Nenormální podrážděnost - čím to může být a co s tím?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.18 21:33
Nenormální podrážděnost

Prosím o názory a sdílení podobné zkušenosti.
Jsem naprosto nepochopitelně podrážděná a nervní. Máme dvouleté spokojené dítě. S přítelem jsme 10 let, sice mě štve některými svými návyky, ale to je asi normální. Na zásadních věcech se shodneme. Doma mi pomáhá, chodí do práce, s malým je rád. Máme byt a splacenou hypotéku. Celkově se máme dobře, až nadstandardně a nemám si na co stěžovat. Dokonce si občas najdu čas zajít si třeba zacvičit a dělám taky něco málo z domova do práce.
Přesto jsem naprosto nepochopitelně podrážděná, hlavně poslední dobou se to zhoršuje. Nevím proč. Dokážu přítele neuvěřitelně seřvat kvůli úplné blbosti a jsem netrpělivá na syna a teď se mi právě stalo, že jsem ho hrozně seřvala (byl už unavený a protivný a já místo abych pro to měla pochopení, tak mi ruply nervy). Jakmile mě toto přejde a podívám se na své chování s odstupem, tak si nadávám, jaká jsem kráva a hlavně nechápu, proč to dělám a že to přijde tak zničehonic, najednou zuřím. Pak mě to mrzí, přítelovi se omlouvám a synovi taky.
Chceme druhé miminko, ale nedaří se. Snažím se na to neupínat, ale pochopitelně je mi to líto. Ale nepřijde mi, že by toto byla skrytá příčina mé podrážděnosti.
Poradíte? Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Yopii
Kecalka 238 příspěvků 26.10.18 21:45

No, ja v takovem napeti jednou byla… ale mela jsem i pocit, ze to potrebuju vybit fyzicky… uplne jsem se drtila, ale nepomahalo to (joga, beh, zumba atd.). Nakonec jsem sla na thai box (jen kondicni) a byl klid a nervy v cajku :D pokud jsi spokojena a nevis v cem ta flustrace spociva ( hormony, nejaky problem, nespokojenost se zivotem), tak bych zkusila i tohle. Neni to pro kazdeho, sdilim jen osobni zkusenost :nevim:

axelina
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 3 inzeráty 26.10.18 21:48
@Anonymní píše:
Prosím o názory a sdílení podobné zkušenosti.
Jsem naprosto nepochopitelně podrážděná a nervní. Máme dvouleté spokojené dítě. S přítelem jsme 10 let, sice mě štve některými svými návyky, ale to je asi normální. Na zásadních věcech se shodneme. Doma mi pomáhá, chodí do práce, s malým je rád. Máme byt a splacenou hypotéku. Celkově se máme dobře, až nadstandardně a nemám si na co stěžovat. Dokonce si občas najdu čas zajít si třeba zacvičit a dělám taky něco málo z domova do práce.
Přesto jsem naprosto nepochopitelně podrážděná, hlavně poslední dobou se to zhoršuje. Nevím proč. Dokážu přítele neuvěřitelně seřvat kvůli úplné blbosti a jsem netrpělivá na syna a teď se mi právě stalo, že jsem ho hrozně seřvala (byl už unavený a protivný a já místo abych pro to měla pochopení, tak mi ruply nervy). Jakmile mě toto přejde a podívám se na své chování s odstupem, tak si nadávám, jaká jsem kráva a hlavně nechápu, proč to dělám a že to přijde tak zničehonic, najednou zuřím. Pak mě to mrzí, přítelovi se omlouvám a synovi taky.
Chceme druhé miminko, ale nedaří se. Snažím se na to neupínat, ale pochopitelně je mi to líto. Ale nepřijde mi, že by toto byla skrytá příčina mé podrážděnosti.
Poradíte? Děkuji.

sama se sebou jsi spokojená? já tyhle stavy nekdy mám když třeba přiberu-zjistim že mi nejsou džíny nebo se ráno probudím a na obličeji mám 5 nových bedarů…

eva valoi
Extra třída :D 11350 příspěvků 2 inzeráty 26.10.18 22:23

Tak trochu se v tom poznávám, taky jsem často podrážděná. U mě to dělají podle mě hormony (v určité fázi cyklu jsem nesnesitelná) a pak taky neustálý stres, stereotyp, už přes dvacet let mám pořád nějaké malé děti… S ledasčím nejsem spokojená (taky se máme dobře, evidentně to o tom není, ten vnitřní klid a vyrovnanost to „mít se dobře“ prostě nezaručuje).
Zkus klidně se pořádně vybít. Mně kdysi pomáhaly cca hodinové večerní procházky s kamarádkou. Krásně jsem si vyčistila hlavu, semlely jsme všechno možné. Chybí mi to moc, ale nemám s kým večer vyrazit a sama se mezi poli a v lese po tmě docela bojím..

eva valoi
Extra třída :D 11350 příspěvků 2 inzeráty 26.10.18 22:28

@axelina Jo, to bych se nejraději pověsila na švestku, ale bohužel by mě asi neudržela větev, tak bych vždycky jenom do něčeho kopla. Asi by ten box, jak píše @Yopii nemusel být od věci.

Epl
Povídálka 24 příspěvků 27.10.18 01:33

Podľa mňa potrebuješ vypadnúť z domu, niekde nabrať ten kľud keď ho v sebe nemáš, alebo ako píšu vyššie niekde sa vybiť, beh, nastiepat drevo, cez leto bicykel, prípadne sex… Aj na mňa dobre zaberá dať sú riadne do tela a som krotká ako baránok… Ak nemáš takú možnosť, teda že môžeš aspoň do fitka, skús nereagovať, rezignuj, pomysli na to ako to dopadne… :zed:

Verun83
Echt Kelišová 8771 příspěvků 33 inzerátů 27.10.18 05:55

Ja talhle byla, kdyz jsem byla doma s detma. Co chodim do prace, je to lepsi. Ale vcera mi kadernice dost zmrvila vlasy, tak to budu nastvana tak 3m do dalsiho ostrihani. Tyhle veci nenavidim.
Jinak zkus horcik, ledvinove caje, na noc treba antistres tablety od naturvity, jsou na zklidneni celkove. Jsem klidnejsi po nich i pres den.

vulpes
Kelišová 5043 příspěvků 27.10.18 10:59

Jak už zaznělo, zkus doplnit hořčík. Taky mívám takové stavy, kdy mám pocit, že se podrážděním a nervozitou rozpadnu na atomy a doplnění hořčíku to hodně spraví.
Nefunguje to jako analgetikum, že by sis vzala tabletku a za 15min byla v klidu, ale pravidelné braní standardních dávek (zvlášť v období, kdy ty projevy bývají - část cyklu, období roku, apod.) pomůže.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.18 11:17

Děkuji všem za příspěvky.
Fyzické vybití asi nebude pro mě, chodím občas cvičit (a cvičím poctivě, že mě pak dva dny všechno bolí). Pomáhá to, ale jen na malou chvilku (třeba jsem pak večer po cvičení víc v klidu, ale druhý den je to nanovo). Pomůže mi pořádně se vyspat, jsem pak podrážděná míň, ale podrážděná jsem pořád :-(
Tabletky bych asi začala brát, kdybychom se nesnažili o mimčo - takhle se mi do bylinek moc nechce. Že by mi zkazilo náladu třeba že přiberu, tím to taky nebude, jsem dost hubená. Celkově jsem se sebou asi spíš spokojená než nespokojená. Chtěla bych mít příležitost se občas pěkně oblíknout (třeba jako do práce), ale to není nic zásadního, že by mi to tak chybělo :-) Vlastně jsem ráda, že si 2× týdně v klidu umyju vlasy (mám hodně dlouhé, tak to trvá), natož se líčit. Nedokážu si na to udělat čas, protože pořád dělám něco jiného.
Hořčík ale vyzkouším. Dívám se, že je ho hodně v hořké čokoládě, mandlích, slunečnicových semínkách - to všechno skoro denně jím. Možná je to ale málo.

Jak píše @eva valoi, tak neustálý stres, stereotyp, taky hormony - asi toto bude problém. A vnitřní klid a vyrovnanost opravdu nemám a chybí mi. Mám pocit, že pořád něco musím: nakoupit, navařit, dát prát, pověsit prádlo, vytřít podlahu, umýt koupelnu s WC, utřít prach, tadyhle něco zašít nebo přišít, vybrat na internetu něco, co zrovna sháníme (např. pračku - to mi trvalo strašně dlouho, nebo pánev a pořád něco). Přítel mi pomáhá, občas uvaří on, chodí s malým ven, ať mám aspoň na ten úklid klid, taky nakoupí a vyzvedne, co je potřeba. V tomto si opravdu nemůžu stěžovat. Ale ten pocit, že pořád něco musím, to je pro mě hrozný, neumím odpočívat. Dokud pořád je co dělat, tak jedu a jedu a jedu :-(
Máte to taky tak? Jak odpočíváte? Mně to občasné cvičení nebo procházka s kámoškou sice pomůže, ale jen na chvilku.
Jsem ráda, že jsem tohle téma založila, protože mi to dost pomáhá se nad sebou zamyslet.

eva valoi
Extra třída :D 11350 příspěvků 2 inzeráty 27.10.18 11:31

Zakladatelko, vy se snažíte o miminko? Nevím, jestli je to nejlepší nápad ve chvíli, kdy jsi, jak sama píšeš, takto nevyrovnaná. Samozřejmě chápu, že ještě další dítě chcete, ale „jedno dítě -žádné dítě.“

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.18 14:25
@eva valoi píše:
Zakladatelko, vy se snažíte o miminko? Nevím, jestli je to nejlepší nápad ve chvíli, kdy jsi, jak sama píšeš, takto nevyrovnaná. Samozřejmě chápu, že ještě další dítě chcete, ale „jedno dítě -žádné dítě.“

Myslíš to tak, že bych pak další dítě nezvládla? Přiznám se, že mě to už taky napadlo - kojení, přebalování, vstávání v noci,… Na druhou stranu se ale na mimčo moc těším. A už nejsem žádná mladice :-( Takže to nechci odkládat. Na druhou stranu, snažíme se rok a nic, tak jestli to nebude i tím, že jsem nevyrovnaná, takže se to otěhotnění nedaří, když nejsem psychicky v pohodě.

eva valoi
Extra třída :D 11350 příspěvků 2 inzeráty 27.10.18 21:09
@Anonymní píše:
Myslíš to tak, že bych pak další dítě nezvládla? Přiznám se, že mě to už taky napadlo - kojení, přebalování, vstávání v noci,… Na druhou stranu se ale na mimčo moc těším. A už nejsem žádná mladice :-( Takže to nechci odkládat. Na druhou stranu, snažíme se rok a nic, tak jestli to nebude i tím, že jsem nevyrovnaná, takže se to otěhotnění nedaří, když nejsem psychicky v pohodě.

Já si nemyslím, že bys další dítě nezvládla. Ono Ti ani nic jiného nezbyde, pokud už dítě máš. spíš si ale uvědom, že vyjít ze stereotypu s jedním dítětem je někdy celkem fuška a se dvěma?? Ono strašně záleží, jak to máš třeba s manželem, s babičkami atd. Já jsem v posledních více než třech letech byla bez všech dětí čtyři hodiny. Nemám jak vypadnou z domu. Teď bych chtěla chodit jednou týdně na angličtinu, od září to plánuji a je listopad a víš co? Ještě jsem se tam nedostala, protože prostě mám problém hlídáním.. A v lednu bych měla jít do práce a začne další kolotoč.
Nikde jsem už léta nebyla sama - nebyla jsem si zaplavat, nebyla jsem si zacvičit, nebyla jsem sama v knihovně, nebyla jsem sama nakoupit..
A ještě pár let to o moc lepší nebude. Spíš budu ráda, když to bude stejné..

Hele záleží, jak to máš, jaké máš kolem sebe lidi a v jaké jsou ti lidé situaci. Jestli se cítíš pod psa teď, tak bych si to s druhým dítětem asi rozmyslela. Na druhou stranu chápu, že jestli už nejsi zrovna pětadvacítka, že nemáš moc na co čekat…

Veev
Nováček 2 příspěvky 27.10.18 21:57

Ahoj, takovéhle stavy jsem měla, když jsem brala silnější antikoncepci. Takže bych také řekla, že to budou hormony. Magnezium určitě můžeš zkusit brát, pomáhá i na psychické vyčerpání. Na mateřské s prvním dítětem jsem zkoušela Bachovy kapky a musím říct, že pomáhali.. Také samozřejmě delší procházky, zdravé jídlo, jóga, cukr prý také zhoršuje náladu, spánek u mě také funguje. Úklid není důležitý, dítě je důležité :)
Kamarádka byla děsně protivná a jedovatá, když se snažili o druhé mimi a nešlo jim to. Jakmile otěhotněla, byla zase milá :D
Přeji ať je brzy lépe :srdce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.18 10:40

@eva valoi Musím upřímně říct, že máš můj obdiv. Že to zvládáš. Třeba ne vždycky na jedničku s hvězdičkou, ale i s více dětmi evidentně daleko lépe než já s jedním.
Byla jsem hodně zvyklá dřív být sama (klidně jsem šla sama na oběd, na procházku, zacvičit si), sice nejsem introvert, ale ten čas pro sebe mi chybí už teď s jedním dítětem. Ale beru to tak, že je to něco za něco. Můžu si užívat radosti s dítětem - a celkově vzato tomu dám přednost před tím jít sama na procházku nebo si zacvičit.

@Veev Tak to je dobrá zpráva, že se kamarádce podařilo otěhotnět, i když byla protivná (takže ne úplně v pohodě) :-)

starýkmet
Stálice 81 příspěvků 30.10.18 22:09

2× je tu správná rada na hořčík. Na 95% je právě jeho deficit příčinou.
Od války se 60 let hnojila pole v celé Evropě práškovými hnojivy a nevědělo se, že i hořčík je hlavní živinou. Pole se vyčerpala. Upadal zdravotní stav rostlin, zvířat, začal se jim proto dodávat, na lidi si nikdo nevzpoměl. Stav trvá skoro dodnes. Zapomeňte na to, že si jeho hladinu v sobě doplníte z běžných jídel. V čokoládě, semínkách a pod. sice je ho hodně, ale je tam doprovázen vysokým podílem fytátů (vlákniny), takže se nestráví. Jak ho dostat z přirozené stravy dostatek je dnes „věda“.
Jednotliví lidé mají svou individuální potřebu velice rozdílnou. Jestliže se stravujete průměrně evropsky, pak asi máte svou potřebu vyšší, musíte ho trvale doplňovat. A je vás takových mnoho.
Navíc k horšímu a) - v potravě i v těle musí být jeho množství v rovnováze s vápníkem. Je-li jednoho víc, vytěsňuje z těla ten druhý, kterého je míň. Platí to oboustranně. Vápníku je ve stravě u nás nadbytek.
Navíc k horšímu b) - Příznaky nedostatku hořčíku jsou totožné s příznaky nedostatku vápníku. Z rozboru krve se to nepozná, uvnitř buněk ho musí být 20 x víc, a jeho měření v nich je drahé. Jediná možnost je pokus. Nervačíte, vezmete si hořčík, zlepší se to? Chyběl hořčík. Když se zhorší, chyběl vápník. V ČR chybí ve víc než 99% případů hořčík. (Lékaři to před léty nevěděli a vápníkem mi manželku skoro zabili.)
Dále, deficit se většinou projevuje postupně takto:

• mírný nedostatek = podrážděnost, napětí, citlivost na někdy i velmi slabý hluk, vznětlivost, úzkostlivost, hádavost…
  • větší nebo déletrvající nedostatek = záškuby v drobných svalech, chvění, nepravidelný tep, nespavost, tělesná slabost, křeče v lýtkách, šlapkách a pod., ruce se třesou, rukopis je škaredý až nečitelný…
  • těžký nedostatek = elektrokardiogram je abnormální, zastřené myšlení, zmatenost, desorientace, silná deprese, hrůzné halucinace, smrt.

Tragické je, že kromě těchto viditelných, řekněme s výjimkou smrti banálních projevů (dají se snadno rychle napravit) se dějí v těle další zákeřné závažné škody. Poškození ledvin, vápenatění srdečního svalu, tepen a cév, roste tlak, cholesterol, kazí se zuby, osteoporóza, vzniká epilepsie, … a později se tyto následky ani nedávají do souvislosti se svou příčinou. (Můje cítění je, kdo by léčil deficit hořčíku ne jeho doplněním, ale léky potlačujícími ony příznaky, toho by pa tři lo zas tře lit.)
Některé nemoci (cukrovka, ledvinové,..), a alkohol, a některé léky, silně zvyšují potřebu hořčíku.
Denní potřeba je asi 500mg pro děti a většinu žen, asi 800mg pro muže, dospívající a těhotné (neplést si DDD). V těle dospělého ho má být celkem asi 30 gramů. S vašimi příznaky je ho asi mnohem méně, dejme tomu odhadem o 20 gramů. To je potřeba postupně pozvolna doplnit. Brát tedy delší dobu zvýšenou dávku, skusil bych těch 800mg navíc kromě toho co je v potravě. To může trvat i víc jak měsíc. Pozná se to snadno, podle vymizení všech příznaků. Pak dávku snížit, např. na 1/4, a brát nejspíš trvale. Doporučuji. Sám ho také beru, po řadě desetiletí s křečemi. A kdyby znovu něco, skusit přidat. !! A ještě moc důležité!! Pokud nemá tělo dostatek vitamínu B6, hořčík se v těle neuplatní, dokonce se ani nestráví. Chybí-li B6, chybí tedy hořčík, i když je ho v potravě dost. Příznaky nedostatku B6 jsou proto totožné s příznaky nedostatku hořčíku. Je žádoucí pro jistotu doplňovat současně s hořčíkem i B6. Jinak vzniká zmatečná situace, zlepšení nemusí nastat a nebude se vědět proč.
Prakticky tedy:

1. --- v pilulkách celkem 800 mg čistého Mg, denně, s prvním jídlem které by mělo obsahovat co nejméně vlákniny (tedy bez ovoce, zeleniny, obilovin), (pokud by se bral zcela na lačno, mohl by vyvolat jinak neškodný průjem, odjakživa byl tradičním projimadlem, ovšem v podstatně vyšších dávkách,
  2. --- vitamin B6 Pyridoxin, denně, a to 10 až 20 mg, jakkoliv.

A kruciš, zase, chtěl jsem to napsat za chvilku, a kdoví jestli to vůbec někdo skusíte. Pááá.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Bávo za 700 tisíc na usmířenou! Růžička si svou Marušku snadno koupil zpět

Chvíli to vypadalo, že je s láskou mezi hokejovým trenérem Vladimírem... číst dále >

Jak se Monika Babišová dostala mezi pět nejlépe oblečených manželek státníků

Monika Babišová (44) po návštěvě Paříže, kde si desítky hlav států i vlád... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >