Ošetřování člena rodiny - kdo vystaví?
- Fotoalbum (0)
- Sledovat e-mailem
- Přidat k oblíbeným
- Zapnout podpisy
- Hledání v tématu
- Sledovat eMimino.cz
@Raduš.ka44 já bych řekla, že @mroe má pravdu.
pokud paragraf bude vystaven na dítě, na které jiná osoba pobírá rodičák, tak nebude proplacen, protože se nebude zjišťovat, jestli ta jiná osoba je či není nemocná.
paragraf by měl být vystaven na osobu, která onemocněla a nemůže se proto starat o dítě. to dítě tam pak taky bude uvedené, ale už nebude hrát roli, že na něj nemocná osoba pobírá rodičák.
i když tedy je pravda, že formulář jsem naposledy viděla před několika lety, jak vypadá v akutální podobě fakt nevím. nicméně dávalo by logiku, aby to tak bylo pořád, protože ošetřovné má vystavit ten, kdo má podklady k oprávněnosti vystavení. tedy pokud je nemocná pečující osoba, tak doktor, který má v péči tu osobu, čili on musí potvrdit, že osoba je nemocná a nemůže pečovat o dítě (jakékoli dítě, to dítě si pak vždycky doplňovali rodiče sami). oproti tomu že je potřeba pečovat o dítě by měl vystavit lékař, který má dítě v péči a ten zase nemá podklady pro to, že pečující osoba je nemocná a dítě samo o sobě je zdravé.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Raduš.ka44 píše:
@mroe Bude proplacen, viz odpověď ze stránek ČSSZ.„Budu mít nárok na ošetřovné z důvodu péče o nemocné dítě, na které manželka pobírá rodičovský příspěvek?
Nárok na ošetřovné by vám nevznikl, protože jiná fyzická osoba má nárok podle zvláštního právního předpisu na rodičovský příspěvek. To by neplatilo v případě, že by tato osoba onemocněla, utrpěla úraz, porodila nebo jí byla nařízena karanténa a nemohla tak o dítě pečovat (§ 39 odst. 3 ZNP).“
Jak již z vámi citovaného dotazu vyplývá, důvodem OČR je v tomto případě nemocné dítě. To však není případ zakladatelky, proto OCR vystavuje lékař osoby, která má úraz. Její manžel nemá nárok na OČR z důvodu ošetřování dítěte, ale z důvodu péče o dítě.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@sagina píše:
@Raduš.ka44 já bych řekla, že @mroe má pravdu.pokud paragraf bude vystaven na dítě, na které jiná osoba pobírá rodičák, tak nebude proplacen, protože se nebude zjišťovat, jestli ta jiná osoba je či není nemocná.
paragraf by měl být vystaven na osobu, která onemocněla a nemůže se proto starat o dítě. to dítě tam pak taky bude uvedené, ale už nebude hrát roli, že na něj nemocná osoba pobírá rodičák.
i když tedy je pravda, že formulář jsem naposledy viděla před několika lety, jak vypadá v akutální podobě fakt nevím. nicméně dávalo by logiku, aby to tak bylo pořád, protože ošetřovné má vystavit ten, kdo má podklady k oprávněnosti vystavení. tedy pokud je nemocná pečující osoba, tak doktor, který má v péči tu osobu, čili on musí potvrdit, že osoba je nemocná a nemůže pečovat o dítě (jakékoli dítě, to dítě si pak vždycky doplňovali rodiče sami). oproti tomu že je potřeba pečovat o dítě by měl vystavit lékař, který má dítě v péči a ten zase nemá podklady pro to, že pečující osoba je nemocná a dítě samo o sobě je zdravé.
Ano, takto mi to dava smysl.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Jeste bych se chtela zeptat nevite zda je mozne po skonceni tech 9 dnu očr jit treba na den do prace a potom to cerpat znovu?
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@sagina No, když jsme byla hospitalizovaná, vystavili v nemocnici pro manžela paragraf na syna, nikoliv na mě. Manželovi bylo ošetřovné vyplacené. Když jsem marodila já i syn a měla jsem paragraf nějak špatně vypsaný (už nevím - mám pocit, že ho tenkrát vypsala moje OL a dětský na něj pak taky dal razítko a dopsal, že marodíme oba), tak ho ze sociálky vrátili, ať si ho necháme vystavit znovu pouze na dítě s tím, že já marodím. Opět bylo ošetřovné proplaceno. Takže i z těchto důvodů si stojím za svým. Samozřejmě v obou případech jsem pobírala RP, jinak bych to nezmiňovala.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Ví prosím někdo, kdy se vyplácí OČR a kdo ji vyplácí? Manžel byl doma koncem listopadu a zatím mu nic nepřišlo. Byl poprvé, tak nevíme jak to chodí ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@MisaHanuska měl by to dostat do konce měsíce a chodí to z ČSSZ. Neplatí to zaměstnavatel.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@MisaHanuska záleží kdy účetní poslala podklady na OSSZ, oni pak mají 30 dní
- načítám...
- Citovat
- Zmínit