Nárok na odstupné - když je někdo vyhozen za chyby?
- Fotoalbum (0)
- Sledovat e-mailem
- Přidat k oblíbeným
- Zapnout podpisy
- Hledání v tématu
- Sledovat eMimino.cz
Reakce:
No..já bych mu v jeho pozici naopak poradila, aby tu dohodu podepsal.
Zaměstnavatel ho vyhodit může za soustavné porušování pracovních povinností, opakovaně ho upozorňují na jeho prohřešky, jen je samozřejmě otázka, jestli toho mají dost, aby to případně prošlo i u soudu a jestli by tvůj bratr výpověď napadl.
Pokud podepíše dohodu, tak má pokoj a nový zaměstnavatel se o tom nedozví, pokud si nevyzada reference (ale i ty mu můžou dát dobré jako součást dohody). Jinak samozřejmě žádné odstupné, ledaže by se ho zbavili jako nadbytečného a jeho pozici zrušili.
- Citovat
- Upravit
No a co třeba vrátit se na některou z předchozích pozic, které zvládal?
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Odstupné by dostal pouze pokud dostane výpověď z těchto důvodů:
Zaměstnavatel nebo jeho část (například pobočka) se ruší.
Zaměstnavatel nebo jeho část se přemísťuje.
Pokud se zaměstnanec stane tzv. nadbytečným (při snižování stavů).
Pokud zaměstnanec nemůže danou práci nadále vykonávat kvůli nemoci z povolání nebo zdravotnímu úrazu.
To znamená v případech, které sám zaměstnanec nemůže nijak ovlivnit a výsledek - výpověď s odstupným - jde k tíži zaměstnavatele.
To ale není případ bratra. U něj by bylo důvodem výpovědi soustavné porušování pracovních povinností (chybuje v činnosti) a pracovní kázně (chodí pozdě). Toto vše je v moci zaměstnance ovlivnit, proto je výsledek - výpověď bez odstupného - k tíží zaměstnance.
Vyhodit zaměstnance také nelze jen tak. Zaměstnavatel musí nejprve zaměstnance na všechna pochybení PÍSEMNĚ upozornit a vyzvat jej k nápravě. To vše nejspíš u bratra proběhlo (zasílány e-maily), čili zaměstnavatel má nyní všechny potřebné podklady (a důkazy), aby mohl podle zákoníku práce uplatnit §52 pro výpověď ze zaměstnání. Takže ano, za takové chyby lze zaměstnance propustit. Na vše byl písemně upozorněn, což je podmínka uplatnění §52.
V takové situaci bych na místě bratra nedělala hrdinu a pokud to lze, snažila bych se buď: požádat o přeložení na nižší pozici s nižší zodpovědností tak, aby pracovní pochybení nemusela vznikat… anebo, pokud na toto zaměstnavatel nepřistoupí, požádat o ukončení prac. poměru dohodou. Ani v tomto případě ať raději bratr nezmiňuje slovo „odstupné“. Prostě na něj nemá v žádném případě nárok.
- Citovat
- Upravit
No dohoda pro něj bude asi výhodnější než mít v zapoctaku paragraf. Na odstupné nárok samozřejmě nemá, to je snad vtip ne. On si neplni pracovní povinnosti, zaměstnavatel ho písemně upozornění a ještě by mu měl dávat za to peníze??? Mu v tom skladu spadlo něco na hlavu ne.
Osobní problémy má každej, když to nezvládá at si zajde k psychiatrovi.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Anonymní píše:
Ahoj, ptam se sice za mladsiho nevlastniho bratra, ale stejne anonym.Byl to vzdy pruserar, chodil za skolu, neucil se, marihuana, drobny kradeze atd. My dva ale vzdy drzeli spolu byt sme nevlastni a kdyz me muj ex zmlatil a vyhodil s malou na ulici byl to bracha, kdo se o me postaral. Takze bych mu rada pomohla ted ja.
Nebo co si myslite vy?
Cca ve 20ti (ted mu bude 31) se mu podarilo ziskat praci jako skladnik v jednom sklade s potravinami, postupne se dostal na vedouciho smeny, na planovani provozu a cca 5 let zpet se mu podarilo dostat dokonce do kancelare na planovani vyroby. Jenze uz mu to od zacatku neslo. Delal chyby ve vypoctech, neumel na PC atd. Jenze sef si ho tam drzel, protoze makal, kazdemu pomohl, nemel problem udelat zadarmo neco navic atd. Prostemu sef odpoustel nejaky chybky vy vypoctech, obcasny nedodrzeni terminu atd. Jenze loni touhle dobou zjistil, ze jeho pritelkyne se kterou je od ucnaku ceka dite s jinym, takze sileny rozchod jak z nejake telenovely, stehovani atd. No a po tom to s nim zacalo jit z kopce. Deprese a zacal tech chyb delat az moc. Od tech drobnych ktere byly na kazdodennim poradku po nejake vetsi. Jako vylozeny pruser neudelal, ale zacalo se to dost nabalovat a sef ho zacal uz loni upozornovat uz loni, ze je neco spatne, ze objednal malo zbozi, ze objednal spatny soucastky atd. Tedka se k tomu pridali i pozdni prichody obcas, kdy ho opet sef upozornuje pres emaily na dochazku atd. Schodou okolnosti na jine oddeleni nastoupila moje kamaradka a ta slysela sefa a personalistku jak se bavi o tom, ze s bratrem ukonci spolupraci driv nez doslova rekli „polozi celou firmu“. Brachovi jsem to rikala a on, ze to tusi delsi dobu. Tedka marodi a volal mu sef, ze hned jak se vrati se ma za nim zastavit v kancelari.
Jako jasne, ze rozchod neni duvod k chozeni pozde do prace ( napr misto 8 dorazi 8:10 atd) a delani chyb. Nicmene zajima me pokud dostane vylozene vypoved a nepujde dohodou, tak zda vas muzou za takovy chyby vyhodit a pripadne pokud ano, tak zda mate narok na odstupne? Na vsechny chyby ho upozornovali v emailu. Taky me zajima, kdyz dostane vypoved za chyby, tak zda se to nekde eviduje a zda budouci zamestnavatel to zjisti? Rikala jsem mu at hlavne nepidepisuje dohodu…
Za co by meldostat odstupne, kdyz si neplni povinnosti a dela chyby
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Výpovědi z důvodu porušování pracovních povinností předchází tzv. vytýkací dopis. Ten musí dostat alespoň 3 x za stejné pochybení. Je mezi tím nějaká lhůta na nápravu, tuším, že půl roku. Není jen tak vyhodit zaměstnance za pochybení, ale v případě tvého bratra jsou podmínky zřejmě splněny.
Být jím, zkusila bych se domluvit se šéfem na jiné, nižší pozici anebo se tomu postavit čelem a odejít. A hlavně už se vzpamatovat.
Odstupné samozřejmě nedostane.
- Citovat
- Upravit
@Anonymní píše:
Ahoj, ptam se sice za mladsiho nevlastniho bratra, ale stejne anonym.Byl to vzdy pruserar, chodil za skolu, neucil se, marihuana, drobny kradeze atd. My dva ale vzdy drzeli spolu byt sme nevlastni a kdyz me muj ex zmlatil a vyhodil s malou na ulici byl to bracha, kdo se o me postaral. Takze bych mu rada pomohla ted ja.
Nebo co si myslite vy?
Cca ve 20ti (ted mu bude 31) se mu podarilo ziskat praci jako skladnik v jednom sklade s potravinami, postupne se dostal na vedouciho smeny, na planovani provozu a cca 5 let zpet se mu podarilo dostat dokonce do kancelare na planovani vyroby. Jenze uz mu to od zacatku neslo. Delal chyby ve vypoctech, neumel na PC atd. Jenze sef si ho tam drzel, protoze makal, kazdemu pomohl, nemel problem udelat zadarmo neco navic atd. Prostemu sef odpoustel nejaky chybky vy vypoctech, obcasny nedodrzeni terminu atd. Jenze loni touhle dobou zjistil, ze jeho pritelkyne se kterou je od ucnaku ceka dite s jinym, takze sileny rozchod jak z nejake telenovely, stehovani atd. No a po tom to s nim zacalo jit z kopce. Deprese a zacal tech chyb delat az moc. Od tech drobnych ktere byly na kazdodennim poradku po nejake vetsi. Jako vylozeny pruser neudelal, ale zacalo se to dost nabalovat a sef ho zacal uz loni upozornovat uz loni, ze je neco spatne, ze objednal malo zbozi, ze objednal spatny soucastky atd. Tedka se k tomu pridali i pozdni prichody obcas, kdy ho opet sef upozornuje pres emaily na dochazku atd. Schodou okolnosti na jine oddeleni nastoupila moje kamaradka a ta slysela sefa a personalistku jak se bavi o tom, ze s bratrem ukonci spolupraci driv nez doslova rekli „polozi celou firmu“. Brachovi jsem to rikala a on, ze to tusi delsi dobu. Tedka marodi a volal mu sef, ze hned jak se vrati se ma za nim zastavit v kancelari.
Jako jasne, ze rozchod neni duvod k chozeni pozde do prace ( napr misto 8 dorazi 8:10 atd) a delani chyb. Nicmene zajima me pokud dostane vylozene vypoved a nepujde dohodou, tak zda vas muzou za takovy chyby vyhodit a pripadne pokud ano, tak zda mate narok na odstupne? Na vsechny chyby ho upozornovali v emailu. Taky me zajima, kdyz dostane vypoved za chyby, tak zda se to nekde eviduje a zda budouci zamestnavatel to zjisti? Rikala jsem mu at hlavne nepidepisuje dohodu…
Celej tenhle román nebyl potřeba, stačilo pár posledních vět. Ať se dá do kupy a domluví si třeba „sestup“ na pozici, kde mu to šlo. S odstupným bych nepočítala, to fakt někoho napadlo?
- Citovat
- Upravit
Delas si legraci?
Vazne se ptas, zda bratr, ktery opakovane porusuje pracovni kazen a dela chybu za chybou ma narok na odstupne?
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Ne na odstupné v tomhle případě nárok opravdu nemá. Jinak k té dohodě, já si naopak myslím že v tomhle případě by pro něj byla lepší právě. Pokud se k tomu postaví čelem a odejde dohodou tak to pro něj bude lepší než když bude dělat hrdinu. ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Odstupne a za co?
kdybyste mela zaměstnance, ktery si neplni sve povinnosti, tak byste ho vyhodila a jeste mu dala rocni plat, nebo jaka je vase predstava?😂 😂 Rozchod je jedna vec, neplneni si pracovnich povinnosti druha. Jasne stala se spatna vec, clovek na chvilku privre oči, ale co je moc, to je moc ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Ja myslim ze proto mu posilali ty emaily /vytykaci dopisy/. Ted mu nabidnou dohodu nebo paragraf.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Odstupné bych na bratrovem místě ani nezmiňovala, akorát naštve šefa.
Výpovědi za soustavně porušování, neplnění pracovních povinností, chybovost, pozdní příchody apod. je možná. Musí jí předcházet první vytýkací dopis, doručeny přímo zaměstnanci, což nejsou zakladatelkou uváděné emaily, ty jsou pouze upozornění a mohou sloužit jako podklady k uložení výtky. Taky mohou sloužit jako důkazy v případě soudního sporu.
Ten vytýkací dopis musí zaměstnanec
podepsat, že jej převzal. Jestli s tím souhlasí nebo ne, není relevantní, zaměstnanec se může ohradit, ale nemá to žádný vliv, to už by musel řešit soud.
Vytýkací dopis je jednostranný úkon. Stejně jako výpověď ze strany zaměstnance, zaměstnavateli se to nemusí líbit, ale víc s tím neudělá.
S druhým vytykacim dopisem už může následovat rovnou i výpověď, ovšem jen pokud druhý vytýkací dopis následuje do šesti měsíců po tom prvním.
Je lepší se dohodnout.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Ahoj, ptam se sice za mladsiho nevlastniho bratra, ale stejne anonym.
Byl to vzdy pruserar, chodil za skolu, neucil se, marihuana, drobny kradeze atd. My dva ale vzdy drzeli spolu byt sme nevlastni a kdyz me muj ex zmlatil a vyhodil s malou na ulici byl to bracha, kdo se o me postaral. Takze bych mu rada pomohla ted ja.
Cca ve 20ti (ted mu bude 31) se mu podarilo ziskat praci jako skladnik v jednom sklade s potravinami, postupne se dostal na vedouciho smeny, na planovani provozu a cca 5 let zpet se mu podarilo dostat dokonce do kancelare na planovani vyroby. Jenze uz mu to od zacatku neslo. Delal chyby ve vypoctech, neumel na PC atd. Jenze sef si ho tam drzel, protoze makal, kazdemu pomohl, nemel problem udelat zadarmo neco navic atd. Prostemu sef odpoustel nejaky chybky vy vypoctech, obcasny nedodrzeni terminu atd. Jenze loni touhle dobou zjistil, ze jeho pritelkyne se kterou je od ucnaku ceka dite s jinym, takze sileny rozchod jak z nejake telenovely, stehovani atd. No a po tom to s nim zacalo jit z kopce. Deprese a zacal tech chyb delat az moc. Od tech drobnych ktere byly na kazdodennim poradku po nejake vetsi. Jako vylozeny pruser neudelal, ale zacalo se to dost nabalovat a sef ho zacal uz loni upozornovat uz loni, ze je neco spatne, ze objednal malo zbozi, ze objednal spatny soucastky atd. Tedka se k tomu pridali i pozdni prichody obcas, kdy ho opet sef upozornuje pres emaily na dochazku atd. Schodou okolnosti na jine oddeleni nastoupila moje kamaradka a ta slysela sefa a personalistku jak se bavi o tom, ze s bratrem ukonci spolupraci driv nez doslova rekli „polozi celou firmu“. Brachovi jsem to rikala a on, ze to tusi delsi dobu. Tedka marodi a volal mu sef, ze hned jak se vrati se ma za nim zastavit v kancelari.
Jako jasne, ze rozchod neni duvod k chozeni pozde do prace ( napr misto 8 dorazi 8:10 atd) a delani chyb. Nicmene zajima me pokud dostane vylozene vypoved a nepujde dohodou, tak zda vas muzou za takovy chyby vyhodit a pripadne pokud ano, tak zda mate narok na odstupne? Na vsechny chyby ho upozornovali v emailu. Taky me zajima, kdyz dostane vypoved za chyby, tak zda se to nekde eviduje a zda budouci zamestnavatel to zjisti? Rikala jsem mu at hlavne nepidepisuje dohodu…
Nebo co si myslite vy?