Kojení vs. příkrm UM

868
28.8.06 11:45

Kojení vs. příkrm UM

Ahojte,

mám kamošku, která po konzultaci s pediatrem a odbornicí z Laktační ligy musí dát prckovi příkrm UM (je 6dní starý).

Zkuste nás potěšit a napište, zdali je možné pokračovat dlouhodobě v kojení i s příkrmem UM… Případně dá se UM a po nějaké době úplně odbourat a opět se vrátit k plnému kojení ???

Co mám kamarádky, tak to u každé z nich vedlo k ukončení kojení v horizontu 2 měsíců … :(

Těším se na pozitivní odpovědi :wink:

Peťula

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6545
28.8.06 11:53

Určitě to nemusí znamenat konec kojení, ale zrovna tak kdyby se tak stalo, není to žádná tragédie.
Prvně je vhodný, aby nejdřív nakojila a pak dokrmila co nejnižší dávkou. Zkusila bych zjistit, jestli je to v nějakou část dne, nebo je to nutné pokaždé. Aby prcek nedostával automaticky, i když není třeba a zrovna tak aby nebyly zbytečně velké dávky.
Zhruba týden po porodu jsem začala dokrmovat taky. Na noc. Po kojení dostávala malá zpočátku 30ml, někdy víc, někdy míň. Samo s ohledem na to, jak rostla. Prostě jí večer nestačilo, takže před spanim to dostala. A po 2 měsících mi flašku vyplivla a zas jsem plně kojila do 8měsíce, kdy jsme začaly s příkrmy a já začala sama postupně odstavovat.
Hlavně být v klidu, nedělat z toho drama, nic s eneděje. Doktor dokonce nikam ani nezapisoval, že by malá byla dokrmená a bral to, že to je jako by nic nebylo.
Je otázka, jestli ten dokrm je jen proto, že nepřibírá (což je zkraje celkem normální), nebo proto, že je miminko nespokojené.
G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
808
28.8.06 11:56

Ahoj

co takhle zkusit „suplementor“ nebo jak se to píše. To je lahvička s hadičkou na prsu a mimís prostě „saje“ UM u prsu - tak by se nemuselo přestat s kojením - ale samostatné zkušenosti s tím nemám. U mě se odstavili po podávání UM sami - první v 3m, druhý v 2 m a třetí dokonce po 6ti nedělí…

Takže držím palce…

Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
868
28.8.06 11:57

** Gabinko ** ,

tož jasně, že to není žádná tragedie :wink:

Jinak u nich je problém, že má údajně fakt málo mléka - což jsem dříve považovala za dost nepravděpodobné - ale potvrdila jí to i paní z Laktační ligy… Malý slabě saje, usíná u kojení… tudíž dle mého i tvorba mléka není z jeho strany příliš stimulovaná. Zhubnul ze 4kg na dnešních 3,60kg.

Jo a v porodnici dostával příkrm bez jakékoliv konzultace či diskuze od prvního dne - tak nevím, jestli to nemá souvislost i s tím… :roll:

P.S. … copak na to asi říkají ** schamka ** a ** gothic ** ? … doufám, že si tuto diskuzi přečtou a zkusí poradit …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22315
28.8.06 12:02

PEto, Gothic je na dovolene, takze asi nerekne.......

Ale nekde jsem ceta ze Berun dokrmovala a ted uz opet plne koji

K

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
28.8.06 12:02

Což o to, já taky věřím na málo mléka:) No ten nedostatek stimulace udělá taky svoje. No prcek shodil 10% svojí váhy, což bych řekla, žej e OK. Záleží, jak je spokojenej. Věřím, že po konzultaci s PA udělala, co mohla. On se prcek zmátoří a třeba se rozjede:)

Bohužel to UM bez konzultace podle mého názoru dcera dostávala taky (nikde to napsané není,ae mám za to, že to tak bylo, mmj mi nepřijde normální, že od půlnoci do 6ráno se děti na kojení nenosily, prý se nebudí? Blbost. Malá byla na světle kvůli žloutence). Však když jsem jí dala flašku s UM, chytla se hned. Nevím, jestli to bylo tím, že už to ochutnala, nebo jí to jelo. Každopádně jsem jí dávala z Aventu novorozeneckého, aby to neměla zadarmo. Je fakt, že u nás by důvod spíš v tom, že večer byla k neutišení, nic nefungovalo, měla hlad. A já měla rozkousané bradavky a neměla jsem na to, abych „si to nechala líbit“. První měsíc pro mě kojení znamenalo, že jsem při přisátí bolestí cukla a zařvala. Takže nám to dost pomohlo.

Jak to je s přibíráním nepřibíráním, to je jiná otázka, tam nemůžu tak podrobně sloužit. Nicméně moje zkušenost je taková, že to neznamená nutně konec kojení a že to NEMUSI, i k dyž může být problém.

G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
700
28.8.06 12:33

Petulko já jsem musela začít dokrmovat na 2měsících a zatím „ťuk,ťuk“ funguje oboje bez problémů. Používám lahvičky od Aventu se savičkama č.1 a Terka v pohodě přechází z prsa na lahev. Tak taky doufám že nám to vydrží co nejdýl :wink: :lol:
Jinak já si spíš myslím že je to hodně pak i o tom že už nechtějí kojit ženský. Já každý krmení dávám prsa a pak teprve dokrmím, když jí to nestačí. Tím pádem se mi tvoří pořád mlíčko. Dokonce holčiny u nás v diskuzi taky ze začátku dokrmovali a až po měsíci se rozkojili a teď jenom kojí.
Držím pěsti. A hlavně jde o to aby mimi bylo spokojený a napapaný :wink: :lol: Mě to ze začátku bylo taky líto že jenom nekojím, ale co se dá dělat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
28.8.06 12:51

Ahoj,

já začala dokrmovat ve dvou měsících po té co fakt měla málo a šla dolů z váhy. (Opravdu může být mléka málo - většinou právě u spavých dětí - které málo tahají se pak netvoří dost.) A kojili jsme do 6m no možná nebýt blbých prášků tak kojíme ještě teď. Ale my jsme nedávali po každém kojení, ale jen na noc flašku. Protože večer už jsem mlíčko skoro neměla a malá plakávala hlady. Jednu dobu mi dokonce vyžadovala flašky dvě dopoledne a večer, ale pak zas jen jednu. Byla prostě naučená, že teď je prso a musí se snažit a večer bude flaška. Ale ať se kamarádka nediví, že třeba teď bude chtít hodně může být fakt vyhládlý a časem se spokojí s menšími porcemi a méně často. A taky když se člověk uklidní a vyspí tak je mlíčka najednou více. Rozhodně koupit flašku a dudlík od Aventu nebo od CHicco (Physiologickou řadu) a dudlík jedničku ať musí pořádně tahat a nezvykne si že z flašky je to jednoduší. A krmit jen maminka a v pozici hodně podobné kojení - žádné odbývání :roll: :wink A ještě jedna babská rada co mi říkala sestřička v poradně (hodně stará paní) - jezte hodně sladkého ať je to vaše mlíčko sladčí než UM. Pak jí bude víc chutnat děti jsou potvůrky. No nevím já měla chuť na čokoládu skoro permanentně takže jsem praktikovala a v pohodě. :P

A pokud se nepovede svět se nezboří nemá cenu se trápit. Ahoj Iva a Viki.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1785
28.8.06 13:22

Petulo, náš Mates byl první dny taky spavý, trochu si loknul plodovky, takže po porodu spíš ublinkával a do koja se mu nechtělo. Sestřičky mi radily nechávat ho bradavky aspoň olizovat, i když nepije, tím se tvorba mlíka taky stimuluje, důležitý je kontakt mimi a jeho slin s prsy.
Malej teprve až se řádně vyčistil a několikrát po porodu vykakal, se chytnul a kojíme veleúspěšně ještě teď:-)
Takže klidně podat i UM, aby byla kamarádka v klidu, že mimi nestrádá hlady, k tomu ale stále často přikládat, nenervit se a ono to půjde:-)A když ne, svět se nezboří, hlavní je spokojené dítě i máma.

Jazzi a Matýsek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
803
28.8.06 14:25

Co vím, tak Berun z Únorňátek a březňátek 2006 byla na příkrmu UM a znovu se plně rozkojili :wink:

A u nás (Zimňátka 2005/2006) vím o mamince „Berca“, která kojí a dokrmuje snad doteď.....

U nás dával malej přednost spánku, takže mléko docházelo, ale vydrželi jsem alespoň tři měsíce. Pak už jsme to nehrotili, protože malej se přisávat nechtěl a akorát jsme se oba trápili :?

Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
868
28.8.06 22:54

Holky,

díky moc za rady a tipy :wink: Najdou se i další se zkušeností?

Díky moc !

Peťula

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
443
29.8.06 09:10

Ahojky, řešila jsem úplně stejnou situaci, byla jsem z toho na prášky, věčně jsem brečela, protože jsem malou mooooc chtěla kojit.
Ale už v porodnici se mi málo nalila prsa, no rozhodně jsem neměla ty velké balony 3 dny po porodu, jak to bývá. Niicméně malá začala trochu přibíra, tak nás pustili klasicky 4. den domů. Ale pak se rozjela žloutenka, malá byla apatická, málo sála, furt u toho spala a přestala kakat. Byla furt u prsu, párkrát si cucla, pak usnula, když jsem jí odendala začala ječet, tak jsem jí dala k druhému a tak to trvalo i 10 hodin, byla jsem nevyspalá, unavená…
Od 10. dne jsem musela začít přikrmovat UM, vždycky jsem jí nakojila z obou prsů a pak udělala UM a dávala jí ho stříkačkou. Laktační poradkyně i pediatr mi říkali, že je slabá, že zesílí na UM a začne lépe sát a možná se plně rozkojím.Bohužel se tak nestalo, asi po třech týdnech jsem přešla ze stříkačky na lahvičku AVENT, protože tou stříkačkou to trvá dlouho. Ale pořád jsem kojila a vydržely jsme to takhle s přikrmováním do 5,5 měsíce. Nejdřív nakojit s obou prsů a pak lahvička.
Nejprve jsem dávala NUTRILON 1 Premium, ale asi ve 3 měsících se malé udělal škaredý atop. ekzém, tak jsme přešly na HA Sunar. Takže pokud má kamarádka v rodině nějakou alergii, rozhodně by mělka začít hned dávat HA mléko.
U nás ten neúspěch kojení byl asi jednak z mé strany ne přiliš moc mléka, a malá zase byla líná sát, takže špatně stimulovala.
Ted už to tak tragicky nevidím, ale umím si představit, co asi pročívá Tvoje kamarádka. Moc bych jí přála, aby se jí podařilo rozkojit se úplně, a kdyby ne, má to i svoje výhody- žádné problémy s odstavováním, malá umí pít z lahve, a může mi jí kdokoliv pohlídat, třeba i přes noc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
443
29.8.06 09:16

Jo, ještě jsem zapomněla, po kojení by měla ještě chvilku odstříkávat, alespoň 5 minut, nejlépe to jde ručně, aby ta prsa byla stimulovaná k tvorbě mlíka. A v noci je produkce prolaktinu nejvyšší, takže pokud miminko spí celou noc, měla by se vzbudit alespoň 1× a odstříkávat. Je to na palici, ale mně to hodně pomohlo, nejdřív jsem odstříkala pár kapek a pak klidně i 100 ml! Odstříkané mlíko jsem schovávala v lednici a pak jí ho dávala lahví po kojení místo UM. Měla jsem půjčenou i elektickou odsávačku, ale lépe mi to šlo ručně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
684
29.8.06 11:21

Petulo, kamoska ma 3-mesicni holcicku, asi 14 dni ji plne kojila, pak ji mala zacala plakat a zjistilo se, ze je to hlady - a to pro to opravdu delala maximum, pila kojici caje, prikladala aspon kazde 2 hodky atd. Dnes je to tak, ze ji vzdy pred jidlem nakoji, a pak ji dokrmi, i kdyz rika, ze mlicka je cim dal tim min. Podle me je problem i v tom, ze ji mala spi celou noc, vzbudi se snad jen 1× (vydrzi pry spat 8 hodin v kuse) a jak pisou holky, nocni krmeni je pro tvorbu mleka dulezite. Kazdopadne, stav kojo + dokrm se par mesicu udrzet da.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama