Plíseň v bytě – vina nájemníků?

29.11.20 19:38

Plisen v bytě -vina najmeniku?

Holky. Pronajímáme byt. Po 4 měsících nam nájemníci oznámili ze maji plisen. Za posledních 20 let tam nikdy plisen nebyla. Dům je sice po povodních, ale ani my a ani sousedé nikdy s plisni nebojovali.

Každopádně nájemníci v byte za poslední 3 měsíce vetrali snad jen 3× maji všechny stěny zastavěné nábytkem, suší tam prádlo.
Chapu ze jim nemuzu nakázat aby vetrali a nesusili pradlo, ale nikdy tam ta plisen nebyla.
Nyní chtějí odejít ze dne na den.
Porusuji tim smlouvu nebo na to maji narok? Chtějí zpět vratnou kauci, nezaplatit další najem a hned odejít.
Podle nas na to proste nemají právo. Byt je špatným užíváním ted v hroznem stavu. Minuly týden jsem jim rikala, ze musi vetrat ze je to logicky. Nevetraji ani kdyz vari, vsude maji kytky. Nabidla jsem jim z vlastních nákladů a dobre vule pomoc při odstranění, ale pry maji uz jiny byt.

Mate nejaky nápad jak tuto situaci řešit? Kdo je v právu? 

Přeci jim nevrátíme kauci, neprevezmeme klice od zničeného bytu a jeste si nechame kakat na hlavu tim ze nam nezaplati najem a my budeme bez nájemníků. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29.11.20 19:39

Omlouvám se za chyby, ale příspěvek píši v časovém shonu. Určitě mi ale rozumíte. Moc děkuji za přečtení a vaše názory :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1194
29.11.20 19:48

Tak my větráme, prádlo doma nesušíme a plíseň v bytě máme taky. Vystříkáme savem a do měsíce je to zpět teď v zimě. Není to nedostatkem větrání, ale tepelnými mosty. Zdi, které sousedí s chodbou nebo jsou na kraji domu jsou prostě sudenější. Jak by sis to větrání v tomto počasí představovala? 10 hod denně? A ani to by nepomohlo..
Jak víš, kolikrát nájemníci větrali? 8o To je sleduješ ve dne v noci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
672
29.11.20 19:50

Nepovolit, trvat na dodrzeni smlouvy.

Kdyz uz po 4 mesicich maji vyhlidnuty dalsi byt, nesvedci to o jejich serioznosti.

Za popsanych podminek bych rekl, ze vinu na plisni maji oni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12852
29.11.20 19:51

@zuzi.zuzi.zuzi Kauce slouzi k uhrade pripadnych skod vzniklych pri uzivani. Najemnik musi byt uvolnit ve stavu, v jakem ho prevzal. Urcite mate zdokumentovano, jak byt vypadal pred 4 mesici. To je velmi kratka doba, proto ho museji opustit ve stejnem stavu.
U takovych najemniku bych na dodrzeni vypovedni lhuty vubec netrvala a byla rada, ze se jich zbavim.
Kauci vyresite az po vycisleni skod na vasem majetku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
672
29.11.20 19:52
@Lil Kitkatt píše:
Tak my větráme, prádlo doma nesušíme a plíseň v bytě máme taky. Vystříkáme savem a do měsíce je to zpět teď v zimě. Není to nedostatkem větrání, ale tepelnými mosty. Zdi, které sousedí s chodbou nebo jsou na kraji domu jsou prostě sudenější. Jak by sis to větrání v tomto počasí představovala? 10 hod denně? A ani to by nepomohlo..
Jak víš, kolikrát nájemníci větrali? 8o To je sleduješ ve dne v noci?

Pokud tam plisen 20 let za jinych najemniku nebyla a najednou se tam objevila, nerekl bych, ze se jedna o objektivni duvody.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29.11.20 19:52

@Lil Kitkatt Naproti bytu bydlí tchyně, jezdím okolo každý den do práce. Za celých 20 let tam plíseň nikdy nebyla.
Nikdo po nich nechce aby měli permanentně otevřená okna. Každopádně když jsme tam bydleli a i teď v novém bytě, tak jako většina lidí, větráme když se vaří, větráme v místnosti, kde sušíme prádlo..Jednoduše, kdykoliv, když uznáte za vhodné.
Nechci na nikom vydělat a někoho okrást, ale z jejich strany to považuji nejen já, ale i ostatní majitelé v domě, za porušení smlouvy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29.11.20 19:55

@carsin
Nejprve jsem vinu sváděla na dům. Je to dům po povodních (před X lety), je ale zateplený, nové okapy…apod.
Každopádně mi pak došlo, že tam nikdy plíseň nebyla a neni vina u nás nebo v domě. Sousedi v bytech taky plísně nikdy neměli. Takže je na místě asi opravdu trvat na svém.

Děkuji za názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1301
29.11.20 20:38

Tezko resitelna situace. Jses si jista ze tam ta plisen nikdy nebyla? Jak muzes vedet ze nevetraji, to cihas na ne 24/7? Ono to je slovo proti slovu, kdyz se to bude resit dal. Nez se nastehovali, tak se plisen odstranila a bum bac je zima a plisen venku. Jako v zaplisnenym byte bych nebyla ani minutu kord s detma a takto to delaji vsechny pronajimatele a pak chteji kompenzaci za dezolatni steny, ktery majitel nevyresil. Ovsem u vas nevime kde je pravda. Slyset by to chtelo i druhou stranu :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29.11.20 20:47

@migmina
O tom, že tam nevetraji jsem se zmiňovala v komentáři výš. Naproti bydlí tchyně a jezdím kolem do práce každý den.
Mam od nájemnice i zprávy, ze nevetraji, protože na oknech maji květiny.
Nejsem žádná mrcha, co chce okrádat o prachy a nechávat si peníze, co mi nepatří. Ale nechci nechat okrást nás.

Sousedé tvrdí to stejné, v domě nikdy plísně nebyly. Jsou to naši třetí nájemníci a nikdy nikdo plísně nemel. A ani my ne, za dobu našeho bydlení. :(
Zkontaktovala jsem i správce nemovitosti a poprosila ho o názor popřípadě info. z minulosti ohledně zateplení, plísní atd..Bohužel i on si nepamatuje za celou dobu tento problém a vinu neshledává u nás. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.11.20 20:49

Pronajímáme dost bytů a za ty roky mám ověřeno, že plíseň v bytech je prakticky vždy chyba nájemníků. Nevětrání, sušení prádla, špatné návyky… Ani omylem bych je v bytě nedržela, ať si jdou likvidovat jiný byt. Rozhodně bych ale trvala na řádné zaplacení nájmu a z kauce bych jim nevrátila ani korunu. Na sanaci bytu bych si najala firmu, aby plíseň odstranila a já měla na vše fakturu. Řekni jim, že nebudeš trvat na výpovědní lhůtě, pokud budou mít nájem do konce řádně zaplacený. Pokud ho nezaplatí, podáš žalobu na úhradu nájemného až do skončení výpovědní lhůty, což je 5měsíců. A že jim nevrátíš kauci, tak to jim sděl, až budou mít zaplacený poslední nájem. Jinak spláčeš nad výdělkem… Oni jsou povinní ti byt předat ve stavu v jakém ho přebrali…

• Citovat
  • Nahlásit
29.11.20 20:52
@Anonymní píše:
Pronajímáme dost bytů a za ty roky mám ověřeno, že plíseň v bytech je prakticky vždy chyba nájemníků. Nevětrání, sušení prádla, špatné návyky… Ani omylem bych je v bytě nedržela, ať si jdou likvidovat jiný byt. Rozhodně bych ale trvala na řádné zaplacení nájmu a z kauce bych jim nevrátila ani korunu. Na sanaci bytu bych si najala firmu, aby plíseň odstranila a já měla na vše fakturu. Řekni jim, že nebudeš trvat na výpovědní lhůtě, pokud budou mít nájem do konce řádně zaplacený. Pokud ho nezaplatí, podáš žalobu na úhradu nájemného až do skončení výpovědní lhůty, což je 5měsíců. A že jim nevrátíš kauci, tak to jim sděl, až budou mít zaplacený poslední nájem. Jinak spláčeš nad výdělkem… Oni jsou povinní ti byt předat ve stavu v jakém ho přebrali…

Děkuji moc za přínosný příspěvek. :srdce:
Přesně takhle mám v plánu postupovat. V bytě je rozhodně dál nechci a ani je nebudu držet, každopádně se nechci nechat obrat o to co nám náleží (nájem a finance na uhrazení škod - kauce) zároveň ale nechci být nefér a chci mít argumenty při osobním jednání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1301
29.11.20 21:16
@zuzi.zuzi.zuzi píše:
@migmina
O tom, že tam nevetraji jsem se zmiňovala v komentáři výš. Naproti bydlí tchyně a jezdím kolem do práce každý den.
Mam od nájemnice i zprávy, ze nevetraji, protože na oknech maji květiny.
Nejsem žádná mrcha, co chce okrádat o prachy a nechávat si peníze, co mi nepatří. Ale nechci nechat okrást nás.Sousedé tvrdí to stejné, v domě nikdy plísně nebyly. Jsou to naši třetí nájemníci a nikdy nikdo plísně nemel. A ani my ne, za dobu našeho bydlení. :(
Zkontaktovala jsem i správce nemovitosti a poprosila ho o názor popřípadě info. z minulosti ohledně zateplení, plísní atd..Bohužel i on si nepamatuje za celou dobu tento problém a vinu neshledává u nás. :think:

Pokud se do toho pustis, tak to bude na dlouhou trat, kazdopadne mit nejdriv v ruce papir od odbornika pres plisne v byte a s tim operovat. Ted to je slovo proti slivu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.11.20 21:17
@zuzi.zuzi.zuzi píše:
Děkuji moc za přínosný příspěvek. :srdce:
Přesně takhle mám v plánu postupovat. V bytě je rozhodně dál nechci a ani je nebudu držet, každopádně se nechci nechat obrat o to co nám náleží (nájem a finance na uhrazení škod - kauce) zároveň ale nechci být nefér a chci mít argumenty při osobním jednání.

Dohodu o ukončení nájemní smlouvy s nimi sepiš až po zaplacení posledního nájmu. Celý byt nafoť a sepiš všechna poškození do předávacího protokolu, ideálně k tomu přilož i ty fotky. Řekni, že kauci budeš vracet až po vyůčtování energií a pak jim misto toho dej fakturu za opravu bytu. Pokud si někdo plete byt se skleníkem a sušárnou prádla, je to jeho problém.

• Citovat
  • Nahlásit
3122
29.11.20 21:22
@migmina píše:
Pokud se do toho pustis, tak to bude na dlouhou trat, kazdopadne mit nejdriv v ruce papir od odbornika pres plisne v byte a s tim operovat. Ted to je slovo proti slivu

To bude, jen pokud se s ní budou chtít soudit, ne?
Neznám všechna specifika nájemního bydlení, ale většinou kdo má ty peníze na účtě (v tomto případě jde asi primárně o kauci), ten se směje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat