Kolik mít našetřeno na nájem v bytě?

Anonymní
8.7.21 07:56

Kolik mít našetřeno na byt?

Ahoj, vůbec nevím jak to s pronájmy chodí, proto se zeptám tady. Je mi 19 letos jsem odmaturovala a v září se chystám na VŠ. Nějaké základní úspory mám, ale ne moc velké. Poslední dobou se nesnesu se se svou mámou, našla si nového přítele a ten s ní dost manipuluje. K tátovi bych jít mohla, ale ten bydlí strašně daleko. A na internát bych nechtěla. Ráda bych šla s přítelem na byt- ten je ve stejné situaci jako já. Student VŠ. chtěli bych byt 2+kk, ale vůbec nevíme, kolik financí mít našetřeno? Ani nevíme, co v nájemních bytech je? Koupelna jasně, asi i kuchyňská linka a to je celé? Kolik úspor jste potřebovali vy takhle do začátku na byt?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1985
8.7.21 08:01

Zalezi, v jakem meste.
Zlin na tom bude trochu jinak nez Praha.
Ja, kdyz sla na VS, zaplatila jsem kauci a dva najmy predem. Celkem asi osm tisic.
V pokojiku jsme byli dve, v byte 4+1 celkem sest. Byt byl plne vybaveny.
Pokud chcete zit sami, asi bude nejlepsi podivat se na aktualni nabidku bytu ve meste, kde chcete studovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3798
8.7.21 08:02

No to se dost odvíjí od místa, kde budeš studovat. Začni tím, že budeš sledovat pronájem bytů v té oblasti a připočítej k tomu kauci (teď nevím, jestli je ve výši 1 nájmu, nebo už víc) a provizi pro realitku, ta je obvykle ve výši jednoho nájmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.7.21 08:21

Já bych určitě šla do spolubydleni. Třeba v Brně má muni informační systém, tam se přihlásí jen studenti, jsou tam veškeré informace o studiu, rozvrhy a taky sekce bydlení. Tam jsou inzeráty na bydlení, často tam nabízí pokoj k bydlení, kde neplatí dopředu kauci, byť je plně vybaven s pračkou atd. Pro normální být to chce sednout na inzeráty a udělat si přehled. Tam je klasika kauce, nájem předem a často platba realitce.

• Citovat
  • Nahlásit
943
8.7.21 08:31

U nás kauce vychází od 10 do 20 tisíc korun. Za byt 2+kk nebo 2+1 bychom u nás dali se vším všudy kolem 10 tisíc. Záleží na lokalitě a v jakém stavu ten byt je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
849
8.7.21 08:34

Byt vama, nehraju si na granty s vlastnim a jeste 2+kk (na co jenom pro vas?) a jdu do nějakého spolubydleni studentskeho, ci alespon garsonky. Ze se s mamou nesneses je sice blby, ale nemas poneti, co te dospelost bude stat. Treba v Olomouci se malicky 2kk pohybuje okolo 11 tisic a to plus služby. Takze pocitej okolo 13-15 tisic ti vyleti kazdy mesic pryc. Na takovy byt pak potrebujes minimalne tri najmy - jeden dopredu a dva kauce a nekde jeste jeden najem realitce jako provizi. A kde mas jidlo, obleceni, zabavu, na domácnost uz musis mit pojistku, kdybyste vytopili sousedy. Zkratka pokud neplánujete delat u skol na plnej uvazek, budete se zbytecne trapit. Oproti tomu za studentskej pokoj date 5 tisic a to se často daji sehnat krasne prostorné byty primo u skoly, v centru, u parku apod.
Jinak rodice jsou ti sice povinni davat nejake vyzivne, ale pokud ty se odstehujes z vlastni vule, nejsou povinni ti bydleni platit. Jestli mas úspory, drzela bych si je dal a rozhodně je nevyhodila za dva roky nájemního bydlení.
Edit: Vybaveni bytu je ruzne. Da se netrefit na plne zarizene byty, ale vetsinou si musis dokoupit pracku, postel, zakladni nabytek, nekde i lednici, ale to fakt zalezi na pronajimateli a na vas, co preferujete.

Příspěvek upraven 08.07.21 v 08:38

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22413
8.7.21 08:35

Záleží jak kde a co seženeš. Nejde jsou byty už vybavené, jinde to bude holobyt, takže bys musela kupovat komplet nábytek, lednici, pracku atd. Pak záleží jestli to budeš mít z nějakého soukromého inzerátu nebo přes realitku, realitce se platí ještě provize. Většinou chtěj aspoň 2-3 nájmy předem kauci. Když to vezmu u nás, tak za 2kk to chce aspoň 40 tisíc jenom na ty kauce a první najem (plus k tomu energie a případně vybavení toho bytu no). Lepší by bylo spolubydleni, tam uz to byva zajeté, pronajmete jeden pokoj, to je pak třeba kolem 5000mesicne a kauce třeba jeden nájem a byt už vybaveny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13166
8.7.21 08:36
@meduzka23 píše:
U nás kauce vychází od 10 do 20 tisíc korun. Za byt 2+kk nebo 2+1 bychom u nás dali se vším všudy kolem 10 tisíc. Záleží na lokalitě a v jakém stavu ten byt je.

To je super, ale my nevíme, kde je „u vás“ ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4476
8.7.21 08:36

Záleží na městě, koukni se na nějaké realitní weby a budeš mít představu. Jinak se pronajímají jak zařízené, tak nezařízené byty. P. S.: Na VŠ se bydlí na koleji, ne na internátě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2538
8.7.21 08:39

Je realne, aby jste jako 2 studenti uplatili najem 2kk v meste, jde je VS+poplatky+jidlo+drogerie+ vse dalsi? Linka a koupelna je ve vsech bytech. Dost bytu se pronajima i plne vybavenych. Plati se provize realitce(kdyz je to pres realitku)+kauce(1 nebo 2 najmy)+najem, mozna i dopredu. To uz si nepamatuji. Realnejsi mi prijde podnajnout si jen 1 pokoj ve spolubydleni s dalsimi studenty. Hod si na papir prijmy a vydaje a uvidis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16070
8.7.21 08:43

Pokud se jedná o Prahu, tak spolubydlení. Budete mít jeden pokoj a na každého to většinou vychází na 5tis
Pokud půjdete do nájmu, připravte si tak 14tis za 2kk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
8.7.21 09:01

. Taky bych šla raději do spolubydleni. Určitě hraje důležitou roli i to, kde studujete, protože cena nájmu se v různých městech liší. Já jsem teda na rodičaku, manžel má placenou práci moc dobře. Dohromady máme přes 60 tisíc,2 děti a ani tak to neni úplně snadné vyžít. Platíme si i pojistky, spoření a spoření i dětem. Nemáme teda byt, ale dům na hypotéku a jsme rádi, když aspoň něco málo ušetříme. (Když teda nepočítám ty stavební spoření pro nás a pro děti, na to nesahame.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2104
8.7.21 09:30

Sestra se teď stěhovala do 2kk v Praze. Nájem s energiemi platí cca. 16 tis., kdy na začátku po ní chtěli dva nájmy dopředu a zaplatit provizi realitce. Byt byl plně vybavený (lednice, mikrovlnka, sporak, myčka, pračka, sušička, televize, veškerý nábytek), takže dokupovala jen vybavení kuchyně, což byla asi největší položka, vysavač, drobnosti do koupelny, koš na prádlo, různé dekorace a tedy matrace do postele. Ono se to nezdá, ale i tak to stálo hromadu peněz, ale ona si poctivě vše nakupovala už pár let dopředu.

My jsme se stěhovali do prázdného bytu, kde nebyly ani lustry :mrgreen: Takže ta počáteční investice byla šílená, ale zase jsme měli mnohem nižší nájem, téměř žádnou kauci a měli jsme vše své, nové a většinu jsme pak využili i do koupeného bytu.

Záleží, co si vyberete. Ale já osobně, být student jdu do spolubydlení. Zaplatíte jen pár tisíc a nemusíte řešit nějaké vybavení, atd. a do “vlastního” jít až po škole :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1146
8.7.21 09:39

Některé koleje povolují bydlení po párech, tak se taky přeptejte, to asi vyjde nejlevněji. Jinak teda projít nabídky, případně se v říjnu přeptat spolužáků. Větší města mají i privátní koleje, a ty jsou teda dražší - ale v zásadě to je plně vybavená garsonka, takže odpadá nějaké vedlejší zařizování, a v jistém smyslu se to vyplatí těm, co z jakýchkoli důvodů nesnesou spolubydlení a mají rádi určitý komfort.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1391
8.7.21 09:46

Záleží na tom v jakym místě a v jaký lokaci ten byt chcete, pokud ještě nemáte stabilní práci, možná bych se napřed vrhla do spolubydlení, raději se teď věnujte škole ať máte v budoucnu pořádnou práci s pořádným platem a ne naopak, plácat se ve financích a po brigádách aby jste měli kde spát

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat