Od kdy dávat lepek...

Trojánková
13.1.10 10:07

Od kdy dávat lepek...

:-) Ahojky.Chtěla jsem se zeptat od kdy se může dávat lepek a co všechno už můžem papat?Je nám 8měsíců.Co papáme je:mrkev,brokolici, květák,kuřecí a králičí maso,brambory,rýže,těstoviny-to nějak vždy střídám k obědu.A k svačině bílý jogurt,nebo přesnídávku a z ovoce mi jedí pouze banány,zkoušela jsem broskve z plechovky a to se mi u toho ksichtí.Tak dejte prosím nákou inspiraci co ještě můžeme přidat do jídelníčku.Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Trojánková
13.1.10 10:09

Jěště jsem zapoměla-jednou týdně dávám žloutek. 8-)

• Nahlásit
  • Citovat
13.1.10 10:21

Lepek uz davas v testovinach…pokud to tedy nejsou nejake treba ryzove. Lepek se ma zavadet od 6 mesicu veku - viz Mudr. Honzik v poradne na www.porodnice.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
13.1.10 10:23

Lepek jsem dávala od ukončeného sedmého, jinak tak nějak podobně… Ještě jsem zkoušela pórek, petržel, cuketu, kedluben. Můžeš i fenykl, dýni, červenou řepu, špenát. Broskve z plechovky bych já nedávala, je to slazené cukrem, což je podle mě zbytečné. Jiné druhy ovoce můžeš zkusit po trošičkách přidávat do toho jogurtu, co ti jí a postupně zvyšovat dávku. A na večeři dávám kaši - mléčnou, kupovanou.

Jinak jestli dáváš normální těstoviny, tak už lepek dáváš :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12980
13.1.10 10:23

Trojánková mrkni do diskuze začínám s příkrmy - nedávno se tam lepek řešil ve velkém.. už toho bylo hodně napsáno.. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29068
13.1.10 10:28

Ahoj
Na to,kdy podávat lepek jsou různé názory a ani odborníci nejsou za jednou.Dříve se říkalo,co nejpozději,dnes je názor,že by dítě mělo dostat první dávky lepku ještě v době,kdy je částečně kojeno.V mateřském mléce je nějaká látka,která pomáhá střevní sliznici se s lepkem vyrovnat..

Nám doktorka říkala asi 4-6 týdnů po zavedení prvního příkrmu.Já jsem obě děti plně kojila do 6.měsíců,na lepek přišla řada asi v 8 měsících.

Co se týče příkrmů,každé dítě je jiné.Adámek dlouho odmítal a nechtěl kousat pevnou stravu.Kupovala jsem mu skleničky,případně mixovala snad až do roku a půl.Pak zničeho nic ze dne na den přešel na stravu dospělých,nesolenou,nekořeněnou.Jedl v podstatě,to,co píšeš.Měl dlouho rád kojenecké kaše.Např.namazané pečivo odmítal.

Emička zase odmítala jakékoliv kaše,přesnídávky,to jedla snad prvních pár týdnů od přikrmování,pak začala vyžadovat kousky.Protože je sice stále kojena,ale nechtěla kaše,dávala jsem jí už od 8 měsíců sýry typu žervé,cottage,čerstvý sýr přírodní s kukuřičnými křupkami,později s chlebem nebo rohlíkem.Nedala bych ale tavený sýr.Už od 8 měsíců jsem jí dělala pomazánku ze žloutků,v té době jsem jí dala už i občas filé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Trojánková
13.1.10 10:30

Těstoviny už dávám,a co piškoty?A jaké ovoce např.?A tu červenou řepu sirovou a uvařit a nebo už zavařenou?Mám doma domácí zavařenou výbornou. :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
Trojánková
13.1.10 10:54

Angua a jak je to stou červenou řepou?

• Nahlásit
  • Citovat
472
13.1.10 11:48

tak piškoty jsem koupila extra ty dětské za 60 Kč krabici ve tvaru různých zvířátek - tam lepek není a v 6 měsících nám Dr. řekla, že mám dávat lepek v podobě piškotů - ty kulaté obyčejné, střívku z chleba,rohlíku. Ovoce dávám - banány, jablka,hrušky - uvařené, švestky, hrozny - vypeckované a odslupkované,zkoušela jsem i jahody a v pohodo a jednou jsem dala i zavařené broskve - ale pak jsem se tu dočetla přesně to, že je tam hodně cukru, tak už je dávat raději nebudu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
13.1.10 14:42

Červenou řepu má malý moc rád. Upravuju ji jednoduše, oškrábu, nastrouhám na hrubém struhátku a dám vařit k bramborám a masu. Je to za chvilku hotové. Nemixuju.
Jednou jsem si chtěla usnadnit práci a navařila jsem si zásobu červené řepy do mrazáku - to už nikdy neudělám. Z mrazáku neměla červená řepa vůbec žádnou chut, takže radši připravovat vždy čerstvou.

Jinak co se týče lepku - nám doktor řekl, že tak kolem roku, spíše později než dříve. V těstovinách lepek je, stejně tak v piškotech.
V tom roce mi to ale přijde docela dlouho, malý by rád žmoulal rohlík, sem tam si dá ten piškot. Takže asi už pozvolna začneme zavádět.

• Nahlásit
  • Citovat
10482
14.1.10 03:41

lepek se podle nových přístupů zavádí s prvními příkrmy, takže po 6m, rozhodně před 8m. pokud dáváš klasické pšeničné těstovinky, lepek dostává. piškoty samozřejmě lepek obsahují, pokud tedy nejsou bezlepkové (prodává třeba DM) nebo nějaké dětské sušenky. můžeš začít dávat i žužlat rohlík, děti to milují (dodnes největší potěcha mého 2letého syna je dostat v krámu rohlik)
u lepku se u zdravých dětí není čeho bát, ba právě naopak. v době, kdy se podává, je dítě pod drobnohledem lékaře a ten sleduje váhu, prospívání, prostě vše. a právě takto se dá odhalit případný - i menší - problém s jeho tolerancí. (např., můj muž setkal s několika vážnými případy celiakie u dospělého, kterou nikdo nediagnostikoval, protože u dospělého se hubnutí neřeší… proto je lepší zavádět rozhodně před 1rokem, kdy jsou kontroly a dohled časté..)

a určitě můžeš dávat dobré hovězí maso, krůtí, jehněčí. jsou to výživná masa s vysokým obsahem železa.

v 8m mi Vojta ještě jedl dýni hokaido, špenát, petržel, celer, rajče (vařené), kukuřici, hrášek, červenou čočku, vlastně, cokoliv co tě napadne.. jako přílohu jsem zkoušela postupně jáhly, pohanku, později i kuskus. (už si nepamatuju, kolik mu bylo, ale do 10m určitě tohle všechno jedl). v 11m jsme začli s rybou. ale to je ještě daleko..

ovoce jsem začínala na jablkách, pak postupně hrušky, meruňky, broskve, borůvky, vše ale přesnídávku, do teď mi nejí čertvsé, to je vždy boj. banány nejí a mně to nevadí, nemám je extra v lásce.
8m mu bylo v létě, takže tutově ochutnal i čerstvé jahody, borůvky, maliny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10482
14.1.10 03:50
madi píše:
Jinak co se týče lepku - nám doktor řekl, že tak kolem roku, spíše později než dříve. V těstovinách lepek je, stejně tak v piškotech.
V tom roce mi to ale přijde docela dlouho, malý by rád žmoulal rohlík, sem tam si dá ten piškot. Takže asi už pozvolna začneme zavádět.

Madi, už je velký, nemám ve zvyku komentovat rady dr., ale tady si to neodpustím… pokud nemáš ty nebo tvůj muž celiakii, není opravdu na co čekat, pan dr. asi nečetl doporučení pediatrické společnosti… už v roce 08 doporučovali US a UK pediatři časné zavádění lepku a vloni tahle info došla i mezi české pediatry. bohužel, asi ne mezi všechny.. :( být tebou, dám mu klidně žižlat rohĺík a viděla bych. (já osobně jsem se doporučením svého pediatra taky neřídila, protože bych nedávala vejce natvrdo, páč by mohl dostal salmonelu :nevim: a hovězí a jehnečí, jen kuřecí - jako proč?? proč krmit dítě kuřetem, které je na světě 39dní?? a lepek by dostal v 9m. no a o rok později by ho dostal v 7m .. :nevim: )

takže mu klidně udělej radost!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
14.1.10 07:36
Nataša píše:
madi píše:

Madi, už je velký, nemám ve zvyku komentovat rady dr., ale tady si to neodpustím… pokud nemáš ty nebo tvůj muž celiakii, není opravdu na co čekat, pan dr. asi nečetl doporučení pediatrické společnosti… už v roce 08 doporučovali US a UK pediatři časné zavádění lepku a vloni tahle info došla i mezi české pediatry. bohužel, asi ne mezi všechny.. :( být tebou, dám mu klidně žižlat rohĺík a viděla bych. (já osobně jsem se doporučením svého pediatra taky neřídila, protože bych nedávala vejce natvrdo, páč by mohl dostal salmonelu :nevim: a hovězí a jehnečí, jen kuřecí - jako proč?? proč krmit dítě kuřetem, které je na světě 39dní?? a lepek by dostal v 9m. no a o rok později by ho dostal v 7m .. :nevim: )

takže mu klidně udělej radost!!

Udělám, právě ten rohlík žmoulá :mrgreen: Já jinak na rady svého pediatra dám, každý se nemusí řídit nejnovějšími doporučeními… Já bych klidně do toho roku počkala, ale štve mě, že bez lepku má malý hodně omezený jídelníček, přitom je na něm vidět, že mu chutná a nové věci by rád jedl…

• Nahlásit
  • Citovat
10482
14.1.10 16:02

Madi, je dobře, že svému dr. věříš, to určitě, bez toho to nejde. vím, že nejnovější doporučení nemusí být vždycky OK., a každý dr. má právo na názor na věc, nejsou to prostě stroje, ale právě i proto někdy trochu ustřelí..je to normální, že třeba v jedné věci to vidíš jinak a ve 100 dalších stejně a je to dobře :srdce:
ono asi nejde jen o omezený jídleníček, ale prostě není důvod do roku čekat. navíc opravdu, nejsou to jen nejnověší studie, které o tomto mluví, totiž, u nás je to nové, ve světě ne-e :mrgreen:

kamarádka taky hodně věřila naší dr., co dávat k jídlu, co do roka ne a tak, a pak po roce se dozvěděla - tak maminko, a těď už může všechno. přijde mi, že je rok nějak magická hranice. do roka tě budu držet na zdravé výživě a pak tě nacpu knedlíkama se svíčkovou. prostě mi přijde, že se věci mají dělat hezky postupně a ne nic-všechno.. a u lepku je právě jak jsem psala hodně důležité dítě sledovat, což po roce právě není. alepoň u nás. Vojta byl na roční, pak na 18m, na nějakém očkování, ve 2 letech žádná prohlídka, kdybych zaváděla po roce a měl skryté problémy, nikdo by na to nepřišel, nepřibírání navíc v tom věku už nikdo neřeší… takže mi přijde hodně rozumný důvod pro nečekání i tohle - možnost a snadnost odhalení problému. můj muž je dr. a dokavaď se letos nesetkal se třemi těžkými přípoady u dospělých, neuvědomil si, jaký je problém to diagnostikovat…
(no a pak, znám rodinu, kde dítě v dobré víře správné výživy hrozně omezili v jídle - chutích - v miminkovském a batolecím věku a skončilo to ve 3 letech totálním nechutenstvím ke všemu… a byl veliký problém ho učit jíst, nové chutě nehctěl.. jak se do toho dostane vlastní vůle dítěte, je to průšvih…do ted, 8 let, je vlastně podvyživený)

tak ať si klučina pochutná !!!! :srdce: rohlíkům zdar :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama