Musí platit alimenty?

21
13.12.19 21:51

Musí platit alimenty?

Ahoj holky,
Chci se zeptat, jsem s malou sama, jsou ji 4 roky, otce jsem neuvedla do rodného listu, zajímalo by mě, pokud bych teď podala zadost o určení otcovství a zapsání do rodného listu, jestli má povinnost platit výživné? Jelikož mi kamarádka tvrdí, ze jak se otec nezapise do rodného listu do dvou let dítěte, tak alimenty platit nemusí už nikdy. :nevim: když jsem otěhotněla odjel do zahraničí a už se nevrátil…a přišlo mi lepsi ho tam nezapsat, teď po 4 letech se vrátil a chce si ji brát a chce do rodného listu, ale pokud si ji má brát, chci aby přispíval a řádně to bylo rozhodnuto soudem. Jak to je prosim, nevíte? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1173
13.12.19 21:59

Pokud i on chce být zapsaný v rodném listě, tak nemusíš podávat k soudu návrh na určení otcovství. Stačí, když otcovství určíte na matrice souhlasným prohlášením. Kdyby to takto nešlo, tak můžeš podat žalobu na určení otcovství. Následně pak vyřešit svěření dítěte do péče, úpravu styku s otcem a výživné. Můžete i dohodou, kterou soud schválí. Výživné na nezletilé dítě může soud stanovit i tři roky zpětně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19146
13.12.19 22:17

Pokud chce být v rodném listu, tak stačí zajít spolu na matriku a podepsat souhlasné prohlášení. Soudně pak doporučuji řešit svěření do tvé péče, úpravu styku a výši alimentů.
Jo, a kamarádce doporuč, ať si doplní právní vzdělání, jinak ať, probůh, nedává tak stupidní rady…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7919
13.12.19 22:39
@Lokinka29 píše:
Ahoj holky,
Chci se zeptat, jsem s malou sama, jsou ji 4 roky, otce jsem neuvedla do rodného listu, zajímalo by mě, pokud bych teď podala zadost o určení otcovství a zapsání do rodného listu, jestli má povinnost platit výživné? Jelikož mi kamarádka tvrdí, ze jak se otec nezapise do rodného listu do dvou let dítěte, tak alimenty platit nemusí už nikdy. :nevim: když jsem otěhotněla odjel do zahraničí a už se nevrátil…a přišlo mi lepsi ho tam nezapsat, teď po 4 letech se vrátil a chce si ji brát a chce do rodného listu, ale pokud si ji má brát, chci aby přispíval a řádně to bylo rozhodnuto soudem. Jak to je prosim, nevíte? :nevim:

rodič má vyživovací povinnost vůči svému dítěti a nezaniká mu, odkud dítě není schopné se samo živit. Někteří rodiče na to rádi zapomínají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.19 00:06

Poprosim o anonym. Jedná se o velmi citlivé téma pro mě. Nezlobte se, že se i já tady zeptám. Řeším takovou situaci: otehotnela jsem s dlouholetým partnerem, ale on mé těhotenství nepřijal, nezvladnul a již během této doby mě opustil. Věřila jsem, že jak.po porodu miminko uvidí, pochova si ho, že si k němu vytvoří vztah a bude ho mít rád a bude s námi. Nestalo se tak. Přerušil veškeré kontakty se mnou, miminko nikdy neviděl, telefon nebere, na sms neodpovídá, nemáme možnost se potkat, bydlí ve vzdáleném městě, když jsem jej i s miminkem přijela navštívit, neotevřel a nechal nás stát venku, i kdyz doma byl.

Jak a kde se, prosím, podává ta žaloba na určení otcovství? A jak to celé probíhá? Jak dlouho vyřešení situace trvá?

Nevím, jak dál vše řešit, chtěla bych se s ním domluvit „po dobrém“ jak se říká, v klidu a na rovinu, jsme dospělí a stále věřím tomu, že oba rozumní. Ale nedaří se mi to, když na jakékoliv mé snahy absolutně nereaguje.

Děkuji vám, holky, za rady.

Hezký večer

• Citovat
  • Nahlásit
3186
14.12.19 08:10
@Anonymní píše:
Poprosim o anonym. Jedná se o velmi citlivé téma pro mě. Nezlobte se, že se i já tady zeptám. Řeším takovou situaci: otehotnela jsem s dlouholetým partnerem, ale on mé těhotenství nepřijal, nezvladnul a již během této doby mě opustil. Věřila jsem, že jak.po porodu miminko uvidí, pochova si ho, že si k němu vytvoří vztah a bude ho mít rád a bude s námi. Nestalo se tak. Přerušil veškeré kontakty se mnou, miminko nikdy neviděl, telefon nebere, na sms neodpovídá, nemáme možnost se potkat, bydlí ve vzdáleném městě, když jsem jej i s miminkem přijela navštívit, neotevřel a nechal nás stát venku, i kdyz doma byl.

Jak a kde se, prosím, podává ta žaloba na určení otcovství? A jak to celé probíhá? Jak dlouho vyřešení situace trvá?

Nevím, jak dál vše řešit, chtěla bych se s ním domluvit „po dobrém“ jak se říká, v klidu a na rovinu, jsme dospělí a stále věřím tomu, že oba rozumní. Ale nedaří se mi to, když na jakékoliv mé snahy absolutně nereaguje.

Děkuji vám, holky, za rady.

Hezký večer

Bojím se, že po dobrém to zjevně nevyřešíš. To už jsi zkusila. Partner je s prominutím b*bec a moc mě mrzí, jak se zachoval.

Být tebou se zajdu poradit na Ospod, určitě budou mít nějaký vzor te žaloby. Můžeš soli to zkusit sepsat sama podle vzoru na netu nebo samozřejmě zaplatit právníka. Ale já bych být tebou šla na ten Ospod, určitě mají zkušenosti a poradí ti, jak postupovat. Nejprve asi ta žaloba na určení otcovství, pak návrh na svěreni do péče a alimenty. Máš také nárok na výživné na neprovdanou matku, tuším do dvou let věku dítěte (ale nevím, jestli se dává i zpětně, tak fakt neotalej a začni to řešit). Pokud máš ještě účtenky za výbavu atp, tak si je dej dohromady, máš nárok na polovinu nákladů.

A drž se, musí to být těžká situace notabene když jste spolu byli dlouho… :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19707
17.12.19 08:44

A pozor žaloba na určení otcovství, péči o dítě a výživné se dává na soudu příslušnému bydlišti dítěte, žaloba na výživné pro neprovdanou matku na soudu příslušnému bydlišti otce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
848
17.12.19 12:08

No taky záleží za jakých okolností k početí došlo. Jestli partner dítě ještě nechtěl a ty si udělala „svindl“ a vynechala antikoncepci, tak se mu na jednu stranu nedivím a docela si sobec. Pokud selhal on a takto se chová, tak podvazat koule do průvanu. Každopádně neznáme jeho verzi. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19707
17.12.19 12:11

@Setere jak došlo k početí je úplně jedno, je to jeho dítě a snad každý dospělý člověk ví, jak se děti dělají

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
848
17.12.19 12:13

@stinga no ono by se mělo hledět i na přání partnera a ne, že ona chce dítě a tak to bude a pak se nemůže divit tomu, jak se zachoval. Když chlap není na dítě připravený, tak co pak očekává?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5837
17.12.19 12:16

@Setere Jakože kdyby dítě nebylo chtěné z jedné nebo z druhé strany tak tím zaniká povinnost se o dítě starat a vyživovat ho? takhle easy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
848
17.12.19 12:19

@ludmilaadamkova nene, jen ať se nedivi, že se tak chová partner, pokud ona udělala šméčko

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19707
17.12.19 12:19

@Setere no tak neměl souložit, nebo použít ochranu :nevim:
zájem mít nemusí, to se vynutit nedá, ale platit musí, je to jeho dítě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
848
17.12.19 12:42

@stinga když je ochrana antikoncepce a ty partnerce věříš tak není důvod ji nevěřit nebo nesoulozit :). Jasný platit musí o tom bez debat. Jen sem psal, že pokud mu udělala podraz, protože dítě chtěla a on ještě ne, tak se nedivím, že se tak chová. Samozřejmě ať platí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5038
17.12.19 17:32
@ludmilaadamkova píše:
@Setere Jakože kdyby dítě nebylo chtěné z jedné nebo z druhé strany tak tím zaniká povinnost se o dítě starat a vyživovat ho? takhle easy?

Jen z jedné strany - pokud dítě nechce matka, nechá ho zabít a zanikne jí povinnost se o dítě starat a vyživovat ho. Pokud dítě nechce otec, vysolí 1-4 mil. Tahle easy… :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat