Poradna dentální hygienistky
Pavla Pilneyová DiS.
Ahojky, prosím o zkušenosti s pískováním zubů a prosím, je-li zde i dentistka
také o názor na tuto proceduru. Jak probíhá, vybělí zuby? Děkuji ![]()
Zkušenost nemám, počkám si na odpovědi. Objednala jsem se na příští týden, tak doufám, že nebudu zklamaná. Mám šílené skvrny na zadní straně zubů a v mezerách. Od jídla a pití kávy, nekouřím.
Pískování bývá součástí normální dentální hygieny, na kterou by každý měl zajít dle stavu svých zubů cca 1-2× ročně. Není to dvakrát příjemné, ale nic strašného to taky není… Nijak zvlášť to zuby nevybělí, tedy pokud nejsou nějak extrémně znečištěné (káva, čaj, kouření), ale spíše jaksi očistí a vyhladí - zbaví zubního kamene. Na vybělení respektive zesvětlení zubů je efektivnější chemické bělení ![]()
@Františka85 píše:
Zkušenost nemám, počkám si na odpovědi. Objednala jsem se na příští týden, tak doufám, že nebudu zklamaná. Mám šílené skvrny na zadní straně zubů a v mezerách. Od jídla a pití kávy, nekouřím.
na mezizubní tmavé skvrny by mohlo aspoň částečně zabrat, ale zázraky bych nečekala…
Já na to chodím tak jednou za 2 roky je to pecka. Zuby to krásně dočistí, zbaví skvrn, vyhladí. Není to příjemné ale nebolí to. Chtěla jsem zuby vybělit, ale to mi zubař nedoporučil, s tímto jsem spokojená.
Byla jsem prozatím 2×. Loni a letos. A paráda. Zuby mám jak nové. Faktem je, že jsem šla proto, že na vnitřni straně zubů se mi dělaly černé pigmentové obroučky. Pískování zabralo krásně, ale faktem je, že cca za půl roku se mi už začaly ty skvrny dělat i vpředu. Teď mám dva měsíce po pískování a zuby krásné. Jsem teda zvědavá, kdy se skvrny objeví znova.
Příspěvek upraven 31.08.15 v 17:27
@kat kat Tedy já mám díky pískování zuby krásně čisté. A relativně bílé. Jasně bílé zuby bych nechtěla ani zadarmo, přijde mi to nepřirozené.
Piskovanim nic nezkazis, nekolikrat jsem na tom byla a vubec to neboli. Nicmene neplet si to s belenim a neocekavej nejake zazraky v teto oblasti, to bys musela mit chrup opravdu hodne zanedbany (hnede zuby od kafe, cigaret..).
@Flyingfrog Já jsem ale nepsala nic o jasně bílých zubech. Jen jsem napsala, že pokud cílem není pouze profesionální vyčištění zubu a odstranění zubního kamene, ale hlavně to vybělení (o kolik odstínů je na každém), pak je vhodnější chemické bělení. O tom snad nemusíme diskutovat, že každá z těchto praktik sleduje jiný cíl.
@lauraka píše:
Piskovanim nic nezkazis, nekolikrat jsem na tom byla a vubec to neboli. Nicmene neplet si to s belenim a neocekavej nejake zazraky v teto oblasti, to bys musela mit chrup opravdu hodne zanedbany (hnede zuby od kafe, cigaret..).
souhlas ![]()
@Korin ahoj, já na pískování byla před tím, než jsem si bělila zuby. Zuby byly perfektně čisté a hladké, určitě o trošku bělejší. Zákrok nebolel, jen jsem pak měla trošku podrážděné dásně. Dr mi dala vybrat z několika příchutí
Za mě spokojenost ![]()
Pískování (air-flow) se doporučuje tak max. 3 x ročně. Většinou je to jako doplněk dentální hygieny. Jedlá soda o určitém průměru pod tlakem odstraní pigmentace z těžko přístupných míst, např. při stěsnání zubů. Proto má opticky bělící efekt, ale nebělí. Pouze odstraňuje pigmentace (káva, cigarety, čaj, víno…).
Sklovina je průhledná, takže mechanicky by šlo bělit pokud bys víceméně odstranila sklovinu…bělení probíhá chemicky (ordinační nebo domácí bělení).Nedoporučuje se u citlivých zubů anebo u zubů s defekty (např. klínovité defekty u krčků apod.).Je to kontraindikace a pac. by to bolelo.
Co se týká bělení - vybělí se pouze vlastní tkáň, již zhotovené výplně si zachovají svojí barvu, takže je potom z estetických důvodů vhodné je předělat.
Po bělení se pak dodržuje tzv. bílá dieta.Jsou otevřené dentinové kanálky, takže borůvky po bělení by mohly zbarvit zuby lehce do růžova.
Zkusenosti mam vyborne, sjednoti to ton zubu, jsou krasne ciste, vrele doporucuji.
@Muzz Ahoj, pracuji na stomatologické klinice a už se pohybuji v oboru dlouhá léta ![]()
@Muzz Ahoj můžu se zeptat po jak dlouhé době po pískování se může jíst? Hygienista mi nic neřekl, tak nevím jestli můžu a nebo prostě jak normálně po 2 hodinách ![]()