Kojení a příkrm - jak postupovat?

85
16.11.19 20:32

Kojení a prikrm kdy ?

Ahoj, vím ze tady těch témat je opravdu hodně ale zajima mě Váš názor na tenhle konkrétní případ..
Mám 4,5 měsíčního chlapečka, plně kojen po 3hodinách, někdy vydrží i dýl. Přibírá hezky, má 7340kg, 68cm..
Byly jsme na kontrole u P. doktorky a ta mi řekla, ať zavedu prikrmy dopoledne zeleninu a odpoledne ovoce presnidavky. Za prvé mi přijde divné, že mám hned začínat přesnídávkami, myslela jsem, že se jako první dávají šťávičky?? A za druhé, myslela jsem, že kojené mimi se začíná dokrmovat PODLE JEHO potřeby, tedy že nepřibírá a neprospívá tak jak by mělo.. a jinak kolem 6měsíce.
Nechci mu zatím nic dávat a zatěžovat ho zbytečně, když mu nic nechybí zatím.. chtěla bych začít s prikrmy hned po novém roce v lednu, ale když mi to vyloženě doktorka nařídila, nevím jak se mám zachovat jestli dát na ní a nebo se svým dítětem udělat to, co si myslím ze je nejlepší já. Zajímají mě proto vaše rady, jak jste začínali a kdy s prikrmy Vy :pankac:..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

969
16.11.19 20:36

Doporuceni, kdy zacit davat prikrmy a jake, se meni snad kazdy rok. Ja kojenym detem zacala davat prikrmy po ukoncenem 6. mesici a podle vice doktoru to je pozde :nevim: Zacinala jsem zeleninou v poledne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2850
16.11.19 20:38

Když mu nic dávat nechceš, tak mu nic nedávej. Doktorka ti to předpokládám doporučila, ne přikázala. Běžně se začíná mezi 4. a 6. měsícem. Ja jsem začínala taky zeleninou na oběd. Šťávy jsem nedávala vůbec, k pití krom kojení jen čistou vodu.

Příspěvek upraven 16.11.19 v 20:39

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48458
16.11.19 20:39

U prvního dítěte před lety doporučovali u kojených dětí zavádět příkrmy v 6 m, tím jsem se i řídila. Pak přišla móda imunologického okna a najednou se začalo doporučovat toho co nejvíc vyzkoušet od 4 do 6 měsíců. Teď se zas od imunologického okna postupně opouští, ale někteří ho propagují stále, takže si vyber. Mně ve 4 m duhého dítěte dr. řekla, že můžu začít pomalu zkoušet, já viděla spokojené přibírající dítě, takž jsem začala v těch 6 a nic mu neuteklo. Takže je to na tobě jako matce, ale věř, že čím víc lidí (i doktorů) se zeptáš, tím víc pravd se dozvíš.
Jinak mi teda přijde logické začít postupně, tedy nikoliv naráz vrazit dvě jídla denně, ovoce a zeleninu, a pokud mi polkne normální jídlo, tak nač šťávičky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
345
16.11.19 20:40

No ty nazory jsou ruzne..udajne mezi 4 a6 mesicem, je to nejlepsi, protoze sibdite na stravu nejlip zvyka…, ale nam doktorka rikala, ze zacit urcite zeleninou, idealne v dobe obeda, ale neni nutne..a ovoce pozdeji, ze by pak mimco zeleninu nechtelu… ridte se podle miminka…muzete mu zkusit neco dat, uvidite, jestli bude vubec chtit… zkuste mu davat neco ochutnavat proste. Ja to zkousim od 5 mesice a miminko prikrmy vubec nechce, tak zkousim ruznou zeleninou, treba dam dva dny pauzu a tak…to neni, ze Vam zacne hned jist :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85
16.11.19 20:52

@chaela no ona mi dala malou brožurku a řekla že mám začít dávat příkrmy hami protože už má za sebou ukončeny 4. měsíc a snažit se lžičkou aby se to naučil, ze do týdne to bude umět. Tak jsem to vzala takhle no.. já začnu taky až v 6 měsíci.. řeknu ji, ze nechci… ty jsi začínala kdy tou zeleninou??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
16.11.19 20:55

Ono to souvisi s doporucenymi odstupy pri zavadeni novych potravin - zelenina, maso, ovoce, lepek, mlecne vyrobky, zloutek, bilek… mi doktor rikal, ze kdyz se zacne az po 6.mesici ci pozdeji, ze pak je bud vse takove narychlo, aby se to casove stihlo dle doporuceni do 1.roku nebo se to proste neresi, zalezi na rodici, jakou cestu si zvoli… taky mi rikal, ze podle nekterych studii drivejsi zavadeni potravin snizuje vznik ruznych potravinovych alergii… my zacali s obema kluky v 5.mesici, oba plne kojeni a oba prvnich par mesicu jen ochutnavali s vyrazem ve tvari, co jim to tam ta matka zas na tu lzicku proboha dala, ptz se dal dozadovali mlika a hooodne dlouho si zadnou davku nenechali nahradit, takze se jedlo stylem pet lzicek prikrmu (predkrmu) a pak hezky prso… takze tak… jo a rada na zaver: ovoce a sladke stavy dej az budes mit plne zavedeny masozeleninovy prikrmy a v pitnem rezimu caj a vodu, sladke veci jim chutnaji a pak jim zbytek neleze… tedy pokud nebudes mit doma jedlika ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
185
16.11.19 20:55

@Vavanda ahoj, malá přibírala taky dobře, plně kojená. Na prohlídce ve 4 měsících to probíhalo stejně. Tedy začít s příkrmy. Dostala jsem i průvodce příkrmy od Nestlé s tím, že tam mám všechny informace..
Nejdříve to probíhalo v pohodě, jenže pak ji začaly růst zuby a začal boj. Nějakou dobu jsem se snažila ji dávat lžičkou, ale někdy po 6. měsíci jsem to vzdala a přešla na metodu BLW. A přišla úleva.. Malá je hrozně zvědavá, stačí ji dát do židličky a už se sápe ke stolu. Ke svačince má čerstvé ovoce a nejraději má hrušky. :)

Myslím si, že pokud malý dobře prospívá, není nutné spěchat a můžeš počkat do ukončeného 6 měsíce. Je to hlavně na tobě!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2850
16.11.19 20:56

@Vavanda no jo, fakt nenápadná propagace… hezky bych ji vyslechla a udělala si to po svém. Ja jsem začínala někdy v necelých 5 měsících, lžičkou, zeleninu ze sklenicky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
425
16.11.19 21:08

Věř mateřské intuici. Pokud máš pocit, že je na příkrmy brzy, tak počkej. Zvlášť když je to spokojené dítě. Já začala oba syny přikrmovat krátce po 4m, a to jsem jinak kojila. Ale najednou začali být nespokojení, po kojení mi brečeli a na prsou mi doslova viseli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13477
16.11.19 21:28

Já bych se řídila tím, jestli o to jídlo jeví zájem. Jestli třeba kouká když jis ty, loudi, sape se po tom. Jestli ne tak bych počkala. Já začínala taky kolem toho 4 a pul měsíce i když je kojený, ale on se mi toho jídla dožadoval. Ale začla sem jednodruhovou zeleninou na oběd, presnidavky až tak po měsíci, když už pěkně papal tu zeleninu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13477
16.11.19 21:30
@Vavanda píše:
@chaela no ona mi dala malou brožurku a řekla že mám začít dávat příkrmy hami protože už má za sebou ukončeny 4. měsíc a snažit se lžičkou aby se to naučil, ze do týdne to bude umět. Tak jsem to vzala takhle no.. já začnu taky až v 6 měsíci.. řeknu ji, ze nechci… ty jsi začínala kdy tou zeleninou??

Brožuru sme dostali taky ještě před 4. měsícem, ale to neznamená že ji musíš hned dát příkrm, jestli si tu brožuru četla tak tam píšou že kojene děti začínají klidně od 6 měsíců.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
16.11.19 22:05

U nás od ukončeného 4.měsíce první mléčná kaše na noc od Hippu skrz to, že malá měla v noci hlad a budila se každou půlhodinu na kojení (míry i váhu měla ok, byla už od narození větší, takže se podle ostatních dětí nepoměřuje). Před 6.m jsem začala vařit obědy (rýži, zeleninu, ovoce…vše míchám namixované). Nekupuji ve skleničkách. Malé je 7m (72cm a 11kg) a vše v pohodě, kojení to nenarušilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
345
16.11.19 22:14
@Kriss Tina píše:
Já bych se řídila tím, jestli o to jídlo jeví zájem. Jestli třeba kouká když jis ty, loudi, sape se po tom. Jestli ne tak bych počkala. Já začínala taky kolem toho 4 a pul měsíce i když je kojený, ale on se mi toho jídla dožadoval. Ale začla sem jednodruhovou zeleninou na oběd, presnidavky až tak po měsíci, když už pěkně papal tu zeleninu.

No nase teda vylozene zira, jak v tranzu, klape pusou… po jidle se sape, ale chce si snim jenom hrat.. jidlo do pusy nevezme..ani lzickou, ani na prste, v lahvi, dala jsem ji kus do ruky..vsechno ostatni si do pusy cpe, jak jsem ji tam dala mrkev, tak ksichty a mrkev zahozena :-D a to jsem.si presne rikala, jak uz ma zajem a jak bude pekne papat :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13477
16.11.19 22:21

@Melodie91 tak celou mrkev těžko bude jist :lol: chce to zkoušet, fajn je dýně jako první příkrm, je sladká. Ono v tom začátku sní tak 2 lžičky, musí si zvyknout na tu lžičku, jinou konzistenci jídla, naučit se si to jídlo posunout v puse dal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama