Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Ahoj všem. Prosím o radu, zkušenosti, názor.
Dceři byly v prosinci 2 roky a přemýšlím, jestli jít k zápisu do jeslí/školky na další školní rok. Snažíme se o další mimčo, ale musím brát variantu, že teď neotěhotním a budu muset nastoupit v prosinci nebo už možná v září do práce, pracuju ve školství. Nejprve chceme zkusit jesle (možná by jí do školky v září ani nevzali, když jí nebudou 3 roky) a nevíme, jestli potom během šk. roku přejít do školky nebo zůstat celý šk. rok v jeslí a do školky by šla až v září 2027. Nebo jestli není lepší dát raději přihlášku do jeslí i školky a rozhodnout se až v průběhu roku, jak na tom bude, nyní je hodně dětinská, nosí pleny, spíš bych řekla „opožděnější, pomalejší“ v některých aspektech. Jaký na to máze názor? Buď by tedy šla do školky ve 3 nebo třeba až v 3 letech a 9 měsících.
Pokud by ji vzali do školky i do jeslí, musí se platit asi i školkovné za držení místa že? To je asi jako jediná nevýhoda.
Díky ![]()
To se ptej v těch školkách jak to kapacitně mívají. Někde by Ti ji vzali klidně od září, pokud tedy “ to dá”.
Ja bych pro pomalejší dítě byla spis pro jesle. Ale je teprve únor. Do září máte horu času.
Za mě jesle mají plus v menším počtu děti na tetu a tedy větší možnost individuálního přístupu.
@Snopy123 Určitě chci od září do prosince do jeslí, i kdyby ji do školky vzali už od září, to by snad problém být neměl, jen bych asi musela platit školkovné za to držení místa. Spíš si říkám, jestli „má cenu“ dávat přihlášku i na školku nebo zůstat rovnou celý rok v jeslí, jestli jakoby „o něco nepřijde“, kdyby šla do školky až skoro ve 4..:)
@WerunQa1994 To bych nedělala. 3 měsíce jsou hrozně krátká doba. Nějakou dobu se bude adaptovat, pak většinou hned něco chytí, pak se bude znova adaptovat a když si zvykne, tak ji dáš jinam. ![]()
Asi bych si zjistila jak ta školka, u nás bylo 20 dětí na 1-2 učitelky. Ta druhá přicházela na procházku a po obědě odcházela. Jinak tam byla na ne 1. Jako na oblíkání chodila školnice a kdo měl ruce… Ale jinak.
@WerunQa1994 Ja si myslím, že o nic nepřijde, ale nejsem pedagog ![]()
Osobně bych přihlásila obojí a podle toho, jestli ti jí vezmou od září do školky a podle toho, jak se do toho září rozmluví/odplenkuje atd. bych se rozhodla, kam ji dát, jestli do jeslí nebo do školky. Určitě bych ji v září nedala do jeslí a v prosinci do školky. Záleží na tvém pocitu, co bude pro dítě přínosnější - zda malý kolektiv v jeslích, pomalejší tempo atd., nebo že už budeš mít pocit že potřebuje kolektiv starších v té školce a víc aktivit, které v jeslích mít nebudou. Každé dítě je jiné, některé je do školky zralé ve 2, jiné ve 4…
No já mám dceru lednovou, řešili jsme něco podobného. Nevěděla jsem, jestli otěhotním a nebo budu muset do práce. U nás jesle v okolí nejsou, musela by do soukromé školky, takže jsem šli normálně k zápisu do klasické.
No u nás berou děti 2× za rok. V září berou děti narozené do prosince a pak v únoru děti narozené do června.
Dcera tedy šla až od toho února, ale kdyby měli kapacitu, tak by ji vzali už v září.
Musíš si zjistit, jak to chodí u vás.
A ještě dodám : k zápisu jsem šli v době, kdy byla dcera čerstvě odplenkovaná, neuměla se sama obléknout, obout a neuměla jíst ani lžící.
Do února to vše stihla a ve školce už normálně fungovala.
Zjisti si situaci u vás. U nás se už projevuje demografická křivka v úpadku, ve školkách je místo a děti mohou nejpozději úderem třetích narozenin do školky. I dřív.
V jeslích je však většinou výpovědní doba 2 měsíce.
Dcera je taky prosincová, má čerstvou diagnózu PAS. Před rokem byla opožděná tak, že jsem s ní k zápisu do školky vůbec nešla. Tušila jsem, že bude něco jinak.
Ja mam dceru listopadovou a sla do skolky od září, nemeli s tim problém. A to se odplenkovala v srpnu… A davala to v pohodě, dokonce ji vzali i na plavani, které u nas je hned od pulky září.
Dcera je zářijová. Od jednoho roku chodila do jeslí a do školky přestoupila až skoro ve 4 letech. U nás to teda bylo i tím, že byly strašně nacpaný školky, takže jsem se domluvila s oběma ředitelkami, jak to nejlépe udělat.
Jak už bylo napsáno, pokud dáš dítě do jeslí, nechala bych ho tam celý školní rok a do školky až od září. Pokud to teda jesle umožní
Pokud jste s jeslemi spokojení (Ty i dcera), raději bych ji nechala tam.
Měla jsem kdysi „dvouleté“ dítě (syna) v jeslích (od jeho dvou let do cca tří a půltého roku). Tím, že je narozený na jaře a do školky ho tehdy i přes kapacitní deficity od září toho roku, kdy měl tři, přijali, a s ohledem na kapacitu jeslí, o něž byl eminentní zájem, si myslím, že ta možnost, aby v jeslích zůstal déle, ani nebyla. V tomto tedy byla naše situace jiná oproti Tvojí.
Každopádně si pamatuju, že jsem z toho nástupu do MŠ měla strach, protože jsem si uvědomovala, jak propastný rozdíl mezi jeslemi a MŠ je (péče, nároky na dítě, provozní doba…). Dále jsem si vybavovala čerstvou zkušenost s jeho starší sestrou, která do MŠ nastoupila jako čerstvě tříletá a s níž bylo první rok pomyslně „ledacos problém“ ze strany učitelek. Nicméně její přítomnost v MŠ (stejné třídě) nakonec asi pomohla tohle všechno překonat.
S nejmladším synem mám úplně jinou zkušenost. Vracela jsem se brzy do práce a jeho hlídání jsem řešila dětskými skupinami. Je jich v našem městě více, ale kvalita je, nebo teda aspoň tehdy byla, mizerná. Je pravda, že syn je/byl trochu problémový, a situace vyústila ve „vyhazov“ z dětské skupiny v době, kdy měl čerstvě 3 roky. Podařilo se mi ho sice zázrakem umístit do jedné místní státní MŠ v průběhu školního roku (mimo období zápisů), ale byla to jedním slovem hrůza a děs, přístup personálu otřesný. Pobyl si tam ani ne tři měsíce a i když je docela bojovník, málem se to na něm škaredě podepsalo. Čili kdyby tehdy nedostal vyhazov
z dětské skupiny (jakkoli oproti jeslím, kam chodil jeho starší bratr, za mnoho nestála), určitě bych ji stále oproti státní MŠ vnímala jako lepší variantu. Nakonec skončil v logo školce s menším kolektivem ve třídě, dodneška děkuju všem svatým, že se to podařilo, ale to je úplně jiný příběh.
Máte doma předškoláka nebo prvňáčka?
Přidejte recenzi své školce, sdílejte zkušenosti a pomozte ostatním rodičům s výběrem.
PDF ke stažení a tisku zdarma.
Omalovánky, spojovačky, doplňovačky a další. Trénink zrakového vnímání i logického myšlení pro vaše dítě.