Majetek v manželství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.05.19 17:00
Majetek v manželství

Dobrý den,
jsem s přítelem 7 let, čekáme miminko a plánujeme svatbu.
A i přesto, že máme skvělý vztah a miminko bylo plánované, přemýšlím nad tím, co se změní v manželství. Nechci říct, že si chci dělat zadní vrátka, ale když pak všude čtu, jak některé ženy odejdou z domova, který s manželem budovali, s igelitkou…
Nemáme žádné problémy s financemi ani teď, nikdy jsme neřešili, kdo, co zaplatí, kdo za co utratil, mám přístup k přítelově kreditce a vše je bez problémů.
Koupili jsme spolu byt, který je napsaný na přítele (podíl v bytovém družstvu). Ale máme mezi sebou papír, že jsem se finančně podílela na polovině, tedy mám na polovinu bytu nárok, případně na jeho zhodnocení.
Jak budeme manželé, máme v plánu byt převést na SJM.
Spousta mých kamarádek má předmanželskou smlouvu či zúžené SJM.
O to mi nejde, společný byt bude na půl a finance, které budeme a to co vybudujeme v manželství taky.
Ale jde mi o to, že rodiče vlastní nějaké nemovitosti, které by na mě a na sestru chtěli někdy v budoucnu převést. Mám pocit, že na ten majetek nemám nárok ani já (oni se nadřeli), natož můj partner, a kdybychom se rozvedli, on měl někoho dalšího, tak by měl nárok na polovinu mého děditství? Samozřejmě, když se nic nestane a budeme rodina, finance z těch nemovitostí (nájmů) půjdou do rodinné kasy. Ale kdyby se něco stalo…
Radila jsem se s rodiči s právníkem a ten řekl, že v žádném případě dar ani děditství nedědí manželka (manžel) i když mají společné SJM. Takže není potřeba žádný papír před svatbou. Že i v kdybych v manželství zdědila byt nebo mi ho rodiče dali darem, je v případě rozvodu jen můj. Chci se zeptat na Vaše zkušenosti. Jak je tedy možné, pokud to tedy tak opravdu je, že mám známé, které zdědili nějaký majetek po rodičích a u rozvodu o něj (či část) přišly? Dobrovolně si jej nechaly zapsat do SJM? Nebo to dříve bylo jinak?
Vím, že se někomu může zdát, že to není příliš romantické, před svatbou přemýšlet o rozvodu, ještě, když k tomu nemám důvod. Nechci nic přivolávat, ale podle mě je vždycky lepší myslet i na ty špatné varianty a následky… A pak být spokojený a šťastný, že to nenastalo, než obráceně.

Reakce:
Mika.ella1
Stálice 76 příspěvků 17.05.19 17:03

Dary a dedictvi nespada do SJM

mag12
Kecalka 417 příspěvků 17.05.19 17:09

Je to tak, jak vám řekl právník, majetek získaný dědictvím nebo darem zůstává ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů. Tato úprava platí již radu let, takže vámi zmíněné případy asi vážně nastaly poté, co byl zdedeny/darovany majetek převeden do SJM.

fia80
Závislačka 3152 příspěvků 17.05.19 17:14

Treba ten darovany majetek opravili ze spolecnych penez a v tomto pripade ma pri rozvodu nevlastnik narok na cast penez, ktere do toho vlozil ze spolecneho jmeni manzelu

arinecka
Kelišová 6160 příspěvků 17.05.19 17:29

Dar ani dědictví, nespadá do SJM, takže můžeš být v klidu. Pokud tedy nenecháš část toho majetku přepsat na něj, pokud ne, tak je to jen tvoje. Pokud by ale on do toho prokazatelně vrážel peníze, tak má nárok na tohle :nevim:

Šarlota4
Extra třída :D 11136 příspěvků 17.05.19 17:33

Treba na priklad na byt zdedeny by narok nemel, ale mel by narok na pulku vynosu znej. Tzn kdyz ho budes prinajimat, tak ma narok na pulku utrzeneho najmu apod.

ka2ka
Extra třída :D 14907 příspěvků 17.05.19 17:51

Pokud třeba chtěl toho druhého vyplatit ze společného bytu, dal mu místo toho chatu nebo pozemek který zdědil jako vyrovnání

pannda
Kelišová 6887 příspěvků 32 inzerátů 17.05.19 19:20

Družstevní byt půjde převést osobního vlastnictví??? Protože výlučným členem družstva je pouze přítel, tím že se vezmete, to tak nadále zustane. Pokud byste mohli byt odkoupit do OV, tak se k bytu můžeš vázat i ty, jinak asi ne.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.05.19 19:35

@pannda
Aha, tak to jsem nevěděla, myslela jsem, že i podíl v družstvu se dá napsat na SJM, měla jsem pocit, že i majitelé před námi právě byli oba manželé. Jinak byt se dá přepsat do OV, zatím jsme to neudělali, protože tam je ještě doplatek 200 tisíc + samozřejmě daň z nemovitosti a peníze se teď hodili na rekonstrukci, ale do budoucna je to v plánu.

Jinak moc děkuji všem za odpovědi, tím pádem případy, kdy lidé přišli o dědictví, musely být, jak píše @ka2ka.

JTom
Zasloužilá kecalka 957 příspěvků 17.05.19 21:51
@Anonymní píše:
Dobrý den, …ale když pak všude čtu, jak některé ženy odejdou z domova, který s manželem budovali, s igelitkou…

Nečti brakovou literaturu. Žádná jiná forma vztahu není lépe právně ošetřena, než manželství.

Yggr
Kecalka 271 příspěvků 19.05.19 00:18
@JTom píše:
Nečti brakovou literaturu. Žádná jiná forma vztahu není lépe právně ošetřena, než manželství.

Sancta simplicitas! Kterákoliv jiná je v majetkoprávní rovině ošetřena lépe!

Váš příspěvek
Reklama