Osoba,která není schopná

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.18 09:56
Osoba,která není schopná

Ahoj, jdu si pro radu. Mám v rodině člověka, který je dospělí a přesto není schopný se o sebe postarat. Trpí schizofrenií, nevím jestli je to pro něj zámiňka k tomu, aby nemusel do práce, nebo ta nemoc ho opravdu omezuje v normálním životě. Na druhou stranu znám osobně lidi, který trpí težší schizofrenií a normálně pracuje :nevim:.Každopádně nám řekl do očí, že pracovat prostě nebude a přes to vlak nejede. Nemá kde bydlet vlastní chybou, nemá kromě hmotné nouze žádné jiné příjmy. Jeho matka ho několikrát zajistila. Pronajala mu byt, zařídila to tak, aby nemusel platit nic.On z něho odešel a od té doby na ubytovně asi dva roky, kdy mu sociálka doplacela na bydlení a bral Hmotnou nouzi. Nějak přežil. Poslední rok ale už je to horší. Chodí po píbuzných táha z nich peníze a samozřejmě se na dobu ubytuje s tím, že nic nepřispěje. Kouří denně dvě krabičky cigeret a penize co má jsou na 1 den.Jeho matka už mu několikrát dala peníze, aby si zaplatil ubytovnu.On to vždy dal příbuzným, ať se o něj starají. Vydrželo mu t max. týden. Už nevíme co dál. Nikdo mu nechce už pomáhat, protože všechny jen zneužil. Momentálně nemá kde bydlet. A všichni mají svoje rodiny a děti, o který se musí starat a nikdo z nás nemá finanční prostředky, tak aby mohli živit někoho, komu stačí 3500 tisíce na jeden den.Je to člověk, který se o sebe není schopný postarat. Připomíná mi inteligencí moji tříletou dceru. Pracpovat prostě nechce a taky nebude.Co s takovým člověkem máme dělat? Dívat se na to, že je na ulici nechci, ale on už vysloveně spoléhá na to, že ho někdo bude živit a podporovat v té nezodpovědnosti. Už nevíme jak dál. Napadlo nás ho dát do nějakého zařízení, ale kam. Poradíte někdo. Máte někdo zkušenost'?

Reakce:
Uživatel je onlineRusset
Neúnavná pisatelka 15251 příspěvků 26.02.18 10:05

Co třeba mu peníze prostě nedat? Kdyby hladověl, ale pokud prokouří peníze a je schopný utratit víc než vy, vyprdla bych se na něj. Svéprávný nejspíš je a jestli má jen částečné omezení, někde pracovat může. Akorát se spoléhá na to, že vy se postaráte :nevim: Nedala bych mu hotovost, jen jídlo nebo třeba mýdlo nebo pastu na zuby. Ať si hulí za své.

Sexynohy
Ukecaná baba ;) 1548 příspěvků 26.02.18 10:07

Ono není „kam ho dát“ pokud neohrožuje druhého (repsektive sebe). Je to jen na jeho uvážení kde bude, leda by byl zbavený svéprávnosti, ale to mi z legislativního hlediska nepřijde jako důvod.
Schizofrenie, těch druhů je několik, lidé s touto nemocí často skutečně nemohou pracovat, často se pro ně velmi obtížně hledá práce. Takže když ho tu neznáme, tak skutečně není možné posoudit, jestli opravdu není schopen pracovat, nebo jestli se mu jen nechce. Nicméně zrovna pro schizofreniky jsou v některých velkých městech chráněné dílny - pro pracovní uplatnění - dle klientů tam ale býval nátřesk (teď už nevím).
Z lidského hlediska - pokud máte ještě někdo nějaké peníze navíc, které můžete postrádat, zaplatila bych mu cca do konce března ubytovnu, aby měl kde přežít mrazy. Okoukla bych info o chráněném bydlení a zároveň mu jasně řekla, že bude dodržovat ty a ty podmínky a pak mu budeme pomáhat, nepočítala bch nesplnění pokud by měl psychický propad, tam, pokud bere léky, to ovlivnit nemůže. občas jsou některé iniciativy, které zdarma poskytují rady, nebo skupiny, ať už naživo, nebo na netu pro rodiny duševně nemocných, případně rovnou schizofreniky a tam se poptala.

BaMaK
Závislačka 2996 příspěvků 19 inzerátů 26.02.18 10:12

A chodi k psychiatrovi? Bere leky? Mozna za svoje chovani nemuze. Mozna byste se mohli poradit, jestli neni mozne ho castecne zbavit svepravnosti-financni. Zajdete za jeho psychiatrem a poradte se co se da delat.

Váš příspěvek
Reklama