Jedny peníze, to ještě existuje?

96
26.11.20 09:42

Jedny peníze, to ještě existuje?

Zdravím. Tak nevím jestli jsem blázen já, nebo moje přítelkyně.. Jsme spolu už dlouho a stavíme dům. Co se týče majetku, je všechno jasně daný, v budoucnu spory nemůžou nastat. V plánu je i rodina a teď přišlo na diskuzi téma financí.
Chápu, že když bude přítelkyně na MD, že budou jedny peníze a já budu de facto platit všechno. Nechápu ale, proč když budeme oba opět pracovat, proč bychom měli mít jeden účet a jedny peníze. Její představa je taková, že si každej pošleme třeba 5000 na jiný účet a zbytek na jednu,,hromadu” a z toho se bude platit všechno. Tenhle model mi přijde dost zastaralý a neznám snad nikoho, kdo by to tak měl. Navíc mě dost překvapila, když řekla, že by tu hromadu spravovala ona. Nechápu jediný benefit z toho. Moje představa je taková, že oba pošleme každý měsíc určitou částku na společný účet (beru víc, takže pošlu víc) a zbytek si každý necháme podle svého uvážení. Není mi příjemná představa, že by viděla co všechno jsem si koupil a za kolik. Navíc oba rádi utrácíme za jiné věci. Já drahá elektronika, ona časté nákupy hadříků… Myslím, že dřív nebo později bychom se začli hádat. Ona má vzor v rodině, kde matka takto drží kasu od počátku jejich vztahu. Jenže tam je to tím, že její otec je finanční negramot…
Jak to máte vy? Já na to opravdu nejsem ochoten přistoupit a jak řikám, žádný můj kamarád to tak taky nemá, kdežto ona mi tvrdí, že je to naprostý standard a ja jsem divný, když na to nechci přistoupit :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10227
26.11.20 09:46

@JohnDoe1 To se musíte domluvit vy dva spolu, každému vyhovuje něco jiného :nevim: U nás to bylo tak, že od začátku vztahu jsme hodili peníze na jednu hromadu a prostě to bylo naše, ne rozdělené na moje a tvoje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25082
26.11.20 09:47

Máme jeden společný účet, který spravuju já. Známí mají dva účty, ale nějak sloučené, takže při přihlášení do jednoho je vidět i ten druhý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2105
26.11.20 09:49

Ee

Manžel vydělává xxxx a já jen x, manžel platí byt a měsíčně mi ještě pošle na můj účet x, abych mohla nakupovat jídlo a potřebnosti do domácnosti. Můj plat je na moje investice, kravinky, dárečky.

Jemu teda na účtu zůstane ještě o hooodně více, než je můj plat. Přístup k tomu fakt nechci, jen se občas zeptám, kolik tam je.

V podstatě ten společný život zaplatí on. Ale proč bych měla vládnout jeho účtu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19621
26.11.20 09:51

Ano, tvoje predstava je spravna. Taky jsme to tak meli a mame. Ja posilala umerne svemu platu proti muzi tretinu, zbytek penez zustal kazdemu na uctech, neformalne jsme meli dohodu, ze tretinu usetrime a zbytek si utratime nebo usetrime jak kdo chce. Na provozni spolecny jsme posilali vic nez naklady a vzdy tam dost zbylo a to jsme nechavali na dovcu nebo si udelali kravinou radost nebo kdyz byla potreba koupit drazsi vec do domacnosti jako spotrebic a tak.
Muz ma financne nakladny fotokonicek a do toho mu nekecam, stejne tak ja nesnasim reci, o castejsich navstevach kadernika/kosmetiky nebo nakup dalsich bot ci kabelky. Funguje nam to skoro dvacet let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1970
26.11.20 09:51

To je úplně různé, pokud jsou dva manželé, tak stejně jde vše do SJM, ať je účet společný nebo má každý účty jiné. Akorát z těch jiných účtů se dají peníze asi snadněji ukrýt, pokud jeden rozvod plánuje.
My žádný společný účet nemáme a nikdy jsme neměli a útraty druhého neřešíme. Ale máme asi podobný přístup k penězům a nemáme nedostatek, tak je to jedno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2105
26.11.20 09:53

@arinecka Nj, ale tady slečna chce najednou aby ji odevzdával svůj plat, ne jedna hromada.

Na jedné hromadě to máme my. Cokoliv je třeba, řeknu a společně řekneme, koupíme, nekoupíme. (Protože manželovi nedojde, že je potřeba jít koupit do koupelny nové skříňky, např.)
On mi řekne, servis za auto je teď tolik a tolik, servis za tvoje je tolik a tolik, ale ještě mohu x, chceš, nechceš?

Prostě rozhodování se, ale nemusí se vzdávat svých peněz, aby je měl pod palcem někdo jiný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 09:55

My máme každý svůj účet a svoje peníze.. Ale manžel platí úplně vše, já mám peníze pro sebe :lol: ale já jsem na rodičáku, on vydělává víc než slušně.. Takže já to mám jako kapesné a on prostě platí vše od nákupů, přes trvalé platby až po výlety a dovolené.. Do budoucna to bude stejně, jen se zapojím s těma nakupama - protože se taky konečně dostanu do krámu :lol:

Ale u nás to je i tím, že nikdy nebudu vydělávat jako on.. Takže jemu to problém nedělá a já nemusím počítat kolik mám přispívat, když mám úplný zlomek peněz a to budu mít i při nějaké práci.

Společnou kasu nevyžaduju a zároveň jsem ráda, že můj účet je jen můj :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
3526
26.11.20 09:55

My měli společný účet, resp. účet psaný na jméno manžela a já dispoziční právo, tam jsme posílali všechny peníze a všechno se z toho hradilo (resp. JÁ tam posílala veškerou výplatu, on taky, ale on si jel nějaké kšeftíky mimo a ty peníze si ulejval na bůhvíco). Po podrazu ze strany manžela jsem si uvědomila, že vlastně jen luskne prstem a já jsem bez dispozičního práva a bez peněz, totéž dům - byl jeho- já do něj roky investovala a byla bych bez bydlení. Teď mám svůj účet, na ten jeho posílám cca 80 % příjmů na náklady rodiny a zbytek šetřím na „co kdyby“. On o tom ví. Je to taková moje jistota, že kdyby zase blbnul, tak se můžu sebrat a jít a mám něco do začátku. Ale kdybych na to nepřišla, tak máme společný účet nejspíš doteď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2220
26.11.20 09:56

@JohnDoe1 my to máme jak navrhuješ ty, každý svůj účet a posíláme každý měsíc určitou částku na společný :nevim: do peněz na našich účtech si nemluvíme, ale na společný máme normálně přístup oba, máme k němu i oba kartu - nevím, proč by to měla mít na starost jen partnerka? Vždyť je to i nepraktický, když třeba půjdeš nakoupit jídlo, tak ti bude vydávat peníze nebo půjčovat kartu nebo jak je to myslšeno? :think: ale musíte se na tom domluvit vy dva no, každému vyhovuje něco jiného :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2274

Mne prijde normalni mit jednu hromadu a z ty si brat kazdy dle vlastniho uvazeni a spravovat ji spolecne. Nam to funguje v pohode a to si oba radi doprejeme, ja rada utracim za kabelky a peci o sebe, u muze zase litaji tisice do rybarskych potreb. ALE navzajem si to nevycitame, mne je jedno proc si koupil desaty prut a kolik tisic ho stal, on se me zase nepta kolik stala ta nova kabelka a proc potrebuji dalsi, kdyz jsem si jednu koupila uz minuly mesic. Domlouvame se jen na investicich do vybaveni domu nebo pokud jde o nejake vetsi castky, ktere budou v rozpoctu znat. Podle me by proste i zivotni partneri (u manzelu je to samozrejmost) meli mit narok na stejnou zivotni uroven a k tomu mi spolecne hospodareni z jedne hromady patri. Ve vasem pripade by mi vadilo akorat to, ze chce financim vladnout partnerka sama, to mi neprijde spravne a rovnocenne reseni, ale sam zminujes, ze si nese spatne vzory z rodiny, proto by mela nastat nejaka rozmluva, aby pochopila, ze to neni ta spravna cesta

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14447

U nás máme jeden hlavní účet, na který chodí výplaty a pak několik vedlejších účtů, kam různé peníze přelíváme. Rozpočet spravujeme společně, vidíme oba na všechny účty. Já nechápu, proč byste si měli vyčítat nákupy ze společného účtu, když tam stále zbude dost peněz na provoz. Jinak u vás je ještě zásadní rozdíl v tom, že jste přítel a přítelkyně, ne manželé. Zde bych si třeba já osobně určitou autonomii držela. Na druhou stranu, žádný model není špatný a každému páru vyhovuje něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1970
26.11.20 09:58
@Altavista píše:
@arinecka Nj, ale tady slečna chce najednou aby ji odevzdával svůj plat, ne jedna hromada.

Na jedné hromadě to máme my. Cokoliv je třeba, řeknu a společně řekneme, koupíme, nekoupíme. (Protože manželovi nedojde, že je potřeba jít koupit do koupelny nové skříňky, např.)
On mi řekne, servis za auto je teď tolik a tolik, servis za tvoje je tolik a tolik, ale ještě mohu x, chceš, nechceš?

Prostě rozhodování se, ale nemusí se vzdávat svých peněz, aby je měl pod palcem někdo jiný.

Na druhou stranu ty peníze, co manželovi zbydou na jeho účtu, tak ale právně také nejsou jen jeho, ale jsou součástí SJM, takže správně to není o tom, že on by se něčeho vzdával, ono mu to totiž celé nepatří, kdyby se to bralo z právního hlediska.
Já nerozumím, k čemu je to teda dobré, že manžel má u sebe větší hromadu a je to jen jeho. To si on pak koupí třeba auto a řekne, že to je jeho auto, když je stejně součástí SMJ nebo jak to teda funguje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6229
26.11.20 09:59

@JohnDoe1 poslete to v %. Poslete si treba bokem 20% a zbytek na spolecnou hromadku, kterou spravujte OBA. Nechapu jak muze vypustit to, ze se o to bude starat jen ona. Jsou to VASE spolecne penize. Neni tak tezky udelat spolecny ucet, aby byly k nemu dve karty a oba jste meli prehled.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
567
26.11.20 09:59

Vy se ale víceméně shodnete, že bude existovat jeden účet na běžné výdaje a pak bude mít každý vlastní zdroje. Fakticky je mezi vámi jediný rozpor, a to v tom, kdo bude mít kontrolu nad přebytky.
Partnerka zjevně podala návrh, ve kterém se přebytky budou hromadit na společném účtě, který bude mít pod kontrolou ona. Z tvého vyjádření vyplývá, že ale většinu přebytků budeš s ohledem na výši tvého platu vytvářet ty. To vcelku chápu, že se ti nelíbí, podle mých zkušeností ten bohatší partner ve vztahu je téměř vždy tím, kdo je méně ochoten se dělit.

Podle tvého modelu naopak na společném účtě přebytky vznikat nebudou a každý si bude spořit/utrácet pouze své přebytky.

Partnerčin model je vhodný pro manželství, tvůj pro nesezdané soužití (pokud je položka děti zahrnuta na společném účtě).

Vy dva si musíte ujasnit, jaké máte dlouhodobé plány. Zda chcete něco z přebytků šetřit třeba na hypotéku, nebo zda si do toho nebudete vůbec kecat a až na společné jídlo/nájem atd. spolu hospodařit nebudete.

Vzdání se kontroly nad vlastními přebytky je asi ta nejtěžší věc na vztahovém soužití a hodně vztahů na to zařve, takže držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat