti? Prodej domu? Pochopila jsem, že bych první ho musela nabídnout ke koupi tatove přítelkyni a kdyby odmítla tak až pak prodat cizímu, jenže dům napůl přeci nikdo nekoupi :zed: mám i jiné možnosti? :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1274
30.8.21 18:18
@Anonymní píše:
Ahoj, ráda bych první objasnila naší situaci. Je mi 28 lety z maminčiny strany mám mladší sestru. Můj tatínek další děti než mě nemá. Asi 12 let zpět si našel novou ženu (nikdy se nevzali), která má z prvního manželství jednu dceru, ta je o 11 let starší než já. Cca 8 let zpět si můj tatínek s jeho ženou vzali dům na hypotéku. Hypotéku měli na 6 let s tím, že každý ze startu do domu vložil přes milion ze svého (+společna hypotéka). Peníze a vše ostatní měli zvlášť. Když jsem tátovou novou ženu poznala její dcera byla dávno dospělá a se svým manželem a jejich synem žila 200 km daleko, takže jsem ji za těch 12 let viděla jen párkrát. Žádné vztahy jsme spolu neměly). minulý rok se rozvedli a dcera tatove přítelkyně se rozhodla si přistavit patro v domě své matky a mého taťky. Bohužel nedávno můj tatínek odešel a já jako jediný jeho dědic podědila jeho firmu a tu půlku domu, která mu patřila. A zde je právě ten problém. Tatova a přítelkyně s její dcerou mě odmítají vyplatit. Což napůl chápu. Odhadovaná cena domů je zaokrouhleně cca 7000 000 mi teda náleží půlka. Chápu, že cenu domu zvedlo i to, že si tam její dcera přistavila patro. Navrhla jsem tedy, že bych chtěla jen to, co do domu táta vrazil tedy 1 200 000 ze začátku + 6 let hypotéky po 25 000, což samozřejmě platili napůl takže 6let po 12500 + nějaké opravy. Moje navrhovaná částka teda byla 2 500 000 což i tak odmítly. Prý mě vyplácet nebudou a mám si nadále nechat půlku domu, jenže ta mi je prostě k ničemu. Jaké mám další možnosti? Prodej domu? Pochopila jsem, že bych první ho musela nabídnout ke koupi tatove přítelkyni a kdyby odmítla tak až pak prodat cizímu, jenže dům napůl přeci nikdo nekoupi :zed: mám i jiné možnosti? :roll:

Muzes jim vymerit najem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.8.21 18:19

Ano, pokud je uspořádání takové, že nemůžeš reálně svoji polovinu domu užívat. To předpokládám nemůžeš, když v původní části, kde žila s tvým tátou, bydlí jeho přítelkyně, a v přistavěném patře jeho dcera. Je možné požádat soud o vypořádání spoluvlastnictví, pokud je jedna ze stran ochotna a schopna druhou vyplatit, rozhodne soud tak (obvykle aby tam zůstal ten, kdo tam bydlí, vyplatil toho, kdo ne). Pokud by to možné nebylo, což u Vás ani není důvod, proč by nemělo být, může soud nařídit i prodej domu s tím, že o cenu byste se podělily. To by ale asi nechtěly.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.8.21 18:23

@carsin půlka domu je stále jejich. Navíc ani tak bych to nechtěla. Máme svůj rodinný dům a finančně bych nemohla dotovat oba domy a všelijaké opravy. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.8.21 18:25
@Anonymní píše:
Ano, pokud je uspořádání takové, že nemůžeš reálně svoji polovinu domu užívat. To předpokládám nemůžeš, když v původní části, kde žila s tvým tátou, bydlí jeho přítelkyně, a v přistavěném patře jeho dcera. Je možné požádat soud o vypořádání spoluvlastnictví, pokud je jedna ze stran ochotna a schopna druhou vyplatit, rozhodne soud tak (obvykle aby tam zůstal ten, kdo tam bydlí, vyplatil toho, kdo ne). Pokud by to možné nebylo, což u Vás ani není důvod, proč by nemělo být, může soud nařídit i prodej domu s tím, že o cenu byste se podělily. To by ale asi nechtěly.

Bylo mi nabídnuto, že tatova přítelkyně se nastěhuje o patro výš ke své dceři a vnukovi a já můžu zůstat ve spodním patře. Takže bych prakticky půlku domu užívat mohla, ale máme s manželem svůj rodinný dům a další půlka domu a zahrady by nám byla na nic. Do toho ani finančně bychom nechtěli na půl dotovat opravy na domě, kde nežijeme.

• Citovat
  • Nahlásit
488
30.8.21 18:26

Nabídnout druhé straně k odprodeji se už nemusí, je to zrušené, pokud nemají zájem odkoupit, tak bych podala k soudu s právníkem o vyrovnání k dědictví, ten zjistí, že přítelkyně tvého otce nemá finance, aby tě vyplatila a nařídí prodej nemovitosti. To že tam ta přítelkyně bydlí ještě neznamená, že nemusí platit za tvojí půlku domu a pozemku nájem. A neprodávala bych to pod cenou, peníze se ti do budoucna budou hodit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5178
30.8.21 18:27

Obrať se na nějakého právníka, tohle jsou složité otázky a různé kličky, které mohou nastat. A obě tyhle paní se chovají hrozně, samozřejmě máš nárok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1824
30.8.21 18:27
@Anonymní píše:
Bylo mi nabídnuto, že tatova přítelkyně se nastěhuje o patro výš ke své dceři a vnukovi a já můžu zůstat ve spodním patře. Takže bych prakticky půlku domu užívat mohla, ale máme s manželem svůj rodinný dům a další půlka domu a zahrady by nám byla na nic. Do toho ani finančně bychom nechtěli na půl dotovat opravy na domě, kde nežijeme.

Tak tu půlku baráku pronajimej, oni si rychle rozmyslí, jestli tam chtějí někoho cizího :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.8.21 18:28

@elan já to samozřejmě nechtěla podat pod cenou, jen mi zas přijde nefér po nich chtít skoro 4 000 000 když cena domů byla zvednutá tím, že si tam její dcera za vlastní peníze přistavila patro

• Citovat
  • Nahlásit
78311
30.8.21 18:30
@dedrichov píše:
Obrať se na nějakého právníka, tohle jsou složité otázky a různé kličky, které mohou nastat. A obě tyhle paní se chovají hrozně, samozřejmě máš nárok.

No, zas tak hrozně se nechovají, když ji nabízejí, že ji polovinu domu vyklidí, aby ji mohla užívat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9633
30.8.21 18:31
@Anonymní píše:
@elan já to samozřejmě nechtěla podat pod cenou, jen mi zas přijde nefér po nich chtít skoro 4 000 000 když cena domů byla zvednutá tím, že si tam její dcera za vlastní peníze přistavila patro

Tak na ni to patro meli napsat.
Ze te bude muset jednou vyplatit musela vedet uz, kdyz ten barak staveli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
488
30.8.21 18:34
@Anonymní píše:
@elan já to samozřejmě nechtěla podat pod cenou, jen mi zas přijde nefér po nich chtít skoro 4 000 000 když cena domů byla zvednutá tím, že si tam její dcera za vlastní peníze přistavila patro

Ale to, že si tam její dcera přistavila patro musel tvůj otec souhlasit. Tobě by se ty 4 miliony nehodili na nic? Pokud máš s nimi dobré vztahy, tak můžeš říct, ať to od tebe odkoupí za cca 3 a půl milionu, že jim dávaš slevu kvůli tzv. příbuzenským vztahům. Pokud nebudou chtí ani tak, tak bych jim navrhla prodej celého domu dobrovolně, jinak to budu řešit soudní cestou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17261
30.8.21 18:37
@Anonymní píše:

Znis velice rozumne. Snad se vam podari se dohodnout. Chapu tebe i je. Je to hodne penez :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.8.21 18:37

@elan půlka domu vychází cca na 3 600 000 navrhovala jsem jim 2 500 000 a ani tak nesouhlasily. S tátovou přítelkyni jsem nikdy žáden problém neměla, navzájem jsme se tolerovaly, ale její dceru jsem viděla možná 5× než se tam nastěhovala, pak už častěji, ale vztahy nikdy žádné nebyly.

• Citovat
  • Nahlásit
268
30.8.21 18:40

Tak se zkus dohodnout na (klidně nízkém) nájmu, případně, ať ti tedy polovinu domu vyklidí a tu pronajmy. Pokud ty peníze nutně nepotřebuješ, je lepší mít nemovitost, než hotovost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat