Jednání u soudu, nezaplacená pohledávka

29.3.17 14:34

Jednání u soudu

Hezký den, řešil zde někdo jednání u soudu v rámci vymáhané pohledávky? Podali jsme návrh na vydání platebního rozkazu na nezaplacenou pohledávku (dvě s. r. o.), druhá strana podala odpor, tak bude nařízeno jednání. Koho všechno na to jednání pozvou, jen zástupce firmy (jednatele) nebo i například obchodníka, který obchod řešil? A co si vzít na sebe? Jak celé jednání probíhá?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1780
29.3.17 15:14

Pozvou pravnickou osobu, na jednani ma prijit ten, kdo je opravnen za ni jednat. Vzhledem k vasemu dotazu vam doporucuji si vzit advokata, kdyz nemate zadne zkusenostu.Jste zalobci a je na vas, abyste svuj narok prokazali a navrhli k tomu dukazy, jinak prohrajete. Poradne si prectete, co vam prislo, zda tam neni lhuta, do ktere musite navrhnout dukazy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 15:49

Zatím nám nic nepřišlo, ale máte pravdu - vyčkám, co přijde. Nevíte, zda když byly předloženy veškeré listinné důkazy, z nichž nárok na pohledávku vyplývá /smlouva není, ale je emailová dohoda a i následná komunikace s dlužníkem/, zda (když jsme v návrhu na plat. rozkaz u této možnosti zvolili ano), soud rozhodne i bez nařízení jednání? Ono je to asi individuální, ptám se pouze na zkušenosti… Myslíte, že ten advokát je opravdu nutností? Pohledávka není tak moc velká a domnívám se, že jednání ustojím, zvláště když mám písemnosti prokazující dohodu o obchodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 15:49

@tini viz výše :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2874
29.3.17 16:11

No. Vzhledem. k tomu, ze se tady ptas na prubeh a co si mas vzit na sebe se obavam, ze moc sanci na to, ze to ustojis neni. Jako jo, neznam Te, ve finale to muze byt levou zadni. Taky zalezi, co uvedl zalovany do odporu. Proc poprel, ceho se dovolava, jake navrhuje dukazy, svedky… jsem. z oboru a zazila jsem, ze bylo rozhodnuto na prvnim jednani, i to, ze bylo zadavano nekolik znalecaku, vyslech Xy svedku… a tahlo se to vse xy jednani u soudu…
Pokud chces jit do toho sama, doporucuju si vzit do ruky osr a nastudovat si prubeh rizeni (a to vcetne komentare), zajdi si treba na soud, podivat se jak rizeni v obd. vecich probiha. A hlavne: pozor na KONCENTRACI RIZENI.

Příspěvek upraven 29.03.17 v 16:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2874
29.3.17 16:13

A jenom dodam doporuceni z praxe. V posledni dobe se rozmohl nesvar. Lidi jsou prevzdelani porady tv barandov: soudkyne barbara & spol. Ver, ze takto to u soudu nechodi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1780
29.3.17 18:01

Uvidis, co prijde, poslou vam i ten odpor a vyjadreni protistrany.Bez narizeni jednani to nevidim, pokud je druha strana aktivni a brani se.Ona ta pouceni od soudu i behem jednani jsou nekdy dost slozita a zalezi, jak dobre to soudce vysvetli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 18:49

Ano, nejlepší bude počkat, jak tu píšete. Zatím nevím, co se v odporu píše. Ale už teď mě to odrazuje, a to jsem předtím byla „v ráži“, že má naše firma pravdu a vše je zdokumentované i papírově. Četla jsem si nějaké články o průběhu jednání, ale asi se tedy půjdu ještě na něco podívat. Druhá strana je velká firma a jistě bude mít právníky, kteří to dobře ustojí, takže nevím, zda se do něčeho pouštět, teď váhám. Jak to tedy je, pokud mi přijde odpor a já zjistím, že už to nechci dál řešit a vystavovat se stresu kvůli pár tisícovkám? Nařídí soud hned jednání nebo to ještě mohu „ztopit“? Jsem teď z toho celá špatná. Je to opravdu o tom, že i když mám vše podloženo papírově, tak když bude mít druhá strana dobrého advokáta, tak to neustojím?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1780
29.3.17 19:01

Ano, stat se muze cokoli, uvidite jakou zvoli obranu.Vzit zalobu zpet muzete pisemne kdykoli, ale muzete dostat ulozeno uhradit naklady protistrane

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1518
29.3.17 19:04
@Eliška N. píše:
Ano, nejlepší bude počkat, jak tu píšete. Zatím nevím, co se v odporu píše. Ale už teď mě to odrazuje, a to jsem předtím byla „v ráži“, že má naše firma pravdu a vše je zdokumentované i papírově. Četla jsem si nějaké články o průběhu jednání, ale asi se tedy půjdu ještě na něco podívat.
Druhá strana je velká firma a jistě bude mít právníky, kteří to dobře ustojí, takže nevím, zda se do něčeho pouštět, teď váhám.
Jak to tedy je, pokud mi přijde odpor a já zjistím, že už to nechci dál řešit a vystavovat se stresu kvůli pár tisícovkám? Nařídí soud hned jednání nebo to ještě mohu „ztopit“? Jsem teď z toho celá špatná.
Je to opravdu o tom, že i když mám vše podloženo papírově, tak když bude mít druhá strana dobrého advokáta, tak to neustojím?

Ehe 8o

1. Kdo podával žalobu? Vy sama? Sama jste si sepsala návrh, sama podala, nebo přes nějakou AK?
2. Pořád je možné zpětvzetí, zaplacený SOP se ale nevrací (v zásadě).
3. definujte, co si představujete pod „dobrý advokát“ :roll:
Opravdu, pokud jste v tom jako FO/PO sama a máte takovýto „přehled“ (nic proti vám, nikdo nemůže znát vše), požádejte o pomoc jakéhokoliv právníka nebo kohokoliv s právním vzděláním (nemusíte si najímat nejdražší AK ve městě).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 19:05

A když bych prohrála, tak tyto náklady také musím uhradit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1518
29.3.17 19:07
@Eliška N. píše:
A když bych prohrála, tak tyto náklady také musím uhradit?

Náklady řízení nese _většinou_ strana, která spor neustála, ano. O nákladech - jejich výši, kdo komu kolik, ale rozhoduje pouze soud sám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 19:07
@anonymouss píše:
Ehe 8o

1. Kdo podával žalobu? Vy sama? Sama jste si sepsala návrh, sama podala, nebo přes nějakou AK?
Ano, já sama. Podávala jsem návrh na vydání platebního rozkazu.

2. Pořád je možné zpětvzetí, zaplacený SOP se ale nevrací (v zásadě).
A náklady druhé straně se platí, jak tady píše jiná paní?

3. definujte, co si představujete pod „dobrý advokát“ :roll:
No, jedná se o velkou firmu, která jistě bude mít lepší advokáty než já.

Opravdu, pokud jste v tom jako FO/PO sama a máte takovýto „přehled“ (nic proti vám, nikdo nemůže znát vše), požádejte o pomoc jakéhokoliv právníka nebo kohokoliv s právním vzděláním (nemusíte si najímat nejdražší AK ve městě).

O tom tedy vážně začnu uvažovat. Jde o to, že vymáhaná pohledávka je v řádu do 10 000 Kč a nejsem si jistá, zda se vyplatí dávat za právníka další peníze.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 19:08
@anonymouss píše:
Náklady řízení nese _většinou_ strana, která spor neustála, ano. O nákladech - jejich výši, kdo komu kolik, ale rozhoduje pouze soud sám.

Ach jo, tak to mě taky tedy moc nepotěšilo. Náklady bych tedy hradila druhé straně, i kdybych teď udělala tzv. zpětvzetí? Nebo tedy mám počkat a jít na soudní jednání. Vždyť mám pravdu já, proboha :).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1518
29.3.17 19:12

@Eliška N.

Pokud pohledávka existuje, máte k tomu všechny podklady - písemně, tak bych to nechala běžet.

Je jasné, že se podává odpor. Proti plaťákům se odpor podává téměř vždy (pouze bezhausi a ti, co si nepřebírají poštu na to kašlou, ptž o tom ani nevědí - pak je to stejně pro uznání). Takže samotný fakt, že podali odpor nemusí znamenat nic.

Pokud teď podáte zpětvzetí návrhu, tak byste teoreticky nemali platit žádné náhrady nákladů protistraně.
Jako jo, podali odpor… to opravdu záleží na soudci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama