Koupě auta - následné vrácení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Werca.t
Stálice 85 příspěvků 24.11.15 15:47
koupě auta - následné vrácení

Dobrý den, potřebovali by jsme poradit jak dále postupovat. Prodávali jsme ojetý osobní automobil jako soukromí občané. Tudíž přes inzerát. Podotýkám, že automobil je 13let starý a my osobně ho měli rok, nic jsne na něm neopravovali, pouze výměna oleje a podobné spotřební věci. Ozvala se paní. přijela, automobilem se projela. S technickým stavem vozu byla seznámena a to : svítí airbag a ABS na přístrojovém počítači. Airbag jsme vypli a dále jsme se o tyto dvě svítící kontrolky nezajímali. Nicméně kontrolky svítí a paní je viděla. Dále byla upozorněna na občasné nezaklapávání klik, na dvě sjeté zimní gumy. No, nic jsme jí nezatajily, o čem jsme věděli to jsme jí řekli a nebo viděla. I přesto souhlasila a vůz koupila. Domluvily hsme se na částce 35.000kč. Do smlouvy jsme dopsali, že byla poskytnuta sleva na případné opravy a také je ce smlouvě psáno, že kupující byl seznámen s technickým stavem vozidla a že ho kupuje tak jak stojí a leží. Paní se po 14ti dnech ozvala, že chce vůz vrátit. že ho nechala projet na diagnostice a že tam jsou další vady, mluvila o nějaké vadě motoru. Míní to hnát právnickou cestou, protože jsme se samozřejmě nedomluvily, trvá na tom, že má 30dní možnost na vrácení bez udání důvodu a má otázka zní jak se máme bránit my?
Děkuji za informace

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Sweet_Angel2
Závislačka 4956 příspěvků 24.11.15 16:03

@Werca.t Pokud jste si to ve smlouvě neošetřily, tak paní na to má nárok. Jedná se o skrytou vadu, kterou nebylo možno odhalit při převzetí vozu a vy jste jí na to neupozornili. Pokud tam tedy ta vada byla. Buď přistoupíte na vrácení vozu a peněz, nebo to necháte na právnících.

Bohužel posouzení skryté vady je dost složité. Pokud si ona bude stát za svým a vy za svým, tak to skončí u soudu a ten to bude muset rozseknout.
Pokud se prokáže, že jste o vadě věděli a tím nové majitelce vznikla škoda, tak se to posuzuje jako trestný čin.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.15 16:08

Nedávno jsme prodávali auto. Báli jsme se přesně této situace. Proto jsme dali auto raději za nižší cenu protiúčtem do bazaru, kde jsme měli vybrané nové. Pokud je to skrytá vada, tak paní má opravdu nárok vůz vrátit.

Ivan PPZ
Kelišová 5899 příspěvků 24.11.15 16:28

Prodej nikoli „obchodní“, ale „občanský“- skryté vady tady budou mít trochu jiný dopad, než při koupi v prodejně.
Asi je důležité, jestli jste o té vadě věděli (mohli vědět?).
Vrácení 30 dní bez udání důvodů asi těžko, to by se dalo provozovat levné půjčování si auta…
Konec konců, třeba se ta vada vyskyla až po koupi auta.
Já osobně bych nějaké vrácení odmítl.
Možná byste měla kontaktovat třeba právní poradnu (i bezplatnou)…

Werca.t
Stálice 85 příspěvků 24.11.15 17:33

O vadě jsme nevěděli, ale kdo nám to prokáže a uvěří? tohle se dokazuje asi velmi těžko. Lítat s ní po právnicích a soudech opravdu nebudu, jsem v 8měsíci rizikového těhotenství, ale vzdát se taky úplně nechceme. Vždyť se jedná o vůz v hodnotě 35tis a 13let staré tak snad si člověk při koupi takového auta nemyslí, že bude dalších 10let jezdit bez oprav a problémů.

Patejl1
Zasloužilá kecalka 702 příspěvků 24.11.15 17:41

A pokud jste ty vady stylu nesvítí toto a tamto nedali do smlouvy, tak bych raději vzal auto zpátky a našel jiného kupce.

Předávací protokol je v těchto případech důležitější než smlouva.

Jinak jak psali ostatní, pokud to dá paní k soudu, má dost velkou šanci uspět pro skryté vady. Udělá se soudně znalecký posudek, a pokud nemáte předávací protokol, kde je vyjmenované, že je vadné skoro všechno, tak je skoro bez šance to ustát s tvrzením, že paní se v tom projela.

Teeeri
Echt Kelišová 8583 příspěvků 24.11.15 18:13

Napište do Černých ovcí

araw
Neúnavná pisatelka 16764 příspěvků 24.11.15 18:46

Jako sorry, ale vada motoru :nevim: to může být cokoli, ale taky to může být oprava dražší, jak celé auto :mrgreen: nicméně my jsme koupili auto v bazaru a přesně s takovou závadou ho vzali zpět a bez keců :nevim: A ano, při chybě motoru svítí kontrolka, takže svítila kontrolka opravdu ABS? Ne chyba motoru? Nicméně i tak bych to z pohledu kupce brala jako podvedení a taky bych takový vůz chtěla vrátit. Ano, staré auto potřebuje něco opravit, nicméně to nemůžou být sumy v ceně auta, to zas jako je pochopitelné

Ivan PPZ
Kelišová 5899 příspěvků 24.11.15 18:54

A já mám zase názor, že paní koupila a zaplatila střep a dobře to věděla. Že případné opravy mohou vyjít i přes cenu auta není nic neobvyklého, proto se to také často prodává a ta cena je pak výrazně nízká.
Je to prostě použité auto, paní není autobazar. Vezměte si nějakou právní poradnu, tady to nevyřešíme.

nozu
Extra třída :D 12694 příspěvků 24.11.15 19:15
@araw píše:
Jako sorry, ale vada motoru :nevim: to může být cokoli, ale taky to může být oprava dražší, jak celé auto :mrgreen: nicméně my jsme koupili auto v bazaru a přesně s takovou závadou ho vzali zpět a bez keců :nevim: A ano, při chybě motoru svítí kontrolka, takže svítila kontrolka opravdu ABS? Ne chyba motoru? Nicméně i tak bych to z pohledu kupce brala jako podvedení a taky bych takový vůz chtěla vrátit. Ano, staré auto potřebuje něco opravit, nicméně to nemůžou být sumy v ceně auta, to zas jako je pochopitelné

hele, nechci kecat, ale řekla bych, že úplně jiné podmínky pro skryté vady a vracení vcí jsou v případě autobazaru a jiné to je v případě smlouvy mezi dvěma lidmi nepodnikateli.
Zakladatelko, určitě to bude v občanském zákoníku a nebo v zákoně na ochranu spotřebitele. projdi to a uvidíš. a nebo si zajdi do právní poradny.

Gorlami
Závislačka 3342 příspěvků 1 inzerát 24.11.15 19:22

Tak urcite nema pravo auto vratit do 30 dnu bez udani duvodu, ale pokud dodatecne vysla najevo vada, ktera ji nebyla pri prevzeti znama, ma pravo na slevu z kupni ceny, v pripade, ze vada brani v uzivani, tak ma pravo odstoupit od smlouvy. Koukni do obcanskeho zakoniku, pripadne kontaktuj pravnika.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.15 19:30

Záleží, zda máte smlouvu podle občanského nebo obchodního zákoníku.
Pokud podle obchodního a ještě navíc větu, že ho kupuje ve stavu, jak stojí a leží, nemá na to nárok. Neuspěje.

Ivan PPZ
Kelišová 5899 příspěvků 24.11.15 19:57

Jak to stojí a běží- si najděte Googlem. Dle NOZ to už vůbec neznamená zřeknutí se všech vad. Tuhle formulaci ve finále použijete s úspěchem tak při prodeji hospody, když nechcete zapisovat každou židli a vidličku. U auta třeba to nepomůže.
@nozu Ale v tomhle případě to těžko bude dle zákona na ochranu spotřebitele, je to dle občana. Skrytá neznámá vada bude (dle mého a nejsem právník) problém kupující. Teda minimálně důkazní břemeno, nebo jak to je…

Werca.t
Stálice 85 příspěvků 24.11.15 20:11

Pani tvrdi ze pri napichnuti automobilu na diagnostiku vysla najevo vada motoru. Nevime doopravdy jaka nic. To pry nam muze s klidem dolozit, jeste nedolozila. Pani kupovala auto ve stavu v jakem bylo a o stavu jakem jsme vedeli my. Nic jsme ji nezatajily. Kontrolky svitily dve a to ABS a airbag. Nic jsme s tim nedelali, neopravovali, nenapichovali na diagnostiku, tudiz jsme nemohli o nejake vade motoru vedet. S technickym stavem vozidla byla seznamena, kontrolky na vlastni oci videla, projela se i presto si vuz koupila. Slevu na pripadne opravy dostala to je psano i ve smlouve.

Sojkka
Závislačka 2618 příspěvků 24.11.15 20:30

Prodávající musí prokázat, pokud se jednalo o vůz zakoupený pro osobní potřebu, že vada nebyla na voze při převzetí, případně, že se jedná o vadu, která odpovídá běžnému opotřebení vozu. Pokud by tuto skutečnost neprokázal a projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama