Když dítě vyroste...

400
27.5.16 10:28

Když dítě vyroste...

Chtěla bych se zeptat maminek puberťáků, jak se vyrovnávají s tím, že dítě už maminku tak nepotřebuje? Mám syna 15 let a někdy je mi z toho hodně smutno. Nemáme hlídací babičky, tak jsme se museli starat sami a na to, až odroste, jsem se těšila. Teď bych ale brala toho mrňouska, který o mě tolik stál…
Někdy z těch pubertálních nápadů šílím a pak si vyčítám, že jsme se pohádali.
Jindy si s ním chci popovídat, jak se měl, ale vyhazuje mě z pokoje.
Jak se k dospívajícímu přiblížit a neztratit ho?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4112
27.5.16 10:36

No já když jsem byla v pubertě tak jsem chtěla mít hlavně klid od rodičů, radši jsem si zalezla do pokoje a dělala jsem si svoje věci, nebo jsem šla ven. Poslední po čem jsem toužila, byla přítomnost rodičů :mrgreen: Ale děti nemám takže si nedovedu představit jaké to je z té druhé strany ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2302
27.5.16 10:38

Zrovna před hodinou jsme se s tchánem bavili, jak jeho 15letá vnučka na všechny kašle a nikoho na oko nechce, ale pak jsou chvíle, kdy jde úplně vidět, že potřebuje tu náklonnost a zájem. A že čím víc je odmítá, tím víc ji vlastně chce (vím podle sebe :mrgreen: ) Tak staré dítě nemám, ale vím podle své puberty, že když si mamka chtěla povídat, tak jsem protáčela oči, ale kdybych neviděla ten zájem z její strany, tak by mě to mrzelo. Takže prostě být tu pro něj, ať dělá co dělá, on to vycítí. Určitě to není o tom, že maminku nepotřebuje, řekla bych, že právě teď ji potřebuje nejvíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54796
27.5.16 10:44

Ještě mám malé decka, nejstarší má necelých 8r.
Ale nedá mi to včera mi totiž rikala, že až dodela devátou třídu bude mít kluka :-D.
Asi 2 dny zpet, když jsem byla ve vaně mi prostřední pětiletá, říkala, že až bude chodit do školy taky se bude všude holit :-D. Čekám s čím přijde třetí nejmladší. Máme nadějné vyhlídky.

@maluvka
Ty si najdi koníčky, zábav se, studuj :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1247
27.5.16 10:48

@maluvka tak to je nekonečné téma, s nekonečnou spoustou možností a situací… :) já říkám, že až někdo vymyslí očkování na pubertu, bude to na Nobelovku… :mrgreen:..ale úplně chápu tu lítost, co prožíváš a touhu vrátit čas zpět-aspoň na chvíli, protože teaneager je něco jako jiný živočišný druh…přes noc se nám doma místo veselého a přítulného dítěte objevil náladový a nevyzpytatelný tvor, který o nás nestojí a jasně dává najevo, že jsme fakt totálně mimo :mrgreen: :zed:…co poradit? Může se to jen přežít, záleží na výchově, protože to dobré, co jsme do něj vložili, se nakonec projeví a to, co jsme zanedbali, tak to se nám teď vrátí i s úroky…mám též 15iletého…stále u nás platí určitá pravidla a hranice-pomoc v domácnosti(aspoň minimální, i když šíleně prská-já říkám, že to nemusí dělat s láskou, ale udělá to :mrgreen: ),rozumné příchody domů, alespoň vzdálené povědomí, kde se nachází a slušné chování navzájem(ať si myslí, co chce, ale nahlas mě kamsi posílat nebude-naštěstí se toho ještě neodvážil :mrgreen: )…za to má kde spát, co jíst :mrgreen: :mrgreen: a hlavně svůj klid, kdy ho nechám na pokoji, když s ním hormony zrovna cloumají jak o život…mám to jednodušší v tom, že malá dvojčata mě zaměstnají natolik, že na stýskání není tolik času…spíš už se těším, až i ony povyrostou a konečně budu mít chvíli uklizeno :mrgreen: a bude zase čas na moje koníčky…
netrap se, jsou to prostě ptáčata, co roztahují křídla a v hnízdě jim začíná být těsno…zas to přejde a oni se vrátí :)…věřím, že když ho něco doopravdy bude trápit, přijde za tebou…teď mu momentálně stačí jen povědomí, že tu jsi(případně ještě pořádný dlabanec a nějaké kapesné :mrgreen: )…já mám na mazlení prcky, ale jinak bych si určitě pořídila pejska nebo koťátko, protože by mi jinak taky bylo smutno… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53985
27.5.16 11:20

@Kelsey :mrgreen: :mrgreen: náš nejstarší 10 let se s manželem o víkendu vsadil že on nikdy nebude běhat za holkama, prý co by z toho jako asi měl :mrgreen: :mrgreen: manžel mu řekl že by to bylo krásné ale že si to poví za pár let :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5053
27.5.16 11:31

@maluvka Já teda mám děti ještě malinké, ale zase teď zrovna studuju pedagogiku pro stření školy a to jsou vlastně samí puberťáci. Puberťák tě potřebuje, možná dokonce víc, než kdy jindy. Jen ta potřeba není tak zjevná. Je to pro rodiče dost těžké, protože by se měl překonat a stát při dítěti a být pro něj dostupný, ale zároveň se musí potýkat s odmítáním dítěte, s minimem kontaktu a hádkami a prostě vším, co k té pubertě patří. V tomhle období si asi nebudete blízcí, tak jak to bylo dřív, ale to neznamená, že ho ztrácíš. Ten puberťák se prostě musí odpoutat, ale na druhou stranu je pro něj strašně důležité vědět, že ti příšerní rodiče, kteří ho přece tak svazují, tam pro něj vždycky budou, až je bude potřebovat. Takže nastav pevné hranice ohledně důležitých věcí, projevuj občasný zájem o něj, i když bude většinou odmítnut a buď připravená tu pro něj být, až tě bude potřebovat (to většinou poznáš).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5725
27.5.16 11:34

To by mě taky zajímalo. Staršímu je teprve 5 let, a už teď je mi smutno, jak to rychle letí. A vím, že mi bude jednou hodně smutno, o mnoho více než teď. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16782
27.5.16 11:43

Já se hlavně děsím při vzpomínkách na svojí pubertu. :mrgreen:

Zrovna dneska partner odvezl dceru do školy a když se vrátil, tak si hned stěžoval dneska nedostal pusu. :mrgreen:

Já si plánuju, že si vyzvednu u doktora dostatečné množství antideprasiv :mrgreen: a budu se zas věnovat svým koníčkům ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10911
27.5.16 12:19
@maluvka píše:
Jak se k dospívajícímu přiblížit a neztratit ho?

S vidlicí na krocení šelem? :think:

(Omlouvám se, jsem ve fázi, kdy se na pubertu těším - ta naděje, že se mnou mé neuvěřitelně ukecané dítě odmítne komunikovat je jako světlo na konci tunelu…)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
400
27.5.16 12:21

Docela mě uklidnilo, že mě potřebuje… :) opravdu to někdy nevypadá.

Taky nevím, zda ho mám nebo nemám vyhazovat od počítače v tomhle věku. Nejvíc ho to baví a já bych ho raději viděla chodit s ostatními ven. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16782
27.5.16 12:22
@Knihomyš píše:
S vidlicí na krocení šelem? :think:(Omlouvám se, jsem ve fázi, kdy se na pubertu těším - ta naděje, že se mnou mé neuvěřitelně ukecané dítě odmítne komunikovat je jako světlo na konci tunelu…)

absolutně tě chápu, mám doma taky nekonečnou gramofonovou desku :mrgreen: Trošku se děsím, že druhá bude taky taková :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16782
27.5.16 12:24

@maluvka to nevím jestli ho dostaneš ven :think: Oni puberťáci jsou dost často jak upíři, světlo je ničí :mrgreen:

Já bych jen zavedla, že musí pomáhat doma, pokud to nedělá a zbytek bych nechala na něm. Dokud se nebude zhoršovat ve škole ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27.5.16 12:27

Zakladatelko, nečetla jsem diskuzi, ale proč si neořídíš další dítě, vrátíš čas? Puboši jsou rádi, když majíod máti klid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.16 12:28

Mám skoro 13-ti letého. Když někam jde, chce pusu na rozloučenou, ale nesmí to být na ulici u školy. Chce pomazlit, chce doprovodit ke dveřím bytu, když jde pryč, ale zase na druhou stranu dokáže být protivný a hudrovat. Na druhou stranu si říkám, že je ještě zlatý ;-) a bude hůř.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat