Odměna po skončení DPP

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 10.09.19 15:13
Odměna po skončení DPP

Ahoj, vysvětlete mi prosím někdo jak je to se zaúčtováním odměny po skončení DPP. Např. DPP skončí v průběhu roku 2019, ale na část odměny vznikne nárok až později, např. až v průběhu roku 2020. Jak to zaměstnavatel zaúčtovává? Měl by to mít zaměstnanec zahrnuto v potvrzení o zdanitelných příjmech za 2019?

Reakce:
Fazulina
Závislačka 4767 příspěvků 10.09.19 15:30

Nejsem teda nějak zběhlá v mzdových záležitostech, ale myslím, že k vyplacení odměny bys měla mít se zaměstnavatelem nějakou smlouvu ne? Nemůže ti dát odměnu jen tak, když nejsi zaměstnanec, ne?

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 10.09.19 16:45

@Fazulina Tak ten nárok plyne z uzavřené DPP.

Fazulina
Závislačka 4767 příspěvků 10.09.19 17:23
@Lendeš píše:
@Fazulina Tak ten nárok plyne z uzavřené DPP.

No, ale třeba máš DPP plácnu od 1.6. do 31.8.2019 a odměna bude až v roce 2020, což je mimo dobu uzavřené DPP, tak na základě čeho Ti ji jako vyplatí?

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 10.09.19 18:15

@Fazulina Je to prostě dodatečná odměna, její výše a podmínky vzniku nároku byly upraveny v dohodě.

Hanula1212
Kelišová 5650 příspěvků 10.09.19 19:57

@Lendeš dle mého názoru pokud není tato odměna zúčtovaná v odměně z DPP za 2019, jde o příjem 2020.

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 10.09.19 20:09

@Hanula1212 A to i když pro účely odvodu pojistného by se k tomu přistupovalo jako by to byl příjem z posledního měsíce trvání DPP?

Hanula1212
Kelišová 5650 příspěvků 11.09.19 06:46

@Lendeš asi záleží na tom, jak přesně je to definováno v DPP. Zkušenost nemám, aLe když to vezmu z hlediska účetní. V prosinci 2019 vyplatím zaměstnanci odměnu 8000,– Kč, podle toho neodvedu SP ani ZP, při podepsaném prohlášení ani daň. A v např. červnu 2020 dostane dodatečnou odměnu 5000,– Kč, těžko to budu zaúčtovávat do prosince 2019. To bych musela udělat dodatečné přihlášky, odhlášky, odvody, předělat vyúčtování, další věc co by to udělalo s daní z příjmů?
V potvrzení o zdan. příjmech je kolonka na příjmy zúčtované v 2019 a nevyplacené do 31.1. dalšího roku. Ale to by muselo být už v tom prosinci zúčtované, ale nevyplacené.

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 11.09.19 10:03

@Hanula1212 Mně se to zdá taky nelogické pak takhle zpětně něco předělávat, přihlašovat. Ale zas mě mate ustanovení zákona o nemocenském pojištění:

§ 7a
(2) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován zaměstnavatelem započitatelný příjem z dohody o provedení práce ve výši uvedené v odstavci 1; ustanovení § 7 odst. 3 platí zde obdobně.

§ 7
(3) Započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnavatelem až po skončení doby zaměstnání malého rozsahu se považuje pro účely pojištění za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž tato doba zaměstnání skončila.

I v modelových příkladech na netu jsem našla příklady, kdy bylo dodatečně nutné odvést soc. a zdrav., udělat přihlášky, odhlášky. Daň tam teda nikde řešena nebyla.

Hanula1212
Kelišová 5650 příspěvků 11.09.19 18:48

Od rána hledám něco k tomuto tématu a nenacházím. :think: Do daně bych to každopádně dala až do 2020 5 odst. 4 zákona o daních z příjmů. A co se týká pojištění, to si fakt nejsem jistá a doufám, že to ani nebudu muset řešit. Byl by v tom asi docela chaos.

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 11.09.19 18:54

@Hanula1212 Dík za snahu ;)

Hanula1212
Kelišová 5650 příspěvků 11.09.19 19:43

@Lendeš není za co, budu pátrat dál, zajímá mě to.

Váš příspěvek
Reklama