Práce knihovnice

6254
8.5.20 07:47

práce knihovnice

Delam praci, kterou cim dal vic nesnasim a nedavam, i kdyz je tam spousta vyhod jako jakztakz plat, mam to blizko atd. Mam stredni knihovnickou skolu, miluju knizky, hodne premyslim dat si zadost do mistni knihovny. Casem by me pravdepodobne vzali.
Ale nevim, co a jak, tak me napadlo, jestli tady treba je nekdo, kdo by vedel vic?

Na plat u vypujcniho pultu jsem se ptala, na plny uvazek pry 18 300 hrubeho, coz je strasne malo, co si budeme povidat. :? :(
Nevite nekdo vic? Treba jak je pracovni doba, jestli se stridaji po dnech nebo ranni odpoledni, jak je to u zkraceneho uvazku.. Rada bych si to totiz ujasnila dopredu, abych vubec vedela, co dat do zadosti a nemusela to vymyslet z fleku pred personalni. Moc tohle neumim, potrebuju cas veci si promyslet.
Proste budu rada za jakoukoliv zkusenost. :kytka: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Pvln34
8.5.20 07:59

Myslím, že pracovná doba/uvezky/benefit bude v každej knihovne fungovať ináč :nevim:
Ak chceš knihy, ešte je možnosť pracovať niekde v nakladateľstve, alebo v obchode s knihami. Ale osobnú skúsenosť nemám. Len si teda ani neviem predstaviť fungovať z 18tisic hrubého. Na tvojom mieste by som sa radšej rekvalifikovala, trebárs na IT ;)

• Nahlásit
  • Citovat
10883
8.5.20 08:00

Na to vsechno se musis zeptat v konkretni knihovne. Kazda to ma zorganizovane jinak. Plat neovlivnis, ten je dan tabulkove. Knihovny jsou rozpoctovymi organizacemi.
Zarazilo me tve sebevedomi, ze casem by te vzali :mrgreen: Jako bys byla jedina zajemkyne :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17166
8.5.20 08:06

No 18 hrubeho na plny uvazek neni moc, ale treba me by ta práce taky bavila a delala bych ji spis z te lasky ke kniham a klidnemu pracovnimu prostredi i za tu cenu nižšího platu :) se zbytkem moc neporadim, u nas v knihovně jsou asi 4 knihovnice a jsou tam leta (chodím tam pres 15 let urcite a porad jsou tam ty samé), takovy flek je spis o štěstí a pak si ho drží :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5605
8.5.20 08:09

Ahojky, knihovnice mají tabulkový plat, který si lehce dohledas na netu. Podle odpracovaných let a vzdělání tě zařadí do skupiny. Ale třeba já mám VŠ, dokonce v oboru, ale jsem zařazena do skupiny pro SŠ, bohužel. Pracuji na místě které VŠ nevyžaduje, ve službách na oddělení pro dospělé čtenáře. K platu lze mít i osobní ohodnocení. To už si určuje knihovna sama.
Pracovní doba je odvisla od otevíracích hodin knihovny, samozřejmě v každé knihovně je to jinak. Např. u nás v knihovně je otevřeno 9-18 denně, stridame se obden 7.30 - 16.00 a 9.30 - 18.00. Mírně to máme upravené dle potřeb, ale ty odpolední do 18.00 tam být vždy musíme. 1× za cca 5 týdnu sobota 8.30 - 12.00.
Sem tam nějaká odměna. Opět dle knihovny a jaký mají rozpočet. Bohužel nejsou to žádné velké peníze. Práce mě ale neskutečně baví a naplňuje, a tím se to vykompenzuje.

Samozřejmě v knihovně je také různý typ práce, od služeb po akvizici, katalogizaci, regionální funkce atd. Knihovny jsou různé veliké, pracovala jsem jak ve velké MZK v Brně, tak nyní pracuji v městské knihovně v městě 20.000 obyvatel. Teď dělám ve službách, coz ne moc baví. A právě knihovnice sebou nese také další věci, není to jen sezení za pultem a rovnání knih do regálů. Knihovnice pořádají kulturní akce, dělaji programy pro děti, besedy pro školy, dospělé atd. Často v roli lektorů. Já třeba kromě besed pro školy taky píšu pro knihovnu žádosti o dotace, v létě budeme dělat příměstský tábor, jehož program si sami budeme vymýšlet a realizovat. K praví patří i nákup knih, jejich příprava pro čtenáře, tedy i balení do fólie. Během léta se dělají revize, úklidy, odpisy atd.

Jinak i přes nízké platy jsou místa v knihovnách často doživotní, je celkem těžké je získat, pokud někdo nejde do důchodu :lol:, zvlášť v menších městech.

Klidně se ptej, co by tě zajímalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10323
8.5.20 08:10

@Kriss Tina U nás jsou taky dlouhou dobu ty samé. Ale je to menší město.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6254
8.5.20 08:23
@cecetka píše:
Na to vsechno se musis zeptat v konkretni knihovne. Kazda to ma zorganizovane jinak. Plat neovlivnis, ten je dan tabulkove. Knihovny jsou rozpoctovymi organizacemi.
Zarazilo me tve sebevedomi, ze casem by te vzali :mrgreen: Jako bys byla jedina zajemkyne :lol:

Tak to neni sebevedomi, proste muj nazor. Znama se tam pred cca 5ti lety hlasila, pak ji volali, jestli chce nastoupit jako zaskok za pani,, co jde na materskou. Ona uz mela praci jinde, ale proste dostat se tam da, podle me. Za ty penize se tak az tolik lidi nehrne, ale to je samozrejme jen muj nazor. :nevim:

Jinak jsem z Ceskych Budejovic.. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5605
8.5.20 08:24

https://www.pracomat.cz/…stnancu.html#…

Tady jsou platové tabulky. Patříme do platové tabulky 1, od 1.1.2020. Já jsem v 9. platové třídě, 8. stupeň, tedy do 19 let praxe. Takový mám nyní plat. Osobní ohodnocení je u nás minimální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5605
8.5.20 08:28
@rejžička píše:
Tak to neni sebevedomi, proste muj nazor. Znama se tam pred cca 5ti lety hlasila, pak ji volali, jestli chce nastoupit jako zaskok za pani,, co jde na materskou. Ona uz mela praci jinde, ale proste dostat se tam da, podle me. Za ty penize se tak az tolik lidi nehrne, ale to je samozrejme jen muj nazor. :nevim:Jinak jsem z Ceskych Budejovic.. :lol:

Da se dostat. Opravdu záleží na knihovně. Já jsem měla štěstí, že odešla mladá slečna, která tam pracovala, že ji to nebavilo… A já osobně hodlám setrvat až do důchodu, pokud mě nevyhodi… :D

V ČB je i univerzita, ale v univerzitních knihovnách často chtějí i VŠ.

Sleduj stránky knihoven, zda se neobjeví nabídka práce. Za zkoušku nic nedáš. Často teda dají přednost někomu, kdo má už praxi či zkušenosti, ale někdy se začít musí… :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5605
8.5.20 08:32

@rejžička
Ještě ke zkrácenému úvazku, u nás je jedna paní na půl úvazku. Je jediná a počítá se s ní od příštího roku na celý. Zase, ty zkrácené úvazky záleží na konkrétní knihovně. Podle situace atd… Ta místní knihovna, o níž mluvíš, je která v ČB?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6254
8.5.20 08:37

@Fazulina Moc dekuju! :hug:
Ja to vnimam stejne, knizky miluju, odmalicka strasne moc ctu, takze ta prace by me naplnovala. Myslim, ze by to i vyvazilo ten plat.. :D Financne bych to musela hodne promyslet, jestli bych to zvladla.
Jsem z Ceskych Budejovic, myslim, ze to tu bude dost podobne, jak jsi psala - oteviraci dobu tu mame stejnou.

Jestli to tedy spravne chapu, chodi se kazdy den stejne (od do), mozna si stridaji tydny nebo je to take stejne dle domluvy. A zkracene uvazky chodi taky kazdy den stejne, jen na kratsi dobu?

Mne proste prijde hloupe jit se takhle vyptavat za personalni. Beru jako (nenapada me spravne slovo, pardon) cest, ze bych mohla pracovat v knihovne a prijde mi, ze by si myslela, ze si te moznosti nevazim, kdybych se vyptavala na kazdou blbost, ze by si rekla, ze az tak zajem nemam, ze jen hledam vyhody. :nevim: :nevim:
Proste pro me je to neco extra, vysnena prace. :andel: :srdce: Jen mi to kazi ty penize, no. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6254
8.5.20 08:39

@Fazulina Rada bych na pobocku Na Sadech, ale to vsechno spada pod Jihoceskou vedeckou knihovnu.. Ted se stavi nová budova na Lidicke, takze nove pracovnice budou podle me potrebovat urcite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3578
8.5.20 08:45

@rejžička tak vedeckou na Lidicke pristavuji, treba budou potrebovat vic lidi. Podej zadost a uvidis. Penize jsou dulezite, ale prace, ktera bavi, je podle me vic. Samozrejme idealni je oboji, ale ne kazdemu se zadari, nezijeme v idealnim svete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
103
8.5.20 08:53

Knihovnice je zaměstnání? To slyším prvně. Podle mě je to spíš nějaká brigáda pro studenty nebo důchodce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6254
8.5.20 08:54
@Ijen píše:
@rejžička tak vedeckou na Lidicke pristavuji, treba budou potrebovat vic lidi. Podej zadost a uvidis. Penize jsou dulezite, ale prace, ktera bavi, je podle me vic. Samozrejme idealni je oboji, ale ne kazdemu se zadari, nezijeme v idealnim svete.

Mne je prave hloupe podat prihlasku s tim, ze potom uvidim, potom se rozhodnu. Potrebovala bych nejdriv zjistit, co a jak a az potom podat prihlasku. Aby se nestalo, ze pokud by mi zavolali, ja bych to pak treba vzhledem k podminkam odmitla a zavrela si tam dvere. Snad chapes. :nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama