Neschopenka v těhotenství - práce

Anonymní
10.2.21 23:35

Neschopenka v těhotenství - práce

Ahoj,

doufám, že mi ženy tady trochu poradíte…
Chtěla bych vědět, jak je to s neschopenkou v těhotenství.
Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, v práci máme nepřetržitý provoz (převážně noční a víkendy), nepravidelné směny a hlavně velký stres.
Jenže teď je taky otázka, zda prodlouží či neprodlouží nouzový stav. Pokud ano, na neschopenku se mi to nevyplatí. Pokud ho neprodlouží budeme moct otevřít (ale o tom pochybuji, protože máme hlavně zahraniční zákazníky) a budu doma na 60% (z kterých by se mi následně počítala mateřská).
20. 2. jdu na kontrolu na gynekologii a pro těhotenskou průkazku. Vím, že zrovna tahle gynekoložka nerada píše neschopenky těhotným, a proto mám i docela strach z její reakce na mou situaci. Nehledě na to, že v práci nemám možnost jen tak odběhnout, když se mi udělá zle (motání hlavy, zvracení, apod).
Proto mě zajímá, zda by zrovna tohle mohla vzít v potaz (upřímně mám i docela strach z corony, viz. zahraniční zákazníci a jejich nedodržování pravidel) a pokud mi ji třeba nebude chtít napsat, tak nějaká rada, jak postupovat jinak?
Předem díky. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
997
10.2.21 23:51
@Anonymní píše:
Ahoj,doufám, že mi ženy tady trochu poradíte…
Chtěla bych vědět, jak je to s neschopenkou v těhotenství.
Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, v práci máme nepřetržitý provoz (převážně noční a víkendy), nepravidelné směny a hlavně velký stres.
Jenže teď je taky otázka, zda prodlouží či neprodlouží nouzový stav. Pokud ano, na neschopenku se mi to nevyplatí. Pokud ho neprodlouží budeme moct otevřít (ale o tom pochybuji, protože máme hlavně zahraniční zákazníky) a budu doma na 60% (z kterých by se mi následně počítala mateřská).
20. 2. jdu na kontrolu na gynekologii a pro těhotenskou průkazku. Vím, že zrovna tahle gynekoložka nerada píše neschopenky těhotným, a proto mám i docela strach z její reakce na mou situaci. Nehledě na to, že v práci nemám možnost jen tak odběhnout, když se mi udělá zle (motání hlavy, zvracení, apod).
Proto mě zajímá, zda by zrovna tohle mohla vzít v potaz (upřímně mám i docela strach z corony, viz. zahraniční zákazníci a jejich nedodržování pravidel) a pokud mi ji třeba nebude chtít napsat, tak nějaká rada, jak postupovat jinak?
Předem díky. ;)

Noooo… a co vam je po zdravotni strance?
Protoze o tom tam nic nepisete…

Pokud je vase prace rizikova, tak je vas zamestnavatel povinen vas preradit na jinou, bezpecnou, pozici a nebo vas nechat doma za 100% platu. To ale zadny zamestnavatel neudela 😀
Takze si podejte zadost, pisemne, o prerazeni z duvodu tehotenstvi (pokud tedy k tomu mate opravdu duvod, ze je vase prace rizikova), jinak asi neni co poradit…
Aby vas nechala doktorka doma, musi naznat, ze jde o vase zdravi, nebo o zdravi miminka.
Pokud jste v poradku, tak neni k pracovni neschopnosti duvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3371
10.2.21 23:56

Jako těhotná noční dělat nemusíš, zaměstnavatel ti musí vyhovět. A můžeš si zažádat o přeřazení na pozici vhodnou pro těhotnou. Asi bych se tvém případě čekala, co bude. O tu neschopenku můžeš jít brečet vždycky, to bych si nechala až jako poslední možnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.2.21 00:02

@janikema90
Po zdravotní stránce naštěstí nic. Jen velká únava. Ale co není, může být.
Fajn, takže když si zažádám o přeřazení a oni pro mě jinou vhodnou práci mít nebudou, tak co pak? Zaměstnával mi napíše dopis, kde budu doma na 100% a nebo jak to probíhá, když píšete, že to neradi dělají?

Spíš mě trápí varianta, kdy budu doma z důvodu neotevření ze strany zaměstnavatele na 60%. Já bych do práce chtěla, ale nemohla bych. To řešit teda jak jinak než neschopenkou? Nechci, aby se mi mateřská počítala z těch 60%.

• Citovat
  • Nahlásit
997
11.2.21 00:10
@Anonymní píše:
@janikema90
Po zdravotní stránce naštěstí nic. Jen velká únava. Ale co není, může být.
Fajn, takže když si zažádám o přeřazení a oni pro mě jinou vhodnou práci mít nebudou, tak co pak? Zaměstnával mi napíše dopis, kde budu doma na 100% a nebo jak to probíhá, když píšete, že to neradi dělají?Spíš mě trápí varianta, kdy budu doma z důvodu neotevření ze strany zaměstnavatele na 60%. Já bych do práce chtěla, ale nemohla bych. To řešit teda jak jinak než neschopenkou? Nechci, aby se mi mateřská počítala z těch 60%.

Zamestnavatel vas urcite doma za 100% platu nenecha, takze je v jeho zajmu vam zajistit jinou, vhodnou pracovni pozici.
Protoze napriklad nocni jako tehotna opravdu delat nemusite.
Zamestnavatel vam musi proste nabidnout vhodnou pozici, pres to nejede vlak.
Jeste jsem od nikoho nezazila zamestnavatele, ktery by dobrovolne nechal zenskou doma a vyplacel ji 100% platu.
Takze vam zajiste neco najde.
A urcite to podejte pisemne.

A pokud je firma zavrena z duvodu covidu, tak to netusim jak to chodi… s tim zkusenost nemam 😕

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.2.21 00:41

@janikema90
Právě, ten covid je fakt šílený. Není to o tom, že bych se práci vyhýbala (pokud nestrávím denně s hlavou v záchodu), ale když ani do práce (jako i další kolegové) nebudu moct, tak je to postavené na hlavu a z toho jsem právě nešťastná… :? A krácena na penězích být nechci, když vím, že mi to pomůže na nákup výbavy pro dítě apod.
Jinak děkuji za pomoc :-)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.2.21 04:21

Mám to stejně. Jsem na neschopence od 12tt, pak se provozovna uzavřela. A vychazi mi to finančně lip než kdybych nebyla a i mateřská bude pěkná.
Normálně jsem poprosila doktorku ať mi ji napíše, ale já měla alespoň jako důvod 2× IVF.

• Citovat
  • Nahlásit
340
11.2.21 05:04

Také jsem byla na neschopence asi od 8 tt. Prostě jsem řekla dr a napsal. Každopádně peníze jsem měla teda lepší než kdybych byla v práci a mateřská taky 👍 a teď mě většina ukamenuje, neměla jsem zdravotní důvod, prostě jsem chtěla!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2967
11.2.21 06:48
@Mkilus píše:
Také jsem byla na neschopence asi od 8 tt. Prostě jsem řekla dr a napsal. Každopádně peníze jsem měla teda lepší než kdybych byla v práci a mateřská taky 👍 a teď mě většina ukamenuje, neměla jsem zdravotní důvod, prostě jsem chtěla!!!

A jak se to dela, ze ma clovek na neschopence vic nez v praci? :think: si to nejak neumim predstavit, neschopenka znamena zadne osobni ohodnoceni, zadne stravenky, zadne premie, tak ti nevim jak s temi par procenty zakladu pri neschopence clovek muze vyjit lip nez v praci :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64378
11.2.21 06:51

Zazadej o přeřazení na práci pro těhotné, pokud ji zaměstnavatel nemá, máš být doma na 100 % platu. Ne na 60

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64378
11.2.21 06:54
@Mkilus píše:

Ty jsi chtěla? A co ti uvedla jako důvod? To by mě zajímalo. Mě nenechala neschopenku ani při fakt brutálních nevolnostech, naštěstí můj zaměstnavatel měl víc pochopení a těch 100 % platu mi dal :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11195
11.2.21 06:56
@martina.se píše:
Zazadej o přeřazení na práci pro těhotné, pokud ji zaměstnavatel nemá, máš být doma na 100 % platu. Ne na 60

Ale ona bude na těch 60 ne z důvodu přeřazení, ale z důvodu omezení provozu, stejně jako všichni z toho hotelu/restaurace/fitka…
A zaměstnavatel by jí řekl, že noční by jí neplánoval, a jinak předpokládám, že práci nevhodnou pro těhotné nemá. To jsou případy jako např. práce s chemikáliemi, nebo trvalé zvedání břemen 7,5kg a za směnu 2500kg. Jenže tady si spousta těhotných myslí, že jejich práce není vhodná pro těhotné, i když třeba stelou postele.

Příspěvek upraven 11.02.21 v 06:58

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2500
11.2.21 06:56

Nebude to take vyloucena dobs, kdyz jsi doma ze strany na tech 60%? Nezjistovala sis to na pracaku? Jestli ti doktorka napise neschopenku, to je jen na ni, muze a nemusi, asi by si do te neschopenky musela vymyslet nejakou diagnozu :nevim: kdyz te zamestnavatel nepreradi na jine misto, nebo nenecha do, obrat se asi zase na ten pracak, jak mas postupovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64378
11.2.21 07:06
@zrcadlo píše:
Ale ona bude na těch 60 ne z důvodu přeřazení, ale z důvodu omezení provozu, stejně jako všichni z toho hotelu/restaurace/fitka…
A zaměstnavatel by jí řekl, že noční by jí neplánoval, a jinak předpokládám, že práci nevhodnou pro těhotné nemá. To jsou případy jako např. práce s chemikáliemi, nebo trvalé zvedání břemen 7,5kg a za směnu 2500kg. Jenže tady si spousta těhotných myslí, že jejich práce není vhodná pro těhotné, i když třeba stelou postele.Příspěvek upraven 11.02.21 v 06:58

No jasný.. Ale minimálně noční vhodné nejsou, že.. Jinak máš pravdu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.2.21 08:11

@Mkilus
Tak to asi máte štěstí na doktora, ale jak jsem psala. Moje doktorka bez padne ho důvodu PN nepíše a já píšu hlavnr z důvodu uzavření práce a být doma na 60% platu. Ale děkuji za náz

@Ernais or.
Tak jelikož dělám převážně noční, tak by se mi to na platu taky projevilo. Takže z logického hlediska PN vyjde líp. Avšak mě jde spíš o to, jak řešit situaci, kdybych měla být domy za náhradu mzdy na 60% platu (stále zavřeno).

@martina.se
O tom samozřejmě vím, ale mluvím o 60%, kdyby bylo zavřeno, kdyby nebyl nouzový stav. To mě přeřadit na jinou práci nemůže… A právě nevím, jak tohle vyřešit.

@zrcadlo
Přesně tak, děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat