Nastřihnutí hráze – musím to podstoupit?

2263
6.3.07 13:38

Nastřihnutí hráze

Ahojte holky,
začínám se pomaličku připravovat na porod a tak hledám názory na nastřihnutí hráze. Má PA je proti nastřižení, že se žena natrhne sama, jen tak jak je zapotřebí, ale doktoři nastříhavají hodně. Znám hodně případů, kdy holky, po nastřižení mají obrovské problémy a to hlavně v sexu. Vím, že už v některých porodnicích nastřižení zavrhli, ale u nás se ještě dělá. Já osobně bych chtěla taky bez nastřižení, ale zajímají mě vaše zkuženosti.

Moc vám děkuji za odpovědi! Kati

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9674
6.3.07 13:45

Ahoj, tak já sem jednoznačně pro nastřižení, pokud je třeba. Podle mě nechat hráz samovolně prasknout je v dnešní době postup „non lege artis“. Protože, když to nastřihnou, tak to nastřihnou přesně tolik, kolik je potřeba. Kdyby se to nechávalo samovolně prasknout, tak Ti to může prasknout třeba až ke konečníku, což může vést k narušení análního svěrače a případné inkontinenci stolice. To bych já riskovat nechtěla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.3.07 13:48

Ahoj,

mám za sebou 2 porody, 1. 2003 s nástřihem, dítě 3640 g, druhý den jsem seděla, bolelo to, ale žádná hrůza. sex hned po 6 nedělí, bolel jen ten 1.

2. porod 2005, bez nástřihu, dítě 3240, po porodu mě nebolelo nic, jen pálilo při močení, určitě příjemnější, ale sex bolel snad půl roku. Bez nástřihu to proběhlo proto, že me asistentka přesvedčila, že to půjde.

Před 1. porodem jsem poctive masírovala hráz, u druhého ne. Tak si vyber… :-(

Segra rodila bez nástřihu, asistentka tvrdila, že to půjde, ale pak se natrhla a dooost hodne :-(. Boloelo jí to snad ještě rok.

Zkusila bych se dohodnou přímo při porodu, že pokud to bude jen trochu vypadat, at te nestříhají nebo jen málo. Možná že když o tom budeš mluvit a bez fanatického zaujetí typu matka proti všem, tak ti vyjdou rádi vstříct, tot moje zkušenosti :-))

Jo, ten můj první syn sice váhove nic moc, ale měl a má dodnes velkou hlavu. Jsou mu tři a koboouček 4-6 let neoblékne :-)

Druhej je normální lebkoun :-)

HOdne štěstí a zbytečne se tím nestresuj, ono to nějak dopadne. :-))))

martina

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
6.3.07 13:54

Ahojky,
já jsem byla kvůli klešťovému porodu nastřižená fakt hodně. 14 dní po porodu jsem si nemohla sednout, chůze např. do schodů byla peklo. Ale krásně se mi to zahojilo se sexem jsme mohli začít už po šestinedělí a v pohodě.....

• Nahlásit
  • Citovat
1353
6.3.07 14:36

Kati: já myslím, že nástřihu se nemusíš vůbec bát, zkus před tím masírovat, mně se to pak rychleji hojilo. Když jde člověk rodit poprvé , tak pořád „tápe“, tak jsem měla hodně nezodpovězených otázek, ale teď už vím tutově , že podruhé dám určitě přednost nastřihnutí taky než natržení. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
6.3.07 14:37

Tak na to se názory budou různit. Naše PA v kurzu hlásala totéž, co ta vaše.
Podle mě je jednak důležité hráz masírovat od 35.tt. Mě to dělal manžel každý večer 10 minut u TV. Nástřih jsem měla, ale zahojilo se to super a hned po porodu jsem normálně seděla.

Další věc a hodně opomíjená je to, že nutnost nástřihu či riziko natržení se prohlubuje při nesprávném tlačení při porodu. Byl o tom krásný článek i diskuse tak před 2 měsíci na rodině. Mě totiž přijde, že oni nás v porodnicích nutí tlačit dítě ven hodně rychle. Jasněže pokud má špatné ozvy a nedaří se mu už tam, je namístě ho porodit co nejrychleji. Ale jinak by se mělo tlačit postupně, aby se právě hráz stačila sama krásně rozvinout. Když u porodu tomu napomůže i sama PA a hráz masíruje, je to bezva. Já si až po porodu uvědomila, jak mě furt nutili honem honem tlačit, píchli oxitocin, sestra mi skákala na břicho, a přitom nebylo vůbec potřeba neb dítěti se dařilo dobře a byl v pohodě. Prostě mě nutili tlačit moc rychle a já to tak necítila. A hráz se nestihla sama roztáhnout, navíc mě stříhal o rok starší-mladý doktor-takže méně zkušený a střihl mě ne na vrcholu kontrakce, ale mimo něj, takže to bolelo jak čert.
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
6.3.07 14:48

Tak já sem u prního porodu nastřižená byla, bylo to automatický kvůli předčasnýmu porodu a u druhýho sem nechtěla ale nakonec to bylo potřeba páč malá nešla pořád ven a už se vevnitř začla dusit tak už se nemohlo čekat. Např. mojí kámošce nástřih neudělali a to rodila mimi přes 4kg a roztrhla se takovým způsobem že půl roku po porodu měla problémy ze záchodem, o sexu ani nemluvím… Takže já sem pro nástřih když je potřeba, krom toho nástřih oproti roztržení se nedá srovnávat, při roztržení se vše roztrhne do hloubky ale u nástřihu ne takže pak takovou roztrženou hráz ale někdy se to může roztrhnout mnohem dál dávat do kupy je mnohem složitější. Té kamarádce se to roztrhlo až ke konečníku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.3.07 15:37

Já mám za sebou bez nástřihu dva porody a pravda je, že i bez jakéhokoliv poranění. Nenatrhla jsem se nikde, takže skvělý. Pravda je, že jsme poctivě masírovali hráz. Takže vlastně souhlasím s tvou PA, že lepší je nestříhat a risknout to, samozřejmě ale jen pokud vše porbíhá, jak má… Pokud by mělo jít o mimi nebo mi byl nástřih s nějakým rozumným důvodem doporučen i kvůli mému zdravotnímu stavu, nebránila bych se.
Klára

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
6.3.07 15:50

Jsem pro nastřihnutí :) U obou dětí jsem byla nastřižena v pravou chvíli a minimálně (cca 4 stehy). A jak už bylo řečeno, natržení je vždy hlubší, většinou bolestivější a určitě se hůř šije (jak mi potvrdil manželův bratranec-porodník…). A mimoto také říkal, že co se týče sexu :wink: je jistě lepší nastřihnou a správně zašít, a proto to téměř všichni dobří porodníci pečlivě pohlídají zejména u svých manželek a přítelkyň! :D

• Nahlásit
  • Citovat
2964
6.3.07 16:11

Ahojda,
my jsme nastrih nechteli, protoze jsem byla (a jsem porad) presvedcena, ze kdyz se to natrhne, tak se to stane tam, kde je na to ta kuze pripravena a pak se to lip hoji, nez kdyz se to nastrihne nasilne mimo vlastni texturu kuze.
Co se tyce meho konkretniho pripadu, masirovali jsme poctive. Kubicek ma ale sisku proste velikou a tak jsem se natrhla. Kdyz na me po porodu koukali MUDr a PA, tak vypadaly dost zdesene a suskaly si neco v duchu: „to patri sem nebo sem?“, sily me vne i uvnitr (coz se masazi dost dobre neovlivni) snad hodinu a bylo to to nejhorsi na celem porodu. Kdyz jsem se pak doma prohledla v zrcatku, zdesena jsem byla taky. Nicmene ma vyse uvedena teorie se potvrdila. Dve hodiny po porodu jsem mohla sedet bez plavaciho kruhu, tri dny palilo curani, po trech tydnech vypadly stehy. Sex po sestinedeli ok, jen maly pocit pnuti, ktery jsme rozmasirovali olejicky. Ted citim jizvu jen pri namaze, sportu nebo vyrazne zmene pocasi, takze jako jakoukoli jinou jizvu. Podruhe (a dalsi :wink: ) budu opet volit natrzeni, uz taky proto, ze kamaradka, kterou nastrihli, se nehojila cele sestinedeli - proste ta kuze byla narusena tam, kde se to hojilo spatne. Musela jit dvakrat na nove nastrizeni a revizni siti.
Jak ale vidis, s nastrihy jsou i dobre zkusenosti a je hodne holek, kterym to vyhovuje a dobre jim to dopadne. Takze si vyber :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.3.07 16:18

Mam své zkušenosti již po dvou porodech (s malým nastřižením) a po:,–(it jsem se mohla okamžitě. Myslím si, že to, jak se nastřižení nebo natržení hojí, nezáleží ani tak na tom, jestli jsi nastřižená nebo natržená, ale hlavně na tom, jak dobře jsi zašitá a jak se vůbec vzpamatováváš z porodu. :D Ale já asi měla kliku, že oba porody byly v poho (1. cca 4h a druhý necelé 2h…) :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
5483
6.3.07 17:07

Ahojky, jsem těsně před porodem a nástřihu se nebojím, přesně jak tady holky psaly, lepší nástřih než se natrhnout až k prdce. Všechny to přežily, tak proč né já. Jsme ženský a něco vydržíme? Jo, kdyby rodili chlapi, tak vymřeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2263
6.3.07 17:42

Ahojte holky,
moc vám díky za názory. Já z toho nemám strach, jen jsem chtěla vědět, jaké máte zkušenosti. Samozřejmě je to i tím, že jsem prvorodička, takže nevím co mě čeká. Vím, že každý porod je jiný a záleží na hodně okolnostech, jako velikost dítěte, taky jestli jde ven tak jak má, také na poloze při porodu.
Nemám ani v plánu nějak striktně trvat na tom, že nechci natřihnout, ale nechtěla bych, aby mě do toho nutili, pokud to nebude potřeba. Důvěřuji i doktorům, takže pokud nastanou komplikace, tak to nechávám na nich. S masáží hráze chci začít příští týden.

Mám taky pocit, jestli budu rodit na posteli a jak už tu některá z vás psala, budou mě nutit rychle tlačit, tak se stejně natrhnu.

Jen se říká, že natrhnutí je jen povrchní, i když asi větší, kdežto nastřižení bývá hluboké až do svalu.

Myslím, že stejně realita je jiná než představy, takže jak to u mě bývá, všechno bude úplně jinak, něž si představuju :)

Ještě jednou díky za názory! Kati

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
6.3.07 18:45

Kati, jsem pro to, aby si maminka vybrala polohu a zkusilo se to bez nástřihu. Já myslím, že kdyby se rodilo ve vzpřímené poloze a tlačila sis podle své potřeby (a ne jak oni říkají), že ty nástřihy nebudou moc potřeba. Jsem ráda, že už to mnozí porodníci takto dělají. Pro ochranu hráze je lepší tlačit vsedě nebo vkleče než vleže, to se ten tlak na tkáně líp rozprostře a myslím, že když, tak praskne jen něco málo, co se rychle zhojí. Myslím tedy u zdravé ženy. Když je třeba chronická infekce, tak ta sliznice může rupnout hodně. Ale tomu myslím ani nástřih nepomůže, když to má rupnout, tak to prostě rupne, třeba tak, že se nástřih ještě více roztrhne.

Ale jestli ti to porodníci neumožní nebo budou chtít automaticky epiziotomii provést, tak neboj, ono to bude taky dobrý. Je sice nepřirozený a nepříjemný, ale oni se snad snaží stříhat jen nejnutnější minimum. Když je nástřih menší, tak to je podobný jako kdyby si to prasklo samo, bolí jen trochu. Když je nástřih větší do hlubších tkání, tak to může být fakt dost nepříjemný i dlouhou dobu po porodu (hlavně třeba i psychicky), to se dělává třebas kvůli kleštím. Ale jednoho dne se to zhojí, pak s postupem let je jedno, jestli to bylo po týdnu nebo po čtyřech. A ta psychika z bolesti nástřihu se radostí z miminka brzo narovná :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
6.3.07 18:47

Ahoj Kati,

tak já mám zkušenost s obojím. Při prvním porodu nástřih, nijak velký, asi 4 stehy. Hojilo se to dobře, seděla jsem bez kruhu, i když přiznám, že to bolelo, zvlášť první den, když to přišlo k sobě. Sex po šestinedělí v pohodě, žádné tahání, bolest, nic.

Teď jsem rodila podruhé, tentokrát jsem nástřih nechtěla, ALE ne nijak striktně, prostě jsem řekla, že kdyby to vypadalo, že hrozí nějaké větší natržení, ať střihnou, ale jinak spíš ne. Doktorka při tlačení fakt poctivě masírovala hráz, malý byl dost velký - měl 3790 g a ještě ručku u hlavy, nestříhla, takže když jsem slyšela, kolik váží, děsila jsem se, jak „tam“ budu vypadat. Výsledek byl - malé trhnutí mezi pochvou a konečníkem, pouze na úrovni kůže, podkoží, pár stehů a musím poctivě přiznat, že s nástřihem to pro mě bylo nesrovnatelné. Seděla jsem bez kruhu hned, ale proto, že jsem ho nepotřebovala, prakticky to nebolelo, chodila jsem po porodu jak před ním. Trochu pálení při močení, ale to bylo vše. Kdybych rodila ještě jednou, udělám to jak teď - domluvím se, že nástřih jen, když to bude nevyhnutelně nutné. Neměla jsem s ním problémy, ale nástřih je vždy na úrovni kůže, podkoží i svalu, takže ta bolestivost je větší, než když se trhneš „šikovně“. Je ale třeba vzít v úvahu, že u každého hraje roli i pružnost hráze, někdo má pružnější, někdo pevnější.

Snad jsem pomohla aspoň trochu. Držím palce, ať vše proběhne co nejlépe. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama