Kyčle II.A rentgen?

Anonymní
20.5.21 10:45

Kycle II.A rentgen?

Potrebuju slyset jine zkusenosti ci nazory. Dceri je měsíc, po narozeni kycle IIC, po tydnu zlepseni, ted v mesici uz IIA. Ortoped chtel davat široké baleni ze trech latkovych plen, to jsem se rozhodla nedavat, naopak jsem ji nechavala co nejvic volne. A krasne a rychle se zlepšovala. No a ted k memu dotazu, na kontrole bez jakehokoliv duvodu ci vysvětlení mi napsal zadanku na rentgen. Byla jsem z toho uprimne tak v soku, ze jsem to zacala zpochybnovat az po odchodu z ordinace. A teď nevim, zda jen hystercim a měla bych drzet usta a poslouchat doktora, nebo zkusit konzultaci jinde.
Duvody, proc se mi do rtg nechce jsou asi celkem jasne, jednak se konstantne zlepšuje, pohyb v kyclich ma volny a bez omezení, hlavne je ji sotva mesic a az do 3 mesicu se prece IIA povazuje za fyziologicky nalez, nebo ne? No a samozřejmě se mi, asi jako kazde matce, nechce podstupovat zbytecne vyšetření, zvlast kdyz zahrnuje rtg paprsky do pánve. Uvitam tedy jakoukoliv zkušenost.
Chystam se jeste volat ortopedovi a pozadat ho o vysvětlení, ale je to typ doktora, ktery nekomunikuje, na otazky jednoslovne odsekne a nejsem si teda jista, jestli to k necemu bude. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2050
20.5.21 11:06

Tak už jednou jsi ho ignorovala, tak proč se zdrahas ho ignorovat podruhé? Můžeš mu zavolat s zeptat se, proč napsal ten rtg. Když vynrchas tu omáčku okolo, jak ti přijde zbytečný, že je to ok a pod, tak ti třeba i normálně odpoví. Dcera měla po narození myslím 2b, v měsíc asi pořád stejně, ve 3 měsících 2a a ve 4 měsících už bylo vše ok. Na rtg nebyla. Nosila ortopedické kalhotky, ty mi doporučili v porodnici místo těch 3 plen, že je to prý lepší. A fakt je. Taky jsem dost nosila v nositku, kde ty nohy má taky od sebe, ale nosila jsem proto, že byla uřvaný a kontaktní dítě, ne kvůli kyčlím. Zjisti důvod toho rtg a pak teprve res, jestli na něj jít nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.21 12:05

@Midaku No kdyby sis tu omacku precetla poradne, tak asi vis, ze duvod rtg mi sdelen nebyl. A jasne, ja jsem ta blba, ze jsem se hned nezacala doptavat, ale ono v zapadni medicine je takovej hezkej zvyk pacientovi vysvetlit co mu predepisuji a proc. A pokud lekar vysetri, nic nerekne a poda mi zadanku na rtg, tak je asi neco blbe na jeho prijimaci, o tom diskutovat fakt nepotrebuju.
Ze ji nedavam siroke baleni jsem mu rekla, jen trhnul ramenama, tak nevim, proc te to drazdi.
No a k tvemu prvnímu dotazu, zdraham se proto, ze nejsem lekar, kupodivu. Takze tady fakt nehledam rozhreseni, ani posveceni meho nazoru, ale jen zkusenosti ostatnich, kteri treba na rtg poslani byli taky, nebo naopak s horsim stavem nebyli. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
2050
20.5.21 12:37
Prosimte uklidni se, slapla jsem ti na kuri oko nebo co?
@Anonymní píše:
@Midaku No kdyby sis tu omacku precetla poradne, tak asi vis, ze duvod rtg mi sdelen nebyl.

Přesně proto ti píšu, ať se ho na to zeptáš, a pak podle odpovedi teprve resis, jestli tam půjdete nebo ne. Moc dobře vím, jací doktoři umí být, a taky to, že člověku všechno dojde až doma. Fakt tě nijak neodsuzuju ani si nemyslím nic špatného. Možná tě na ten rtg chce poslat proto, že jím doporučované široké balení jsi odmítla, tak ať má podrobnější představu o stavu kyčlí. Ja když jsme doktorovi řekla, že dceři ty abdukcni kalhotky nedávám na 23 hod, jak on říkal, tak ji taky zkontroloval podrobněji a doporučil je nosit o měsíc déle, když to teda dle něj flakam.. nic jsem za tím nehledala, flakala jsem to o měsíc déle…kdyby doporučil rtg, tak bych se pidila po důvodu a taky po způsobu, jakým se tak malým dětem rtg dělá. Pokud bez jakýchkoliv léků na uspani, uklidnění atp, bez čekání, až usne nebo podobných peripetií, tak bych tam klidně šla. Ta dávka záření je minimální. Pokud by to ale občasného něco z výše uvedeného a doktoruv důvod by byl jen „pro jistotu, pro kontorlu“, tak bych asi nešla. Zvlášť pokud by se vše zlepsovalo. Ale zase bych úplně neignorovala to široké balení (v jakékoliv forme).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.21 13:23

@Midaku Ok, tohle beru, to mi pomohlo. Na kuri oko jsi mi neslapla, ale ta otazka proc se zdraham podruhe proste byla s prominutim jak pro de.ila. Ze jsem se prece rozhodla jednou jednat jinak, neznamena to, ze jsem hned magor, co chce ohrozit svoje dite. Jenze tady zkratka nevim, ktera cesta je spravna a proto se mimo to, ze to zkusim vydolovat jeste z neho a konzultace s jinym ortopedem, ptam i tady.
Jinak co se tyce sirokeho baleni, tak ano, nedavam a nechci ji davat tri pleny a podobne blbosti. Jsem v tom taboru ortopedu, kteri rikaji, ze nejlepsi pro dozrani kycli je volne baleni, pozice na zabicku, volne nozky a cas. A az v pripade vaznejsich problemu se ma nasazovat lecba v podobe trminku ci perinky, zkratka ty zbytecne brzke rane intervence mi neprijdou nutné a kdyz se na tom ani ortopedi samotni neshodnou, vybrala jsem co sedi mne.

• Citovat
  • Nahlásit
2050
20.5.21 13:44

Asi jsem to napsala dost blbě, nedošlo mi to, promiň. Určitě jsem neměla v plánu tě nějak urazit. Vždyť já sama jsem šla tak trochu proti doktorovi, takže bych vlastně urazela i sama sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
20.5.21 13:57

Ahoj,
dcera měla po narození IIA v porodnici jí předepsali Frejkovu peřinku. Nedávala jsem, nosila jsem v ergonomickém nosítku a řídila se doporučením MUDr. Jansy http://www.jansa.cz/…-novorozencu.
Na kontrole ve 3 týdnech kyčle IA. Na rentgen dceru nikdo neposílal. Možná bych doporučila zkusit konzultaci s jiným ortopedem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.5.21 15:06

Dcera měla na první kontrole kyčlí IIA. Doktor mi řekl dávat široké balení. Bylo horké léto a mimino v tom brečelo, dělaly se jí potničky. Nožky držela i bez balení v té správné poloze.

Na další kontrole byla doktorka. Ta si přečetla, co napsal doktor, zkontrolovala dceru, obrátila oči v sloup, že je to zastaralá pitomost, ať nechám dceru bez toho. Kyčle v pořádku, ale pro jistotu ještě poslední kontrolu.

Na poslední kontrole zase jiný lékař, řekl, že všechno v pořádku, a že už chodit nemusíme.

Takže ano, zkus ještě nějakého dalšího lékaře, pokud tomuto nevěříš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat