Musím transparentní účet danit?

Anonymní
27.4.21 20:07

Musím transparentní účet danit?

Ahoj, měla jsem účet u jedné banky tak jsem si u ní založila ještě transparentní, je to na pomoc, na zlepšení mého stavu, dejme tomu. No a včera jsem četla, že by se každá částka mohla danit. Poslala jsem si tam peníze převážně já, našetřené, nebo mi tam lidé posílají třeba 100kč za prodané tričko, 50kč za proutěný košík a dva lidé mi přispěli - bratranec a známá. Nevím co teď. :nevim:
Také by mne zajímalo, zda jde z účtu transparentního udělat obyčejný, že bych tedy měla dva. Předem děkuji za rady.

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
682
27.4.21 20:20

Ne nejde z transparentního účtu udělat běžný.
Kazdy příjem na účtu musí být identifikovan - darovací smlouva, jakýkoliv jiný doklad.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.4.21 20:26

...

@Bobule321 píše:
Ne nejde z transparentního účtu udělat běžný.
Kazdy příjem na účtu musí být identifikovan - darovací smlouva, jakýkoliv jiný doklad.

Takže účet zrušit? Takový pěkný číslo :-( Já tam mám teď „hodně“ prodej, asi 7 věcí, za pár korun, pak svoje peníze, co jsem našetřila a jen ti dva lidé, co mi poslali, tak nerada bych z toho něco platila, by trochu pozbývalo smysl :zed:

  • Citovat
  • Nahlásit
7996
28.4.21 05:01

Chci požádat přátele o pomoc. Stačí si založit transparentní účet?
Ano, stačí. V takovém případě ale můžete narazit na povinnost uvést jakkoliv přijatý (finanční) dar v daňovém přiznání, kde podléhá 15% dani. Pomineme-li fakt, že je to nevýhodné pro vás jako zakladatele transparentního účtu, můžete narazit i na nelibost u vašich potenciálních dárců. Každý dárce chce, aby měl jeho příspěvek co největší užitek právě pro vás.

Případy, kdy je příjem na transparentní účet od daně osvobozen.
Každé pravidlo má i svou výjimku. Finanční dary přijaté na transparentní účet budete muset ve většině případů danit, v některých situacích se vám ale povinnost uvést dar v daňovém přiznání vyhne. O jaké případy se jedná? Použijete-li vybranou částku na vzdělání, léčení, úhradu sociálních služeb, zakoupení pomůcky pro zdravotně postižené i přímé poskytnutí takové pomůcky, na humanitární nebo charitativní účel. Zároveň platí podmínka, že částku, kterou se vám podařilo vybrat, musíte prokazatelně použít do konce kalendářního roku následujícího po roce jeho přijetí. Pokud se vám tento termín nebo jiné podmínky nepodaří splnit, je příjem na transparentní účet příjmem podle § 10 a je nutné jej zdanit 15 %.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
6.5.21 08:57

Zdravím, transparentní účet se pro Vás v ničem neliší od běžného účtu (tj. pokud už byste měla povinnost danit, tak je jedno, jestli Vám peníze dorazí na účet transparentní, nebo osobní). Nemusíte mít žádnou darovací smlouvu, ale měla byste vědět, od koho peníze jsou. Bezúplatné příjmy (tzn. pokud Vám někdo peníze daruje) jsou osvobozené pokud jsou od příbuzného v přímé či vedlejší linii (tzn. sourozenci, rodiče, teta, synovec…), nebo pokud v kalendářním roce od jednoho dárce nepřesáhnou částku 15 tisíc..

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
6.5.21 09:00

Mimochodem, pokud věci prodáváte soustavně za účelem zisku, měla byste na to mít živnost a příjmy z prodeje se opravdu daní všechny (samozřejmě po odečtení výdajů). Pokud ojediněle prodáte jedno dvě trička do roka, tak je to v pořádku, ale pokud někde inzerujete a prodáváte, pak by živnost být měla..

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.5.21 20:00

@betule1986

@betule1986 píše:
Mimochodem, pokud věci prodáváte soustavně za účelem zisku, měla byste na to mít živnost a příjmy z prodeje se opravdu daní všechny (samozřejmě po odečtení výdajů). Pokud ojediněle prodáte jedno dvě trička do roka, tak je to v pořádku, ale pokud někde inzerujete a prodáváte, pak by živnost být měla..

Stále jsem se nedostala k info (už jsme to rešily i na Fú), zda ho tedy zrušit či ne. Ano prodávám, jako hodně lidí, třeba trička za 50kč apod. :think:

  • Citovat
  • Nahlásit
10
7.5.21 12:07
@Anonymní píše:
Stále jsem se nedostala k info (už jsme to rešily i na Fú), zda ho tedy zrušit či ne. Ano prodávám, jako hodně lidí, třeba trička za 50kč apod. :think:

Myslím, že hlavní problém není transparentní účet, ale to, že v zásadě podnikáte a měla byste tudíž danit a mít na to živnost.
Dary jsou jak jsem psala, tam byste se v zásadě vešla do osvobození, pokud by Vám tedy nepříbuzná osoba nevěnovala nějaký větší obnos peněz.
Je nutné si uvědomit, že je opravdu jedno, jestli je to transparentní účet, či osobní, FÚ si může požádat banku o výpis i z osobního účtu…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.5.21 12:36

@betule1986

@betule1986 píše:
Myslím, že hlavní problém není transparentní účet, ale to, že v zásadě podnikáte a měla byste tudíž danit a mít na to živnost.
Dary jsou jak jsem psala, tam byste se v zásadě vešla do osvobození, pokud by Vám tedy nepříbuzná osoba nevěnovala nějaký větší obnos peněz.
Je nutné si uvědomit, že je opravdu jedno, jestli je to transparentní účet, či osobní, FÚ si může požádat banku o výpis i z osobního účtu…

Matka dělá na Fú :-)
Snažila se právě zjistit…
No podnikání v tom, že rozprodávám své věci, jako nošené oblečení za 50kč a to jednou za čas hm, to bych fakt chtěla danit, celý internet je toho plný 8)

  • Citovat
  • Nahlásit
10
7.5.21 12:57
@Anonymní píše:
Matka dělá na Fú :-)
Snažila se právě zjistit…
No podnikání v tom, že rozprodávám své věci, jako nošené oblečení za 50kč a to jednou za čas hm, to bych fakt chtěla danit, celý internet je toho plný 8)

Ne, tak souhlasím, že jestli jednou za čas rozprodáváte jednou za čas obnošené věci, tak je to asi ok. Nicméně, že je něčeho plný internet není argument na to, že je to správně. Plno lidí třeba na sbazaru, Aukru apod. definici podnikání naplňuje, na Fleru třeba obzvlášť. To, že je minimální šance, že z toho něco bude je věc druhá. Jednou za čas si finančák vzpomene, třeba když udělal zátah na bleší trh v Praze, tam lidi taky prodávají jen své použité věci no…a na čem to stavěl? -že nemají živnost.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1559
8.5.21 00:59

Příjmy z příležitostných činností do částky 30 000 Kč za zdaňovací období jsou od daně z příjmů osvobozeny. (§ 10, odst. 3a)
Také jsou osvobozeny všechny příležitostné dary, pokud jejich celková hodnota za zdaňovací období nepřevyšuje částku 15 000 Kč.
Na prodej vlastních použitých věcí není potřeba živnostenské oprávnění.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat