Koupě starého domu

354
4.3.16 07:11

Koupě starého domu

Ahoj, prosím o pomoc někoho, kdo má zkušenosti s koupí starého domečku. S manželem jsme bydleli v panelovém bytě, kde jsme měli obrovské problémy se sousedem, který nás abnormálně šikanoval. Rozhodli jsme se, že si koupíme domeček. Stavět jsme nechtěli a tak jsme se rozhodli pro starší rodinný dům. Hypotéka i kouopě domu proběhla v pořádku, ale když jsem do domečku přišla, tak nějak na mě padl obrovský strach a nejistota, zda to byla dobrá volba. Domeček byl stále obydlený, je zrekonstruovaný v tom smyslu, že má nové rozvody tepla, nové radiátory, novou elektriku, novou vodu, v některých místnostech nové podlahy, novou koupelnu. Ale jsou tam části, které když vidím, tak mě je do pláče. V dětském pokojíku je plíseň v rohu podlahy, je to způsobené tím, že pod tím rohem je sklípek, potom jsou různé praskance na zdi a mě to strašně děsí. Dům je cítit vlhkostí, ale je to tím, že předchozí majitelé málo větrali, přesto v tom domečku žili s miminkem. Na některých zdech jsem našla povrchnovou plíseň. Děsí mě to, nevím jak dál, bojím se, že to byla chyba ten domeček kupovat a mám sto chutí se vrátt do paneláku. Máte někdo podobné zkušenosti? Prosím o pomoc, psychicky to naprosto nedávám :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18880
4.3.16 07:19

To není tak zlý pokud máte nové rozvody, zdi oškrabete, popřípadě okopete necháte vyschnout nahodíte a bude to dobrý, pokud jde vlhkost z venku uděláte izolace. Kamenný to není?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
333
4.3.16 07:28

A to jste neviděli, když jste ho kupovali? My teď budem kupovat taky starší domek, ale víme jaké jsou na něm chyby a co nás tam čekají za opravy, že se třeba s chlapem budem vídat jen o víkendu, protože bude dělat na baráku, který je od nás vzdálený 150km, ale chceme pryč z Ostravy, všechno jsme probraly a šli do toho. Zatím jsme náš starý byt neprodávali, až bude komplet vše hotivo na baráčku. Asi budete muset žít v mistnostech které jsou OK a postupně vše dávat do pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
4.3.16 07:29

Musíme se do měsíce nastěhovat, prodali jsme byt, ten musí být do konce měsíce vystěhovaný :-( Kamenný to není. Myslím si, že ta vlhkost je spíš tím, že oni tam strašně málo topili a skoro nevětrali, když tam zatopíme naplno, tak to cítit není. Na zdi jsou jen povrchové plísně, je to z nedostatku větrání, jsou jen v místech nejdále od topení. To já právě přes ten stvůj strach nedokážu posoudit jak hodně je to zlé. Bojím se každé prasklinky, každého flíčku na zdi. Jsem asi blázen. S manželem jsme si na to vzali hypotéku, oba máme slušné platy, ale bohužel já se bojím toho, že nás to bude stát ještě spoustu peněz navíc, naspořeno máme, ale nechci přijít o všehcny úspory. Vždycky jsem se do domečku tak těšila, vyrůstala jsem v rodinném domku, ale najednou když ho mám, tak mě táhne k zemi ta tíha zodpovědnosti :-( TOlik bych potřebovala manžela ve všem podpořit, ale tímhle jak se trápím ho akorát stahuju sebou dolů. Nechci to tak, chci mít z toho domečku radost, ale místo radosti mám starost a nevím kudy z toho ven

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
4.3.16 07:32

Ty všechny chyby jsme zjistili až po tom, co se oni vystěhovali, měli tam nábytek nebylo tam nic vidět, nemohli jsme při prohlídce strhávat podlahy a koukat se za nábytek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18880
4.3.16 07:34

@wiwinka topte, větrejte, uklízejte, existují přípravky na plíseň, prasklinky nejsou ve zdi, ale jen v omítce ne? Takže pokud lehounce poklepáš kolem prasklinky snadno poznáš jestli je to jen prasklina nebo vypouklina a omítka časem odpadne myslím, že z toho děláš zbytečnou tragédii ;) tohle všechno opravdu nic není, máme novostavbu a prasklinky máme taky, barák prostě pracuje

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48772
4.3.16 07:34

My jsme si 2009 koupili starý, 100r. Otec nám nadával, že jsme blbci (celý život se pohybuje na stavbách), že dat to do nového bude drahé. My mu nevěřili. Byli nastvani, ze je proti nam. Ale pomohl nam s praci, vse co se opravovalo od podlahy po strechh se vsim pomohl. Celé jsme to opravili, stejně to bylo furt staré. Udělali jsme vše od podlahovky, elektriky, nove potahle steny, stropy sadros, strecha atd. a dva roky zpět jsme to prodali a šli do novostavby :-D. Přesně došlo na slova otce, které on říkal 5r. Před nama že nás stará barabizna zacne stvat, uvidime ty chyby co on videl hned a že jednou dame přednost novému, podle svých představ.
Ne starý už bych nebrala, leda zadarmo a prodala bych ho. To co jsme nainvestovali do starého už se nám nevrátilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26205
4.3.16 07:37

@wiwinka Spoustu peněz to bude stát, ale zase - budete investovat do svého a určitě se to zvládnout dá. A máš pravdu, je to zodpovědnost (domeček je fajn, nikdo ti nedupe nad hlavou, vyjdeš ze dveří a jsi hned venku, půl roku se dá trávit na zahradě) ale když se něco porouchá, tak ty investice jsou prostě velké, třeba střecha apod.
Možná by stačilo oslovit někoho zkušeného, aby vám sepsal, co je u vás třeba udělat, nějaký finanční odhad a ještě pořadí dle toho, jak je co akutní. A jak to vnímá tvůj manžel?
Já jsem zase posera, co se týká plísní, uvažuju, že bych si pořídila germicidní lampu (asi deformace ze zaměstnání… ;) )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
333
4.3.16 07:38

Kašli na to, raduj se z domečku, za ten měsíc větrej a top co můžeš. Nás čeká daleko víc práce, u nás je vpořadku jen střecha :-) Jinak všechno musí přijit nové. Ale už se nemůžu dočkat toho až se tam nastěhujem, velká zahrada, kde beze strachu vypustím malého, slepičky, králici atd :-) Těš se z baráčku a kašly na plíseň, které se za chvilku zbavíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18247
4.3.16 07:38

@wiwinka plisne a vlhkost resi i lidi v novostavbach. Soused v ulici treba resi plisen za nabytkem, my to nezname. A to ma take novy domek. Zacla bych u vas poradne vetrat a topit, az tam budete bydlet, pohlidas si to. A urcite uvidite zlepseni. Od jara muzes vetrat prakticky porad a v lete, to je proste otevreny dum. A zkuste nater proti plisni
Pokud predchozi majitele nevetrali a netopíli, tak bych se nebala, ze se to nenapravi :palec:

Příspěvek upraven 04.03.16 v 07:45

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58700
4.3.16 07:39

@wiwinka podržezat, udělat izolace, aby od sklepa nevzlínala vlhkost, dobře větrat, oškrá bat omítky, natřít to sajrajtem proti plísním, vymalovat. Jsou to kraviny.. mmchdm, prasklinu budeš mít i v paneláku. To vás asi moc nešikanovali, když se chceš vracet.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
4.3.16 07:40

Ano ty prasklinky jsou jen povrchové, když to oklepeme, tak opadává omítka. V jednom rohu jsme kvůli tomu, že tam jednou nateklo z balkonu odkryly zdi až k cihlám a vše v pohodě suché. V domě pracujeme teprve třetí den a já už ty tři dny nespim, nejim a jen se utápim ve strachu. Ten dům je tak krásný, prostorově naprosto výborně řešený, ale já se bojím a bojím. Právě že tchán nám taky nadává, že jsme se zbláznili, dům ještě neviděl a já mu pořád říkala, že to bude v pohodě, že se do domečku těšíme a teĎ už ni vrtá v hlavě to, jestli jsme neudělali vážně chybu. pořád se uklidňuji tím že ho můžeme kdykoliv prodat, zájem o něj byl obrovský a podle odhadce koupený i za nižší cenu než má hodnotu. Nevíte co ten odhadce přesně jako by je za člověka? Co všechno na tom domě kontroluje a prohlíží a podle čeho stanovuje, jakou to má hodnotu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
151
4.3.16 07:43

Vzhledem k tomu, že jsem celý život bydlela v domě, jehož základ stavěli rodiče mé babičky a postupně se dostavoval, tak si myslím, že je šílenost kupovat cokoliv staršího 10 let. Když vidím, kolik do toho baráku naši narvali peněz!! To už jsou statisíce a pořád to prostě zůstane barabiznou na které je neustále něco k opravování :cert:. Sama mám k tomu domu citový vztah, ale už několik let jim říkám, aby ho prodali a postavili si něco nového… Co se týká prasklin - kup si obyčejnou papírovou lepící pásku a nalep ji na prasklinu, pokud se cca za měsíc roztrhne, je chyba ve statice domu a budete to muset začít řešit s odborníkem, pokud ne, je to jen omítka… Plísně bych řešila oškrábáním stěn a pokud uvidíte, že jsou vlhké i cihly, bude potřeba dům podřezat, ale pak to bude OK. Nebo se ho rychle zbavte, to by bylo nejmoudřejší :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18880
4.3.16 07:45

Řekla bych, že by jsi si měla dát velkou čokoládu a uklidnit se vašemu baráku v podstatě absolutně nic není, to co píšeš tak mají i novostavby a mnohem horší závady takže dej si čokoládu, otevři okna a jdi se projít venku je krásně a tobě fakt hrábne :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1930
4.3.16 07:45

Rekonstrukce

Plíseň - dělá se tam kde je velký rozdíl teplot. Nám se dělala i v bytě v koupelně nad oknem. Ted jsme ve starém baráku. Nějaké náznaky plísně tam byly, rohy bývají nejnáchylnější. Zvenku jsem odizoloval suterénní stěny až po základ izolačním nátěrem (asfalt), nopovou folii a odvodnil drenáži se štěrkovým ložem. Zatím mám půlku baráku - cca 40 běžných metrů, materiál max 20 tis. Nátěr zvolit podle materiálu zdiva - asfalt nebo něco na bázi krystalizace. Při jednom bych suterénní zdivo do nezamrzné hloubky opatřil tepelně izolačním nenásakavým perimetrem. Prověřte si funkčnost dešťových svodů, bývají nejčastějším zdrojem vlhkosti. Podívejte se i na praskliny, můžou byt v omítce, ale nemělo by být popraskané zdivo. Vlhké omítky ve sklepě oklepejte. At se to rychleji vysuší. Vlhkost venkovních stěn je jednoduché vyřešit. Trochu horší to bývá u vnitřních stěn, to bývá časté u částečně podsklepených domů.

Každopádně pokud chce někdo kupovat dům, tak mu raději doporučím starší. Tam člověk počítá s opravami a opotřebovaný a dosluhující materiál je patrný okem. U novostaveb se podobné problémy řeší daleko hůře. Jedná se totiž většinou o hrubé porušení technologických postupů. A třeba špatná kanalizace se roky nemusí projevovat. A pak zjistíte že všechno co máte pod podlahami s vytápěním je na hovno.

My jsme na baráku předělávali celé jedno patro. Byly tam vidět střešní tašky, podlahy nebyly, stěny na cihlu. Omítky, obklady, dlažby jsem okoukal z youtube. Překopával jsem 1100 m2 zahrady, dělal kanalizační přípojku, dělal izolaci, ještě mě čeká plot a do toho jsem makal u tchýně (naložil 4 kontejnery sutě, izoloval stěny, terénky..). Mám syna se ZTP/P. Do toho se mi narodil druhý syn, tak jsem si místy sáhl na psychické dno. Zvláště když Ti, kterým jsem pomáhal, mi nebyli ochotni pohlídat ani syna, skoro jsem promeškal narození druhého potomka. Takže nějvětší zklamání u koupi starého domu bylo z některých „přátel“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama