Prodej zděděného bytu

Anonymní
2.6.20 15:27

Prodej zděděného bytu

Dobrý den, jdu si sem pro radu. Babička s dědou měli 3 děti - mojí mamku, strýce č. 1 a strýce č. 2. Po smrti babičky se všichni 3 dohodli, že byt přepíší na dědu a děda sepíše závěť, komu byt připadne dál. Protože strýc č. 1 se nezajímal ani o svou sestru (mou matku) a strýce a ani se o rodiče nestaral a nijak se nezajímal. Proto děda chtěl, aby byt v žádném případě nedostal on. Bohužel závěť nestihl napsat. Po smrti dědy se byt začal pronajímat a potom jsem se do něj nastěhovala já s přítelem. Na pár let než našetříme na hypo. Teď se strýc č. 1 rozhodl, že chce byt prodat. Moje mamka ani strýc č. 2 byt prodat nechtějí. Odhadní cena bytu podle odhadce je cca 1,5 milionu korun. Byt je starý cca 40 let a bez jakékoliv rekonstrukce (umakart, stará kuchyň, koupelna, rozvody elektřiny atd.).
A strýc č. 1 si vymyslel prodejní cenu 3 miliony. Ten byt takovou cenu nemá. A po mé matce chce milion a půl a vzdá se svého podílu (tudíž celou výši odhadní ceny).
Podíl jeho bytu je tedy 1/3 a za 1/3 bytu přece nemůže chtít celou odhadní cenu, nebo ano? Dá se to vyřešit i mimosoudně?

Omlouvám se, pokud je to napsané nesrozumitelně, nevím, jak to jinak zformulovat.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5296
2.6.20 15:32

Jistě, že to lze řešit mimosoudně, dohodou. Na prodej, i jen části bytu, by měl být znalecký posudek, pokud nesouhlasí další majitelé s nabízenou cenou. Ať tedy strýc c. 1 nechá zpracovat znalecký posudek a od té ceny se pak může odvíjet případný prodej. Samozřejmě, že by mu pak náležela jen jeho část z podílu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15254
2.6.20 15:33

Mimosoudně se to dá řešit přes mediátora vaší dohodou. Jinak to klidně k soudu dát může, soud buď určí kolik ho mají sourozenci vyplatit, tzn stanoví se cena za kterou by bylo možné byt prodat a vypočítá se podíl. Nebo soud rozhodne o prodeji bytu a potom se vyplatí podíly všem. Ono taky záleží dost na tom, za jakou cenu se byty kolem vás prodávají. Odhad může bylt klidně nižší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13976
2.6.20 15:37

Ano, můžete to vyřešit mimosoudně. Ať strýc najde znalce a nechá si byt odhadnout. A pak se musíte domluvit. Možnost je byt prodat a rozdělit si podíl na třetiny. A nebo strýce č.1 vyplatit třetinou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.6.20 18:37

Zakladatelko, zažili jsme v rodině něco podobného.
A na základě naší zkušenosti bych strýci řekla, že pokud sežene kupce na ten byt, který bude ochoten dát 3 miliony, tak ho rádi prodáte.
A pak že se společně rozdělíte na 3 díly. A třeba bych mu dala i o něco víc, protože pokud byt v hodnotě 1,5 milionu dokáže prodat za 3, tak s chutí do toho, i když chápu, že ho prodat nechcete.

V každém případě, počítejte s tím, že tenhle člověk nikdy nebude mít dost a i kdybyste mu za třetinu bytu v celkové hodnotě 1,5 mega dali miliony 2, tak stejně nebude spokojený.

Vyzkoušeno, bohužel. Taky byl strýc vyplacen ( i když po právní stránce neměl nárok, ale v rámci dobrých vztahů…) a stejně je nespokojený a nikdy spokojený nebude…

• Nahlásit
  • Citovat
59251
2.6.20 19:25
@Anonymní píše:
Dobrý den, jdu si sem pro radu. Babička s dědou měli 3 děti - mojí mamku, strýce č. 1 a strýce č. 2. Po smrti babičky se všichni 3 dohodli, že byt přepíší na dědu a děda sepíše závěť, komu byt připadne dál. Protože strýc č. 1 se nezajímal ani o svou sestru (mou matku) a strýce a ani se o rodiče nestaral a nijak se nezajímal. Proto děda chtěl, aby byt v žádném případě nedostal on. Bohužel závěť nestihl napsat. Po smrti dědy se byt začal pronajímat a potom jsem se do něj nastěhovala já s přítelem. Na pár let než našetříme na hypo. Teď se strýc č. 1 rozhodl, že chce byt prodat. Moje mamka ani strýc č. 2 byt prodat nechtějí. Odhadní cena bytu podle odhadce je cca 1,5 milionu korun. Byt je starý cca 40 let a bez jakékoliv rekonstrukce (umakart, stará kuchyň, koupelna, rozvody elektřiny atd.).
A strýc č. 1 si vymyslel prodejní cenu 3 miliony. Ten byt takovou cenu nemá. A po mé matce chce milion a půl a vzdá se svého podílu (tudíž celou výši odhadní ceny).
Podíl jeho bytu je tedy 1/3 a za 1/3 bytu přece nemůže chtít celou odhadní cenu, nebo ano? Dá se to vyřešit i mimosoudně?Omlouvám se, pokud je to napsané nesrozumitelně, nevím, jak to jinak zformulovat.

Mimosoudne nevyřešíte nic, když je strýc Mimoň. Jinak si nech udělat odhad a z toho navrhněte vyplacení.. Každému 1/3 z prodeje, nebo ho vyplatit..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.6.20 07:46
@Anonymní píše:
Zakladatelko, zažili jsme v rodině něco podobného.
A na základě naší zkušenosti bych strýci řekla, že pokud sežene kupce na ten byt, který bude ochoten dát 3 miliony, tak ho rádi prodáte.
A pak že se společně rozdělíte na 3 díly. A třeba bych mu dala i o něco víc, protože pokud byt v hodnotě 1,5 milionu dokáže prodat za 3, tak s chutí do toho, i když chápu, že ho prodat nechcete.

V každém případě, počítejte s tím, že tenhle člověk nikdy nebude mít dost a i kdybyste mu za třetinu bytu v celkové hodnotě 1,5 mega dali miliony 2, tak stejně nebude spokojený.

Vyzkoušeno, bohužel. Taky byl strýc vyplacen ( i když po právní stránce neměl nárok, ale v rámci dobrých vztahů…) a stejně je nespokojený a nikdy spokojený nebude…

To jsme udělali. Byt je už 2 měsíce na realitních stránkách a zájemce byl jeden. Jelikož je to družstevní byt a je tam opravdu nutná rekonstrukce, tak to nikdo nechce. A on teď mé mamce dává za vinu, že se to nedá prodat, protože on to chtěl prodat už před dvěma lety.

@martina.se píše:
Mimosoudne nevyřešíte nic, když je strýc Mimoň. Jinak si nech udělat odhad a z toho navrhněte vyplacení.. Každému 1/3 z prodeje, nebo ho vyplatit..

Odhad je, ale ten ho nezajímá. Pokud se byt prodá, dostane 1/3 a vyplatíme ho pouze pokud půjde s cenou níž. On chce vyplatit celou částkou odhadu, i přes to, že je jeho jenom tak 1/3.

• Nahlásit
  • Citovat
59251
3.6.20 16:25
@Anonymní píše:
Odhad je, ale ten ho nezajímá. Pokud se byt prodá, dostane 1/3 a vyplatíme ho pouze pokud půjde s cenou níž. On chce vyplatit celou částkou odhadu, i přes to, že je jeho jenom tak 1/3.

Ale na to nemá nárok.. Takže přes soud, no.. Když je blbej, je to těžký..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4762
4.6.20 11:14
@Anonymní píše:
Odhad je, ale ten ho nezajímá. Pokud se byt prodá, dostane 1/3 a vyplatíme ho pouze pokud půjde s cenou níž. On chce vyplatit celou částkou odhadu, i přes to, že je jeho jenom tak 1/3.

A z jakého práva si narokuje celou cenu odhadu? 1,5 mil za byt je pro mě úplně scifi (v Brne za to není ani garsonka), v jakém je to městě? Možná je strýc zblbly z prodejních cen z Brna a Prahy, tady jsou ceny nadsazene.

Příspěvek upraven 04.06.20 v 11:22

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.6.20 11:21
@Wani píše:
A z jakého práva si narokuje celou cestu odhadu? 1,5 mil za byt je pro mě úplně scifi (v Brne za to není ani garsonka), v jakém je to městě? Možná je strýc zblbly z prodejních cen z Brna a Prahy, tady jsou ceny nadsazene.

Z žádného práva, buďto milion od cizího nebo milion a půl od rodiny :nevim: je to malé město na severu s cca 15tis. obyvateli. Prostě si tu cenu vycucal z prstu, protože tady si postavíš dům na samotě za cca 4 mil. a nikdo družstevní byt před rekonstrukcí nekoupí za tolik peněz.

• Nahlásit
  • Citovat
7390
4.6.20 11:29

Mě napadá, jestli strýc nehraje na tu notu, že v bytě bydlíte a tudíž doufá, že nebudete chtít přijít o bydlení a vyplatíte ho. A proto si vymyslel tak šílenou sumu, aby z vás jakože dostal víc. Pokud strýc tak nutně chce peníze, soud je to poslední v jeho zájmu, protože se může táhnout roky (osobně znám dvě rodiny, co se o dům soudily tak dlouho, že jeden se musel komplet zrekonstruovat a druhý rovnou strhnout). Pokud je strýc tak omezený, jak působí, mohlo by pomoci si sehnat právníka a nechat strýce komunikovat pouze s ním. A uvidíte, zda to pomůže. A pokud ne, tak soud, ale moje zkušenost je, že většina lidí pod hrozbou soudu couvne. Jinak sice je to teď jedno, ale já fakt nechápu, jak někdo může „nestihnout“ napsat závěť když moc dobře ví, že v rodině jsou problémy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4762
4.6.20 11:30
@Anonymní píše:
Z žádného práva, buďto milion od cizího nebo milion a půl od rodiny :nevim: je to malé město na severu s cca 15tis. obyvateli. Prostě si tu cenu vycucal z prstu, protože tady si postavíš dům na samotě za cca 4 mil. a nikdo družstevní byt před rekonstrukcí nekoupí za tolik peněz.

Tak to bude asi muset jít soudní cestou, na severu jsou jedny z nejlevnejsich nemovitosti a jeste v tak malém městě. Buď je hloupý anebo vyderacsky typ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.6.20 11:40
@Lalelale píše:
Mě napadá, jestli strýc nehraje na tu notu, že v bytě bydlíte a tudíž doufá, že nebudete chtít přijít o bydlení a vyplatíte ho. A proto si vymyslel tak šílenou sumu, aby z vás jakože dostal víc. Pokud strýc tak nutně chce peníze, soud je to poslední v jeho zájmu, protože se může táhnout roky (osobně znám dvě rodiny, co se o dům soudily tak dlouho, že jeden se musel komplet zrekonstruovat a druhý rovnou strhnout). Pokud je strýc tak omezený, jak působí, mohlo by pomoci si sehnat právníka a nechat strýce komunikovat pouze s ním. A uvidíte, zda to pomůže. A pokud ne, tak soud, ale moje zkušenost je, že většina lidí pod hrozbou soudu couvne. Jinak sice je to teď jedno, ale já fakt nechápu, jak někdo může „nestihnout“ napsat závěť když moc dobře ví, že v rodině jsou problémy.

Je to dost možné, kor když se nikdy nemusel zadlužit, protože dům mu postavil děda (jeho otec), za to moji rodiče i strýc č. 2 mají hypo na dalších 20 let. A byt je právě v takovém stavu, že na rekonstrukci už včera bylo pozdě, ale nebudu do toho cpát své peníze, když o bydlení přijdu když se to prodá a nikdo mi to nezaplatí. A soudu se chtějí všichni vyhnout, vím že by to bylo nejlepší, ale do toho kecat nemůžu.
Jinak děda si myslel, že má ještě dost času, byl to velmi vitální, zdravý muž. Bohužel usnul a už se neprobudil.

@Wani píše:
Tak to bude asi muset jít soudní cestou, na severu jsou jedny z nejlevnejsich nemovitosti a jeste v tak malém městě. Buď je hloupý anebo vyderacsky typ.

Je hloupý a vyděračský, naprosto přesné :D

• Nahlásit
  • Citovat
4762
4.6.20 11:44
@Anonymní píše:
Je hloupý a vyděračský, naprosto přesné :D

Hele, řekni mu, že to půjde přes soud. Posudek máš, takovy byt by 3 mil stal leda v nějakém větším městě a určitě ne na severu. Ať se vrátí nohama na zem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.6.20 11:49
@Wani píše:
Hele, řekni mu, že to půjde přes soud. Posudek máš, takovy byt by 3 mil stal leda v nějakém větším městě a určitě ne na severu. Ať se vrátí nohama na zem.
Říkali jsme mu, že to tu cenu nemá a že to stejně neprodá. Stojí si za svým, že prodá, ale nikdo to nechce, kor teď v korona době. Ale údajně za to může moje mamka, protože to nechtěla prodat už dřív. Možná proto chce těch 1,5 mil. jako pomstu.
  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama