PEG u miminka

429
29.10.20 08:43

PEG u miminka

Zdravím. Nemá někdo zkušenost se sondou PEG u malého miminka? Asi se tomu nevyhneme, malé je teď 5 týdnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29.10.20 08:46

Ouvej, a proc se tomu nevyhnete?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
429
29.10.20 09:07
@JezinkaBezinka píše:
Ouvej, a proc se tomu nevyhnete?

Malá má problém s druhou fází polykání a sama skoro nic nevypije. Zatím krmíme sondou přes nos ale to nemůže mít dlouhodobě. Proto doktorka navrhuje PEG abychom mohli jít z nemocnice domů

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.10.20 09:23

Za mě nejlepší co jsme udělali. Jo, je to tedy hoodně nestandardní, ale manžel se směje, že je to snazší než natankovat auto. Samotný zákrok je cca na 20 minut v nemocnici. A možnost kdykoli přesně dávkovat stravu je k nezaplacení.. malému hrozila těžká podvýživa - opravdu to jiné řešení nemělo a teď je krásně baculatý.
Jako z těch problémů co máme, je tenhle ten „nejpříjemnější“.

Člověk ani nemusí řešit upatlávání se od jídla, atd. Na nutridrinky přispívá pojišťovna.
Je to hodně hodně nestandardní, ale nám se s tím krmením obrovsky ulevilo. Dokonce můžeš i do parku, vezmeš s sebou pití a stříkačku a hadičkou mu během 10 vteřin nakrmíš třeba 20 ml jídla a můžete pokračovat v procházce :) V podstatě bez většího zastavení.
Neboj se…

Já si vždycky říkala, jak by se asi v 19 století někdo koukal na láhev s dudlíkem, na odsávačku mateřského mléka nebo na rovnátka…

Akorát my tedy budeme mít PEG doživotně (malý je těžce mentálně i fyzicky postižený), ale nemusí to tak být! Za mě to byla jedna z těch „lepších“ věcí, kterou jsme u našeho drobečka museli řešit :srdce: :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
4833
29.10.20 09:32

@Jaaanča
PEG je dobra vec, lepsi nez dlouhodobe sondovani.
co presne bys chtela vedet?
a delate orofacialku? PEGu se casem muzete zbavit. a jinak je mala v poradku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3802
29.10.20 09:33

No je to dobra varianta na zacatek. Pokud je ale dite jakztakz v poradku, je nutne zacit potom ochutnavat i pusou. Dite jinak se stane zavisle na sonde a pusou nic pozdeji neprijme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
429
29.10.20 13:32
@Anonymní píše:
Za mě nejlepší co jsme udělali. Jo, je to tedy hoodně nestandardní, ale manžel se směje, že je to snazší než natankovat auto. Samotný zákrok je cca na 20 minut v nemocnici. A možnost kdykoli přesně dávkovat stravu je k nezaplacení.. malému hrozila těžká podvýživa - opravdu to jiné řešení nemělo a teď je krásně baculatý.
Jako z těch problémů co máme, je tenhle ten „nejpříjemnější“.

Člověk ani nemusí řešit upatlávání se od jídla, atd. Na nutridrinky přispívá pojišťovna.
Je to hodně hodně nestandardní, ale nám se s tím krmením obrovsky ulevilo. Dokonce můžeš i do parku, vezmeš s sebou pití a stříkačku a hadičkou mu během 10 vteřin nakrmíš třeba 20 ml jídla a můžete pokračovat v procházce :) V podstatě bez většího zastavení.
Neboj se…

Já si vždycky říkala, jak by se asi v 19 století někdo koukal na láhev s dudlíkem, na odsávačku mateřského mléka nebo na rovnátka…

Akorát my tedy budeme mít PEG doživotně (malý je těžce mentálně i fyzicky postižený), ale nemusí to tak být! Za mě to byla jedna z těch „lepších“ věcí, kterou jsme u našeho drobečka museli řešit :srdce: :hug:

Děkuji za reakci a přeji hodně sil, mrzí mě že peg je jednou z těch lepších věcí co jste museli řešit :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
429
29.10.20 13:42
@Toluma píše:
@Jaaanča
PEG je dobra vec, lepsi nez dlouhodobe sondovani.
co presne bys chtela vedet?
a delate orofacialku? PEGu se casem muzete zbavit. a jinak je mala v poradku?

Máme pár orofa cviků od rehabilitační a od logopedky. Malá má ještě stridor který s tím nesouvisí, a mírnou hypotonii která s tím souviset může. Jinak má ještě ABKM. Ostatní vyšetření byla v pořádku, a že jich bylo.
Já se toho PEGu bojím už proto že je to operace, bude jí to bolet, můžou s tím být komplikace… A taky jestli jí to nebude brzdit ve vývoji, jak s tím bude třeba ležet na bříšku, lézt atd? A jak s tím bude cvičit? Vím že dostanu informace pak na gastru, ale než se tam posuneme tak nad tím budu pořád přemýšlet

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
429
29.10.20 13:46
@e008 píše:
No je to dobra varianta na zacatek. Pokud je ale dite jakztakz v poradku, je nutne zacit potom ochutnavat i pusou. Dite jinak se stane zavisle na sonde a pusou nic pozdeji neprijme.

Flašku jí dávám každé krmení, ale vypije hrozně málo, někdy nechce vůbec. Doufám že to polykání půjde nějak „natrénovat“, ale za poslední 2 týdny se to bohužel zhoršilo a nevím proč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4833
29.10.20 14:12

@Jaaanča
Bude to jen endoskopicky zakrok, nic desneho. My s tim delali vse i koupani v nadrzi :mrgreen: a na brisku s tim deti taky jsou
A nema malinko rymu, ono staci malo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
429
29.10.20 14:47

@Toluma Takže to neomezuje v pohybu a i na bříšku s tím jde být?? To jsem si neuměla teda představit… No je fakt že teď ty 2 týdny má pořád ucpaný nos a nemůžeme se toho zbavit, doktorka nám dala akorát kapky do nosu a že mám větrat :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
132
29.10.20 19:19
@Jaaanča píše:
„@Toluma“No je fakt že teď ty 2 týdny má pořád ucpaný nos a nemůžeme se toho zbavit, doktorka nám dala akorát kapky do nosu a že mám větrat :nevim:

A zkoušeli jste na tu rýmu odsávačku? Nebo se zeptat v lékárně, co by malé na rýmu pomohlo? Případně na dětském oddělení ORL? Zkusila bych tam zavolat. Kdyby to bylo tou rýmou, tak by byl asi nesmysl dělat PEG.
Hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4833
29.10.20 20:16

@Floriska
tak dite neji od narozeni nebo jen velmi malo. ale poslednich 14 dni neji prakticky vubec - pravdepodobne tou rymou ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
429
29.10.20 20:26
@Floriska píše:
A zkoušeli jste na tu rýmu odsávačku? Nebo se zeptat v lékárně, co by malé na rýmu pomohlo? Případně na dětském oddělení ORL? Zkusila bych tam zavolat. Kdyby to bylo tou rýmou, tak by byl asi nesmysl dělat PEG.
Hodně štěstí.

Ona nemá vyloženě rýmu, spíš prostě ucpaný nos, odsávačkou se nic neodsaje. Kapeme quixx a k tomu nasivin. Jsme v nemocnici tak jsem to řešila s doktorkou i se sestrami. Tohle může být za tím zhoršením, ale ona i předtím vypila stěží půlku dávky. Bohužel. PEG se mi opravdu dávat nechce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama