Křest dítěte - co je potřeba

246
30.9.04 12:42

křest ditete...

Ahoj holky,

potrebuju poradit… nevite nektera nahodou co vsechno potrebuju na krest syna?? Ja sama pokrtena nejsem, nevadi to nebo se prvne musim dat pokrtit sama a pak Kubu?? Predem dekuju vsem za radu…

Pa Maty +Kuba 3,5 m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

685
30.9.04 15:18

Ahoj Maty,
já jsem taky z Brna, Haničku jsme nechali pokřtít před měsícem jako dvouměsíční u Sv. Jakuba. Přinesli jsme rodný list, oddací list - myslím, že je nutné, aby rodiče měli církevní svatbu (v kostele) a propouštěcí formulář z fary v místě bydliště. Mysleli jsme, že budeme čekat dlouho na termín, ale byl volný hned příští týden. Obřad byl beze mše a trval něco přes 20 minut. Načasovali jsme to tak, že byla napapaná a krásně to prospala. Jen na pomazání otevřela očička. Měla krásné nové bílé šatičky a ty si zas pokřtila ona - naštěstí až na obědě, ale durch! :-)
Přeji hodně štěstí při křtu. Kde ho chcete mít?

Jitka a Hanička (3měsíce)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
30.9.04 16:36

Ahoj Jiti,

dekuju za info… my jsme uvazovaly taky o Sv.Jakubovi ale jeste uvidime.. Ale jak jsem cetla tvoji odpoved tak mam obavy ze s tim krtem budeme mit problemy… 8O nejsem vdana a s pritelem svatbu planujem az tak za dva tri roky.. Snad to nebude vadit..

Pa Maty + Kuba 3,4 m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
30.9.04 20:23

Křest

Ahojky,
stačí přinést oddací list a křestní list - stačí když je pokřtěný 1 z rodičů. Církevní svatba není nutná, i když někde k tomu trochu tlačí… V našem případě jsme pokřtění oba s manželem, ale svatbu jsme měli civilní.
Hezké křtiny a Bůh žehnej Vašemu děťátku!
Janina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
30.9.04 21:19

Ahoj, doufám, že tě od křtu příliš neodradím, ale musím svou troškou přispět. Ja jsem pokřtěna jako křesťanka, manžel není vůbec, oddáni nejsme v kostele. manžel není věřící. Jinak všichni ostatní jsou pokřtěni v katolické církvi, takže když se polemizovalo o Anetky křtu, katolíci vyhráli:) Když měla Anetk apo šestinedělí, šla jsem křtiny domluvit. Dnes je Anetce osm měsícu a já docházím už půl roku na kateches - 2 hodiny tydně, a ještě půl roku mám před sebou. Bibli jsem znala dobře o víře toho hodně věděla, ale oproti tomu co vím dnes...... to je neuvěřitelné, co se v té bibli všechno píše. Už mne to ale přestává bavit. Za prvé, chtěla jsem jen pokřtít dítě, za druhé, nebudu vést mše a za třetí si myslím, že už toho vím víc, než všichni ti, co jsou pokřtění, oddáni v kostele a i své děti pokřtěné mají také. Asi to mám jako za trest, tak co křesťane, kolik toho ještě vydržíš? Já vím, přeháním, prostě jsem chtěla pokřtít miminko, v krasné bílé nahačkované (od babičky) soupraviččce, spící v peřince..... ale asi pokřtím šílenou puberťačku,která nakonec o to ani stát nebude… Takže zdar, ať to máte rychlejší.....
Hanka a Anetka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
588
27.7.10 12:21

ahoj,nemáte někdo zkušenosti s křestem dítěte v Táboře?vadí,že nejsem pokřtěná?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
973
27.7.10 14:24

Ahoj, záleží na faráři. My křtili ve Vracově a bylo potřeba: roucho, svíčka a aby byli pokřtěni oba rodiče a kmotři. Každý farář to ale vyžaduje trochu jinak, o vesnici dál bez svatby v kostele nepokřtil, u nás ano, takže nejlepší bude se stavit za farářem a on Ti řekne, co bude chtít. Před křtinama probíhají něco jako přípravy, kde Vám řekne jak to bude probíhat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27303
27.7.10 14:43

ahoj, strašně moc záleží na faráři, co jeden udělá, druhý ne, apod. Třeba kdybych křtila synka v rodném městě, musela by být pokřtěná snad celá široká rodina, chodit na přípravy, apod. Jiný kněz zas z ničeho nedělá vědu a je rád, že další dětátko je pokřtěné. Chce to se domluvit s tím konkrétním knězem, za kterým chcete jít a případně ho vyměnit nebo nějaký kompromis, kdyby byl problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4706
27.7.10 17:15
JFialka píše:
Ahojky,
stačí přinést oddací list a křestní list - stačí když je pokřtěný 1 z rodičů. Církevní svatba není nutná, i když někde k tomu trochu tlačí… V našem případě jsme pokřtění oba s manželem, ale svatbu jsme měli civilní.
Janina

je opravdu nutné,abychom byli oddáni, jestli-že chceme nechat pokřtít dítě?? co já si pamatuju, taky jsem křtěná, ale matka moje byla sama..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
973
27.7.10 19:30
mona.k.79 píše:
JFialka píše:
Ahojky,
Janina
je opravdu nutné,abychom byli oddáni, jestli-že chceme nechat pokřtít dítě?? co já si pamatuju, taky jsem křtěná, ale matka moje byla sama..

To záleží opravdu na faráři … některý to vyžaduje, jiný ne, každopádně pokud nepokřtí ten ve Vašem místě a budete-li chtít pokřtít u někoho jiného, tak Vám on musí dát písemné svolení, aby Vám mohl dítě pokřtít jiný farář…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20073
27.7.10 20:31

Ahoj,

po nás farář nechtěl ani jeden z papírů, jen chtěl vědět zda sme oba křtění a kde sme se brali (formálně - na to nám bylo řečeno, že samo by byla lepší církevní a jiní faráři by s tím mohli mít problém, ale že dítě za rodiče nemůže :oops: , takže to nevadí no)

sezení sme měli jedno, povykládal nám jak dítě vést k víře a křtiny se mohou konat hned…

jo a sme z Brna a spadali sme pod městskou část Líšeň (sme ze Slatiny) a pan farář nám to nakonec domluvil v té Slatině, takže značka ideál

jo a ještě kmotři teda, musejí být pokřtění, nejlépe i biřmovní..starší 16ti let ale né zas důchodci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20073
27.7.10 20:36

Oblítali sme hodně farářů v Brně a vesměs byl největší problém to, že nejsme oddaní v kostele…takže představa, že jim řeknu, že nejsme oddaní vůbec…no nevím..už tak se tvářili hrozně

což nechápu no…ten přístup se mi nelíbí, oprvdu dítě za svoje rodiče přece nemůže

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23031
28.7.10 18:31

ahoj,

tak je dobry mit svatbu v kostele. Teda my jsme meli a jsme oba normalne pokteny. Knez chtel rodny list+oddaci list a na obrad ktery byl cca 30minut jelikoz jsme meli obrad dle tridentskeho ritu svicku a roucho ale to je normalni:)+kmotra..

Příspěvek upraven 28.07.10 v 23:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kolemjdouci
28.7.10 22:05

Wow, kdo dneska ještě jede trident? :o

• Nahlásit
  • Citovat
23031
28.7.10 22:12

no jiste:) ale jen na pozadani, ale normalne mse v tridentu jsou