Komunikace s ignoranty

Anonymní
27.1.21 14:23

Komunikace s ignoranty

Dobrý den,

prosím anonym, máte nějakou strategii, jak mluvit s člověkem, který dost ignoruje, co říkáte a sám tvrdí, že „vše vypouští.“ (myšleno, co kdo říká, prostě nevnímá a pak se diví, že něco neví nebo neslyšel) - plus má ještě ke všemu spoustu výmluv, proč… Jde o manželovu maminku.
Příjde nám to jako mluvit do dubu, ale není to jen při komunikaci s rodinou, i u cizích se tak chová. Muž říká, že je buď hluchá nebo blbá…že už po maturitě se odstěhoval a začal raději pracovat a VŠ dálkově než být doma. Jeho bratr to vydržel trochu déle, ale během VŠ se taky odstěhoval.
U nás např. „nesedej si na tu dětskou stoličku, neunese tě“…„ale vždyť je to jen na chvilku“…no a bác, rozplácla se. „Nedávej prosím ty léky do šuplíku v koupelně, najde je malý a bude průšvih“…a nic…(tak v sladké nevědomosti jsme mysleli, že je přemístila)…„Jé maminko podívej, našel jsem bonbonky“… nebo vyprávíme příhodu, tchýně nám začne skákat do řeči a vypráví něco svého, takže k pointě naši se už nedostaneme nebo jen když nejdřív dovypráví ona, pak můžeme my…a to jsme ji několikrát říkali, že je to vrchol nevychovanosti.
Inspirovala mě totiž zpráva, že tygr ukousl ženě (66let) ruku, když ho chtěla pohladit, i když byla mnohokrát upozorňována, ať to nedělá…
Jde i o to, že asi tak to měla i v práci, kterou už nemá. Jako důvod byly rozpory s kolegyněmi (sama nám ještě během práce říkala, že tam je jedna, která ji štve atd)…prostě jednoho dne na ni naběhl šéf, řekl jí, že jsou tady takové problémy a musí podepsat výpověď, takže na to, jak je výřečná a výmluvná ji najednou došla řeč, podepsala a nedostala samozřejmě ani odstupné…navíc, pokud je jako důvod uvedený Rozpory s kolektivem a budoucí zaměstnavatel se informuje, tak si asi dost rozmyslí, jestli takového člověka zaměstnat. I jsme ji říkali, že to neměla hned podepisovat, ale prostě bylo už pozdě (že pak šla i do nějaké poradny, ale holt to už nešlo vrátit zpátky). Zatím se tchýni právě práci nepodařilo sehnat (ani tedy nevíme, jestli se uvádí v zápočtovém listu důvod výpovědi)
Problémem je třeba i to, že do životopisu uvádí, že umí anglicky (přitom opravdu neumí), takže se pak diví, když si to chce zaměstnavatel ověřit - buď prací v tabulkách v angličtině nebo přímo rozhovorem, sama říká, že je v koncích. Vždyť je to strašný trapas, když se toto stane. Když jsem ji říkala, ať se přihlásí na kurz (v dnešní době jsou i skype), tak nic na to nepověděla (asi další ignorace?), přece i v tom životopisu to zní lépe, když to tam člověk má. A z vlastní zkušenosti vím, že nejde ani tak o věk, jako spíš o vůli. Sama jsem pracovala v cizině, kde byly i paní po 50 a jak samy říkaly, prostě se do toho pustily a šly si za tím.
Další vtipná příhoda, když jsme byli v restauraci, tak poučovala servírku, jak se má připravovat víno, aby bylo pitelné (jasně, byli předtím ve vinném sklípku, ale to si fakt mohla odpustit)…no tak servírka se s tím nemazala a slušně ji odpálkovala. Prostě se někdy za to chování na veřejnosti stydíme a mi osobně se zdá zbytečné, vyvolávat takové roztržky, poučky nebo ignorace. Kdyby aspoň trochu naslouchala (ne poslouchala) okolí, bylo by lépe. Všude se píše a říká, že druhé změnit nemůžeme, že se může změnit jen náš přístup a komunikace k nim, ale v tomto případě by nás tedy zajímalo JAK?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4373
27.1.21 14:28

Starou ženskou už nevychováš. Bojovala bys s větrnými mlýny. Smiř se s tím, že je prostě jednodušší a že to bude s věkem jenom horší. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5320
27.1.21 14:34

S ignorantama je každá domluva marná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2126
27.1.21 14:36

Řekla bych, že je spíš blbá. Co s tím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2915
27.1.21 14:36

Moje máma je dost podobná, jen asi 10× horší.

Řešil jsem to asi do 22, pak ještě trochu s příchodem dětí - kvůli jejich bezpečnosti. Podobné příhody, co popisuješ, jsme zažili (vjela s kočárkem do silnice bez rozhlédnutí apod.)

Takže nyní - minimalizovali jsme kontakt, snažíme se totálně povznést a při trapných situacích se snažíme distancovat, nebo se za ni stydíme. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4068
27.1.21 14:39

No, nazvalas ji ignorantem, takže váš vztah je již determinován
jak její osobou, tak tou tvojí
víš, většinou je potřeba ke vztahu tchýně-nevěsta kompromis.. a můžu ti říct, že jsem zažila tak naprosto skvělé a dokonalé mamky/tchýně, že byly stokrát lepší než má vlastní máma :oops: musíte si to s ní vše vyříkat, sednout, dát hranice, pomoct jí i s prací a třeba i pomoct i najít kurz na tu ajinu, když ona asi po tom podvědomě prahne ;) život je o kompromisech… a ano, souhlasím, že se to věkem bude zhoršovat, tak se snažte najít aspoň kousek společné řeči co nejdřív.. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19671
27.1.21 14:44

Nechápu, proč s tchyní bydlíte v jednom bytě a proč s ní chodíte do hospody? asi by to chtělo, osamostatnit se

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.1.21 14:52

Holky díky za ozvy, asi to tak bude, víc komunikace jsme už zkoušeli, ale bez výsledku…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.1.21 14:53
@stinga píše:
Nechápu, proč s tchyní bydlíte v jednom bytě a proč s ní chodíte do hospody? asi by to chtělo, osamostatnit se

@stinga samostatní jsme už dávno, manžel hned po maturitě (to jsem psala už v úvodním příspěvku) a já po dokončení školy, když jsem pak začala pracovat.
A kdy jsem prosímtě psala, že s ní bydlíme v bytě? Navíc bydlíme v baráku :lol: tchýně s tchánem u nás byli na návštěvě, i to se občas v některých rodinách děje, do restaurace jsme šli, protože jsme měli zrovna hlad (a chuť na víno taky)

• Citovat
  • Nahlásit
5054
27.1.21 14:57

Prostě je jednoduchá a blbá navíc, přitom má i dost sebevědomí. Prostě srážka s blbcem, neuděláš nic. Prostě je omezená, ale neví to osobě, protože je tak blbá, že jí to nedochází. Žádný pud sebereflexe. Prostě idiotka jak vyšitá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.1.21 14:59

@Lucy75 jako ona je v pohodě, co se týče věcí jako třeba - zavařím vám ovoce, upletu dětem svetry, prostě v tom je super, ale co se týče komunikace, je to špatné…kdysi dávno nám říkala příhody z mládí, jak její otec byl vysoce postavený voják a doma bylo totéž (dnes by se říkalo domácí násilí, prostor pro komunikaci otec - dcera tam nebyl…tak mi příjde, že si to asi přenesla)…muž i švagr už nad tím zlomili hůl (přece jen ji znají déle a říkali, že to je jako házet hrách na stěnu)

• Citovat
  • Nahlásit
1468
27.1.21 15:02

Narcistni porucha osobnosti. S tim neudelas nic. Moje matka je stejna. Ja se ji do oci smeju. Idealni je ignorovat to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19671
27.1.21 15:49
@Anonymní píše:
@stinga samostatní jsme už dávno, manžel hned po maturitě (to jsem psala už v úvodním příspěvku) a já po dokončení školy, když jsem pak začala pracovat.
A kdy jsem prosímtě psala, že s ní bydlíme v bytě? Navíc bydlíme v baráku :lol: tchýně s tchánem u nás byli na návštěvě, i to se občas v některých rodinách děje, do restaurace jsme šli, protože jsme měli zrovna hlad (a chuť na víno taky)

tak když vám dává léky na místo dostupné dětem? to vám přemisťuje léky, když je u vás na návštěvě? to nechápu :nevim:
a pokud si s ní nerozumím a vím, že dělá ostudu, tak si víno koupím domů a uvařím doma, nevím, proč chodit do restaurace s tchyní, která mi tam udělá ostudu :think:
jestli vy tomu také tak trochu nejdete naproti :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1523
27.1.21 16:10

S tím nic udělat nejde. Nedokážu říct, jestli je to povaha, nebo to těmhle lidem opravdu nemyslí, nebo jim třeba chybí schopnost komunikace. Ale to je asi jedno. Opravdu s tím nic neuděláte. Lepší je se jim vyhýbat, pokud to jde. Pokud nejde, tak se nenamáhat na něco upozorňovat. Prostě jen nechte ty kraviny dělat. Výsledek je furt stejný…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
925
27.1.21 16:21
@Anonymní píše:
@Lucy75 jako ona je v pohodě, co se týče věcí jako třeba - zavařím vám ovoce, upletu dětem svetry, prostě v tom je super, ale co se týče komunikace, je to špatné…kdysi dávno nám říkala příhody z mládí, jak její otec byl vysoce postavený voják a doma bylo totéž (dnes by se říkalo domácí násilí, prostor pro komunikaci otec - dcera tam nebyl…tak mi příjde, že si to asi přenesla)…muž i švagr už nad tím zlomili hůl (přece jen ji znají déle a říkali, že to je jako házet hrách na stěnu)

Starsi clovek se uz nezmeni. Smir se s nedostatky a neplytvej energii na vysvetlovani, ktere nikdo poslouchat nebude. Navstevujte ji spolu s detmi (samotne bych tam nyni s klidnym srdcem nenechala), ocenujte to krasne, co zminujes, ze pro vas dela. Mejte ji radi, jaka je, a davkujte si ji, jak to zvladnete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat