Příspěvek na péči - parkinson

22
25.7.21 12:06

Příspěvek na péči - parkinson

Prosím, nemáte někdo zkušenost s podobným problémem.

Měsíc je děda doslova v háji - začalo to pády po baráku, nezvedne se z postele, má problémy s chůzí. Nakonec byl odvezen do nemocnice na neurologii, kde si poležel týden a bohužel mu byl potvrzen Parkinson. Dědovi to mentálně pálí na 110%, dokonce si z hlavy pamatuje všechny čísla, ale bohužel ten pohyb je čím dál horší, nezvládne se už ani obléct, nemá síly. Zařídila jsem od zítřka pečovatelské služby, které mu do domu budou chodit 2× denně vč. víkendu, jelikož já jsem na dědu krátká a jsem pracující člověk s povinnostmi- ano vím, dávno to je na pečovatelský dům, ale já bohužel dědu nedonutím, na to musí přijít sám a jelikož je paličatý, tak je to s ním vážně obtížné, ale já mu na druhou stranu rozumím, děda celý život vlastními ruky dával barák s velkou zahradou do kupy sám a teď je pro něj flastrující, že už nemá síly ani na to, se zvednout ráno z postele.

Zítra budu podávat dědovi formuláře jako je - příspěvek na péči, mobilita a průkaz pro osoby se zdr. postížení. Víte, jediné co dědu zajímá, jsou peníze, jeho nezajímá, že bude zajištěný, jeho zajímají čistě jen finance, ačkoliv jich má více než dost o to horší to s ním je a proto mě zajímá jak tohle funguje? Když jsem zadala do kalkulačky přibližně měsíční fakturu za peč. za měsíc, tak mi to vychází 16 000.. to je otřesné a teď záleží kolik dědovi schválí příspěvek.

Nemáte někdo nějaké rady, co bych mohla pro dědu víc udělat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20290
25.7.21 12:24

@dennu Nejlepší zajít za někým, kdo to má u vás ve městě na starosti a společně formuláře vyplnit. Je to slovíčkaření. My máme ve městě chlapika, z Mú, který jezdí po duchodcich a pomáhá s všemožnými formuláři a registracemi. Ten k nám přijel a s mamkou se domluvili, co a jak

Pokud by schválili menší příspěvek než si představuješ, tak se neodvolavej proti rozhodnutí, protože to zase budou posuzovat stejní lidé, ale pošli to na ministerstvo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22
25.7.21 12:27
@P4ja píše:
@dennu Nejlepší zajít za někým, kdo to má u vás ve městě na starosti a společně formuláře vyplnit. Je to slovíčkaření. My máme ve městě chlapika, z Mú, který jezdí po duchodcich a pomáhá s všemožnými formuláři a registracemi. Ten k nám přijel a s mamkou se domluvili, co a jakPokud by schválili menší příspěvek než si představuješ, tak se neodvolavej proti rozhodnutí, protože to zase budou posuzovat stejní lidé, ale pošli to na ministerstvo.

Formuláře naštěstí mám na podruhé vyplněný dobře, to je pro mě peklo vyplňovat takové formuláře, spíš mi jde o ty ceníky pečovatelek, teda mě ne, ale děda zešediví až mu ukážou za měsíc fakturu a troufnu si i říct, že je odmítne :mrgreen: takže i vzhledem k jeho závažné nemoci neexistuje žádná úleva, prostě je to čistě o příspěvku na péči a z toho si to děda bude muset hradit? Rozumím tomu správně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17197
25.7.21 12:49
@P4ja píše:
@dennu Nejlepší zajít za někým, kdo to má u vás ve městě na starosti a společně formuláře vyplnit. Je to slovíčkaření. My máme ve městě chlapika, z Mú, který jezdí po duchodcich a pomáhá s všemožnými formuláři a registracemi. Ten k nám přijel a s mamkou se domluvili, co a jakPokud by schválili menší příspěvek než si představuješ, tak se neodvolavej proti rozhodnutí, protože to zase budou posuzovat stejní lidé, ale pošli to na ministerstvo.

Vetsi nesmysl jsi napsat nemohla :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
407
25.7.21 12:51

Příspěvek na péči je určen právě na tu péči. Pokud dostane stupeň 3, je to 12800, pokud dvojku, je to 4400. Z této částky si bude hradit pečovatelku. Dále má asi starobní důchod a má rodinu. Jakou myslíte další úlevu? Ještě může mít příspěvek na mobilitu 550, pokud musí jezdit k lékaři atd. Pokud bude chodit pečovatelka každý den, a to dvakrát, tak na jednu návštěvu máte cca 213 kč, to není tak málo. Pokud tedy dostane 3. stupeň. Odvolání hodnotí MPSV.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17197
25.7.21 12:53

@dennu Pokud se opravdu bez pomoci druhe osoby o sebe nepostara, ma sanci ziskat slusny PnP. Ale vyrizeni trva dlouho :? Dela se socialni setreni, dokladaji se zdravotni zpravy a vse vyhodnocuje posudkovy lekar.
Terenni pecovatelska sluzba neni a ani nemuze byt levna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
407
25.7.21 13:04

Odvolání se podá stejně jako žádost na UP. Oni to přepošlou na MPSV, kde na to mají zvláštní oddělení. Ted se nedělalo šetření doma, vyplňoval se takový samo hodnotící formulář. Ale asi je to už zase v normálu. Hodnotí se schopnost zvládat základní potřeby.
https://www.mpsv.cz/…evek-na-peci Částka je určena právě na poskytnutí péče a UP má právo kontrolovat její užití. Mj. při umístění do zařízení tuto částku v plné výši dostane zařízení. Takže náklady na zařízení se museji pokrýt z důchodu + případně rodina. Vzhledem k tomu, že soukromý DS může stát třeba 30 tisíc, to může být problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20290
25.7.21 13:05
@cecetka píše:
Vetsi nesmysl jsi napsat nemohla :nevim:

Bylo mně to tak doporučeno, že odvolání ve většině případů zamítají, protože to posuzuje zase místní sociálka jen o patro výš.

Bohužel mám potvrzeno od několika lidí. Nvm, jak se to přesně jmenuje Ale při klasické ;) m postupu nic navíc nedostali. Při zaslání přímo na MPSV nebyl problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17197
25.7.21 13:10
@P4ja píše:
Bylo mně to tak doporučeno, že odvolání ve většině případů zamítají, protože to posuzuje zase místní sociálka jen o patro výš.Bohužel mám potvrzeno od několika lidí. Nvm, jak se to přesně jmenuje Ale při klasické ;) m postupu nic navíc nedostali. Při zaslání přímo na MPSV nebyl problém.

Procesni postup spravniho rizeni je jasne dany.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
175
25.7.21 13:23

Stupeň závislosti se vždy hodnotí podle počtu základních životních potřeb, které člověk není schopný bez cizí pomoci sám zvládnout. Mezi hodnocené parametry (někdy označované také jako stupně bezmocnosti) patří:

mobilita,
orientace,
komunikace,
stravování,
oblékání a obouvání,
tělesná hygiena,
výkon fyziologické potřeby,
péče o zdraví,
osobní aktivity,
péče o domácnost (ne pro osoby mladší 18 let).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.7.21 13:28

Je pravda, že mám taky zkušenost, než se odvolat, že raději vyčkat povinnou lhůtu a podat znova, že je to i rychlejší..Pak promluvit s praktickou dr., ať ho v posudku zbytečně nevychvaluje, jaký je jura, co vše zvládne..a až bude šetření z úřadu práce, taky ať se děda zbytečně nedělá statečným, co vše zvládá..ono senioři mají často pocit, jak je vše super a můžou být sami doma..a přitom rodina padá na ústa, aby to nějak dali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20290
25.7.21 13:33
@cecetka píše:
Procesni postup spravniho rizeni je jasne dany.

To nerozporuji. Jen u nás se odvoláním nikam nedostaneš, protože se k tomu vždycky zase vyjadřuje ten, kdo ho vydal. I když to pak posílají na MPSV. Máme dost specifickou sociálku v porovnání s jinými městy. :)

Jinak myslím, že se to jmenuje žádost o přezkoumání rozhodnutí a posílá se to rovnou na MPSV. Ale jistá si nejsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat