Medicína - pitvy

100
21.6.21 19:40

Medicína - pitvy

Dobrý den,
zajímala by mě jedna věc. Je pravda, že medici pitvají mrtvá těla? Zajímá mě to. Děkuji za vysvětlení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
794
21.6.21 19:44

Ne, pitvaji živé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
21.6.21 19:46
@Mia2020 píše:
Dobrý den,
zajímala by mě jedna věc. Je pravda, že medici pitvají mrtvá těla? Zajímá mě to. Děkuji za vysvětlení.

Na anatomii se pitvají těla naložená ve formalinu, nebo co nám to říkali, na patologii pak čerstvě zemřelí (třeba se mi stalo, že jeden den jsem vyšetřovala pacientku na interní propedeutice a druhý den ležela na pitevním stole). Proč se ptáš? A pak jsou ještě soudní pitvy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
652
21.6.21 19:48

Ano, projít si tím musíš. A nejlíp si z toho něco odnést, takovou příležitost to tělo vidět už nikdy mít nebudeš a jen z obrázků tu představivost nedostaneš. Snad kromě mikrobiologů a biochemiků (narychlo mě víc nenapadá) je doktor většinou naprd, když tu anatomii neumí. A ne, nestává se, že by tam někdo omdlel. Těla jsou naložená, tudíž nesmrdí (smrdí tím,,alkoholem") a nevypadá to vůbec strašně. Teda pokud se ptáš kvůli svým obavám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
100
21.6.21 19:48
@Lollitka píše:
Na anatomii se pitvají těla naložená ve formalinu, nebo co nám to říkali, na patologii pak čerstvě zemřelí (třeba se mi stalo, že jeden den jsem vyšetřovala pacientku na interní propedeutice a druhý den ležela na pitevním stole). Proč se ptáš? A pak jsou ještě soudní pitvy.

Jenom mě to zajímá. Kamarádka chce totiž na medicínu. A já to slyšela od spousty lidí, ale našli se i tací, kteří mi to vyvraceli, tak proto se ptám :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
21.6.21 19:50
@beneskat píše:
Ano, projít si tím musíš. A nejlíp si z toho něco odnést, takovou příležitost to tělo vidět už nikdy mít nebudeš a jen z obrázků tu představivost nedostaneš. Snad kromě mikrobiologů a biochemiků (narychlo mě víc nenapadá) je doktor většinou naprd, když tu anatomii neumí. A ne, nestává se, že by tam někdo omdlel. Těla jsou naložená, tudíž nesmrdí (smrdí tím,,alkoholem") a nevypadá to vůbec strašně. Teda pokud se ptáš kvůli svým obavám.

No to popisuješ anatomii, ale na patologii to tedy smrdělo hrozně, to jsme si kapali Alpu na roušky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
652
21.6.21 19:52
@Lollitka píše:
No to popisuješ anatomii, ale na patologii to tedy smrdělo hrozně, to jsme si kapali Alpu na roušky.

Ta bývá většinou ve třeťáku a tam už to nějak člověk zvládá. Já myslela, že se ptá jako vykulenej budoucí prvák. Mně nevadila ani klasika patola, asi jak komu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8440
21.6.21 19:52
@Mialina píše:
Ne, pitvaji živé.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
21.6.21 19:53
@Mia2020 píše:
Jenom mě to zajímá. Kamarádka chce totiž na medicínu. A já to slyšela od spousty lidí, ale našli se i tací, kteří mi to vyvraceli, tak proto se ptám :)

Aha, tak pokud jí vadí pitvy, tak ať tam raději nechodí, v prváku se nejdřív na anatomii probírají kosti, ale pak klouby, svaly… to nám třeba přinesli ruku, nebo pak orgány - srdce, plíce… takže nám to vlastně ukazovali „po kouskách“, až ve druhém semestru jsme měli 14 dní anatomické pitvy a to už byla naložená celá těla, ale jak se člověk soustředí na to, aby něco nepřefikl, nebo u zkoušení něco blbě nepojmenoval, tak většinou se mu ani blbě nestihne udělat. Já se toho trochu bála, ale bylo to v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7322
21.6.21 20:04

Ano, skvělá podivana. Jak jinak se to všechno naučí? Akorát si neumím představit pitvat dítě či miminko. To bych nezvládla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
652
21.6.21 20:08
@mackA159 píše:
Ano, skvělá podivana. Jak jinak se to všechno naučí? Akorát si neumím představit pitvat dítě či miminko. To bych nezvládla.

Miminko se nám bohužel na té patologické,,poneštěstilo" taky. Hodně holek nešlo, ale taky ani nebylo proč. Pro někoho, kdo to dělat nebude, to absolutně nemá cenu a ta citová újma je větší, než zbytečně získaná informace,,jak to vypadá menší".

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2026
21.6.21 20:09

Jak jinak by se to asi naučili, že… mě to hrozně bavilo, hned bych tam šla zas. Jediné, kdy jsem se trošku zarazila, když jsem dostala do ruky hlavu, „koukala“ na mě… To bylo trochu nepříjemné. Ale třeba ruka, noha, orgány…to mi nevadilo. Jo, to byly časy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
100
21.6.21 20:14
@Midaku píše:
Jak jinak by se to asi naučili, že… mě to hrozně bavilo, hned bych tam šla zas. Jediné, kdy jsem se trošku zarazila, když jsem dostala do ruky hlavu, „koukala“ na mě… To bylo trochu nepříjemné. Ale třeba ruka, noha, orgány…to mi nevadilo. Jo, to byly časy.

A to člověk dostane vyloženě daný kus těla, nebo se to dělá ve skupině na jednom těle?
A vidí tam podobiznu toho člověka? Dost mě to zajímá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.6.21 20:17
@Lollitka píše:

Veterinární patologie byla ještě „vylepšená“ tím, že materiál na pitvy se sbíral po zemědělských družstvech. A když tam tak telátko leželo za kravínem dva dny ve 30 stupních, tak nám odcházelo a odlétalo z pitevního stolu. V zimě zase bývaly kadávery zmrzlé na kost :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
2026
21.6.21 20:37

@Mia2020 jak kdy a jak kde. Na jedné písečné jsme měli dost stolu na to abychom mohli být po dvojicích, jinde jsme byli po 4, někde zase všichni společně. Úplně samostatně jsme to měli jen při testech a zkouškách. Někdy jsme na stole měli celého člověka, někdy jen tu část těla, kterou jsme zrovna probírali. Podobu samozřejmě vidíš, když máš celé tělo nebo tu hlavu. A prozkoumas si i tetování, jizvy, znaménka, anatomické zvláštnosti… je to fakt super, hned bych se do těch času vrátila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat