POMOC!! KONFLIKT

287
3.1.06 15:03

POMOC!! KONFLIKT

Ahoj emamči,

mám prosbu určitě to většina z Vás znáte - bohužel. Jedná se mi o konflikt s tchyní nebo s vlastní maminkou. V mém případě je to snad ta smutnější varianta - konflikt s maminou. Přijeli jsme kvůli ekzistenčním problémům sem k nim, takže se nemůžu sbalit a prostě odejít a už vůbec si nedovolím uplně od plic říct, co si myslím, protože vychování mi to prostě nedovolí. Veškerá má hrdost musí stranou - jsme na našich totiž finančně závislí. :cry: Dnes jsem ji zatím viděla asi čtvrt hodiny, a už se uplně dusim vztekem.
Nebudu popisovat všechno, ale dotážu se Vás na jednu podstatnou věc, na kterou máme s mojí maminou odlišné názory. Dnes se stalo, že Terezka nespapala oběd - udělala jsem jen mrkev na másle s bramborem. A ona to prostě nejedla. Teď jsem měla hektičtější období,takže malá často baštila skleničky od hippu. Nevim, proč to nezbaštila, taky má rýmu asi jí není moc dobře. Horší je že jsem si vyslechla - no, dyť jí to neosolíš, neochutíš, proč jí nedáš naší polívku (osolená, kořeněná), vždyť pije, má pohyb už je jako my dospělí, tak škodliviny vyplaví a co jí jako chceš dávat teda k jídlu, dyť vidíš, že ti to nejí!!!! ATD atd…
Jsem pro nesolit a nekořenit alespoň do dvou let, ani sladké nedávat. Už kvůli tomu, že má Terezka občas na určitých místech flíček ekzému a je alergická na některé potraviny.

Takže jak je to, solit či nesolit ročnímu dítětï? Jak svým dětičkám kolem roku vaříte aby jim chutnalo a co vy a maminky či tchýně?

Díky mějte se krásně
Nenicka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Radina
3.1.06 15:30

Neničko, já na tom byla stejně, když jsem se k rodičům přestěhovala jako rozvedená mamina 15 měsíčního kluka. Dělala jsem to takhle: Solila jsem jako že jo, zasmažovala jsem jako že jo…ona to nevěděla, chodila do práce a když se o víkendu vařilo, tak jsem švindlovala tak, že kluk jedl nejdřív, tak měl málo solené a dospělým jsem to přisolila později. Prostě jsem bojovala takticky. Byla to chyba, ale jinak bych s mojí máti nevyšla. Dodnes s ní nemám vztah v pořádku, ale už s ní nebydlíme. U druhého děcka si nedovolí mi mluvit do ničeho. Holčinka už baští všechno s námi, když k nim jedeme, zeptají se jestli bude to nebo to a pak to sami od sebe míň solí i koření. Plně tě chápu, ale pokud nemáš jinou možnost, bojuj jenom strategicky. Tvému děcku rozhodně míň ublíží pár zrníček soli než vyostřené hádky s prarodiči. Až budete ve svém a ty na nich nezávislá, pak ti poradím jinak.
Co se týče alergie, pak by měla tvoje mamka vidět, jak malá reaguje aby ti věřila. Víš, moje mamka mi uvěřila, že malej tu mastnou ovarovku ve dvou letech fakt nestráví, až když mne od hlavy k patě celou ohodil jak to obloukem zvracel. Dodnes lituju jenom toho, že ona nestála na mém místě :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
2793
3.1.06 15:35

Neničko,
já bych se přimlouvala za trošku soli a kořenit spíš jen bylinkami+ kmínem.
Děti do 3 let nemají jíst stravu s glutamany,ale trošku soli by mít měly.Dokonce i řepný cukr už nevadí.Já jsem nekompromisní,co se týče výživy v prvním roce,to si nenechám radit od rodičů,jen od zkušených kamarádek.
Ale v roce už se dá trochu povolit,sůl a cukr už nejsou zakázané ani podle dietologů.Navíc s alergiemi,mám pocit,tohle moc nesouvisí,nebo jo?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
119
3.1.06 15:35

Čau Nenicko,
jasně, že nesolit a nekořenit!!! Malému vařím vždy „jeho“ jídélko, šetrné, nesolené, o koření si může nechatjen zdát :lol: A pak si může ďobnout na chuť trošičku ode mě, ale ne na zasycení, to rozhodně ne… Jídla pro mimi jsou sice nesolená, ale vůbec ne bez chuti, vždy mu tam dávám lžičku olivového oleje, výjimečně máslíčko třeba do bramborové kaše. A zelenina každé jídlo ochutí dostatečně, až mu to někdy závidím (fenykl, květák, hrášek, fazolky, koneckonců i mrkev je dost výrazná přeci…) Nejsem nutriční poradkyně, ale myslím, že když už se malému vaří zvlášť, opravdu by byla škoda to solit :wink:
S maminkami se musí opatrně, znám to, také jsme zatím u našich :wink: Myslejí to dobře, i když to někdy dávají najevo dost zvláštně. Na druhou stranu - pohlídají mimíse, pomůžou, někdy poradí i dobře :lol:
Tak držím palce, ať nevypěníš, pak se to těžko žehlí…
Tutu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16729
3.1.06 15:36

ahoj Nenicko,

zrovna dnes je tu diskuse,jak i v hotových jídlech je sůl a to i v Hippu :( . Já jsem taky zastáncem zdravé výživy a hodlám to dodržovat zejm. u mého syna ( 10,5m). Naštěstí má matka a tchýně -zatím taky, respektují mé stravovací návyky .

Rozhodně bych své matce n( v tvém případě) v klidu ( vím,že je to někdy těžké) vysvětlila, že „věda“ je dál, než v našich miminkovských letech a když se opravdu zjistí, že sůl a cukr aj.škodí malým dětem, tak je přece „naší povinností“ jim toto nedávat a ne jim škodit. Přece jejich trávicí orgány se teprve vyvíjí apod. Postě ji takto proškolit, že i ona určitě chce dát vnučce jen to nejlepší ..... a ne poškodit ledviny apod.)

Hodně síly,Irias

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
3.1.06 15:41

Ahoj Neničko,

je to někdy těžké, tyhle vztahy.
K solení: já jsem klukům začala solit kolem toho jednoho roku a je fakt, že se o něco více rozjedli, ale já nejsem zastánce striktně zdravé výživy, prostě všeho s mírou, takže tomu solení jsem se nebránila. Ale to je každého věc, pokud nechceš a nechceš dcerce dávat ani jiné „pochutinky“ :) , tak to musíš mamince vysvětlit, jaké k tomu máš důvody. I takových diskuzí tu už bylo, já naštěstí problémy s tchýní ani s mamkou nemám, jen jsme kdysi měli „konflikt“ s tchýní, ale vyříkaly jsme si to a od té doby je klid. Já vím, je to nepříjemné, i pro mě to bylo dooost nepříjemné, ale stálo to za to. Ovšem také musí být dobrá vůle na té druhé straně, že? :?

A ještě jenom dodám k tomu jídlu, když kluci nechtěli něco jíst, tak jsem to sice nějakou chvilku zkoušela, jestli to přecijenom nesnědí a když teda opravdu ne, tak jsem je nenutila, ovšem nic jinýho nedostali, pak až další jídlo :wink:.

No držím palce, ať to vyřešíš!

Smokie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
3.1.06 16:40

Už jsme spolu mluvily, můj názor znáš. Po roce už trošičku začít solit můžeš. Jenže ono je potíž, že něco je přesolené pro tebe a stejná míra může být málo pro maminku. Takže trpělivě vysvětlovat a v tomhle jsem zastánce toho, neustupovat. Je to i takovej kompromis, osolí se, ale jen podle tebe.
Naprosto souhlasím se Smokie. I v tom jídle, pokud je dítě zdravé a nejí jen jakože má spoustu práce okolo a není čas nebo u toho dělá blbosti, tak jednoduše jídlo vezmu a bude až další. Ale myslím, že vám možná jedou zoubky.
Jinak máslo teda klidně dávám i normál na chleba a do kaše dávám i normální plnotučný mlíko (tuhle jsem kaši ochutila mrkvičkou a rajčetem).
Já si to hlídám, ale až tolik to neberu (ale to je věc každého;))…
Zkus rozumně promluvit a argumentovat tím ekzémem (je to sice trošku nefér, ale…)
Gabča a Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
374
3.1.06 17:07

Majdalenka

Ahojky Neničko,známe se z listopádek a jen jsem chtěla reagovat že by byla škoda neříct mámě svůj názor ,když chceš aby to tak bylo .Vím je to asi těžké ale věřím že máma ti chce pomoci a tak na tebe za tvůj nazor nezanevře,co se týče starvy moje Terezka je stejně stará a papá to co mi jen nepřidávám do gulášu žádnej masox vžádným případě glutaman ,papá už i koprovkua rajsou ale to je věc každého.K těm vašim starostem pokud bych ti mohla nějak pomoci nevim jak moc jste na tom špatně ale pokud bys něco potřebovala tak snad bych ti mohla nějak pomoci .Pohlídat Terezku třeba kdykoliv není problém atd .S pozdravem Majdalenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.1.06 19:31

Ahojky,
mám tříletého syna a do teď jsem mu nesolila. Začal chodit do školky a jí tam. Jinak můžu říci, že sůl rozhodně nevyžaduje ani o víkendech, když doma obědvá. Nemyslím si, že je nutné trošku solit. Vždy se totiž najde v jídelníčku něco soleného ( rohlík, chleba atd. ) Tím je sůl v jídelníčku obsažena. Rozhodně do 3 let nesolit. Co se týká sladkého, hodně jsem ho omezovala do 2 let a dnes už nejsem tak přísná.
Ahoj Štěpík

• Nahlásit
  • Citovat
36
3.1.06 21:11

Ahoj Neničko,
myslíš, že by nešlo zkusit s mamkou promluvit v klidu a vysvětlit jí, že dneska už je to jinak? že se děti necpou od 6 týdnů krupicovou kaší.. A od půl roku gulášem?Já mám podobnej problém s manželovou babičkou.Jsem na zhroucení, domluvy nepomáhají.Pokaždý když sem přijde, tak si celou dobu myslím něco o ježibabě a slýchám jednu radu za druhou. S mamkou to bude určitě lepší. Jinak od roku už můžou být údajně děti bez omezení..ale to je na mě moc silný kafe.Sůl přiměřeně dávám (Peťovi je 13 měsíců).Jinak se dá ve zdravé výživě koupit Solčanka - něco jako Vegeta, ta je bez glutamanu. Ale pozor, solí víc, než Vegeta.Jinak kořeníčko samozřejmě můžeš dávat. Ale spíš bylinky-oregano rozmarýn,majoránku, můžeš i trochu sladký papriky na kuřecí jatýrka-dělám je velmi málo, ale malýmu strašně chutnají.jinak klasickej kmín.Když dělám koprovku, tak dám i zrníčko celýho pepře, nový koření a bobkový list. To pak samozřejmě vyndám. Jinak jsme měli taky problém s tím, že malej nechtěl jíst neochucený zeleninky s masem. Docela se chytl, když jsem pod maso dala kousek cibulky, nebo pórek.Dlabal jak zjednanej.Jo, jinak za zahuštění jsem koupila instantní rýžovou mouku-taky ve zdravý výživě. Dělám z ní i kaši.přidám sušený mlíčko, teď si troufnu i malinko medu a je to.
tak držím palce a napiš jak válčíš
(my si po mailu vykáme,co?..tak to asi změníme,ne?)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
3.1.06 21:18

Řekla bych, že tvrdit striktně do 3 let nesolit je nesmysl. Myslím, že to stačí do roka a dál maličko klidně, ale to záleží na každé, jak které věci cítí a jaký má obecně na výživu názor. Někdo dá p řed rokem, někdo ve 3 letech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
4.1.06 19:17

Taky jsem planovala nesolit a babicky mi to chvili po roce zkazili. No ale sama jsem uznala, ze malinko soli od roka nevadi. Neprehanim to, pouzivam vegetu bez glutamanu. Sem tam nejake bylinky. Smula je, ze babicky asi chteji solit vic a korenit. Ja je mam daleko a kdyz jsme tam, tak se snazim syna krmit sama, obcas neco reknu a obcas to nevidim.
Bohuzel pri souziti vice generaci ke konfliktum dochazi. Jidlo jeste nejak dopadne, ale pockej nocnik a td.
Ja jsem se jednou s mamkou fakt pohadala, az jsem brecela. Syn ma atopicky ekzem a alergii na kocku a spoustu druhu jidla a jeho otec ma astma a vadi mu peri. A mamka ho mermomoci chtela balit do perin. Ze pry fleeceova deka nestaci. Ale od te doby je klid. Kez by i tys mela klid. Lehce se nam to radi, ale musime si to pokud mozno v klidu vyrikat. Jen kdyby byly obe strany klidne, ze? A ochotne diskutovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
287
5.1.06 21:50

ahoj emamči,

díky za názory, Aladinko, jsme na tom stejně - Terda je alerg na kočky, má atop ale jen občas se objeví, osypává se po různých druzích jídla - zelenina atd. Manžel je alergik na peří, snad všechny zvířata i akvarijní rybičky :lol: , pyly, má astma atd. Já mám taky alergii a atop a tak se snažím všemožně. Bohužel často díky babičce záchranářce, která dá ochutnat sem to a sem ono a až když se malá osype, tak mi řekne, no… to možná byl ten kousek okurky, co jsem jí dala..

Zkusím to strategicky, Radino, dík za typ - myslím,že to je moje jediná cesta. Babička totiž razí teorii - aleeeeeeeee prooooooooosim tě, to by nemohla jíst nic :twisted: a to jdu vždycky do vrtule.
Jo , doma je doma.

mějte se krásně, a ještě jednou díky
Nenicka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
8.1.06 12:28

Ahoj Nenicko,
nemáš to teda lehký a asi skoro všichni, co žijí společně s prarodiči… :wink:
Já se taky přimlouvám za taktizování a klidně i pro malé švindlování ve prospěch svého dítěte… :lol:, dále pokus menší diskusi,ale větší hádky s vlastními rodiči nikdy ničemu nepropěly (pokud vím :wink: ). U svojí tchýně jsem já osobně ale nekompromisní a nenechám si od ní nic diktovat … :D :D :D
Iriss + 2kluci

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama