Perinealni masaz

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  20.11.03 16:01
Perinealni masaz

Ahoj chtela bych se zeptat maminek, ktere uz maji sve miminka doma, ale i tech ktere na nej jeste cekaji, jaky je vas nazor anebo skusenosti s perinealni masazi? Ja jsem o ni zatim cetla malo, neznam nikoho kto by mi umel rict jestli to ma nejaky smysl, nebo ne. Taky by mne zajimalo, jestli ji nektera z vas delala a jake to pak bylo pri porodu. Muj lekar se mi k otazce perinealni masaze vyjadril velice chabe, jenom miknul ramenem a rekl, ze to je vec osobniho presvedceni, tak nevim. Rada bych se pri porodu vyhla nastrihu, vim ze ho muzu odmitnout, no i presto se bojim natrzeni. Tak doufam, ze se se mnou podelite o sve skusenosti. Hodne zdravicka a stesti. Bea

Reklama

Reklama

Reakce:

Anonymni  20.11.03 18:09
Perinealni masaz

Ahoj Beo,

nechci Tě strašit, ale mě masáž moc nepomohla. Moje holčička byla tak veliká, že nástřih být musel a stejně mě ještě dost natrhli kleštěmi. Ale neboj se, ne každý má tak velké miminko. Takže určitě tou masáží nic nezkazíš. Píšu Ti spíš proto, že jsem se strašně nástřihu bála. No spíš toho následného hojení. Ale i přes to, že mne doktor šil hodinu a opravdu bylo hodně co sešívat (dělali jsme si srandu, že mi ji ušil novouJ), to následné hojení nebylo tak strašné. Ještě v porodnici jsem si skoro normálně sedla a ani mě to moc nebolelo. Koupila jsem si sice kruh, ale použila ho asi dvakrát. Jen to chce co nejčastěji sprchovat studenou vodou a omývat mýdlem. Během šestinedělí se všechno spraví a je zas fajn. A myslím, že nástřih je lepší než natržení i když názory jsou různé.

Držím palečky.

Ariana

Anonymni  20.11.03 21:52
Perinealni masaz

Ahojky já masírovala a pomohlo to, má holčička měla 3240g a 53cm a nestřihli mě.trochu jsem se natrhla mám jen 4stehy..kamarádku nastřihli a zašívalai jí prý asi hodinu a měla stehy i vevnitř a spoustu povrchových. Já jen povrchový…takže masíruj..olejíček mě stál 150 kč a masírovala jsem asi 6týdnů před porodem. Hezký porod…Bára

Anonymni  21.11.03 09:02
Perinealni masaz

Ahoj, jsem ve 24. týdnu a také bych se ráda vyhnula nástřihu. Většina mých kamarádek s tím měla potíže ještě dlouho po porodu. Teoreticky ho sice možná mohu odmítnout, ale myslím, že ve většině porodnic o tom s maminkou nikdo diskutovat nebude a prostě nástřih udělají, aniž by zkoumali, zda je nutný. Proto také zvažuji porod ve Vrchlabí.

Nikde jsem se nodočetla, jak se masáž provádí. Máte s tím někdo zkušenost? Objednala jsem si olej pro masáž hráze od fy. Weleda, který je k masážím doporučován, ale nevím, od kdy a jak mám masáže provádět. Naše paní doktorka mi neporadila, tvrdí, že to je stejně na nic (v mladoboleslavké porodnici asi opravdu je, tam maminu nastřihnou, je se tam objeví).

Můžete někdo poradit, myslím, že by to zajímalo více maminek.

Marta

Anonymni  21.11.03 10:10
Perinealni masaz

Ahoj Bee a všichni ostatni!

Masáž se má provádět asi od 30. tt. Moje zkušenost s masírováním hráze je dost špatná. Olejíček od známé firmy mě způsobil infekci, což po 30. týdnu nebylo moc příjemný. Takže jsem nemasírovala a nechala to osudu. Porodila jsem dítě 3500kg a 50cm, bez násřihu a bez jediného natržení! Myslím si, že se mi hodně vyplatilo poslouchat pokyny porodní asistentky.

Pavlína

Anonymni  21.11.03 13:43
Perinealni masaz

Ahoj, chci podekovat vsem za jejich rady, doufam ze strach z porodu a veci s nim spojenych bude neopodstatnenej. Vsechny zdravim, Bea

Anonymni  21.11.03 21:40
Perinealni masaz

Ahoj,

myslím, že masírovat se vyplatí, nemáte co ztratit. Já jsem používala zmiňovaný oĺej na masáž hráze od Weledy. masáž je popisována v knize Zdravé těhotenství přirozený porod od pí Stadelman. K tomu, aby se hráz nenatrhla je ale třeba trpělivosti všech (hlavně porodní asistenky!!). Ačkoli jsem masírovala, pan doktor mě musel nastřihnout. Chlapeček potřeboval co nejrychleji ven a nemohlo se čekat.. Vážil 4080g a já jsem spíše menší postavy, v porodnici mě považovali za hrdinku..Myslím, že kdybych nemasírovala, poranění bude mnohem mnohem horší.

Určitě to zkuste, je možná dobré zapojit manžela:-)

Rodila jsem v Neratovicich, kde bylo možné trvat na nenastřihnutí hráze (mimojiné–) již před porodem…

Přeji hodně úspěchů

Zuzka

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 21.11.03 22:10
Perinealni masaz

Ahoj,

já jsem masáž zkusila, ale bylo mi to silně nepříjemné. Masírovat mi doporučila PA od 32. týdne. Takže jsem všehovšudy masírovala 2× a pak jsem to nechala osudu.

Naše prdě vážilo 3 740 g, obvod hlavičky 34,5 cm a byla jsem natržená malilinko - prý ani na jeden steh, tak jsme to nechali zahojit samo a 14 dní po porodu jsem už byla zahojená tak, že ani nevím, kde to natržení vlastně bylo.

Nevím zda kdybych masírovala se nenetrhnu vůbec, ale to už teď nezjistím. Já si myslím a slyšela jsem hodně názorů, že masírováním nic nepokazíš, ale spásné to není a od natržení tě to nezachrání.

Spíše bych hledala porodnici, kde se automaticky nenastřihává a por. asistentky při tlačení hlavičky „neřvou“ TLAČTE ale pomalinku tě navedou, jak dýchat, aby se hlavička prořezala pomaličku a tím se dala hrázi šance roztáhnout.

To samé při tlačení miminka, tlačit by se mělo, když TOBĚ se chce a ne na povel. Hlavně pokud je to první miminko. Musí se to „tam dole“ vše pěkně roztáhnout a pokud se tlačí moc rychle, tak právě proto dochází k hodně vnitřnímu poranění v pochvě.

Takže moje rada zní, klidně masíruj, ale spíš bych radila najít porodnici, kde k nástřihu přistupují až když je to opravdu nutné, protože malé natržení se hojí mnohem lépe než nástřih.

Hodně štěstí a krásné zdravé miminko přeju

Ed a 2 holčičky xx

Jankap
Kelišová 5101 příspěvků 21.11.03 22:37
Perinealni masaz

Holky,

já masáž vyzkoušela a nemohu si vynachválit. Dělala jsem si ji od 28. tt. 1× denně. Manžel nesnáší olej na prstech, takže jsem si jí dělala sama.

Následující pasáž jsem asi před 2 lety našla na Internetu a podle ní se řídila. Podle diskuse na rodině se může používat i olivový olej, já používala třezalkový. Minerální oleje naopak vysušují.

Před porodem jsem téma nástřihu projednala s porodníkem, masáži se smál, ale slíbil, že nebude střihat automaticky, jen když to bude potřeba. A vylíčil mi samozřejmě, jak ošklivě se žena může natrhnout atd. Zároveň mi ale také poradil, že nesmím tlačit dřív, než mi to povolí, aby se nenatrhl čípek. A pak když mi na sále během tlačení řekne netlačit, tak tlačit prostě NESMÍM.

Vše se povedlo, i když přemoci nutkání tlačit mě stálo hrozně sil. Nástřih se díky masáži nekonal, jen dvě malé trhlinky. Jen předesílám, že mimi bylo v pohodě, nebylo třeba nadměrně spěchat a podobně!!!!!

Takže nestyďte se a masírujte!

Janka

Slíbená pasáž:

Masáže hrádze

Ako robíme masáž hrádze - perinea

Pravidelná masáž hrádze (oblasť medzi pošvou a konečníkom - perineum) v neskoršom štádiu tehotenstva môže byť prospešná pri príprave tejto časti ženy na pôrod. Napomôže hrádzi, aby bola pružnou a pri pôrode sa dostatočne roztiahla. Zníži sa tak nutnosť nastrihnutia hrádze - epiziotómie (to je v podstate chirurgický zákrok , ktorý má za úlohu zväčšiť vchod pošvový a robí sa tesne pred pôrodom) a tým aj pravdepodobnosť vážnej trhliny, ku ktorej by pri pôrode v tejto oblasti mohlo dojsť. Masáž hrádze môže budúcej mamičke priblížiť pocity, ktoré bude mať, až sa dieťatko začne objavovať, a tiež ju môže využiť pri nácviku uvolnenia hrádze, ktoré je pri pôrode tak dôležité.

Masáž hrádze ešte nepodľahla podrobnému vedeckému výskumu, ale z niekoľkých štúdií, ktoré už boli uskutočnené, vyplýva, že spomínaný účel úplne spĺňa. Doporučujeme ženám, aby masáž prevádzali asi tak 4-6 týždňov pred termínom pôrodu. Úprimne povedané- pre niektoré ženy je to neprijateľné, takže masáž odmietajú, iným sa to zapáči alebo sa pre nich stane sexuálnou stimuláciou a tým vlastne len získajú. Dá sa však povedať, že väčšina tých, čo masáž pravidelne vykonávali, zistila, že to bolo výhodné.

Upozornenie: Ak sa objaví výtok, herpes alebo iný vaginálny problém, je dobré s masážou prestať dovtedy, než je onen problém odstránený, lebo masáž by mohla situáciu zhoršiť, prípadne infekciu rozšíriť.

Ako robíme predpôrodnú masáž hrádze:

Masáž si môže robiť žena sama alebo jej ju môže robiť partner. Nasledujúce inštrukcie sa týkajú partnera. Bezpodmienečne musíte mať čisté ruky. Radšej si pred masážou ešte raz umyte ruky. Ak máte hrubšiu pokožku na končekoch prstov (čo by mohlo spôsobiť žene poranenia), radšej si vezmite gumené rukavice na jednorázové použitie.

Nastávajúca mamička by sa mala uložiť do polosedu s nohami pokrčenými a mierne od seba.

1. Navlhčite si prsty kvapkami oleja alebo troškou vo vode rozpustného gelu. Nepoužívajte detský olej alebo minerálne oleje, pretože tie môžu tkanivo vysušovať. Lepší je zeleninový olej alebo slnečnicový olej. Aby ste predišli kontaminácii oleja, nenamáčajte si do neho prsty, ale nakvapkajte si ho na prsty.

2. Vmasírujte jemne dostatočné množstvo oleja do hrádze. Prsty by sa mali po tkanive jemne kĺzať a znižovať vchod pošvový.

3. Najprv použite len ukazovák, potom pridajte aj prostredník. Prechádzajte z jednej strany na druhú a vždy „na dne“ stlačte stenu pošvy smerom dole a dopredu. Masírujte asi 3 minúty. Pomôžete tak uvolneniu pošvového tkaniva, svalov obklopujúcich pošvu a koži hrádze.

4. Masáž zakončite asi tak minútovým žmolením kože na hrádzi medzi palcom a ukazovákom (palec je vonku a ukazovák vo vnútri pošvy). Zo začiatku sa môže koža zdať veľmi pevná, ale s postupujúcim časom a opakovaním masáže sa stane jemnou a pružnou. Masáž by celkovo nemala presiahnuť 4-5 minút.

5. Povedzte nastávajúcej mamičke, aby uvolnila hrádzu, až pocíti tlak. Akonáhle sa dokáže uvoľniť, zvýšte tlak na hrádzu tak, aby žena pocítila veľmi silný tlak ( až výrazné zabolenie), spôsobené napínaním hrádze. Podobný pocit sa objaví pri pôrode hlavičky.

6. Ak budete mať akékoľvek otázky potom, čo vyskúšate masáž, neváhajte spýtajte sa pôrodnej asistentky alebo školiteľa na predpôrodných kurzoch.

Preložila Jana Wagnerová, podľa: Penny Simkinovej „Partner u porodu“

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 23.11.03 16:55
Perinealni masaz

Ahoj holky, s masáží nemám zkušenosti, tak nevím, jak je účinná (myslím, že taky záleží na „přirozené“ pružnosti hráze..). Co se týče nástřihu, nemyslím, že by jej prováděli „jako na běžícím pásu“..alespoň já mám jiné zkušenosti (Ostrava-Vítkovice), PA provádí nástřih jen v případě, že hrozí natržení hráze, což může být opravdu nepříjemné a hojí se podstatně déle…

rychlý a „pohodový“ porod a hlavně krásná, zdravá miminka přeje Andrea

Simonka
Kecalka 474 příspěvků 29.09.05 16:48

Ahoj, my jsme masaz hraze delali a nastrih byl malinky :D

Simona&Kristyn­ka(14mesicu)

Anonymni  03.10.05 21:05

Masáž jsem si dělala asi 6 týdnů před porodem a jsem ráda. Malá měla 4,25 kg a kdyby jsem lépe poslouchala pana doktora, tak to prý mohlo být i bez šití. Bohužel když už byla venku hlavička a on řekl „vydechněte“, tak jsem si nestihla uvědomit že to znamená „netlačte“ a ještě jsem poslouchala jeho předchozí příkaz „tlačte ze všech sil“, takže on nestihl srovnat ramínka a ta mě trošku natrhla. Sice na třech místech, ale všude jen trošku, jeden nástřih by byl prý mnohem hlubší.
Takže masáž rozhodně ano a zároveň poslouchat při porodu PA a porodníka, kteří nejlépe vědí, kdy je třeba postupovat pomalu a kdy rychle. To je taky prý nejužitečnější role tatínků u porodu: opakovat mamince co má dělat. Ten můj to bohužel nestihnul právě o to jedno zatlačení…

Anonymni  04.10.05 08:23

Ahoj maminky,
je to asi opravdu různé. My jsme s manželem zkoušeli masírovat, ale bylo mi to hoooodně nepříjemné, tak jsme toho po dvou masážích nechali :cry: . Nakonec u mě to bylo fuk, protože Anička se neotočila, takže se narodila císařským řezem. Kamarádka nemasírovala, její Kubíček měl 3900 g a nebyla ani nastřižená ani natržená. Myslím si, že masáž je užitečná. Pokud to není nepříjemné, masírujte, nic tím nezkazíte. :lol:

ahoj Věrka

VeraK
Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 04.10.05 08:24

Jé, omlouvám se, zapomněla jsem se prihlásit. :oops:

Věrka

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Čekáte miminko a zjistíte, že je vám partner nevěrný. Bohužel takovou situaci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Emily Ratajkowski: Všichni myslí, že nejím, přitom se neustále cpu

Modelka Emily Ratajkowski (26) má dokonalé tělo bez jediného faldíku. V... číst dále >

Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své... číst dále >

Reklama