Je tu nějaký elektrikář?

205
6.9.20 13:31

Je tu nějaký elektrikář prosím?

Není tu prosím nějaký elektrikář, popřípadě nemáte, ženy, doma šikovného elektrikáře na rychlou radu? Před chvílí jsem zapla myčku a pračku, ozvala se rána a vyletěli mi v bytě pojistky až na chodbě u výtahu, po nahození nefungují zásuvky na jednom okruhu, koupelna+kuchyně, světla ale ano, na WC máme elektroinstalační krabici, tam byl asi nějaký výbuch, proto ta rána, trochu to odmrštilo víko a něco tam očividně uhořelo, elektrikáři mohou až zítra, není to nebezpečné? Nemůžeme vyhořet? Děkuji :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16875
6.9.20 13:51

Na okruhu, který nefunguje, nechte vyhozený jistič. Nenahazujte ho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3583
6.9.20 14:14
@Beruska248 píše:
Není tu prosím nějaký elektrikář, popřípadě nemáte, ženy, doma šikovného elektrikáře na rychlou radu? Před chvílí jsem zapla myčku a pračku, ozvala se rána a vyletěli mi v bytě pojistky až na chodbě u výtahu, po nahození nefungují zásuvky na jednom okruhu, koupelna+kuchyně, světla ale ano, na WC máme elektroinstalační krabici, tam byl asi nějaký výbuch, proto ta rána, trochu to odmrštilo víko a něco tam očividně uhořelo, elektrikáři mohou až zítra, není to nebezpečné? Nemůžeme vyhořet? Děkuji :nevim:

Podle barev drátů máte míchanou nulu, zem a na jedné svorkovnici dokonce fázi. Jak zmínila @Janli, spadlý jistič nenahazujte a pozvěte elektrikáře, který má příslušné oprávnění, tohle je špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32839
6.9.20 14:16

Muž elektrikář říká, to co nejde nezapínat, nechat vyhozený jistič a počkat na elektrikáře. Je vidět, že tam něco zkratovalo, ale co přesně zjistí až elektrikář.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3583
6.9.20 14:17

Vypadá to jako upálená jedna fáze, teď jsem si všiml, že tam je ustřihlý jeden zemnící drát. Kdo tohle dělal?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
205
6.9.20 14:19

@Zumpa jakože je to špatně zapojené? Často mi vypadli pojistky po zapojení více spotřebičů, ale vždy sem jen nahodila jistič a vše fungovalo, byt jsme koupili před 3 lety, takto to už bylo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
205
6.9.20 14:20

@Zumpa to bohužel netuším, už to takto bylo když jsme byt koupili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23945
6.9.20 14:22

Ty namíchané dráty jsou divné. Až tam dostaneme elektrikáře, tak ho nechte zkontrolovat i jiné krabičky, jestli tam taky nemáte nějakou blbost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3583
6.9.20 14:27
@Beruska248 píše:
@Zumpa jakože je to špatně zapojené? Často mi vypadli pojistky po zapojení více spotřebičů, ale vždy sem jen nahodila jistič a vše fungovalo, byt jsme koupili před 3 lety, takto to už bylo…

Může, nemusí, záleží, jak ty dráty jsou zapojené, jsou experti, kteří barvy drátů neřeší. Osobně bych nechal udělat komplet revizi. Tu jste jen tak mimochodem měli udělat hned po koupi bytu. Pokud revizák zjistí pochybení, nechte si udělat rozpočet na opravu a vymáhejte to po původních majitelích jako skrytou vadu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
983
6.9.20 14:49
@Beruska248 píše:
@Zumpa jakože je to špatně zapojené? Často mi vypadli pojistky po zapojení více spotřebičů, ale vždy sem jen nahodila jistič a vše fungovalo, byt jsme koupili před 3 lety, takto to už bylo…

Moc velký odběr a malý jistič. Jestli to takhle bylo často a ještě máte instalaci z hliníku tak byla jen otázka času kdy vám to bafne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1382
7.9.20 15:30
@Beruska248 píše:
@Zumpa jakože je to špatně zapojené?

Z fotky je vidět, že z původní hliníkové instalace je doleva nahoru odbočený další kabel.
Nejsou tam dodržené barvy vodičů, ochranný vodič by měl být na mosazném pásku. Příčinou problému je ale upálený přívod na pravém horním šroubku. Hliníkové vodiče je potřeba čas od času dotáhnout. Přívod do kuchyně by bylo správné natáhnout až do rozvaděče na samostatný jistič, to se ale asi nikomu nechtělo sekat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama