Odměna notáři

Anonymní
14.2.21 20:51

odměna notáři

Zdravím všechny tady… :)
Chtěla bych se zeptat na zkušenosti - jak to chodí. Osobně jsem nikdy účastníkem dědického řízení nebyla a ani nemám ve svém okolí nikoho, kdo by zkušenost měl.

Přítelův otec zemřel loni v říjnu. Přítel ho od 3 let neviděl, neznal ho, otec na něj neplatil alimenty, prostě nic. Jeden pro druhého neexistovali. Stejně tak to měl otec s přítelovo sestrou i bratrem. (Byli celkem tři děti, přičemž přítel je nejmladší)

Koncem roku přišel dopis od notáře skrz majetek. Na ten přítel odpověděl, že o majetkových poměrech svého zesnulého otce nemá ani tušení, jelikož ho prostě neznal, nikdy ho neviděl.

Po měsíci přišel další dopis - předvolání k dědickému řízení… S sebou občanku, rodný list… to chápu… Dále že nedostavením hrozí pokuta až 50 000,– Kč, taktéž chápu - zákon je zákon. Odměna notáři činí 17800 Kč, splatná v hotovosti v den dědického řízení.?

Těch 18000 bude za všechny 3 sourozence, předpokládám? nebo?… se sourozenci přítel v kontaktu není skoro 7 let - nemluví spolu, nenavštěvují se - vždy měli dost napnuté vztahy… Ozval se mu bratr po 7mi letech a řekl mu, že táta měl barák, dluhy na elektrice a v pečovateláku, kde žil před smrtí… a že k dědickému řízení nemusí vůbec jezdit, že mají jeho plnou moc (zajímavé, že se 7 let neviděli, takže předpokládám, že hodlají zfalšovat jeho podpis - od notářky přišel tiskopis plné moci s poznámkou, že podpis nemusí být ověřen :nevim: )

Já žila v tom, že notář si svou odměnu „strhne“ z majetku… Přítel má ID a opravdu nemáme na rozhazování. Jsem z toho úplně vyčerpaná, už jenom cesta k notáři (přes půlku republiky) pro nás bude radikální zásah do měsíčního rozpočtu… Dá se to vůbec nějak řešit? :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1790
14.2.21 20:57
@Anonymní píše:
Chtěla bych se zeptat na zkušenosti - jak to chodí. Osobně jsem nikdy účastníkem dědického řízení nebyla a ani nemám ve svém okolí nikoho, kdo by zkušenost měl.

Přítelův otec zemřel loni v říjnu. Přítel ho od 3 let neviděl, neznal ho, otec na něj neplatil alimenty, prostě nic. Jeden pro druhého neexistovali. Stejně tak to měl otec s přítelovo sestrou i bratrem. (Byli celkem tři děti, přičemž přítel je nejmladší)

Koncem roku přišel dopis od notáře skrz majetek. Na ten přítel odpověděl, že o majetkových poměrech svého zesnulého otce nemá ani tušení, jelikož ho prostě neznal, nikdy ho neviděl.

Po měsíci přišel další dopis - předvolání k dědickému řízení… S sebou občanku, rodný list… to chápu… Dále že nedostavením hrozí pokuta až 50 000,– Kč, taktéž chápu - zákon je zákon. Odměna notáři činí 17800 Kč, splatná v hotovosti v den dědického řízení.?

Těch 18000 bude za všechny 3 sourozence, předpokládám? nebo?… se sourozenci přítel v kontaktu není skoro 7 let - nemluví spolu, nenavštěvují se - vždy měli dost napnuté vztahy… Ozval se mu bratr po 7mi letech a řekl mu, že táta měl barák, dluhy na elektrice a v pečovateláku, kde žil před smrtí… a že k dědickému řízení nemusí vůbec jezdit, že mají jeho plnou moc (zajímavé, že se 7 let neviděli, takže předpokládám, že hodlají zfalšovat jeho podpis - od notářky přišel tiskopis plné moci s poznámkou, že podpis nemusí být ověřen :nevim: )

Já žila v tom, že notář si svou odměnu „strhne“ z majetku… Přítel má ID a opravdu nemáme na rozhazování. Jsem z toho úplně vyčerpaná, už jenom cesta k notáři (přes půlku republiky) pro nás bude radikální zásah do měsíčního rozpočtu… Dá se to vůbec nějak řešit? :think:

Dědic odpovídá za dluhy zůstavitele.

Takže minimálně do stádia odmítnutí dědictví nebo uplatnění výhrady soupisu by se o to přítel měl zajímat velice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3562
14.2.21 21:01

Přítel by se měl zúčastnit dědického řízení. Dědictví může odmítnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4896
14.2.21 21:05

Těch cca 18 tisíc je za všechny 3 tak by se měli složit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 21:12

@aquarian kde píšu, že se přítel nezajímá o dědictví po svém otci?
Píšu, že otce 40 let neviděl, a teď má platit za notáře. Že odmítne dědictví je celkem logické, když o otci nic neví /krom toho že to byl místní alkoholik/ a tedy se dají předpokládat celkem vysoké dluhy.

Nicméně můj dotaz zněl, jestli 18000 je za všechny dědice a jestli to opravdu funguje tak, že prostě přijdu k notáři, on mi řekne jaký měl majetek pro mě úplně cizí člověk, já dědictví odmítnu, zaplatím 20 000 - které nemám a pojedu zase domů. :) Možná by bylo dobrý reagovat na to, na co se člověk ptá. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 21:15

@topazio děkuji, s tím počítáme. Rozhodně nemáme v plánu dělat to „komplikované“ ani pro nás, ani pro notáře. Chápeme, že je to jeho práce. On totiž ještě navíc bratr když příteli volal, tak mektal něco o tom, že tam sestra volala a termín posunula - ale oficiální oznámení od notáře jsme neobdrželi takže stejně budeme ještě notáři volat a ujišťovat se, zda termín platí a pojedeme si tam sami ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 21:15

@GabinkaCh super, děkuji. Tak to se mi ulevilo. 6000 už nezní tak děsivě :mrgreen: :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
1790
14.2.21 21:23
@Anonymní píše:
@aquarian kde píšu, že se přítel nezajímá o dědictví po svém otci?

přítel odpověděl, že o majetkových poměrech svého zesnulého otce nemá ani tušení, jelikož ho prostě neznal, nikdy ho neviděl.

řekl mu, že táta měl barák, dluhy na elektrice a v pečovateláku, kde žil před smrtí

Neví, jak to bylo, nic si nezjišťuje, minimálně by se mohl jít podívat do spisu.

Píšu, že otce 40 let neviděl, a teď má platit za notáře. Že odmítne dědictví je celkem logické, když o otci nic neví /krom toho že to byl místní alkoholik/ a tedy se dají předpokládat celkem vysoké dluhy.

Nicméně můj dotaz zněl, jestli 18000 je za všechny dědice a jestli to opravdu funguje tak, že prostě přijdu k notáři, on mi řekne jaký měl majetek pro mě úplně cizí člověk, já dědictví odmítnu, zaplatím 20 000 - které nemám a pojedu zase domů. :) Možná by bylo dobrý reagovat na to, na co se člověk ptá. ;)

Když ještě není známý rozsah aktiv a který dědic co nabude v jakém poměru, tak to ještě nemá z čeho vyměřit.

To bude spíš záloha na náklady, nejspíš ocenění té nemovitosti.

Pokud odmítne dědictví, nestane se dědicem a nebude platit ani odměnu notáře.

BTW nemá přítel děti? V případě odmítnutí nastupují na jeho místo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2239
14.2.21 21:31
@Anonymní píše:
@GabinkaCh super, děkuji. Tak to se mi ulevilo. 6000 už nezní tak děsivě :mrgreen: :kytka:

Aquarian už to v podstatě napsal, pokud odmítne dědictví, nebude ani nic platit notáři.

Ale podle toho jak mu bráška volal bych zjišťovala :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 21:36

@aquarian to je pravda - svého otce neznal, protože když mu byli asi 3 roky, tak se rodiče rozvedli a máma se i se sourozenci odstěhovala na druhý konec ČR. Všichni jsou vychovaný tak, že táta byl ten špatný, alkoholik co doma mámu pomalu týral. Kde je pravda nevím. Do spisu se jít podívat může, ale předpokládám, že spis bude u notářky a tedy pro něj přes celou ČR. Tam se asi jen tak podívat nedojde, že ano…

Ještě mě napadlo, kdyby jeho sourozenci vypsali tu plnou moc, tak oni teoreticky mohou odmítnout za sebe dědictví a jeho jménem ho přijmout, ne? (já se omlouvám, trochu mě napadají až konspirační teorie :mrgreen: ) mám totiž podezření, že se snaží docílit toho, abychom nikam nejeli - dle jejich slov je to posunuté o měsíc a přemlouvali ho aby nikam nejezdil, když je nemocný, že vše zařídí za něj atd atd.. Jak jsem psala, se sourozenci se nestýká několik let a tedy mi to smrdí :pocitac:

Ano, děti má 2.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 21:39

@Altavista já si připadám jak blázen… jak mi řekl, že mu volal bratr a ptal se ho, jestli mu také přišlo předvolání (nebo jak se tomu nadává)… Tak jsem větřila. 7 let pro ně neexistuje a najednou mu volají? A volala mu i máma 2×… Celé mi to smrdí prostě :think: Ještě jak kolem toho mlžil, že sestra to posunula kvůli covidu o měsíc… Si musí myslet, že jsme úplně blbý :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 22:07
@Anonymní píše:

Já žila v tom, že notář si svou odměnu „strhne“ z majetku… Přítel má ID a opravdu nemáme na rozhazování. Jsem z toho úplně vyčerpaná, už jenom cesta k notáři (přes půlku republiky) pro nás bude radikální zásah do měsíčního rozpočtu… Dá se to vůbec nějak řešit? :think:

Nejsem notář, ale ty peníze se platí procenta z majetku. To spíš vypadá, že už nějaký sourozenec uvedl majetek a ty peníze jsou odhad z něj. Od toho sourozence je přinejmenším podivné, že má zájem, aby tam přítel nejezdil a že ho bude zastupovat sám :think:. Dejte si pozor, aby za přítele neodmítl jeho majetek, jeho podíl. Ať tam v každém případě přítel jede!!

• Citovat
  • Nahlásit
1790
14.2.21 22:12
@Anonymní píše:
Ještě mě napadlo, kdyby jeho sourozenci vypsali tu plnou moc, tak oni teoreticky mohou odmítnout za sebe dědictví a jeho jménem ho přijmout, ne? (já se omlouvám, trochu mě napadají až konspirační teorie :mrgreen: )
mám totiž podezření, že se snaží docílit toho, abychom nikam nejeli - dle jejich slov je to posunuté o měsíc a přemlouvali ho aby nikam nejezdil, když je nemocný, že vše zařídí za něj atd atd.. Jak jsem psala, se sourozenci se nestýká několik let a tedy mi to smrdí :pocitac:

To by se mohlo stát.

Ano, děti má 2.

Jestli nezletilé, tak dostanou opatrovníka a ten je bude v dědickém řízení zastupovat.

Notář bude skákat radostí do stropu. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.2.21 22:25
@aquarian píše:
Když ještě není známý rozsah aktiv a který dědic co nabude v jakém poměru, tak to ještě nemá z čeho vyměřit.

To bude spíš záloha na náklady, nejspíš ocenění té nemovitosti.

Pokud odmítne dědictví, nestane se dědicem a nebude platit ani odměnu notáře.

BTW nemá přítel děti? V případě odmítnutí nastupují na jeho místo.

Ocenění nemovitostí dělají sami dědici. To vím. Taky jsme to museli udělat sami a odhad zanést notáři.

• Citovat
  • Nahlásit
1790
14.2.21 22:31
@Anonymní píše:
Ocenění nemovitostí dělají sami dědici. To vím. Taky jsme to museli udělat sami a odhad zanést notáři.

Ne, je to jak se domluví.

Notář to sice zařizovat nemusí, ale některý to s radostí dohodí spřátelenému znalci případně rovnou realitce.
A v téhle konkrétní diskuzi to už mohlo být nějak domluvené s ostatními dědici, zakladatelka tam nebyla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat