Kolik stojí základy?

472
13.6.09 15:03

kolik stojí základy?

Chtěla jsem se zeptat vás, kteří jste stavěli domeček, na kolik tak cca přijdou základy domu (cca 80 - 90 m2)?

A dál by mě zajímalo, jestli je někde daný, že si musím koupit projekt na rodinný domek od firmy nebo by mi ho mohl příp. i někdo prodat, kdo už postaveno má?

Omlouvám se, ale jsem v tomto laik a tak se možná ptám hloupě.

Díky za info.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1687
13.6.09 17:27

Počítej cca 4,5 tis Kč za m2 + přivedení přípojek.

Co se projektu týče - tak se obávám, že ty firmy mají ošetřeno, aby nešly jejich projekty prodávat dál - tzn. když to prodá Novákovým, tak ti to dál už neprodají. A pro stavební povolení musíš mít projekt zpracovaný buď firmou, nebo nějakým projektantem, architektem apod. Tzn. nemůžeš tam přijít s projektem, který jste si s manželem sami udělali, i kdyby byl sebelepší :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
13.6.09 19:36
petrax77 píše:
Tzn. nemůžeš tam přijít s projektem, který jste si s manželem sami udělali, i kdyby byl sebelepší :lol:

to v podstate muzes, ale musi pod tim byt razitko autorizovaneho architekta nebo firmy nebo tak

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
13.6.09 20:30

My jsme si projekt udělali sami, ale museli jsme, jak píše Hanucha mít razítko autorizovaného projektanta, požárníka, elektroinženýra, plynaře a vodovodníka - kvůli stavebnímu povolení.
Pokud si kupuješ typovku, tak v ceně máš všechny tyto razítka na tvůj konkrétní dům zasazený do terénu. Pokud projekt někde „okopíruješ“ stejně si musíš ty razítka vyřídit a zaplatit.
Ty základy nás třeba vyšly na 160 tis svépomocí, stavební firma chtěla 300 tis.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35111
14.6.09 15:01

jsem se zeptala manzela (architekt)

Zaklady: Zalezi desne na terenu (rovina/svah) , a jeste vic prej na podkladu (skala/bazina…)

Projekt si muzes koupit kdekoliv (resp. jen od autora, ne jen od nekoho, kdo stavel ten dum - nema autorska prava), ale nekdo ti ho dycky musi „umistit“, tzn. konkretne prizpusobit danemu pozemku - s razitkem.

Pak mi manzel klade na srdce, ze je dobre nechat si namalovat domecek novy, protote cena za projekt je zlomek ceny celeho projektu - nevyplati se na tom setrit, budes mit original na miru a ne typovy projekt, jako 1000 dalsich lidi.
cena projektu je 5-15 % ceny dila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
14.6.09 20:05

Pudloslavo - a když máš doma toho architekta :wink: tak je tedy možný jak psaly holky výše, že se cena základů (80-90m2) pohybuje ve statisících např. 200-300tis? Chápu sice, že ta cena záleží na mnoha okolnostech, ale já jsem si naivka myslela, že ty základy budou stát tak cca do 100tis. :? S takovou se mi můj sen o domečku asi rozplyne :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35111
14.6.09 20:59

Ted zrovna doma neni - ale kdyz mi to rikal, tak presne nevedel, kolik to je -ale nas barak na dosti komplikovanem pozemku (svah s prevysenim vic nez 7 metru) - ma rozdelene zaklady na dve patra - a rikal, ze i s nejakejma opernejma zdma a a zdma na dolni polovine zakladu to bylo asi 120 tis.
Takze 100 tis mi nepripada nerealne - ale pokud chces mit jistotu, tak zkus dat par firmam poptavku - manzel taky daval poptavku na ruzne casti domu, aby si udelal obrazek o cenach a jestli na to vubec budeme mit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5579
15.6.09 08:20

Nevim jak se zakladama, pac mi jen pristavovali podkrovi, ale pocitej s docela vysokou castkou uz na tom projektu, pokud si ho nenakreslite sami a nebudete jen chtit od nejakyho projektanta ci architekta razitko (to urcite taky neco stoji, ale asi min nez celkovy projekt). Nas architekti se vsim vsudy od prvotniho navrhu az po konecny projekt podle ktereho se stavelo vysli taky na cca 70tis. +- 10tis. Ale zase mame obrovsky podkrovi, presne nam na miru a podle nasich predstav :lol: do „spaciho patra“ v detskym pokoji se vejde klidne i 7 trpasliku :lol: :lol: (ne ze bychom jich planovali tolik :wink: ale pro jistotu :lol: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35111
15.6.09 10:19

Tak ja zase vim, kolik to zabere casu, ze to neni jen par carek pastelkou - pokud chces mit dum vyreseny dobre, vcetne toho, kudy povedou trubky aby ti treba nechladla voda a podobne - pro me byl nas barak nakreslenej asi za 14 dnu v definitivni verzi, ale pak na tom manzel jeste travil po vecerech cely rok..... ta cena 5-10% ceny dila da pak architektovi sotva prumerny hodinovy vydelek.

Samozrejme architekt je estet - desne se namaha s tim, abys treba mela ve stejne vysi horni kraj oken, dveri, nejakeho mezipatra, spekuluje nad presnou skladbou podlahy, abys nemela mezi pokojema rozdily vysek… a podobne detaily, kterych si pak laik trebas ani nevsimne. Manzel tedka desne spekuluje nad tim, jakym smerem budeme mit orientovany lino s napodobeninou prken… me to je jedno.

Samozrejme se to da osulit tak, ze nakreslis jen zdi a site a prostupy nechas na remeslnicich, at to udelaji „tak nejak normalne“ - oni to nejak udelaji, fungovat to bude, akorat ti pak dojde, ze mas internetovou pripojku v kuchyni nad sporakem, a ze se ti v jednom miste krizi 5 trubek, elektrika a centralni vysavac a tudiz nemuze byt vsechno ve zdi. (a samozrejme jak to nemas v projektu, tak na remeslnicich nikdy neuhadas zadnou nahradu skody, kdyz to udelaji pitome)

Nakreslit si to cele sam clovek bez architektury nebo stavarny nemuze, minimalne stavar mu to musi zkontrolovat a orazitkovat - ta univerzita se nestuduje jen tak pro srandu. Muzes si treba nakreslit rozlozeni mistnosti, jak bys to chtela, ale na povoleni stavby musis mit projekt - ostatne jen blazen by stavel bez projektu, i kdyby to slo.

Architekt udela nejdriv studii - ukaze nekolik variant investorovi a spolecne se pobavi, jak by mu to vyhovovalo a co se mu libi. Kdyz je studie schvalena, tak se dela projekt - vybrana verze se dotahne do projektu (pokud to neni architekt z AVU, ten udela jen studii).

Stavar pracuje stejne, ale spis se neda ocekavat nejaka umelecka invence a mozna ten dum nebude nakonec ani tak prakticky -stavar resi hlavne to, aby to stalo a nespadlo a fungovalo - a fungovat to bude. Vyjde to zato levneji, nez od architekta.

Typove projekty predpokladaji rovinaty teren a nezohlednuji obvykle svetove strany, postaveni domu vyhledem k silnici a pod.. -tedy se vetsinou musi predelat, pokud maji byt uzivatelne. Samozrejme,pokud ti to neva, tak si muzes dat na jizni stranu okna do koupelny, zachoda a spajzky … ale neni to ono.

Jeste k cenam - poptavali jsme u hodne firem a ceny se lisily treba o milion (u hrube stavby) - bohuzel ani neplati, ze cim drazsi, tim lepsi. Hodne se da usetrit tim (treba 2 melouny), ze si objednas stavbu ne na klic, ale po jednotlivych etapach, pricemz jim sama shanis material a kontrolujes je -ale je to uplne silene.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
15.6.09 13:26

Pett, tak abych to upřesnila a moc tě nevystrašila, tak těch 160 tis jsme zaplatili za 162m2 zastavěné plochy, máme domek ve svahu, takže máme 2 mimoúrovňové desky spojené betonovou zdí z tvarovek a v té ceně je i připojení inženýrských sítí.
Když budeš mít rovný pozemek, jednu desku a nebude to zrovna na skále, pod 100 tis to třeba pořídíte. Chceš mít dřevostavbu, že se ptáš jenom na základy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
15.6.09 20:58

Holky moc díky za info. :wink: Zase mi svitla naděje. :dance:
Jj, uvažujeme o dřevostavbě. Já jsem ve stavebnictví takový amatér, že jsem si myslela, že dřevostavba ani žádné základy nepotřebuje. Až jsem se pak dočetla na internetových stránkách různých firem nabízejících dřevostavby že jo. :oops: :oops: :lol: I manžel se mi smál, na čem by prý ten dům asi tak stál :lol: :lol: …po zamyšlení jsem se nad svou blbostí pobavila i já :lol: :lol:
Takže když si ten projekt budem chtít navrhnout sami - tak zajdem za projektantem a on už nám s tím asi nějak poradí, ne? A cenově je to jak? Co vyjde levněji, koupit hotový projekt nebo si ho navrhnout originál? Musí to být hodně náročné Pudloslavo, jak píšeš…chápu, že architekt musí opravdu myslet i na úplnou blbost, na kterou by si normálně člověk nevzpomněl.
Uvažovali jsme o variantě na klíč, právě proto, že já jsem na mateřské a manžel chodí do práce, tak by na nějakou stavbu neměl čas.
Zatím je to jen „můj“ sen, o kterým se snažím přesvědčit manžela, ale moc se mu už do toho nechce. Máme novostavbu bytu, zprvu jsme byli spokojení a nic nám nechybělo, jenže jak se narodila Nelča, člověk začal zjišťovat, že s děckama bydlet v bytě je dost o ničem. Vím, že tak bydlí milióny lidí, ale já prostě ty nevýhody bytu vidím až teď s odstupem času, až ty děti prostě jsou. Navíc se sousedama tady máme pekelný :evil: vztahy, takže se tu docela blbě žije. Takže prozatím sháním informace, jak je to cenově, abychom věděli, zda by na ten domeček vůbec bylo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35111
15.6.09 21:26

Levnější je určitě koupit hotový projekt, to bez diskuse.
Jestli si ho navrhnes sama nebo das projektantovi, tak to vyjde priblizne na stejne penize, protoze pokud sama nejsi projektant, tak ikdyz si celej barak vymyslis, tak maximum prace porad jeste na projektanta zbyde. Maximalne usetris za studii - pokud tvoje verze bude realizovatelna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
15.6.09 21:56

Co zkusit přímo firmu, která ty dřevostavby dělá, určitě ti nabídnou nějaké typové projekty a hlavně by ti měli říct, kolik bude stát celá realizace. To bude asi lepší, než kupovat typový projekt a pak shánět nějakou stavební firmu. Kamarád má dřevostavbu od RD Rýmařov www.rdrymarov.cz (netvrdím, že jsou nejlepší nebo nejlevnější, ale kámoš je spokojený) U dřevostaveb jsou hodně drahé všelijaké výklenky, balkónky, prostě všechno atypické, kámoš ten svůj projekt osekal, že bydlí v krabici :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
15.6.09 23:11

jj, tak přesně krabici bych taky brala :lol: :lol: Stačil by nám přízemní bungalov pěkně s teraskou na posezení (už se tam úplně vidím :) ).Prostě co nejlevnější, ale zase né moc malý. Kdyby alespoň ty pozemky nestály takový prachy. 8O To je hrůza! :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35111
16.6.09 08:33

Výklenky a balkonky jsou taky drahé i u normálních staveb. A kazdy kubik obestaveneho prostoru navic je drahy - clovek by si rekl, ze kdyz se tady metr zdi prida, ze uz se to tolik nezdrazi, ale ono jo - my to ted zretelne vidime behem te stavby, trebas na podlaze, ktera ma x vrstev a kazda vrstva stoji x stokorun na metr…

Kostka je taky energeticky výhodnejsi. Da se udelat i vizualne zajimava kostka, kdyz se sikovne pracuje s oknama a fa:,–(ou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama