Kde je hranice alkoholismu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.19 14:53
Kde je hranice alkoholismu

Prosím anonymně. Mám kamarádku, jejíž máma (50 let, rozvedená) téměř každý den pije už roky. CCa 5 piv za večer nebo 0.7 l vína. Dle kamarádky do práce chodí normálně, pije večer, když se vrátí domů. Typicky opilá prý není, jen je hádavější a musí mít poslední slovo, jinak je potom nepříjemná nebo jde dřív spát. Ráno je prý normální. Kamarádka říká, že je to zatím normální, jen má strach, aby se to časem nezhoršilo, takhle je to ale pry v pořádku. Její máma prý takhle pije roky a je to pořád stejné. Je tohle alkoholismus? Doma mají uklizeno, navařano, do práce obě chodí, na první pohled je vše normální. Kamarádka v poslední době bohužel také často pije, ale venku. Když jsme někde, bývá několikrát měsíčně opilá, je jí 24, krotit se nedá, vždy se pohádáme a já jí pak táhnu domů, aby někde nezůstala. V poslední době už se raději společným aktivitám vyhýbám. Já sama nepiju vůbec. Mám je obě ráda, ale nevím, jak jim slušně říct, že je něco blbě, abych je neurazila. Nebo já to vidím blbě?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lexter
Kecalka 122 příspěvků 11.02.19 14:58

Pokud se bez alkoholu neobejde, je alkoholička. Prosté. Můj otec je taky takový. Funguje normálně, ale bez hospody se nedokáže obejít.

Alkoholik nemusí být jako ten co leží na ulici s flaškou od vodky. Má to i mírnější formu kdy se člověk pořád tak nějak drží, ale obejít se bez toho nedokáže.

Janli
Kelišová 7226 příspěvků 11.02.19 15:01

Do její matky ti nic není. Bylo by krajně nevhodný a neomalený začít jí vykládat, že je alkoholička. Kamarádce můžeš říct, že se ti to nelíbí, ale to je tak vše. Je to jejich život a jejich právo si s ním naložit jak chtéjí.

Kaileee
Zasloužilá kecalka 814 příspěvků 11.02.19 15:01

pro mě závislý na alkoholu každý, kdo si denně musí nutně dát aspoň jedno pivo/sklenku vína a nejede přes to vlak

Premek_Orac
Závislačka 4664 příspěvků 11.02.19 15:02

Hranice závislosti leží tam, když si to člověk nedokáže odepřít, nebo pociťuje nervozitu, když věc nemá.
Sám jsem to na sobě prožil, taky jsem dělal láhev vína denně a rozhodně nebyl ani připitej, vloni jsem měl zvyk dávat si sklenku prosecca k obědu a k večeři a i v tomhle malém množství jsem si všiml, že se prostě na tu sklenku těším, tak jsem to omezil.
Obecně - alkohol apod. se používá jako únik, jako snaha o ulehčení, nebo překrytí skutečnosti. Vždy ktomu lidi nějaký důvod vede. Pátral bych po příčině.

Nenapravitelný
Kecalka 160 příspěvků 11.02.19 15:05

Maminka kamarádky je alkoholička a bohužel i jejich děti k tomu mají geneticky sklony. Kamarádka by měla okamžitě přestat takto často pít, dokud je čas, pokud ovšem k tomu bude mít sílu. Jinak je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

B4RC3LON4
Zasloužilá kecalka 760 příspěvků 11.02.19 15:10

Toto by me mě taky zajímalo ale jsem se ptal.na nějaké pořádně když si tam třeba 2-3 piva za den jestli jsem.alkoholik a bylo me řečeno ze to.neni alkoholismus

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 17483 příspěvků 11.02.19 15:15
@B4RC3LON4 píše:
Toto by me mě taky zajímalo ale jsem se ptal.na nějaké pořádně když si tam třeba 2-3 piva za den jestli jsem.alkoholik a bylo me řečeno ze to.neni alkoholismus

A proč to piješ?

ProfZav
Ukecaná baba ;) 1850 příspěvků 11.02.19 15:16

Ve věku tvé kamarádky mi taky nedělalo problém se 4× měsíčně takhle získat. Většinou jsem domů došla sama, ale v jakým stavu.. Přešlo mě to, když jsem si vyřešila vztahy a našla svého muže. Od té doby piju jen víno nebo sem tam koktejl, když jdeme s holkama na dámskou jízdu. Dám dva nebo dvě skleničky vína a mám dost. Píšu to proto, že chování ve 24 nemusí být dozivotnim standartem. Když vidím dneska opilou ženskou, stydím se za ni. Taky ale vidím v okolí, že děti alkoholiku se v té konzumaci placaji.

Ou
Kelišová 6212 příspěvků 11.02.19 15:18

Hranice závislosti je tam, kde závislý pije i přesto, že ví že mu to škodí, ale je pro něj důležitější se napít.

Hranice rizikového pití je tam, kdy člověk není schopen vydržet měsíc bez alkoholu na základě vlastního rozhodnutí.

Podle toho co popisujete pije dotyčná minimálně rizikově - ten test s měsícem abstinece si konec konců může vyzkoušet. Pokud to nevydrží a najde si libovolnou výmluvu proč se musí napít, tak to jasně znamená, že nemá alkohol pod kontrolou.

Jinak jestli jí chcete pomoci - tak ji naopak potřebujete jasně pojmenovávat důsledky jejího chování a neumožňovat ji aby jí snáze prošly. Čím déle okolí závislého omlouvá a usnadňuje mu pití, tím že ho chrání přd dopady jeho sebedestrukce, tím déle a hůře bude chlastat. Plus nabízet podporu v tom, když se rozhodně vyhledat odbornou pomoc - tipuju, že to bez ní nepůjde. Nepotřebuje léčebnu, ale vyhledat nějakou adiktologickou ambulanci a řešit proč pije víc než je zdrávo - většinou člověk zapíjí nějaký jiný psychiatrický problém. V případě že si tohle přizná a namísto chlastu to bude řešit psychoterapií a případně adekvátní medikací, nemusí se dostat z kategorie rizikové pití do čistého alkoholismu.

Problém je v tom že si to téměř jistě nebude chtít přiznat a už vůbec to nebude chtít přiznat někomu dalšímu.

Příspěvek upraven 11.02.19 v 15:18

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20485 příspěvků 11.02.19 15:18

Alkoholismus podle mě je, když člověk potřebuje pít, a když nemůže, tak je v nervu.
Je jedno jaká je frekvence.
Dokonce sem už zaslechla termín „kvartální alkoholismus“. Že se člověk potřebuje vylejt jednou za delší čas, ale pak v tom leží třeba týden.

JInak můj názor je takovej, že máma je alkoholička jak vyšije - naprosto typická. Denně leje, aby byla schopná fungovat.
Kámoška těžko říct, to, že se mladá nevázaná holka párkrát do měsíce opije, bych neviděla tak tragicky, spíš opět, jak moc se potřebuje zlejt? Nebo je to prostě z nudy? Nebo si tím řeší nějaký problémy? Kolikrát znamená několikrát?
My s partičkou (cca 15-20 lidí) sme chlastávali co víkend, bezdětní, ale už pracující, vlastní bydlení, takže rodiče nehlídali :jazyk: booože, to byly léta :srdce:
Krom dvou sme z toho všichni vyrostli, založili rodiny a sme normální běžní občané ;)
Chlapi si zajdou do hospody jednou dvakrát týdně na dvě tři pivka a hodinovej pokec, párkrát do roka, když je nějaká akce, tak se připijeme víc, ale prostě v klidu. Já nemusím pít klidně celej měsíc, zrovna včera sem si byla s chlapama sednout, oni si dali pár piv, já si dala ovocnýho Birella a dvě kafe a pobavili sme se výborně :lol:

Příspěvek upraven 11.02.19 v 15:22

tininas
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 11.02.19 15:20
@Anonymní píše:
Prosím anonymně. Mám kamarádku, jejíž máma (50 let, rozvedená) téměř každý den pije už roky. CCa 5 piv za večer nebo 0.7 l vína. Dle kamarádky do práce chodí normálně, pije večer, když se vrátí domů. Typicky opilá prý není, jen je hádavější a musí mít poslední slovo, jinak je potom nepříjemná nebo jde dřív spát. Ráno je prý normální. Kamarádka říká, že je to zatím normální, jen má strach, aby se to časem nezhoršilo, takhle je to ale pry v pořádku. Její máma prý takhle pije roky a je to pořád stejné. Je tohle alkoholismus? Doma mají uklizeno, navařano, do práce obě chodí, na první pohled je vše normální. Kamarádka v poslední době bohužel také často pije, ale venku. Když jsme někde, bývá několikrát měsíčně opilá, je jí 24, krotit se nedá, vždy se pohádáme a já jí pak táhnu domů, aby někde nezůstala. V poslední době už se raději společným aktivitám vyhýbám. Já sama nepiju vůbec. Mám je obě ráda, ale nevím, jak jim slušně říct, že je něco blbě, abych je neurazila. Nebo já to vidím blbě?

Ahoj.

Každý máme ten kopec jinak vysoký.

Osobně si myslím, že máma kamošky má na něj nášlapnuto, ale ještě se neveze.

Kámoška už jde nejspíš směrem z kopce.

https://www.youtube.com/watch?…

xjuklickova
Kelišová 5246 příspěvků 1 inzerát 11.02.19 15:28

V tu chvili, kdy si potrebuje dat jen jedno pivo a nemuze si ho odeprit, tak je to zavislost.

eva valoi
Extra třída :D 11766 příspěvků 1 inzerát 11.02.19 15:34

Alkoholismus má mnoho podob. Fakt je, že u nás se pije opravdu hodně a divnej je spíš někdo, kdo nepije. Existují kvartální alkoholici - dokáží relativně dlouho nepít, pak ale v tom jedou několik dní v kuse a v takové míře, že třeba přijdou o práci.. No a pak jsou kontinuální alkoholici, co si takříkajíc udržují hladinu alkoholu. Většinou jsou to ti, co chodí normálně do práce a večer si dají těch svých pár kousků. Je mnohem více závislých alkoholiků, než si myslíme. O spoustě z nich se to třeva vůbec neví, dlouhá léta fungují, zvlášť pivaři.

eva valoi
Extra třída :D 11766 příspěvků 1 inzerát 11.02.19 15:36

Problém je, že i takový ten běžný alkoholismus začne po čase ovlivňovat psychiku člověka. Já osobně alkohol považuji za normální drogu, která způsobí mnohem víc škody než užitku.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Zavřená komnata Jitky Zelenkové: Proč zůstala na „stará kolena“ úplně sama?

Láska k jednomu muži dostala zpěvačku Jitku Zelenkovou (68) až na samé dno.... číst dále >

Překvapení, které vylezlo z tanečnice Lálové: Nevypadám, ale dělám MMA!

Krásná tanečnice Veronika Lálová (27) vypadá něžně až křehce, ale v rozhovoru... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >