Krize podnikatelů - corona

Anonymní
22.3.20 08:12

krize podnikatelů - corona

Dobrý den,
zajímal by mne názor, zda se mnou můžete některá sdílet. Situaci s virem chápu, nepodceňuji, dle mého stav s karanténou a zavřenými obchody, restauracemi se prodlouží. Bude to ekonomicky bolet, o tom žádná. Co ovšem nechápu je - drobný živnostník přece musí vést svou živnost tak, že po týdnu nemůže přece říci že jej to položí a ani po měsíci? Přece podnikání se má vést tak, že jsem v zisku, nejdu na nulu a pokud podnikám, a nemám zisk, tak vedu podnikání špatně. Mnoho let jsme zažívali ekonomický boom, neříkejte mi, že x tisíc podnikatelů je po týdnu či při hypotetickém výpadku jednoho měsíce na nule či v mínusu. To je dle mého špatně vedené podnikání!! Chápu, pokud jsem rozjel podnikání zpětně 1 či 2 roky, a platím prvotní náklady… Štve mne také pohled novinářů s reportážemi na zaměstnance, že chudáci po týdnu nemají co jíst? To jako vážně? V době neskutečného blahobytu nemá nikdo rezervy a na emiminu má každý min. příjem 100 tis.? Jsem samoživitelka, x let jsem na vše sama, mám rezervu, vydržíte min. 3 měsíce, nemám rodinu, partnera. Nyní mám větší náklady na jídlo pro děti, energie apod. a jelikož jsem kdysi si řekla, že z mé pozice může být hůř - nemoc či pod. naučila jsem se šetřit. Lidé, kteří jsou materiálně založeni, holt padnou a je to dobře. Tak a teď mne ukamenujte nebo je někdo stejného názoru? a o podnikatelích, o kterých píšu myslím ty drobné, kadeřnice, nehtařky apod. - pokud nemají rezervu na měsíc, jsou neschopní
hezký den'

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

971
22.3.20 08:15

Myslím si úplně to stejne spíš každý chce hodně peněz aby dostal od státu a hlavně aby sto co videlaji na podnikání měli co nejvíc pro sebe když vidím. Vcem jezdí a kde bydlí podnikatele tak mě to. Stačí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15111
22.3.20 08:19

Tak ono nejde o ten měsíc, spíš ze ted lidi budou finančně na tom hůř všichni a každý se hned jak otevřou nepohrne do restaurací, na kosmetiku, na dovolenou atd. Nejen živnostníkům vypadl prijem, většina rodin si bude muset aspon na čas utáhnout opasky a nebudou mit na to, ty zivnistniky podporit :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.3.20 08:25

Vytřídí se zrno od plev, bych řekla! udrží se ten, který je silný, zdravý

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.3.20 08:26

Tak já Ti dám pohled z naší strany. Měli jsme finance na 2 měsíce provozu. Máme sice poměrně vysoký obrat, ale zároveň vysoké náklady na mzdy, nájmy, reklamu atp. Jenže nikdo nepočítal s tím, že nejen že nebudeme mít žádný příjem, ale že ještě budeme muset vyplácet naším klientům zpět všechny peníze, které jsme od nich utržili. (cestovní ruch). Navíc to přišlo v období, kdy mělo být 40% celkových ročních prodejů. Takže ano, bohužel i my se zařadíme mezi ty, co budou mít velké problémy.

Nehledě na to, že každý prostě nemůže podnikat v oboru, kde nahrabe statisíce. Vem si třeba hospodské na vesnicích. Nebo malé krámky. Většinou si vydělají tak akorát na sebe a na to, aby se uživili. Ale ta práce je jejich život, bavi je, naplňuje..

I v krizi většinou každý počítá aspoň s nějakým minimálním obratem. Teď je nulový, ale závazky zůstaly.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.3.20 08:28

Hele tohle je i pro me zajímavé. My jsme zaměstnani a děláme z domu, na nás to finanční dopad zatím nemá. Ale taky muzu začít vykřikovat, ze když ostatní dostanou úlevy v podobě neplacení záloh atp, tak já chci taky… jelikož je nás příjem rodiny 100 tis čistého tak máme oba vyšší platy a nejspíš nám díky tomu napaři jen další nebo vyšší solidarni daně…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.3.20 08:28

Bohužel přijde problém. Manžel je finanční poradce, takže do lidem do peněženek vidíme víc než ostatní. Pořád do lidí hučí ať si vytváří rezervy, ať nechodí s úvěrama až na dřeň, ale je to marný. Nedokázali si připustit, že by mohla přijít krize a teď brečí. Vydělávali, utráceli a nějaká rezerva jim byla u zadele. Paradoxně mají rezervy spíše lidi s nižšími příjmy.

• Nahlásit
  • Citovat
22.3.20 08:29
@Anonymní píše:
Dobrý den,
zajímal by mne názor, zda se mnou můžete některá sdílet. Situaci s virem chápu, nepodceňuji, dle mého stav s karanténou a zavřenými obchody, restauracemi se prodlouží. Bude to ekonomicky bolet, o tom žádná. Co ovšem nechápu je - drobný živnostník přece musí vést svou živnost tak, že po týdnu nemůže přece říci že jej to položí a ani po měsíci? Přece podnikání se má vést tak, že jsem v zisku, nejdu na nulu a pokud podnikám, a nemám zisk, tak vedu podnikání špatně. Mnoho let jsme zažívali ekonomický boom, neříkejte mi, že x tisíc podnikatelů je po týdnu či při hypotetickém výpadku jednoho měsíce na nule či v mínusu. To je dle mého špatně vedené podnikání!! Chápu, pokud jsem rozjel podnikání zpětně 1 či 2 roky, a platím prvotní náklady… Štve mne také pohled novinářů s reportážemi na zaměstnance, že chudáci po týdnu nemají co jíst? To jako vážně? V době neskutečného blahobytu nemá nikdo rezervy a na emiminu má každý min. příjem 100 tis.? Jsem samoživitelka, x let jsem na vše sama, mám rezervu, vydržíte min. 3 měsíce, nemám rodinu, partnera. Nyní mám větší náklady na jídlo pro děti, energie apod. a jelikož jsem kdysi si řekla, že z mé pozice může být hůř - nemoc či pod. naučila jsem se šetřit. Lidé, kteří jsou materiálně založeni, holt padnou a je to dobře. Tak a teď mne ukamenujte nebo je někdo stejného názoru? a o podnikatelích, o kterých píšu myslím ty drobné, kadeřnice, nehtařky apod. - pokud nemají rezervu na měsíc, jsou neschopní
hezký den'

Spousta podnikatelů má nějaké úvěry - nakoupili třeba stroje na výrobu, dodávku na rozvoz apod. Nebo mají fixní náklady třeba na nájem kavárny. Taky musí platit zaměstnancům, kteří nepracují a jsou z rozhodnutí státu doma (třeba servírky, prodavači…).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6038
22.3.20 08:31

Vemte si třeba restauraci, která je měsíc zavřená. Nájem zaplatit musíte, náklady na třeba 4 zaměstnance, jsou víc než 100000 měsíčně, ty taky zaplatit musíte, internet, telefon, paušál na pokladnu, elektřina, voda, plyn, peníze, které máte v zásobách, pokud byly nějaké investice, tak splátky úvěru, socka, zdravka, atd. Příjem např. měsíc 0,– než se to pak rozjede, lidi nebudou mít taky peníze, aby chodili každý den do restaurace. Takže v mínusu budete třeba půl roku. Naše firma teda funguje dál, ale kdybysme třeba na měsíc měli příjem 0, tak náklady i tak by byli kolem půl miliónu měsíčně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.3.20 08:32

Manžel je taky z rozhodnutí státu doma. Zatím to vypada, ze se firma neudrží. I když všichni doufáme, ze ano. Ale jde tedy o velkou firmu. Měsíční náklady cca 1mil.

• Nahlásit
  • Citovat
2734
22.3.20 08:33

Ja myslim, ze si kazdy uvedomuje ze to nebude na mesic ale minimalne x mesicu. I kdyby mohli za pár týdnů otevrit tak by tam prislo zlomek lidi..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12098
22.3.20 08:34

No citim to stejne, ale spis nez u zivnostniku, tak u vetsich firem. Vim o lidech, kteri uz dostali padaka, firmy posilaji lidi na OCR, kdyz to jde atp.
Je mi lito mensich kramku, nebo zivnostniku, kteri zacali podnikat letos. Holek od kterych odesel chlap a jsou doma na 60% apod. Lidi, kteri se vydali z penez kvuli bydleni treba a zase chteli zacit tvorit rezervy apod. Tech pribehu bude tuna. Bohuzel neni to cernobile.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.3.20 08:34

Moje mamka je kosmeticka a naprosto reálne přemýšlí o tom ze to zavře, ono to není o tom mít finanční rezervu na živobytí, tedy jídlo, nájem/hypo ale je to i tom, ze musí zaplatit sociální/zdravotní/ nájem a najednou jsi úplně někde jinde než běžný zamestanec. Takže ono je rezerva a rezerva. A upřímně nevím kolik myslíš ze taková kosmeticka vydělá a kolik z toho úsporu. S manzelem máme firmu a ano máme rezervy, takže nějakou chvilku to utahneme, ale upřímně děláme to za účelem zisku, takže v momentě kdy nemůžu vydělávat, dávám výpověď všemu co mužů, aby moje rodina nezivorila, i když mi muže být zaměstnanců lito.

• Nahlásit
  • Citovat
874
22.3.20 08:35

No jsou dva druhy, ti kteří mají hodně a chtějí ještě víc a z toho co už mají nasysleno se nechtějí dělit s ostatními, třeba zaměstnanci. A pak ti druzí, kteří co vydělají tak hned utratí nebo vloží znovu do podnikání. Já mám třeba známého, který měl autoopravnu malou dělám sám na sebe bez zaměstnanců a to co vydělal utratil a žádnou rezervu netvořil no a pak onemocněl a podnikání zkrachovalo. A jak tady někdo psal, že bude odděleno setmění od plevele tak to asi i nastane. Vemte si třeba Polreich ten je podle mého hodně za vodou a všude ho teď vidím, že ma strach jak dlouho to bude trvat tak tam si myslím, že je to ten první případ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12098
22.3.20 08:36
@Anonymní píše:
Hele tohle je i pro me zajímavé. My jsme zaměstnani a děláme z domu, na nás to finanční dopad zatím nemá. Ale taky muzu začít vykřikovat, ze když ostatní dostanou úlevy v podobě neplacení záloh atp, tak já chci taky… jelikož je nás příjem rodiny 100 tis čistého tak máme oba vyšší platy a nejspíš nám díky tomu napaři jen další nebo vyšší solidarni daně…

Zatim to vypada, ze odpusti jen nejnizsi odvody, nikoliv cele. Alespon co rikalac ta kravka :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama