Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
holky, které rozhodně nevaříte, jak vám závidím. Ne, že v dnešní době už se nevyvařuje. Vyvařuje. Sice nedobrovolně, ale vyvařuje. Na baráku jsme měli řemestníků požehnaně, raději nepočítat, většinou je dohazoval tchán ze známosti. Ta známost se ale na ceně nijak neprojevila, samozřejmě. Já byla pro nevařit, žádný pivo, jen v parnech vychladit pití, tchán byl opačného názoru. Pěkně svačinky, obědy, kafíčka, přistavenou lednici naplněnou pivem i nealko, co hrdlo ráčí. Prý: pojedou někam na oběd, vrátí se bůhví kdy, nebo už ten den vůbec ne. No a než si rozházet přibuzenstvo, tak sem stála od rána u plotny i s těhotenskýma nevolnostma den co den třeba 2 měsíce v tahu. Naposledy mě už ale došla trpělivost, když se jeden pán z party oběda ani nedotkl se slovy, že kdyby mu tohle dala doma stará, vyhodí jí z baráku. Měl štěstí, že to řekl manželovi a já se to dozvěděla až když končili. Jen na doplnění měli tenkrát játra na cibulce s rýží a ostatní měli talíře vymetený a chválili.
Takže, já jsem rozhodně pro nevařit, žádný pivo, protože za to, co se u nás projedlo a prochlastalo (doslova) bysme postavili další barák. Pro dobrotu na žebrotu.
Ahoj,
ja vzdycky pripravim flasku s vodou, sklenicky, 2× za den nabidnu kafe nebo caj. Pristavim jim buchtu nebo neco domaciho sladkeho peceneho a treba nejaky maly oblozeny chleby nebo tousty. A to jim tam necham proste v primerenem mnozstvi na cely den, at si berou nebo neberou jak chteji. Vetsinou jim to staci, na obed ani nejdou a jsou driv hotovy. Je ale fakt, ze pokazdy se tvari, jako ze to uz neni uplne bezne a pomalu se uklaneji. Ale mozna jsem mela jen stesti na slusne remeslniky ![]()
Me spis prekvapila jina vec - vzdycky si po sobe dokonce i uklidili a to tak, ze i vytreli (po praci se
rokartonama) ! Mozna je to uz normalni, ale opravdu me to prijemne prekvapilo.
A.
… to byl taky jeden z důvodů, proč jsme nechtěli výpomoc od rodiny. Nejen, že se očekává nehorázné množství jídla, ale člověk je nucen být pořád zavázán. Pryč jsou ty doby, kdy si kamarádi mých rodičů chodívali nezištně vypomáhat na stavby… Je to i s dojížděním, s termínama… Nejlepší je poptávka, nabídka, realizace, fakturace a nazdar. S tchánem jsme měli taky spor, protože jakmile se mluvilo o stavbě, nastala ta dědkovská euforie. Tchýně samozřějmně nechtěla pokulhávat a už byla hádka na spadnutí. Nechtěli si nechat vymluvit, že dneska stavět s firmama je normální a taky technologie se změnila. Mám kamarádku, která je doslova podpantofláč a když vidím, jak má sádrou zabablaný zdi, futra natřený spolu s omýtkou, dveře se seženou použitý od známých a jen je přetřeme… Chce se mi brečet. To vás pak popíchne k tomu, PROČ BYCH MĚLA SVOJE UŠETŘENÝ PENÍZE PLATIT NĚJAKÝMU LEMPLOVI???
Neříkám, že jsou všichni stejní, ale spousta řemeslníků taktak dodělá školu, pak si narazí cenu za hodinu vyšší, než analytik v PPF a od Vás se čeká, že zaplatíte a nebudete remcat na provedenou práci.
možná můj přízpěvek působí trochu zmateně, ale momentálně stále ještě bojujeme s řemeslníkama a z některých jsem fakt rozbrnkaná doběla. Ne, že by u nás dělali, ale pokud na nějakýho narazím v domění, že by nám něco mohl udělat, tak zase odcházím. je mi jedno, jak dlouho budu hledat dalšího, ale pokud v něj nemám důvěru… Ale teď něco pro zasmátí. Máme obkladače, kterej je můj známej a ten pije jen nealko pivo, nebo vodu, ale hlavně 2 litry studenýho mlíka. Takže pokud je u nás, jdeme koupit dva kartony mlíka, ať je do zásoby… Výhodu to má, že nemusíme přemýšlet, jestli je to jeho oblíbená značka…
![]()
Zdeňka: Plně ti rozumím, co se týče rodiny.
Já dostala od rodičů barák s tím, že jej budeme opravovat společně. Teď nám sundávali střechu z eternitu a byl to boj, co s tím. Protože s firmou jsme se domluvili, že si to zlikvidujeme sami (když to zaveze do sběrny občan, tak platí mnohem nižší poplatky než firma. Takže nám dali na výběr, že to zavezou oni a my to zaplatíme a nebo si to tam odvezeme sami). Takže rodiče začali vymýšlet co s tím…že ve sběrně se za to platí a jestli to nevyvést někde jen tak…naštěstí v tomhle jsme nediskutovali a prostě to naložili a odvezli než se na něco zmohli! Bohužel co se týče ostatního stavebního odpadu (sutě, cihel, kamenů, železných vyztuží atd.) máme nastrkáno v základech a tak různě zakopaných na zahradě
však pod tou zemí to nikomu nevadí…
A to nemluvím o tom, že máme nálepku, tech co věčně mají s něčím problém (nechceme aby se septik dělal svépomocí -klasicky vyzdít díru v zemi a natřít to terem a doufat, že při testech nebude protíkat) nechceme suť vyvážet na polňačky (soukromé! - vždyť majitel by určitě ocenil, že mu tu cestu srovnáváme…no co že když bude chtít udělat cestu jinde bude mít v poli cihly a cement) a takhle je to pořad. Manžel už se pro jistotu ani nezajímá a já se snažím aspoň korigovat ty nejšílenější nápady…
Omlouvám se za odbočení od tématu…ale prostě tohle mi nedalo.
papu píše:
Já bych taky nic nevařila, když přišli třeba na dva dny na výměnu oken, tak jsme koupili pár piv a vodu, manžel sice trochu přemýšlel na d tím udělat aspoň ty párky, ale já jsem řekla rezolutní NE, jelikož už tak to stálo mega peněz a přijde mi to blbé…prodavačce taky nenosím párek, že je chudák celý den v práci…
Makáči si dali pivo nebo pití, někdy ani nechtěli a ani na oběd nešli, jeli turch…kdyby měli hlad, tak máme za rohem hospodu.Když nám dělali známí, tak to jsem uvařila, to je jasné, ale to je něco jinýho, zase to udělají levnějši…
ale kdybys mi na kasu aspoň ten rohlík přinesla, tak bych byla moc ráda
jenže mi na kase jest nesmíme
tak trpím hladem ![]()
Všem díky za pestré názory.
Dopadlo to tak, že jsem pánům na okno dala nějaké vody a po polední pauze (odjeli si na oběd do hospody) jsem nabídla kávu. S úsměvem odmítli, že si vozí svoji a už si ji chystají, takže jen zalít. Balík vody nechali netknutý, jen ten nejmladší chlapec jen vypil 1 sladkou limonádu.
Takže myslím, že byli slušní a z firmy vychovaní ![]()
Jinak musím konstatovat, že to vypadá nádherně - do starého baráku nám instalovali interiérové dveře a obložky na stará futra. Je to krása! Pořád se na to chodím dívat, ten byt to úplně změní. ![]()