Jak zachránit broskvoň

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1706
6.8.14 10:28

jak zachránit broskvoň

Není mezi vámi zkušená zahradnice ovocnářka? Na jaře jsme si koupili mladou broskvoň, jen takový „rozvětvený proutek“ :) Nejdřív stagnovala, pak začala pomalu vysychat, asi jsme málo zalévali. Pak přišly velké deště a broskvoň se začala lepšit, bylo vidět, že se do suchých větviček vrací život. Hodně se to lepšilo, vyrašily nějaké lístky, ale všechny větvičky (včetně té hlavní středové) zůstaly na koncích pořád suché. Teď po těch velkých deštích se to zas zhoršilo, postupně vysychá. Mohly jí shnít kořeny? dá se ještě zachránit? co byste dělali?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18308
6.8.14 10:35

Pokud u mladého stromku přeschnou větvičky, tak zůstanou suché už napořád. Pokud vyrašily lístky, tak to je dobře - ukazujou, které části stromku jsou životaschopné. Ty suché bych radil v září odstřihnout a zatřít stromkovým balzámem. A pozor na oděrky a ulomené větve - broskvoň je velice choulostivý strom.
A kromě jiného pod broskvoní nesmíš vápnit - má ráda mírně kyselou půdu, podobně jako vinná réva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
6.8.14 10:42

Juro, mi zrovna teta říkala, že vápní každý rok a těm jejím broskvoním se daří, radost pohledět.
Určitě mám ty větvičky pak ostříhat? předtím se fakt krásně vracely k životu, postupně se olistovaly. Mám obavu, že ta naše broskvoň dostala zabrat, moc výkyvů apod. A může se stříhat i ta hlavní středová větev?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10872
6.8.14 10:45

Ostříhat - taky se nám to letos stalo… a na jaře včas postříkat proti kadeřavosti - my používáme Kuprikol ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17608
6.8.14 11:00

@bubulina ostříhej to, ono to zase doroste. Ale je to zbytečné to suché tam sušit dál

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3774
6.8.14 11:21

@bubulina Ostříhej to suché, broskvoň vyraší na jaře nové větvičky.
Znám paní, která broskvoň ostříhá po sezóně jako bonsaj a úrodu má vždy obrovskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
6.8.14 11:54

@bubulina Ono je taky otázka, čím vápní. Malé množství mletého vápence snad broskvoň ani nepocítí - viděl jsem ale třeba rozhazovat i kusy hašeného vápna…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
6.8.14 11:56

A ta hlavní středová větev by se v určité výšce určitě měla ustřihnout - teda pokud nebudeš broskvoň pěstovat na „palmetu“ (naplocho). Nejčastěji se broskvoně stříhají do tvaru „kotel“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
6.8.14 12:26

OK, ostříhám, ale nejdřív asi až na podzim, ne? S tou hlavní středovou mám teda problém. Od rozvětvení (první spodní větvička) je dlouhá cca 42 cm, z toho je fresh tak 16 cm, zbytek suchý. To mám ustřihnout takový kus? Chtěla jsem mít broskev vyšší, to už by pak byla koruna hrozně nízko, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
6.8.14 12:38

Výšku broskve můžeš dohnat na šikmých kosterních větvích - ale primárně je výška stromku daná naroubováním, no a výška prvního větvení musí korespondovat s vitalitou podnože - pro zákrsky málo vitální, pro vysokokmeny naopak. Takže jak jsi ho koupila, tak vysoký ho udržuj…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat