Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Maminky, potřebuju od Vás radu, hledala jsem na internetu, ale nic jsem nenašla
Mám téměř ročního syna, který se začal v noci často budit, když za ním příjdu, tak stojí/sedí v postýlce, dívá se na něco na posteli a brečí. Když ho vezmu, otáčí se k tomu místu. Když se ho zeptám, čeho se bojí, tak ukáže. Po odejití s ním z pokoje se uklidní a usne, přenesu ho tedy zpět a za pár hodin se to opakuje. Nevím, co si o tom myslet
Máte některá takovou zkušenost? Sám spí v pokoji už od 8.měsíce a nikdy nic…
Je možné, že má noční děs nebo se mu něco zdá, náš malý měl kolem roka noční děsy, přešlo to cca za měsíc, dva samo.
Je to součást vývoje nerovové soustavy, netřeba v tom hledat nic tragického. Projití tím, kdy se dítě budí strachem pomůže dobrý večerně-noční režim, který pomůže klidnému, hlubokému na nerušenému spánku.
Klíčový je pravidelný režim. Tedy večeřet jak jen to jde ve stejnou dobu a po večeři začne sled vždy stejných aktivity, které povedou k tomu, že dítě jasně ví, že po večeři bude koupání, čištění zubů, mazání krémem či něčím podobným, pohádka, mílko, pusa a spánek, nebo něco takového. Důležitá je ta pravidelnost a to že je to pokaždé stejné.
Triky které výše uvedený režim může posílit - koupat v co nejteplejší vodě, co dítko snese a přidat tam pár kape levandulového a nebo meduňkového olejíčku, stejně určitě neuškodí naučit ho pít večer meduńkový nebo heřmánkový čaj.
Je dobré přidat do večerního rituálu lehoučkou masáž zkombinovanou s namazáním dítka olejem/krémem/dětským mlékem, které pomůže uvolnit případné napětí a je to pro dítko velmi příjemné Funguje to na miminka, ale i na roční a nebo starší děti.
Pokud mu nevadí spát ve tmě, tak zajistěte, aby v pokoji kde spí skutečně byla tma - světlo umí docela narušit spánkový rytmus a případně vyzkoušejte jestli nerušenému spánku pomůže nějaký bílý šum - nejjednodušší je stáhnout ho do chytrého mobilu a nechat puštěný přes noc.
Pokud jste nakloněná věřit tomu, že váš syn vidí něco, co vy ne a není to úplně z našeho světa, tak zkuste nějaké jednoduché ochranné rituály. Důkladně v tom pokoji vygruntujte, vyvětrejte a už jednou vytřebou podlahu ještě setřete čistou vodou se šalvějovým odvarem - šalvěj se tradičně používá pro očistu a ochranu prostoru. Stejně tak šalvějí otřete umyté okenní a dveřní rámy. Do oken můžete pověsit lapače snů - klidně je můžete vyrobit sama. Vlastní vynaložení energie zajistí ještě lepší fungování.
Případně na tom místě kam synek ukazuje můžete před spaním zapalovat svíčku.
Myslim ze ti poradi pani s prezdivkou ELATA, myslim si ze je to spis spojeno s nadprirozenymy jevy.
@letníček
Ale to si nemyslim
netahejte hned do všeho duchy proboha ![]()
Malý to má občas taky, z ničeho nic dostane strašný záchvat breku, neutisitelny a pořád ukazuje a kouká na jedno místo. Většinou si ho vezmu k sobe do postele a snažím se ho utisit. Když ani to nezabere, pustim pohadku. Dlouho pak nemůže usnout, ale vždy mi do 3 hodin usnul. K mu 17 měsíců a zatím to měl 3×, tak snad se to nebude opakovat.
A začala jsem mu teď dávat, na doporučení paní doktorky, homeopatika a už 4 dny spinka celou noc
měl totiž velmi neklidné spani a plakal ve spánku. Ráno je od te doby vždycky usměvavý a vyspinkany do ruzova. ![]()
Dcera to má taky a to ji jsou 3r, je to docela děsivé a ještě k tomu mumlá zvláštnosti, stává se jí to i několikrát do týdne. Očas se jí až bojim když za ní jdu potmě do pokojíčku.