Předškolák - učení, příprava

5732
16.4.20 08:36

Předškolák - učení, příprava

Ahoj maminky předškoláků, školáci mají instrukce, jak nahradit školní vyučování, pro předškoláky žádné instrukce nejsou. V MŠ ale příprava na školní docházku systematicky probíhala. Snažíte se se svými předškoláky připravovat? Máte nějaký systém? Co a jak učit? Jak jste jim výuku nastavili? Máte nějaké nápady, vychytávky? Nechám se od vás ráda inspirovat. My máme přípravné sešity a zavedla jsem písanku. Kluka učím číslice, písmena, psát jeho jméno, učím jednoduché počty do deseti, prostorovou orientaci (tam má diagnostikován díky své diagnóze deficit, tak to musíme trénovat - zlepšuje se), trénujeme pravou a levou stranu, doplňovačky, postřeh atd. Co byste ještě doporučili?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
32611
16.4.20 08:39

To teda nevím, jestli se předškoláci mají učit psát číslice a písmena. Na to je první třída, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29184
16.4.20 08:39

Dcera dělá nějaké pracovní listy z knížek, různé vlnky a náběhy na psací písmo. Vybarvuje, maluje a vystřihuje. Včera jsme si povídali o roce - měsíce, dny, týdny, časová orientace - to vidím, že jí třeba ještě úplně nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
839
16.4.20 08:45
@Enmamma píše:
Ahoj maminky předškoláků, školáci mají instrukce, jak nahradit školní vyučování, pro předškoláky žádné instrukce nejsou. V MŠ ale příprava na školní docházku systematicky probíhala. Snažíte se se svými předškoláky připravovat? Máte nějaký systém? Co a jak učit? Jak jste jim výuku nastavili? Máte nějaké nápady, vychytávky? Nechám se od vás ráda inspirovat. My máme přípravné sešity a zavedla jsem písanku. Kluka učím číslice, písmena, psát jeho jméno, učím jednoduché počty do deseti, prostorovou orientaci (tam má diagnostikován díky své diagnóze deficit, tak to musíme trénovat - zlepšuje se), trénujeme pravou a levou stranu, doplňovačky, postřeh atd. Co byste ještě doporučili?

A proč učíš předškoláka psát a počítat. Co potom bude dělat v první třídě. 8o Stáhni si jednotažky na uvolňování ruky, dělejte zrakové, sluchové vnímání, trénujte paměť třeba na pexesu. Podívej se na materiály od Bednářové. Nebo na detskestrany.cz tam je toho hodně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
540
16.4.20 08:49

@Enmamma Tak u nás funguje i dálkově školka. Dcera má úkoly na každý týden nové. Dokonce i školka online, kdo má zájem :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
16.4.20 08:52
@vokishka píše:
To teda nevím, jestli se předškoláci mají učit psát číslice a písmena. Na to je první třída, ne?

Ve školce mi řekli, když ještě fungovala, že má umět rozpoznávat první a poslední písmena řečených slov, umět psát své jméno - k tomu musí ty písmena znát, školní psycholožka řekla, že musí rozcvičit ruku psaním - děláme kruhy, vlnovky, čáry, dále nám řekla, že má deficit v systému oko - ruka - musí umět obkreslovat tvary, napodobovat to, co je napsané a zvládnout to. Pořád mi z toho vychází, že psát číslice a písmena je k tomu dobré. Krom toho, mnoho dětí jde do první třídy s tím, že už to umí, tak nechci, aby byl pozadu. Nedriluju, chválím a kluka to začalo bavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
16.4.20 08:53
@acimedaca píše:
Dcera dělá nějaké pracovní listy z knížek, různé vlnky a náběhy na psací písmo. Vybarvuje, maluje a vystřihuje. Včera jsme si povídali o roce - měsíce, dny, týdny, časová orientace - to vidím, že jí třeba ještě úplně nejde.
Časovou orientaci musíme také procvičovat.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
16.4.20 08:55
@maky 1993 píše:
@Enmamma Tak u nás funguje i dálkově školka. Dcera má úkoly na každý týden nové. Dokonce i školka online, kdo má zájem :nevim:.

A to je jen pro vaší školku nebo pro všechny?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26992
16.4.20 08:55

@Enmamma ne, děti nemusí umět písmena a číslice. S podepsáním nevím. U nás to nechtějí, kamarádky dítě to umět muselo.
Taky mám předškoláka a neděláme nic speciálního. Občas něco nakreslime, hrajeme hry… Nějak nevidím důvod.
Pokud chceš něco dělat, najdi si sešity pro předškoláky a pracujte na tom.
Může to být grafomotorika, prostorová orientace, co na řádek nepatří, zrakové a sluchové vnímání.
Hrajte pexeso, Dobble.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
448
16.4.20 08:56

Tak my každý den děláme pracovní listy že Sklunicka, Puntika, Předškolácka. Co se nám zrovna chce, máme i starší čísla. Venku počítáme sedmikrásky, sázíme rostlinky. Pozorujeme zvířata třeba v lese ptáčky, když se poštěstí veverky. Podepsat se umí tiskacím a to mi stačí. Nehrotim číslice, písmena od toho je první třída. Spíše se ho snažím zklidnit třeba v tom lese. Ale máme štěstí, že naše zahrada je velká. Zajímá mě také co dělají ostatní a ráda se inspirují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8842
16.4.20 08:57

@Enmamma Já třeba čísla a písmenka neučím systematicky, od toho je škola. Syn už většinu číslic i písmen umí, ale proto, že ho to zajímá. Máme běžné pracovní sešity pro předškoláky, syna baví matematika a hodně si oblíbil tenhle pracovní sešit https://www.alza.cz/…d5604574.htm?… , ale je to úroveň už tak pro 1-2 třídu. Nevím, jestli mají v téhle edici i něco pro přeškoláky, možná bys našla. Jinak syn dělá běžné cviky na uvolňování ruky, bludiště s tužkou, hledání rozdílů, hrajeme pexeso, domino, hru Obchod od Albi, člověče, Prší, sem tam je pošlu párkrát zavázat tkaničky (spíš kvůli mladšímu, aby to nezapomněl, starší už si je v tom poměrně jistý). No a pak všemožné vyrábění, malování, vybarvování, stříhání, lepení…Radím mi třeba, jak vylepšit kresbu postavy (jak třeba nakreslit ramena a z nich ruce…), baví ho vybarvování podle čísel. Ale nic z toho neděláme nijak systematicky a už vůbec ne každý den, spíš tak nějak, jak je chuť. Dejme tomu 2×, 3× do týdne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26992
16.4.20 08:58

@Enmamma a jsi si jistá, že ho to učíš dobře - ta písmena? Kamarádka to dítě naučila psát. Ve škole první pololetí psali jen tiskacím a preucovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mufina
16.4.20 08:58

Nám na stránky školky dali návody co je třeba s předškoláky procvičovat: https://msmagnitogorska.cz/ sjeď si trochu dolů a je tam sezení, uvolňovací cviky, úchop, jemná motorika.

Písmenka a číslice stačí poznat, nemusí je umět psát.

• Citovat
  • Nahlásit
8842
16.4.20 08:59
@Enmamma píše:
A to je jen pro vaší školku nebo pro všechny?

Pro všechny určitě ne. Naše školka nic takového nedělá a ani školky, kam chodí děti kamarádů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.4.20 09:02

Tak můj předškolák plynule čte a píše ve větách, převážně hůlkovým písmem, psací začínáme. Sčítá i odčíta, ne nad deset. A vzhledem k tomu, že je zapsán k domácímu vzdělávání, nikomu do toho nic není. Zajímavé, že psycholog z PPP, který nám psal doporučení k domácí výuce v rámci prvního stupně ZŠ, byl velmi spokojen. Doma jsme v rámci předškolní výuky prošli veškeré publikace od Jiřiny Bednářové, Ivany Novotné (pes Logopes), pro zábavu jsme prošli i Předskolákovy týdeníčky a spoustu dalších pracovních listů pro předškoláky. Učíme se i jinými metodami, ke kterým nejsou potřeba žádné výukové materiály. Výtvarné činnosti všeho druhu jsou náš koníček.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat