Jak se připravit na kojení?

53
4.1.04 11:36

Kojení

Ahoj holky, jaké máte zkušenosti s kojením? Sice mám miminko ještě v bříšku, ale už teď se snažím získávát co nejvíce informací. Chtěla bych totiž kojit co nejdéle, ale mám natolik citlivé bradavky, že se obávám, že každodenní útok miminka nevydrží. Jak předejít praskání bradavek? Slyšela jsem o nějakých klouboučkách. Pomáhají krémy? Jak také předejít zatvrdnutí mléka v prsou? Díky moc za každou radu.

Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8.1.04 20:35

Kojení

Ahojky, ja už mám holčičku, které je 1,5 roku a kojila jsem ji bez problémů do 14 měsíců. Slyšela jsem o krémech, které se dají na bradavky mazat, ale zkušenosti s nimi nemám, konkrétně Bepanthen. Když jsem kojila pár dní a neměla s tím ještě takovou zkušenost, tak mi bradavky taky popraskaly, dost to bolelo, tak jsem chvíli kojila jen z jednoho prsa a z druhého odstříkávala. Velkou roli hraje taky technika kojení se kterou ti určitě poradí v porodnici. Tvrdli mi několik dní po porodu a pak se to ustálilo, pomáhá odstříkávání buď rukou nebo na to existuje odsávačka, poradí ti určitě v porodnici, dneska se kojení klade velký důraz. Jinak se nenech zastrašit nějakou bolestí a neřikej si, že máš třeba málo mlíka, poradí ti nejlíp dětská doktorka podle toho jak bude mrňous přibývat na váze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
39
8.1.04 20:59

Kojení

Ahoj, mám chlapečka 22 měsíců a taky miminko v bříšku. Kojila jsem 7 měsíců, ne že bych pak nemohla, ale museli jsme občas dát sunar, protože jsem začala znovu chodit na přednášky na VŠ, a chtěla jsem kojit dále alespoň na noc, ale malý jak poznal flašku, tak už moje prsa nechtěl, ikdyž jsem měla pořád mlíko. Bradavky mi praskaly jenom v porodnici, dávala jsem si na ně Bepanthen, je dražší, ale stačí ho málo. Asi dvakrát mi ztvrdly prsa a nahřívala jsem je „domácím horským sluncem“, takový starý přístroj. Nebo můžeš dávat na prsa alespoň teplý ručník (plenku). Asi jsem Ti moc nepomohla, ale naštěstí jsem žádné větší potíže neměla.

Pa, opatruj své bříško, Helča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
129
9.1.04 11:09

Kojení

Ahoj, mam pulrocni holcicku a porad kojim. Ze zacatku, hlavne prvni tri dny, to pekelne bolelo, ale musis proste vydrzet! Behem tydne to bylo uz mnohem lepsi a za 14 dni nebolelo nic. Na zacatku jsem si na bradavky davala mast LANOLIN a take takove polstarky, ktere jsou touto masti napustene. Velice to pomaha a bradavky se nemuseji omyvat, detatku tato mast nevadi. Nevim, zdali je tato mast na ceskem trhu, ziju ve Vidni, ale urcite se vyplati si ji koupit a mit ji sebou uz do porodnice, pokud ji tam automaticky nedostanes. Nam ji v porodnici davali a vsechny maminky si ji moc pochvalovaly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47
9.1.04 12:14

Kojení

Ahoj,

předně všeho, je dobré informovat se a připravovat se aspoň teoreticky „na všechno“, ale neděs se zbytečně. Třeba ani žádný problém mít nebudeš, na to nezapomeň!!! :o))

Já mám 7mi měsíční holčičku a od začátku bylo všechno v pořádku.

Myslím, že jedna z nejdůležitějších věcí je správná technika kojení. Pokud se to dělá dobře, nedojde k žádným auvikům. Heslo i v knihách je: „Kojení nesmí bolet!!! “

Mě v tom nejvíc pomohl předporodní kurz (v porodnici kdyby byl problém, tak co vim u nás moc nepomohou :-/ ). Sestřička nám na jeden kurz přinesla takovou chytrou videokazetu a tam to tak názorně ukazovaly pořád dokola opakovaly, že mi to prostě muselo zůstat v hlavě, a pak „naostro“ jsem se těch rad držela a bylo to dobrý. Pro jistotu jsem ovšem mazala pravidelně bradavky bepanthenem nebo později vlastním mlíčkem. Přeci jen jsou zkraje prsíčka podrážděný a citlivý. Také jsem je hooodně větrala. Prostě po kojení namazat a nechat větrat. Vlastní mlíčko je ten nejlepší ochraný krém! Po nějakém čase jsem už viděla, že se prsa „otužila“ a už nic nepotřebuju.

Někdy se stalo, že mě malá chytla špatně a to teda hned poznáš, pěkně to štípne, tak to jsem radši jí hned „odpojila“ (strčíš jí nebo mu malíček do koutku pusinky a on nebo ona se odlepí) a zkusily jsme to znova. Hlavně aby měla pusinku pořádně otevřenou a pobrala co největší plochu prsa, respektivě dvorce, nesmí jen bradavku!

Také se dají měnit směry přisátí, aby to nebylo pořád na jednom místě, takže někdy kojíš v leže, někdy v sedě, někdy máš mímo natočený víc zpříma apod., to jsem taky využila.

Přeju ti ať to pěkně jde a krásného zdravého broučka!

:o)

Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53
9.1.04 12:31

Kojení

Ahoj holky, díky moc za rady, jste fakt zlatíčka. Nevím proč, ale ze zvládnutí techniky kojení mám větší obavy, než ze samotného porodu. Projíždím na internetu co se dá, ale co naplat, nejlepší jsou rady stejně od samotných maminek.

Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47
9.1.04 12:55

Kojení

Ahoj, ještě jednou Jáááá :o)))

CO mě teda tak napadá k tý technice:

1. mimi nesmí brečet, když řve, má jinak položený jazyk a to je špatně

2. mimi, když cítí prsíčko, otevře široce papulu a ty ho přilepíš k prsu. Zá:,–(a: nééé prso k miminku, ale miminko k prsu ! Když se snažíš narvat prso k miminko, tak to prso různě taháš a deformuješ, chyba.

3. Prso mu nabízíš tak, že ho podpíráš dole (jako když ho chceš nahrnout nahoru :o)) a palec máš zase hódně nahoře. Prostě držíš pěkně celé prso. Nesmí se ti stát, že bys držela vlastně jen dvorec a tak mu ho nabízela. Tím bys právě dosáhla toho, že ti chňapne jen bradavku, pče mu vlastně víc neumožníš.

4. Mimi má nosík zabořený v prsu a bradou se také dotýká prsa. Nemusíš se bát, že ho udusíš. (asi dýchá ušima, pče já bych se teda udusila :o) ).

5. Vždycky si najdi pohodlnou polohu, aby vám to bylo příjemné a abys v ní dlouho vydržela.

Za čas tě při papání mímo začne ošmatlávat, tahat za vlasy, štípat, škrábat, kopat, bude si při tom zároveň povídat a smát se.

Bude se snažit udělat si z prsa žůžu, aby ho co nejvíc natáhlo a mohlo tak taky otočit hlavičko za něčím zajímavým, … :o)))

Je to paráda, neboj.

Lenka

PS: odstříkávat jsem se nikdy nenaučila a ani jsem se o to zvlášť nesnažila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.1.04 12:59

Kojení

Silvie! Uvidíš, že ses obávala zbytečně a půjde to samo. Já kojila syna 2 roky a 8 měsíců a nebýt v pátem měsíci těhotenství, tak i déle. Dceru kojím 3.5 měsíce a za tu dobu nabrala 3 kg. Ale příručky mi nepomohly, ani kazety, to mi spíše odpověděly na otázky kolem. Sebelepší příručka bez praxe, nebo vyzkoušení nemá dle mě efekt. Zdravé a spokojené dítě přeje Renča

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
9.1.04 16:10

Kojení

Ahoj. I já jsem měla po porodu velké problémy s kojením, než jsem se naučila tu správnou techniku. Měla jsem bradavky tak popraskané, že jsem u kojení skoro brečela bolestí. Ale pro miminko vydržíš daleko horší věci. V porodnici mi dávali mastičku a ta byla hodně dobrá. Takže neklesej na mysli, důležitá je správná technika a s tou ti pomůžou v porodnici, stačí poslouchat rady sestřiček. Ahoj a hodně štětsí

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
14.4.04 07:01

Ahoj.
S kojením mám skušenost více než dobrou, dnes jsou dceři 2 roky a ještě stále kojíme, a to i přesto, že od sedmého měsíce již zase pracuji. Myslím, že nejdůležitější je chuť kojit a pak to jde skoro samo. Problém s praskajícími bradavkami mám až občas v poslední době, a to jen tehdy, když se malá zapomene a kousne. Někdy stačí jen kapička mateřského mléka, která se nechá na bradavce zaschnout, někdy použiji mast Bentaphen.
Jeden maličký problém nastal až teď. Chtěla bych už s kojením přestat, ale nedaří se nám to. Kojíme asi tak třikrát denně (v poledne, večer a v noci). Jakékoliv mé pokusy o postupné snižování a ukončení kojení jsou neúspěšné. Dcerka se prostě nechce dát, vyvádí, pláče, vzteká se … Poradíte mi někdo, jak na to?

• Nahlásit
  • Citovat
Radina
14.4.04 08:13

Myslím, že přestat s kojením ve dvou letech je už docela umění. Když už má dítě svůj vlastní rozum. Moje kamarádka kojila svoji holčičku do 4 let a to jenom proto, že se jí narodila ještě jedna dcerka, tak je kojila obě. Je to určitě krásné a děti jsou pak zdravější a odolnější, nemluvě o náchylnosti k různým alergiím, ale co jsem zatím slyšela o odnaučení kojení v pozdějším věku je: prostě říct „není“. Není a pro dítě nesmí být, i kdyby bylo :) . Zní to možná trochu drasticky pro maminku, která kojí, ale i já si myslím, že s tím nic jiného neuděláš. Když bude totiž dítě vidět, že mlíčko máš, třeba jenom jednou denně, tak to půjde těžko. Můj bratranec byl zase závislý na flašce až do 6 let. Všichni se mu už smáli, ale on si svoji „bumbinu“ granka na probuzení neodpustil. Teta musela před ním flašku hodit z okna na chodník. Až když viděl, že je bumbina rozbitá, vzdal svůj boj. A to se mu už i ve školce kluci smáli a nepomohlo to!

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
19.3.05 21:57

kojení

Ahoj,
ze všeho nejdřív chci říct, hlavně nepropadat panice, že to nejde a nevzdávat to. Dcera se narodila v 36 tydnu, sice jsem ji měla hned u sebe, ale byla slabá a nedokázala si sama nic nasát, tak jsem musela odstříkaávat a potom dávat s láhve. V porodnici se opravdu snažili, ale kojit se nám nedařilo. Až doma jsem měla na vše klid a neustále jsem si ji přikládala k prsu asi po měsíci už byla schopná si sama nasát, ale i tak jsem ji kojila i hodinu a za hodinu zase. Naše dokorka mi na to řekla co bych chtěla dělat jiného na mateřské a tak jsme pokračovali. Nakonec se intervaly prodloužily a délka kojení zkrátila, malou jsem kojila do 16měsíců. Měla jsem i popraskané bradavky i zánět, kojení mě opravdu bolelo a nejednou jsem bolestí opravdu brečela, ale nakonec jsme na to přišli, manžel mě hodně podpořil a všechno jsme se naučili (ze začátku mohu doporučit polohu v leže) a pak to byly nejkrásnější chvíle ztrávené s miminkem a už teď se těším na další kojení.

• Nahlásit
  • Citovat
538
20.3.05 09:51

Ahojky,
moje postřehy:
Začátek paráda-
malá se krásně přisávala. Žádných 10 a 10 minut jsem jí u prsa neudržela. Maximálně celkem 3 minuty. Přibírala skvěle, spala celou noc.
Hodně mlíčka, lituji, že jsem si nepořídila odsávačku dřív. Mám pístovou. Ze začátku jsem musela trochu odstříkad před kojením, jinak se malá nemohla přisát, jak bylo prso nalité. Ručně to jde, dělala jsem, ale s odsávačkou to bylo supr a ještě jsem měla zásobičku v mrazáku, kdyby něco. Doporučuji ale před odsátím pěkně podráždit bradavku, pak to teče krásně samo a taky to podporuje další tvorbu mlíčka.
Později-
mlíčku trochu trvá než začne samo téct, malá je trochu nervózní a když je unavená, prudí. Jednou se mi odmítla přisát 12 hodin, u prsa řvala a řvala, jinak byla v pohodě. Myslela jsem, že se odstavuje. Vylezlo z toho „jen“ bolení v krčku. Laktační liga radila nenutit. Od té doby to tak praktikuji. Někdy jí třeba jen třikrát, někdy by zase chtěla pořád. Někdy vyžaduje speciální pozici při kojení, někdy abych jí mlíčko spustila. Všechno se dá vypozorovat:-)
Strašně moc Ti držím palce, ať vám kojení vyjde, protože je to paráda. A když ne, bude to mít taky svoje pozitiva. Třeba občas nakrmí taťka a dřív se dostaneš třeba do kina:-) Hlavně se nestresuj, miminko bude šťastné, když Ty budeš:-)
Albi a Anika 15t

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
538
20.3.05 10:05

A ještě jednou k té technice:-)
Souhlasím se Zajdulánkem.
Vyplatilo se mi řvoucí mimi nechat uklidnit, večertřeba na hodinku usnula a pak bylo všechno O.K.
Já nemám nijak extra velká prsa a nedržím je, když přikládám. Občas, když už je Anika hodně hladová, přiložím ji hned, třeba na zemi v tureckém sedu. Chyba! Opravdu se uveleb. Není nic horšího, než když se za chvíli u kojení začneš kroutit bolestí zad. A mimi je pak taky nervózní.
Albi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
980
20.3.05 10:26

AHoj holky, přiznám se, že s kojením jsem tvrdě bojovala celé 6tinedělí. Prostě to nešlo a nešlo, ale já tak chtěla. Navíc chlapeček nepřibíral…prostě na psychiku jen to nej. Nakontaktovala jsem se na paní z laktační ligy, přijela mi domů pomoct - a přišla na to, že problém je zřejmě v tom, že mám malý a plošší bradavky a mrňous má prostě problém je vytáhnout a pak se mu už nechce sát. Tak teď kojím s kloboučky.
ALe sem ráda, že píšete, že je to časté - noc a dopoledne ještě jde, ale odpoledne sotva dokojím, mám pauzu tak 30-40minut maximálně a jdeme zase kojit. A jedno kojení nám zabere opravdu 40 i více minut. Tak snad je to časově OK - ale některý holčiny mi říkaly, že jejich dítka sajou 10 minut a konec…tak to u nás nehrozí :lol: Ale teď si to teprve užíváme…akorát, že já si ještě plně nevěřím, že to mlíčko tam fakt e v dostatečném množství, tak nabízím ještě dokrm - ale malej je takovej, že si dokrm vezme skoro vždy, aspoň trošku a pak blinká…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama