Pomáháte na návštěvě s domácími pracemi?

11.8.20 19:06

Pomáháte na návštěvě s domácími pracemi?

Ahoj, máme s mužem vleklý spor týkající se mých návštěv u jeho rodičů. Jjedná se v podstatě o drobnost, která mě ale dost rozčiluje a zajímalo by mě, jak to máte v rodině vy, a eventuálně názor na to, kdo z nás je teda ten divnej :mrgreen:

Jedná se o to, že jsem byla vychována v rodině, která vyznávala heslo „host do domu, Bůh do domu“ a podle toho se s návštěvami jednalo. Návštěvy byly uctěny množstvím jídla, o kterém se vědělo, že návštěvě chutná, pozorností, a nikdy se po nich nic nechtělo. Pokus přijede někdo z rodiny, má tam pobyt all inclusive s tím, že si bordel po sobě samozřejmě uklízí.

U manželovy rodiny se očekává, že když přijede návštěva, hned na začátku se nabídne, jestli není něco potřeba udělat, například vyndat myčku, prostřít stůl, uchystat gril, eventuálně i uvařit… Od rodiny se očekává, že jezdí na návštěvu na brigádu - práce na baráku, v domácnosti, odvézt, přivézt, nakoupit… Rodičům je kolem 50 - 60 let a nemocní nebo nějak nesamostatní nejsou. Jídla se vaří zásadně ty, která mi nechutnají a když přijedeme, jdou okamžitě pracovat na zahradu.

Náš problém spočívá v tom, že jsou na mě prý často naštvaní, že jim prý doma málo pomáhám, což je teda asi pravda. Většinou proto, že mě to ani nenapadne, jak jsme to doma měli jinak, a pak taky neberu si vzácnou dovolenou proto, abych šla tchyni stříhat túje (ona si myslí, že od toho dovolená je, aby se jezdilo rodičům pomáhat). Prý dělám zlou krev. Tchyně by u mě taky uklízela a pomáhala, ale to já nechci. Takže to není, že by nás považovali za levnou pracovní sílu. Moje otázka zní, jak to máte doma vy? Považujete za urážlivé, pokud se návštěva nenabídne, že začne pomáhat? Nabízíte svou pomoc na návštěvě vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11737
11.8.20 19:09

Ne. Ale my k rodicum jezdime na kratke parhodinove navstevy. S tim to asi taky souvisi :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13936
11.8.20 19:10

Když přijedou naši nebo tchán, musím chlapům vyloženě najít nějakou chlapskou práci, jinak by se tu celý víkend nudili :lol: Mamka mi pomáhá a i já ji, když jsme u nich. Ke tchyni jezdíme buď všichni vyloženě na kafe a dom nebo jede jen manžel sám za účelem prací na baráku nebo zahradě. Ale oni jsou nemocní, tak to je jiná situace. A když my jedeme k našim, tak manžel taky pomáhá mýmu tátovi, ale to jsou vždycky domluvené věci, které sám nezvládne. Ale můj muž pomáhá rád, nerad jen tak sedí a krafá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12651
11.8.20 19:12

Nasi jezdi pracovat k nam :oops: :lol: Ja je ale nenutim. Nicmene v ramci rodiny I blizkych kamaradu se bezne nabizime treba pomoct s pripravou jidla pro vsechny, to mi prijde docela normalni, a u rodicu delat veci jako pomoct na zahrade mi prijde taky v pohode. Asi bych se divila, kdyby po me tchanovci chteli, abych jim prala fusekle, ale neco kolem domu nebo zahrady beru jako beznou pomoc a v ramci rodiny si s timhle pomahame.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2835
11.8.20 19:14

Jezdíme na víkend. Nabídnou se pomoci s obědem - okrajet brambory, odnést věci na zahradu ke grilu atp. Umýt nádobí po obědě, v případě ze mám zrovna exem tak jen utrit. Odnesu po sobě skleničku atp. Kdybych jela na cely týden, tak nabídnou víc, ale takhle me ani nenapadne hledat zehlicku atp. Když je jednou za rok pracovní víkend, tak to máme hlasene dopředu. Naopak tchyně není schopna si natočit ani sama vodu do sklenice a necha se obskakovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1013
11.8.20 19:14

Vžůůů, to může být třaskavé.

Návštěva u mě tu bývá krátce, dostanou xchodové jídlo a ještě na cestu :D Lítám a obsluhuji.

K našim jezdím relaxovat, udělám si tam čaj, nečekám že mi bude někdo podstrojovat, ale pracovat tam nehodlám ani to nikdo nechce. Pokud bych chtěla klid a vytáhnout si pc a pracovat do práce, klidně ho dostanu, nemusím jim ani věnovat pozornost. Pokud je oslava, tak chystám, u grillování pomohu. Ale ani nemám tendenci něco dávat do myčky nebo tak (švagrová ano). Jedu tam hlavně abych si s nimi povídala, takže si povídám.

U tchánů občas uvařím pro všechny, hlavně speciality. Oni mají jako mantru, že návštěvu obsluhují, vyvařují. Nepovídají si s námi, prostě se zabaví v kuchyni. Já se zeptám, s čím mohu pomoci, pokud nevařím, tak je odpověď, že s ničím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
767
11.8.20 19:15

To je strašně individuální. Je slušnost se zeptat, když vidíš, že domácí nestíhá, nebo vidíš, že by to uvítal, ale jako samozřejmost to neberu. U nás když se nabídnu tchýni, tak občas tu pomoc ocení a řekne mi co mám udělat, ale všude jinde většinou nechcou nic. Já sama poprosím jen stylem: prosím pomoz mi vzít talíře já vezmu ten dort…Jinak nechci po nikom nic. Kdysi se mi totiž stalo, že jsem na návštěvě aktivně umyla po jídle nádobí, a hostitelky se to téměř dotklo. Od té doby se do ničeho nehrnu, ale když vidím, že tu pomoc potřebuje, ráda se nabídnu a pomůžu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1871
11.8.20 19:18

Manželův taťka nám jezdí pomáhat (elektrika atd), my když jsme u jeho rodičů na obědě na chalupě, kde není myčka, automaticky umyju nádobí. Přijde mi to slušnost. Vzàjemně si prostě vypomáháme a vyhovuje nám to

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1481
11.8.20 19:20

Návštěva „na kávu“ u nás určitě nic nemusí a já jsem raději, když není moc aktivní, protože mi pak dělá v kuchyni zbytečný zmatek. Dlouhodobější návštěvy se většinou hlásí o práci samy od sebe, ale to je pak problém jim vhodnou práci najít, aby si neublížili a aby se zbytečně nerozdělalo něco, s čím návštěva pomůže dvě hodiny, a pak to bude muž sám rozkramařené po celém dvoře zpracovávat ještě další týden, návštěva spokojená, že nám „pomohla“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4727
11.8.20 19:20

Většinou se zeptáme zda nechteji s necim pomoc, a je to i naopak. Ale je to spíš jen zdvorilostni, vždycky všichni odmitnem. Pokud někdo něco potřebuje, opta se rovnou.. Jako třeba opravit plot, vyčistit jezírko apod. Rozhodně bych ke tchanovcum nejela brigadnicit. Svy práce mám doma dost sama. Jako jiny by to bylo tam být třeba na víkendy. To bych tu myčku uklidila, pomohla z vařením. Ale my jezdíme max na pár hodin..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5225
11.8.20 19:21

Když jedeme jen na kafe tak ne, na delší návštěvě s prespanim samozřejmě pomáháme, by mě hanba fackovala. Rodiče nás vychovali, starali se o nás tak nevidím důvod proč bych jim s něčím nepomohla zase já. U tchanu to stejný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.8.20 19:22

@Altavista Třaskavé to je, ale vždycky se nakonec nějak domluvíme. U mě doma je to právě taky tak. Když přijede návštěva, tak se můžu přetrhnout, aby bylo navařeno a hanba by mě fackovala, kdyby mi třeba začali třeba vyndávat myčku. A to včetně mých rodičů. Prostě u nás zatím jezdí návštěva potěšit svou přítomností, a ne na pracovního tábora.

@Romilda Pokud jsem i něco požádána, samozřejmě ráda pomůžu :think: Ale třeba mě fakt nenapadne začít iniciativně vyndávat prádlo z pračky a věšet ho nebo zametat zabordelenou terasu. Pracovní víkend, pokud je hlášen dopředu, taky není problém, pokud se dohodneme, co se bude dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1051
11.8.20 19:24

Ptam se a pomaham, kdyz nekdo chce. Samotne by mi ale bylo hloupy kdyby mi nekdo vyklidil mycku :P

Vrcholem drzosti ale bylo kdyz jsme s manzelem prijeli na par dni ke kamaradum. Nejdriv jsme pomohli uklidit, povlikli si postel, ja umyla nadobi a manzel zasel pro toaletak co kamoska nemela doma uz pry par dni :lol: :lol: :lol: to uz bylo moc i na me :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.8.20 19:27
@JancaS84 píše:
Když jedeme jen na kafe tak ne, na delší návštěvě s prespanim samozřejmě pomáháme, by mě hanba fackovala. Rodiče nás vychovali, starali se o nás tak nevidím důvod proč bych jim s něčím nepomohla zase já. U tchanu to stejný.

A to jsem právě asi potřebovala slyšet. U nás opravdu, kdy jsme pozvali návštěvu na týden, tak jsme se o ně fakt týden starali. A proto mi to připadalo vždycky normální. Samozřejmě já svým rodičům na chatě pomáhám a pokud chce, pomáhá jim i manžel. Ale když se zvedne že by chtěl na ryby, tak není pronásledován vyčítavým pohledem mé matky, a ode mě nedostane céres, že je potřeba ořezat strom a posbírat shnilý jabka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3943
11.8.20 19:27

Já to řeším dost intuitivně. Vnímám, jestli hospodyňka potřebuje nebo chce pomoci. A navíc si nemyslím, že jedu na návštěvu na dovolenou, to jsou pro mě dvě odlišné věci. Já bych si nebrala dovolenou, abych jela ke tchýni/mámě, ať už stříhat tůje, nebo si lebedit. Podle mě se ti dost stírá hranice návštěva/dovolená, pomoc/otročení. Je třeba vyjasnit si to prvně sama v sobě, pak s mužem a následně se svým okolím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama