Nezkolaudovaný dům - koupit?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
66845
25.2.15 09:27
@Anonymní píše:
A našla bych někde seznam všech potvrzení, povolení atd. než se vydám na stavební uřad?

u majitele, ale na to bych nespoléhala. Když jsme kupovali dům, poskytli nám na sú zajímavé informace. Jednou jsme málem koupili barák v záplavové oblasti v sousedství ubytovny pro nepřizpůsobivé… To nelze vyčíst z dokumentace.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.15 09:31

Takže na přislušném stavebním uřadě mi řeknou, které dokumenty budu potřebovat a ty budu chtít po majiteli! Noooo začínám se toho docela bat :(

  • Citovat
  • Upravit
66845
25.2.15 09:34
@Anonymní píše:
Takže na přislušném stavebním uřadě mi řeknou, které dokumenty budu potřebovat a ty budu chtít po majiteli! Noooo začínám se toho docela bat :(

Mají tam k dispozici to, co jim majitel odevzdal. To samé vám majitel odevzdá při podpisu kupní smlouvy. Zároveň vám sú poskytne informace, co vše je třeba obstarat pro kolaudaci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
23436
25.2.15 09:35
@Anonymní píše:
A našla bych někde seznam všech potvrzení, povolení atd. než se vydám na stavební uřad?

No, to není tak snadné. Na SU zajdi zjistit, co tam vlastně mají - jestli vůbec něco. jestli nic, je to černá stavba a bič a pryč. Pokud se stavělo, budou tam mít (v návaznosti na velikost) SP nebo alespoň ohlášku a součástí tohoto by měla být stavební dokumentace a územní rozhodnutí o umístění stavby s kladným vyjádřením všech zúčastněných subjektů (tedy že stavba nebyla zamítnuta). Dál pak zda je v souladu s územním plánem obce stavba a kolaoudace plánovené budovy (případně jaká jsou tam omezení stavby a užívání), tedy „budovy k trvalému bydlení“. Zajímej se o to, jak se dá ke stavbě dostat (zda existuje příjezdová cesta), zda existuje věcné břemeno, jestli a jak je připojena na sítě (bývá povinnost použít obecní kanalizaci, pokud je v obci, ale pokud stavba není připojená, tak to může být extrémně nákladné, neli nemožné a bez toho nemůžete bydlet!), případně, zda se v okolí plánují nějaké strategické stavby (dálnice, lom, cokoliv), co může ovlivnit budoucnost stavby.
No. To je takovej začátek. Následně si vyžádej vše, co bude třeba ke kolaudaci pro daný účel (na ten se optej), dostaneš základní seznam (revize elektriky, plynu, vody, kanalizace). Pak půjdeš a musíš zkontorlovat, jestli do stavby nebyl udělán zásah z hlediska umístění, statiky, atd, případně že umístění, velikost a další neodporuje původní dokumentaci.
Každopádně, to jsou jen rychlé rady, co mě napadly, co můžeš zjistit rychle. Na tohle doporučuju vzít si někoho, kdo to dělá a kdo tomu rozumí, protože těch věcí tam může bejt daleko víc - třeba že při stavbě zjistili nějakou věc, která dokončení vyloučí, tak se to snaží rychle prodat.
Každopádně, pokud ti na SU řeknou, že kolaudaci nic nebrání a majitel ti řekně, že je „fšechno fpohodě“, pak je pravý důvod špiclovat uši a hrabat v tom jak nejvíc to půjde.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
23436
25.2.15 09:36
@blecha72 píše:
Mají tam k dispozici to, co jim majitel odevzdal. To samé vám majitel odevzdá při podpisu kupní smlouvy. Zároveň vám sú poskytne informace, co vše je třeba obstarat pro kolaudaci.

Což samo o sobě neřeší nic, žeano.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
25.2.15 09:37

@Chauvinist černá stavba to nebude, když je zapsaná v katastru. S ostatním souhlas

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1461
25.2.15 10:04

Dům se kolauduje až je schopný užívání.
není možné dělat kolaudaci na základovou desku.

Celou diskuzi jsem nečetla, tak jestli se někdo již vyjádřil-omluva

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
25.2.15 10:08

@Mikina tak to je snad jasné :mrgreen: :kytka:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.15 10:13
@Anonymní píše:
Ahoj holky, přemýšlíme nad koupí domečku - NEZKOLAUDOVANÉHO. Základová deska se měla dělat koncem roku 2009 a počítám, že v roce 2010 se začalo stavět. Druh pozemku, na kterém je dům - zastavěna plocha a nádvoří. V katastru je dum jako rozestavené stavba. Máte některá podobnou zkušenost a na co si dát pozor? Jaké dokumenty si máme vyžádat? Děkuji - raději anonym.

Také jsme byli v takové situaci a po zvážení pro a proti jsme nakonec donutili majitele kolaudaci udělat. Samozřejmě nemusíte být v té samé situaci, že by majitelé chtěli prodat a byli ochotní tohle udělat, ale nám se to velice vyplatilo. A musím říct, že to bylo naše nejlepší rozhodnutí, protože když se po prodeji vyskytla skrytá vada (která byla neoddiskutovatelná, ale nakonec jsme si ji vyřešili sami, protože nějakým soudem bychom poškodili jen sami sebe - myslím tím čas a peníze kolem), tak bývalý majitel dal ruce pryč a v podstatě přestal komunikovat. Toho bych se nejvíc obávala v případě jakýkoliv problémů při kolaudaci. Vím, že jsem moc neporadili přímo na otázku, ale osobně bych se pokusila to vést tak, aby zkolaudoval ještě původní majitel a tedy ten, kdo stavěl.

  • Citovat
  • Upravit
23436
25.2.15 10:29
@Anonymní píše:
Majitel prý nedostavěl z důvodu stěhování do zahraniči. Ve čtvrtek jedem na prohlídku - stejně uvidíme max holé zdi :). Musím si udělat nějakej seznam, aby jsme kdyžtak věděli co vše máme chtít a budeme potřebovat.

Aha, tohle sem přehlédl. Takže kupujete hrubou stavbu. To je o něco lepší. V tom případě platí začátek - získat materiály SP/ohlášky, zjistit, do kdy platí, se se staví a v jakém je to stavu, zda to odpovídá dokumentaci a všem rozhodnutím, zda to má vyřízené všechny sítě, zda to má příjezdovou cestu podloženou minimálně věcným břemenem. No a pak průzkum toho co již bylo uděláno, v jaké kvalitě a podle toho licitovat o ceně.
Pozor na to, že stavba se musí dostavět tak, jak měl v úmyslu původní majitel, jinak Vás to budou nutit předělat tak, aby to odpovídalo projektu, v případě změn před dokončením se rozjede celé kolečko stavebního řízení a tam už můžete narazit.
Sice bych tomu důvěřoval o něco více než komplet stavbě, která „jen“ není zkolaudována, ale bez stavebníka s praxí se rozhodně neobejdete.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
25.2.15 10:36
@Anonymní píše:
Také jsme byli v takové situaci a po zvážení pro a proti jsme nakonec donutili majitele kolaudaci udělat. Samozřejmě nemusíte být v té samé situaci, že by majitelé chtěli prodat a byli ochotní tohle udělat, ale nám se to velice vyplatilo. A musím říct, že to bylo naše nejlepší rozhodnutí, protože když se po prodeji vyskytla skrytá vada (která byla neoddiskutovatelná, ale nakonec jsme si ji vyřešili sami, protože nějakým soudem bychom poškodili jen sami sebe - myslím tím čas a peníze kolem), tak bývalý majitel dal ruce pryč a v podstatě přestal komunikovat. Toho bych se nejvíc obávala v případě jakýkoliv problémů při kolaudaci. Vím, že jsem moc neporadili přímo na otázku, ale osobně bych se pokusila to vést tak, aby zkolaudoval ještě původní majitel a tedy ten, kdo stavěl.

rozumné řešení

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.15 13:11

Napsala jsem Vám SZ.

  • Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

1.2 Spray Max mop box

  • (4.8) + 25 recenzí

Turbo 3v1

  • (4.8) + 10 recenzí

Roborock S5 Max

  • (5) + 1 recenze

Breno poradna - podlahové krytiny

Ikona - Jiří Novotný

Jiří Novotný